Контакт

Спорт

Јокиќ ги надигра Трејлблејзерси

Објавено пред

Кошаркарите на Денвер нагетс во драматичен натпревар забележаа победа над Портланд трејлблејзерс 106:105. Нагетси се четврти на западот со 38 победи и 20 порази, Портланд е две места подолу со 32 победи и 26 порази.

Победникот го реши Никола Јокиќ, од линијата за слободни фрлања, на 40 секунди до крајот на мечот. Потоа кош постигна Демијан Лилард за Портланд и до крајот резултатот остана 106:105.

Српскиот центар натпреварот го заврши со 25 поени, девет скока, пет асистенции, една украдена и четири изгубени топки. Поддршка, Јокиќ, доби од Мајкл Портер јуниор (17 поени) и Вил Бартон (14 поени).

Портланд го предводеше Лилард со 22 поени. Репрезентативецот на БиХ, Јусуф Нуркиќ забележа осум поени, седум скока и шест асистенции.

Резултати:

Кливленд-Чикаг 121:105
Индијана-Оклахома 122.116
Филалделфија-Финикс 113:116
Торонто-Бруклин 114:103
Вашингтон-Голден стејт 118;114.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Конте како подарок за титулата ќе го добиe Милинковиќ-Савиќ

Објавено пред

Престојниот преоден рок би можел да го обележи трансферот на Сергеј Милинковиќ-Савиќ (СМС). Италијанските медиуми тврдат дека СМС ова летo сигурно ќе го напушти Лацио. Неколку клубови покажале сериозен интерес за српскиот репрезентативец.

Според медиумите во Италија, СМС, би можел да биде подарок од челниците на Интер за тренерот Антонио Конте за освоената титула во Серија А.

Спортскиот директор на Интер, Бепе Марота, веќе стапил во контакт со менаџерот на СМС.

„Ил Месеџеро“, тврди дека Интер на Лацио ќе им понудат 80 милиони евра за услугите на Милинковиќ-Савиќ.

Овие пари што сака да ги вложи Интер се дел од спонзорскиот пакет од САД, кој изнесува 250 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мурињо го носи Матиќ во Рома

Објавено пред

Немања Матиќ е еден од омилените фудбалри на Жозе Мурињо. Португалскиот тренер и српскиот фудбалер имаа успешна соработка во Челси, а потоа и во Манчестер јунајтед. Италијанските медиуми тврдат дека Матиќ ќе биде првото засилување на Рома, во ерата на Мурињо.

Рома веќе ги контактирале колегите од Манчестер јунајтед во врска со трансферот на 32-годишниот фудбалер од редот за врска.

Матиќ има договор со Манчестер јунајтед до јуни 2023 година.

Жозе Мурињо од наредната сезона ќе ја предводи Рома, со „волчицата“ тој потпишал тригодишен договор.

Прикажи повеќе...

Спорт

Сари во преговори со Тотенхем и Арсенал

Објавено пред

Поранешниот тренер на Наполи, , Челси и Јувентус, Маурицио Сари (62), повторно ќе работи во Премиер лигата. Интерес за Сари покажале големите ривали на Челси, Арсенал и Тотенхем.

Италијанските медиуми тврдат, дека Тотенхем го контактирале искусниот тренер, откако му го врачиле отказот на Жозе Мурињо. Во трката по потписот на Сари се вклучил и Арсенал, бидејќи се очекува Микел Артета, по завршувањето на сезоната, да биде отпуштен од работното место.

Сари, во јули 2019 година потпиша три годишен договор со Јувентус. На крајот од сезоната ја освои титулата во Серија А, но отстапи од функцијата бидејќи испадна од Лион, во осмина-финалето во Лигата на шампионите.

Бидејќи одби спогодбен раскин на договорот, Сари е под договор со Јувентус до јуни 2022 година. Доколку во меѓувреме не најде нова работа, клубот ќе треба да му исплати уште шест милиони евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија24 минути

Затворски казни за издавање на лажни пасоши на странци со криминално досие

Четири затворски казни и една условна за лицата кои признаа дека изработувале лажни пасоши на странци со криминално досие. Судечкиот...

