Контакт

Спорт

Пиоли: Не заслуживме пораз од Наполи

Објавено пред

Тренерот на Милан, Стефано Пиоли, даде свој коментар за поразот на италијанскиот шампион од Наполи со 1:2 на „Сан Сиро“. Тој рече дека неговиот тим не заслужил да загуби, но, сепак, неговите фудбалери треба да извлечат поуки од поразот.

dobivaj vesti na viber

„Разочарани сме, има и причина – сакавме да ја продолжиме нашата серија без пораз. Влеговме во натпреварот со добро темпо, одигравме со силна енергија. Да се ​​игра толку добро и да се загуби е големо разочарување. Убеден сум дека за време на паузата ќе работиме уште понапорно, посветувајќи уште повеќе внимание на деталите поради кои загубивме од Наполи“, изјави Пиоли.

По репрезентативната пауза, Милан на 1 октомври ќе му гостува на Емполи во Серија А.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Марка и АС: Модриќ беше невидлив против Наполи

Објавено пред

Лука Модриќ (38) конечно заигра за Реал откако не доби ниту една минута на два натпревари по ред за прв пат по 11 години. Анчелоти не му даде шанса против Лас Палмас и Џирона во првенството по очајната партија против Атлетико кога беше заменет на полувремето, а Реал лесно ги доби двата натпревари во Ла Лига.

dobivaj vesti na viber

Модриќ трет натпревар по ред беше резерва, во Лигата на шампионите против Наполи, но синоќа ги одигра последните 25 минути.

Според пишувањето на водечките шпански спортски медиуми, епизодната улога на стадионот „Диего Армандо Марадона“ била лошо изведена.

„Марка“ му даде петка (оценките се од 1 до 10). Освен Модриќ, од првиот тим со петки беа оценети голманот Кепа и Начо, а од резервите Ферланд Менди. „Марка“, беше многу скржава на зборови се работи за Модриќ: „Хрватот беше невидлив“.

„АС“, истакнува дека овој меч е уште еден доказ дека Модриќ дополнително потонал во хиерархијата на Реал.

„Неговата улога, барем што се однесува до ветераните, ја презеде Крос. Тој беше главниот креативец. Јасно е дека кај Анчелоти сега тој е пред Модриќ“.

Истиот извор додава дека минутажата на Модриќ во Неапол и начинот на кој ја искористил се „лош знак за Хрватот“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Натпреварот помеѓу Тотенхем и Ливерпул може да се преигра?

Објавено пред

Еден од најпознатите британски адвокати кои се занимаваат со спортско право, Тејлор Хит, проговори за правилата на Премиер лигата кои можат да доведат натпреварот помеѓу Тотенхем и Ливерпул да се преигра.

dobivaj vesti na viber

Натпреварот беше проследен со серија грешки на судиите, Ливерпул доби два црвени картони и на крајот го загуби натпреварот со 2:1. Сепак, најмногу полемики предизвика одлуката да се поништи голот на Луис Дијаз во 34. минута при резултат 0:0. Конкретно, судиите се најдоа во центарот на вниманието кога по официјалното барање на Ливерпул, во јавноста беше објавена аудио снимката од ВАР собата.

„Правилото L18 вели дека одборот на Премиер лигата има моќ да нареди повторување доколку тоа е предложено од комисијата според Правилото W51“, објасни Хит.

„Дополнително, Правилото W1 вели дека одборот на Премиер лигата има можност да ги испита сите прекршувања на правилата, вклучително и оние направени од судиите, додека Правилото бр. 4 дозволува секој поединечен судија да се согласи неговите одлуки да бидат прегледани во согласност со Законите на играта, но и во согласност со актуелните протоколи на Фудбалската асоцијација“, продолжува Хит.

„Тоа му остава можност на Ливерпул да лобира во Премиер лигата и да го убеди одборот да ги примени овие правила, да формира комисија на која има право и на тој начин да ја искористи својата моќ да се избори натпреварот да биде повторен“, вели адвокатот и на крајот додава:

„За да има случај надвор од опсегот и јурисдикцијата на Премиер лигата, Ливерпул треба да започне со докажување дека имало прекршување на непишан договор за доверба меѓу двете страни кога станува збор за почитување на правилата или тврдење дека судиите ги извршуваа своите должности на невнимателен начин што довело до нивен пораз“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Маркез ја прекина соработката со Хонда

Објавено пред

Шпанскиот возач во Мото ГП шампионатот, Марк Маркез и тимот на Репсол Хонда и официјално се договорија да ја прекинат соработката.

dobivaj vesti na viber

Една година пред истекот на договорот, двете страни се спогодија да се разделат на крајот од сезоната.

Маркез освои шест титули во „кралската класа“ во Хонда.

Оваа сезона шпанскиот возач освои само 22 бода и есе наоѓа на 19. место во генералниот пласман на возачи.

Маркез ја оствари својата прва победа во кралската класа на „Honda RC213V“ на Американското ГП во 2013 година во Тексас и стана најмладиот победник во премиер класата, а една година подоцна стана најмладиот светски шампион.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Кај „Треска“, место 12.500, ќе има над 33.000 жители, Уставен одби да го преиспита планот

Згасна и последната надеж на жителите на Центар за спречување на бетонизацијата на местото на поранешната фабрика „Треска“ оти Уставниот...

