Контакт

Спорт

Пиоли има корона, откажан тренингот на Милан

Објавено пред

Калчолигашот Милан соопшти дека е одложен тренингот на екипата откако тренерот Стефано Пиоли е заразен со коронавирусот.

Информациите од таборот на „Росонерите“ се дека Пиоли нема симптоми, а веднаш бил ставен во изолација. Биле известени здравствените власти, а денешниот тренинг на екипата бил одложен.

Сите останати играчи кои се во клубот, а немаат репрезентативни обврски имаат негативни тестови.

По репрезентативната пауза Милан го чека дуел со Наполи на 22. ноември, а се очекува од понеделник Милан повторно да започнат со тренинзи.

„Црвено-црните“ од Милан се лидери на табелата во Серија А, а тренерот Пиоли работи одлична работа.

Освен дуелот со Наполи, постои можност Пиоли да не биде на клупата на Милан и на дуелот со Лил, во рамки на Лига Европа.

Спорт

Пирло: Реал зависеше од Роналдо, ние мораме и без него!

Објавено пред

Тренерот на Јувентус, Андреа Пирло е незадоволен што неговиот тим не играл паметно против Беневенто, во меч во кој ја испушти победата – средбата заврши 1-1.

„Ја контролиравме играта во првото полувреме, имавме неколку шанси да го `убиеме` мечот и да решиме се. Не ги читавме некои моменти на вистинскиот начин“ рече тој.

Во тимот на Јуве недостасуваше Кристијано Роналдо.

„Имаше ситна повреда на средината на неделата. Сакаше да игра во ЛШ, па беше природно да го одмориме. Знам колку тој е важен, и Реал Мадрид зависеше од него, но ние мораме да играме добро и без него“ заклучи Пирло.

„Старата дама“ е петта на табелата во Серија А со 17 бода, 3 помалку од лидерот Милан кој има и меч помалку.

Прикажи повеќе...

Спорт

Зидан: Нема да вперуваме прсти, ама нешто мора да се менува

Објавено пред

Реал Мадрид синоќа доживеа нов кикс, на домашен терен беше поразен до 2-1 од екипата на Алавес и сега заостанува 6 бода зад лидерот Реал Сосиедад.

Тренерот Зинедин Зидан ја презема одговорноста за најверојатно најлошата изведба на својата екипа откако тој е на кормилото.

„Не бевме свои уште од почетокот на мечот, а кога така ќе тргнеш, се е покомплицирано. Не бевме концентрирани, но нема да бараме опрадувања, одигравме лош меч. Јас сум тренер и ја преземам одговорноста. Мораме да се свртиме кон идниот меч, во вторник. Нема да си вперуваме прсти, ама нешто мора да се менува, мора да се обидеме да ја промениме динамиката што не е лесно“ рече Зидан на прес-конференцијата по мечот.

Новата повреда на Еден Азар, по само 27 минути игра дополнително го разниша Реал.

„Се надевам дека добил само удар и дека нема оштетување на мускулот“ рече Зизу.

Касемиро пред крајот на мечот погоди за 2-1, ама тоа не беше доволно за бодови.

„Се боревме, дадовме се од себе, но тие подобро влегоа во мечот. Во овој клуб секогаш си присилен да победуваш“ вели тој.

Прикажи повеќе...

Спорт

Аргентински весник: Марадона е погребан без срцето

Објавено пред

Диего Марадона беше погребан далеку од очите на јавноста, а во ковчегот го немало срцето на славниот фудбалер. Оваа информација ја пренесува угледниот аргентински весник „Кларин“ повикувајќи се на извори блиски на истрагата. Таа е покрената штом се дозна дека фудбалерот починал во својот дом каде се опоравуваше по операцијата на главата.

Според информациите на изворот, лекарите при обдукцијата забележале дека срцето на Марадона е многу поголемо од очекувањата, па во договор со семејството, го земале за дополнителни испитувања.

Пет патолози утврдиле дека Марадона починал од срцев удар. Тие истакнаа дека во прашање е „конгестивна и хронична срцева инсуфициенца“. Тој проблем довел до „акутен едем на белите дробови што потоа го предизвикало смртниот исход“ соопштија медицинските служби по обдукцијата.

Сепак, она што не и било соопштено на јавноста е дека срцето на легендарниот фудбалер, при обдукцијата, било абнормално големо.