Македонија36 минути

323 нови случаи на Ковид-19, починати се 24 лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени...

Македонија4 часа

Филипче: Одлуката за полицискиот час не ја донесов сам, туку по телефонска консултација со членовите на Комисијата

Одлуката за скратување на полицискиот час и за продолжување на работното време не е политичка, изјави министерот за здравство, Венко...

Македонија5 часа

Шахпаска: Состојбата во градинките е стабилна, побаравме зголемување на групите

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, се сретна со претставнички на мајките коишто се на породилно отсуство. На...

Македонија6 часа

Министерство за здравство: Граѓаните кои добиле порака да се вакцинираат во друг град, сами ја згрешиле локацијата

Граѓаните при закажување на веб-страницата vakcinacija.mk сами направиле погрешен избор на локација каде сакаат да се вакцинираат и поради тоа...

Македонија6 часа

Заев: Не верувам дека Црвенковски ќе формира нова партија

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, не верува дека експретседателот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ќе формира нова партија....

Свет7 часа

Вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ ја намалуваат хоспитализацијата на стари лица за 94 проценти

Вакцинацијата со вакцините на „Модерна“ или на „Фајзер“ значително го намалува ризикот од хоспитализација на стари лица, покажуваат податоците на...

Регион7 часа

Вучиќ: Вакцинираните ќе добијат парична помош како награда

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека е донесена одлука за обезбедување дополнителна парична помош за оние кои се вакцинирани...

Свет7 часа

(Видео) Израел ја рaкетираше Сирија, има и жртви

Израел рано утрово ja ракетираше северозападна Сирија при што загина најмалку еден човек, а повредени се шестмина. Авиони на израелското...

Свет7 часа

Бајден: Нашата цел е до 4 јули да бидат вакцинирани 70 отсто Американци

Американскиот претседател, Џо Бајден, изјави дека целта е до 4 јули барем со една доза вакцина против коронавирус да бидат...

Македонија9 часа

Полициски час од 23 часот, угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот

Од денеска полицискиот час ќе почнува од 23 часот, а угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот, одлучи...

Регион20 часа

Борисов: Жртвата на Гоце Делчев да биде пример за Бугарија и Република Северна Македонија

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на денешното одбележување на 118-годишнината од смртта на Гоце Делчев рече дека тој е еден од...

Свет21 час

Колкy заработи „Фајзер“ оваа година од вакцините против коронавирусот

Минатата година во трката за развој на вакцина против Ковид-19 компанијата „Фајзер“ донесе голема одлука. За разлика од конкурентите, кои...

Свет21 час

(Видео) Масакр во Бразил: тинејџер со мачета влегол во градинка и убил три деца и учителка

Осумнаесетгодишно момче со мачета влегло во градинка и убило три деца и учителка во Саудадес во бразилската држава Санта Катарина....

Македонија22 часа

Од Австрија пристигна првата количина вакцини од „Фајзер“

Mинистерот за здравство, Венко Филипче, се сретна со Каролине Едштадлер, сојузна министерка за ЕУ и Устав на Австрија. „Денеска, од...

Македонија24 часа

Регистрирани 67 новозаболени и 31 починат од Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 1.169 тестирања, а регистрирани се 67 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопе...

Европа1 ден

Шефот на СЗО за Европа: Гледаме светлина на крајот од тунелот

Шефот на канцеларијата на СЗО во Европа, Ханс Клуге, изјави во Сараево дека е претпазлив оптимист и верува дека светот...

Македонија1 ден

Поднесено обвинение против Оливер Дерковски за набавката на софтверот за изборите

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против поранешниот претседател на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, и...

Економија1 ден

Дизелот поскапува

Од ноќеска на полноќ дизелот поскапува за половина денар, а цената на бензините останува иста, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Свет1 ден

Светски научници: Нема да се постигне имунитет на стадо, вирусот брзо мутира

Меѓу научниците постои растечко верување дека имунитетот на стадото кога станува збор за коронавирус нема да се постигне во блиска...

Досие