Македонија2 часа

Фирма во Македонија рекламирала чаеви користејќи лажно имиња на тројца лекари

Скопското Обвинителство до надлежниот суд поднесе предлог за издавање казнен налог против едно физичко лице и фирма, кои се обвинети...

Топ3 часа

Маж нападнат во кафуле во Битола: напаѓачот го удрил со тупаници, па посегнал и со стол по него

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против едно лице за насилство. На 30 септември, во кафе-бар на улицата Генерал Васко...

Македонија4 часа

Ако не ни ги прифатат барањата, продолжуваме со поригорозен штрајк, порачаа судските административци

Штрајкот во Обвинителството ќе продолжи. Од УПОЗ велат дека добро е што е формирана работна група за да се решат...

Македонија4 часа

Лидерите да им објаснат на граѓаните зошто се носи законот за амнестија, порача американската амбасадорка Агелер

Политичките лидери треба да им објаснат на граѓаните зошто се носи законот за амнестија, изјави американската амбасадорка, Анџела Агелер, одговарајќи...

Економија5 часа

Македонците почнаа да плаќаат 30 отсто поевтин роаминг во ЕУ, во 2028 година цените ќе бидат исти како дома

Договореното намалување на трошоците за роаминг е веќе во сила и Македонците што патуваат надвор од државата имаат 30 %...

Европа6 часа

Шарл Мишел: Украина може да се приклучи на ЕУ во 2030 година ако двете страни си ја завршат домашната задача

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, изјави дека Украина може да ѝ се приклучи на Европската Унија во 2030 година...

Македонија7 часа

Поведена постапка за делови од Законот за средното образование, кои се однесуваат на користење бесплатен јавен превоз

Судот, постапувајќи по иницијативата на Лука Павиќевиќ од Скопје, одлучи да се поведе постапка за оценување на уставноста на членот...

Македонија7 часа

ЦУК: Вчера имаше 29 пожари на отворен простор, има уште еден активен пожар

Центарот за управување со кризи информира дека вчера имаше 29 пожари на отворен простор. Гореле стрништа, пасишта, отпадоци, сува трева,...

Европа8 часа

(Видео) Идентификувани 11 повредени во сообраќајната несреќа кај Венеција, многумина се на интензивна нега

Работник од Гамбија, кој работел во „Финкантиери“, заедно со својот колега стана еден од хероите на спасувањето патници од автобус....

Свет9 часа

(Видео) Пукање на универзитет во Балтимор, САД, неколку повредени

Неколку лица се повредени во пукотница во близина на универзитетскиот кампус во Балтимор доцна синоќа, соопшти полицијата во градот на...

Регион9 часа

(Видео) Голем пожар во компанија во Осиек: „Не останувајте на отворено“

40-ина минути по полноќ избувна пожар во дворот на компанијата „Драва интернешнл“ во населбата Брјест во Осиек. Гори пластична маса...

Европа10 часа

(Видео) 21 лице загинаа во страшната несреќа кај Венеција, меѓу загинатите и две деца

Најмалку 21 лице загина кога автобус излетал од надвозник во близина на Венеција. Scene in Venice, Italy where a bus...

Македонија17 часа

(Видео) Мечка и вечерва се спушти во Жировница

Директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, објави видео од мечка во селото Жировница. „Вечерва низ тесните улички...

Македонија18 часа

Ако секој политичар јасно ги кажува ставовите државата ќе оди напред, рече Спасовски

Јасно и гласно го кажувам својот став. Ако секој политичар има одговорност и ги кажува јасно ставовиве државата ќе оди...

Регион19 часа

Османи за „Си-ен-ен“: Потребни се санкции против Србија, сакаме Радоичиќ да биде екстрадиран во Косово

Косовската претседателка Вјоса Османи за Си-Ен-Ен изјави дека Косово е нападнато и дека меѓународната заедница треба да воведе санкции кон...

Македонија21 час

Нема да има отстрел на мечки: проблемот ќе се решава преку чистење на ѓубрето, посебни хранилишта, обезбедување на имотите

Владата, на денешната седница, го разгледа Записникот од седница на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот на управување...

Македонија23 часа

Народниот правобранител најави постапка, а инепкторатот надзор во „Демир Хисар“ по случајот со 17-годишното момче со аутизам

Институцијата народен правобранител ќе поведе постапка за случајот со 17-годишно момче со аутизам, за кое претходно во медиумите беше објавено...

Македонија1 ден

Мицкоски: Ако Спасовски не се согласува со законот за амнестија, тогаш нека ја напушти Владата веднаш

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, запрашан дали Спасовски прави театар или вистинско изразување за незадоволството со тоа што рече дека...

Македонија1 ден

Ковачевски: Одредени лица нема да бидат опфатени со законот за амнестија, СДСМ ќе поднесе амандман

Законот за амнестија е испратен во Собранието во процедура, без европско знаменце, рече денес премиерот Димитар Ковачевски. Нагласи дека неколку...