„Срцето на Диего затоа е извадено и сочувано за понатамошни испитувања затоа што се испоставило дека е двојно поголемо од тоа што обично е“ објави „Кларин“ повикувајќи се на извори од истрагата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

Рикер до Заев: САД ја поддржуваат интеграцијата на Македонија во ЕУ, ве охрабруваме да барате решение за билатералните прашања

Помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања во американскиот Стејт Департмент, Филип Рикер, во писмо до премиерот Заев истакнува...

Свет30 минути

Кинеското вселенско летало е во орбитата на Месечината и се подготвува да слета

Кинеските власти објавија дека вселенското летало Change-5 успешно влезе во орбитата на Месечината и се подготвува да слета, како дел...

Регион1 час

Вучиќ свика итен состанок поради случувањата во Црна Гора

Српскиот претседател Александар Вучиќ закажа состанок со премиерката Ана Брнабиќ и министерот за надворешни работи Никола Селаковиќ за да разговараат...

Европа2 часа

(Видео) Полицијата употреби сила против демонстрантите во Полска

Полицијата ја спречи протестната прошетка на демонстрантите во Варшава, додека ширум Полска се одржаа демонстрации против ограничувањето на правото на...

Европа2 часа

(Видео) Протести и апсења низ Европа

Повеќе од 155 лица беа уапсени во Лондон за време на протестите организирани против рестриктивните мерки насочени кон спречување на...

Спорт3 часа

Дуелот Тајсон – Џонс заврши нерешено, „челичниот“ побара реванш

Рано утринава, во егзибициски меч во „Стејплс центарот“ во Лос Анџелес 54-годишниот Мајк Тајсон се врати во рингот по пауза...

Македонија12 часа

Нови подводни истражувања во Охридското Езеро

Кон крајот на октомври успешно беше реализиран проектот „Подводно археолошко рекогносцирање на делови од источниот брег од Охридското Езеро“ чиј...

Свет14 часа

Една крвна група е поотпорна на Ковид-19 од другите

Голема студија направена во Канада нуди докази дека луѓето кои имаат нулта крвна група или се Rh-негативни, имаат помал ризик...

Македонија14 часа

Заев: Доста беше омраза, јас сум Македонец кој зборува македонски јазик

„Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од...

Македонија15 часа

Регистрирани 1022 нови случаи на Ковид- 19 во земјава, починаа 41 лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на...

Регион15 часа

Ковачев: Мицкоски ја уништува европската иднина на македонските граѓани

Со своите лаги, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ја уништува европската иднина на македонските граѓани. Ова за БГНЕС го изјави...

Европа16 часа

(Видео) Поплави во Сардинија, има жртви и исчезнати

Најмалку три лица починаа во поплавите во Сардинија предизвикани од силниот дожд, јавија италијанските медиуми. Две лица се водат како...

Регион18 часа

Црна Гора го протера српскиот амбасадор

Српскиот амбасадор во Црна Гора, Владимир Божовиќ e прогласен за персона нон грата и e замолен да ја напушти Црна...

Македонија19 часа

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 811 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 811 пациенти позитивни...

Македонија20 часа

(Видео) Мицкоски: Навестувам дека Зоран Заев подготвува нов национален пораз

Заев станува изолиран со тесна клика на платеници и клиентелисти и во лична битка за задржување на фотелјата, наместо во...

Спорт21 час

ФИБА го одложи натпреварот Македонија-Италија

Македонската кошаркарска репрезентација нема да го одигра првиот натпревар, во „балонот“ во Талин, против Италија. Дуелот кој требаше да започне...

Европа22 часа

Англија бесплатно ќе дели витамин Д како превентивна мерка против Ковид-19

Англиските власти објавија дека ќе понудат бесплатна испорака на витамин Д за околу 2,7 милиони граѓани кои припаѓаат на ризичните...

Македонија23 часа

Во Тетово, Куманово и Кавадарци стапуваат на сила мерки за заштита поради загадениот воздух

Во Тетово, Куманово и Кавадарци стапуваат на сила препораките и мерките во случај на неколкудневен надминат праг на ПМ10 честички...

Свет1 ден

Во Хонгконг запленети дијаманти со вредност од 700.000 евра

Царината во Хонгконг заплени повеќе од 160 дијаманти во вредност од околу 700.000 евра. Дијамантите се запленети од камион на...

Свет1 ден

Фаучи: Вакцинирајте се дури и ако сте се опoравиле од Ковид-19

Водечкиот американски експерт за инфективни болести Ентони Фаучи ги советуваше Американците кои веќе имале коронавирус, или претпоставуваат дека го имале,...

Досие