Контакт

Спорт

Перез: За да излезат од Суперлигата мора да платат, не се откажуваме од проектот

Објавено пред

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез, доцна синоќа гостувал на радиото Кадена СЕР. Перез говорел на актуелната тема, европската Суперлига, проект кој предизвика земјотрес во фудбалскиот свет. Откако 12 клубови (Реал, Барселона, Атлетико, Интер, Милан, Јуветус, Арсенал, Челси, Тотенхем, Манчестер јунајтед, Манчестер сити, Ливерпул), под притисок на УЕФА, јавноста, навивачите и владите на државите, одметниците се откажаа од проектот. Дали навистина се откажале или проектот е ставен во мирување, ќе покаже времето.

„Тажен сум. Три години работиме на проектот. Ла Лига е недопирлива, но форматото на Лигата на шампиони не е добра, интересен е само од четврт-финалето. Минатата сезона овие 12 клубови изгубија 650 милиони евра, што покажува дека форматот не е добра. Можете да добиете повеќе пари таму каде што големите не губат пари поради солидарноста со другите. Долго работевме на овој проект, но можеби не ја претставивме добро идејата“.

За клубовите кои се откажаа од европската Суперлига?

„Никој не се откажал во овој момент, бидејќи никој не платил пенали за да излезе од лигата. Имаше клубови кои не беа заинтересирани, но кои потпишаа обврзувачки договори. Колкави пенали треба да платат? Тоа нема да во откријам“.

Новиот формат на ЛШ од 2024 година?

„Не можеме да чекаме уште четири години. Мораме сега да го направиме тоа. Парите доаѓаат од натпреварување во кое има јаки натпревари. Мораме да договараме мечеви меѓу силни противници, како кога во тенисот играат Надал и Федерер“.

УЕФА?

„Не се плашам од одмазда. Без загрижен кога претседателот на УЕФА говореше за финансискиот фер-плеј. Тоа не звучи добро. Правилата мора да бидат фиксни, а не да бидат флексибилни. Нè убија со својата агресија. Нè чекаа. Кога ќе се соочат со реалноста ќе видиме што ќе се случи. Клубовите ќе изгубат повеќе од две милијарди евра“.

Протестите против европската Суперлига?

„На протестите пред ‘Стенфорд Бриџ’ имаше 40 навивачи на Челси. Можам да ви кажам и кој ги донесе таму, доколку ве интересира тоа. Ги донесе оној кој на играчите на Кадиз, синоќа, против Реал, им облече маици на кои пишуваше дека фудбалот се игра за навивачите“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Нејмар го продолжи договорот со ПСЖ

Објавено пред

Најскапиот играч во историјата на фудбалот, Нејмар, го продолжи договорот со ПСЖ. Бразиелцот ќе остане во Париз до јуни 2025 година. Нејмар со новиот договор ќе заработува 30 милиони евра по сезона.

Нејмар, во 2017 година за 222 милиони евра од Барселона се пресели во ПСЖ. Медиумите шпекулираа дека во овој преоден рок Барселона ќе го врати на „Ноу Камп“, но сега е јасно дека таквото сценарио нема да се реализира.

Најмар, чии договор истекуваше наредното лето, реши да остане на „Паркот на принцовите“.

Со новиот договор, Нејмар се согласил да добива помала плата. Наместо досегашните 35 милиони евра, тој годишно ќе заработува пет милиони евра помалку.

Прикажи повеќе...

Спорт

УЕФА за Србија подготвува „грчко сценарио“

Објавено пред

„Грчкото сценарио“, странски судии да ја делат правдата на најважните натпревари, УЕФА ќе го применува и во Србија. УЕФА размислува да воведе привремени и принудни мерки, откако истрагите покажале дека неколку натпревари во Србија биле наместени, пишуваат „Новости“, повикувајќи се на свои извори во европската Куќа на фудбалот.

„УЕФА, кога постојат сомнежи за нелегални активности, како што е тоа во сега во српскиот фудбал, има многу прецизни инструменти за делување. На клучните места во администрацијата, како на пример на позицијата генерален секретар, се носи човек од странство, а во судиската организација се поставуваат луѓе од УЕФА на одреден период“, стои во текстот на „Новости“.

Суперлигата на Србија, изминативе недели, се наоѓа во центарот на вниманието, поради спорните резултати. Војна на „фудбалската мафија“, во вторникот и објави српскиот претседател Александар Вучиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Позицијата на Ботас во Мерцедес не се доведува во прашање

Објавено пред

Шефот на Мерцедес, Тото Волф, негира дека Валтери Ботас би можел да биде отпуштен во текот на сезоната. Добрата форма на Џек Расел и ангажирањето на Роман Грожан, ги поттикнаа медиумските шпекулации дека во Мерцедес сериозно размислуваат да да донесат друг возач на местото на Финецот.

„Доколку не добие грип и не може да вози, тогаш ќе мораме да го замениме. Ако тоа не се случи, тј ќе биде во својот болид“, им изјавил Волф на новинарите, пред третиот тренинг на патеката во Барселона.

„Не гледам причина зошто би требао да правиме промени. Оное момци таму (мисли на Ред Бул) сакаат да си играат музички столчиња, не очекуваме тоа да се смени“, заклучил шефот на Мерцедес.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

Досега во земјава две дози вакцина против коронавирус примиле 21.890 граѓани

Во државата вкупно се аплицирани 118.984 дози вакцини, а ревакцинирани се 21.890 граѓани. Со последните бројки, 32% од населението над...

Македонија23 минути

Во Македонија 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 198 нови случаи на коронавирус, 12 лица починаа, а 333 пациенти оздравеа,...

Македонија3 часа

Мицкоски: Дволичноста на Пендаровски е заради притисокот врз него, реалноста е дека се согласи со мене за 27 април

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по денешната посета на Општина Делчево одговарајќи на новинарско прашање, рече дека претседателот Стево Пендаровски...

Топ4 часа

Автомобил удри во дете на велосипед во Прилеп, возачот избегал

Малолетен велосипедист е тешко повреден откако во него удрил автомобил, а возачот избегал. Според информациите на МВР, несреќата се случила...

Македонија5 часа

Во болниците во Македонија од коронавирус се лекуваат 806 пациенти

Вкупната бројка на пациенти со коронавирус кои се лекуваат на инфективните оддели во Скопје и во болниците низ земјава е...

Свет5 часа

(Видео) Судир во џамија во Ерусалим – полицијата употреби гумени куршуми и водени топови

Во судир меѓу израелската полиција и група Палестинци што се случи синоќа во Ерусалим, повредени се 205 Палестинци и 17...

Македонија6 часа

СЗО: Децата не треба да се вакцинираат сѐ додека не бидат вакцинирани ризичните групи

Светската здравствена организација (СЗО) оцени дека децата не треба да се вакцинираат против Ковид-19 додека не се вакцинираат старите лица...

Македонија19 часа

Семејството на девојката чии органи беа донирани и спасија други животи ќе добие државен стан

Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, на социјалните мрежи напиша дека на седница на Комисијата за станбени прашања било...

Македонија23 часа

Пендаровски негира дека службената белешка за Камчев излегла од неговиот кабинет

Шефот на државата, Стево Пендаровски, е загрижен што службената белешка со назнака „строго доверливо“ од Агенцијата за национална безбедност, по...

Македонија23 часа

Пендаровски: Казните за осудените за 27 април се заслужени и за тоа нема компромис

Претседателот Стево Пендаровски, по средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, рече дека не заговара преотворање на процесот и ново...

Македонија23 часа

Мицкоски: Не бараме амнестија, туку правда за осудените за нападот во Собранието

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, тврди дека заедно со шефот на државата, Стево Пендаровски, постигнале договор дека осудените за настаните...

Македонија1 ден

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини

Министерството за здравство ќе ги објави цените на кинеските вакцини и деловите од договорите за набавката за кои ќе добие...

Македонија1 ден

Филипче: Ефикасноста на вакцината на „Синовак“ е поголема од 50 проценти

Ефикасноста на кинеската вакцина „Синовак“ е многу поголема од педесет отсто, уверува министерот за здравство Венко Филипче. Во текот на...

Македонија1 ден

Во периодот што следи приоритет за вакцинирање ќе имаат хронично болните

Во периодот што следи приоритет ќе се даде на вакцинирање на возрасните гупи и хронично болните, а сосема мал дел...

Македонија1 ден

Филипче се вакцинираше: Вакцините се безбедни и сигурни

Министерот за здравство Венко Филипче денеска ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 од кинеската „Синофарм“. Иако пред да стигнат...

Македонија1 ден

Вчера се вакцинирале 12.606 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Исто така се наведува дека интересот...

Свет1 ден

Пентагон: САД не планираат да ја соборат кинеската ракета која неконтролирано кружи околу Земјата

САД се надеваат дека кинеската ракета, која неконтролирано кружи околу Земјата, ќе падне на безбедно место и засега не планираат...

Регион1 ден

(Видео) Хаос во косовското Собрание: Пратеници се туркаа, опозицијата побара оставка од министерката

Во Собранието на Косово имаше тензии меѓу пратениците на Демократската партија на Косово и Самоопределување, при што дојде до турканици...

Македонија1 ден

Вархеји: Албанија би можела да ги почне разговорите за членство во ЕУ без Северна Македонија

Доколку продолжи бугарската блокада на Македонија, Брисел би можел да ги раздвои разговорите со Скопје и Тирана за членство во...

Регион1 ден

Хрватска ќе им донира вакцини од „Астразенека“ на земјите од регионот

Хрватска ќе донира 50.000 дози вакцини за земјите во регионот, и тоа 30.000 за Босна и Херцеговина и по десет...

Досие