Контакт

Спорт

Пјаниќ: Роналдо е импреисвност и професионалност, а Меси поезија, импресивен талент

Објавено пред

Миралем Пјаниќ е еден од ретките фудбалери кој во кариерата имал можност да ја дели соблекувалната со Крстијано Роналдо и Лионел Меси. Репрезентативецот на БиХ, две сезони беше соиграч со Кристијано Роналдо во Јувентус, а од оваа сезона соиграч во Барселона му е Лионел Меси.

За францускиот „Телефут“, тој ги споредил овие двајца фудбалери, кои се меѓу најдобрите во историјата.

„Кристијано е импресивен со контстантноста и професионализмот. Фокусиран е на своите цели: головите, победите и статистиката. Лео е талент, поезија. Тој е импресивен, магичен“, рекол Пјаниќ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Барди поради повреда го пропушта дуелот со Атлетик Билбао

Објавено пред

Македонскиот репрезентативец, Енис Барди, извесен период, поради повреда, ќе биде надвор од фудбалските терени.

Неговиот тим Леванте, потврди, фудбалерот го повредил мускулот на десната нога и дека нема да биде во комбинација за натпреварот со Атлетик Билбао, кој ќе се одигра во петок.

Прашање е дали Барди ќе биде подготвен за полу-финалниот реванш, против истиот тим, кој е на програмата наредната недела.

Ова е втора повреда која сезонава го оддалечува Барди, од фудбалските терени. Претходно, тој имаше повреда на грбот, поради која не играше два месеци.

Прикажи повеќе...

Спорт

Билд: Клоп во 2022 година ќе замине од Ливерпул

Објавено пред

Еден од највлијателните медиуми во Германија, „Билд“, во спортскиот дел, најавува дека Јирген Клоп нема да крај да го одработи договорот со Ливерпул. Германскиот тренер и „црвените“, лани ја продолжија соработката до јуни 2024 година.

Јирген Клоп во Ливерпул пристигна во 2015 година. Пред две години ја освои Лигата на шампионите, а минатата година по пауза од 30 години ја врати на „Енфилд“, титулата во Премиер лигата.

Оваа сезона, работите во Ливерпул се далеку од идеални. Тимот нема шанси да ја одбрани титулата, а гледано од оваа перспектива на Ливерпул им престои жестока борба за да изборат пласман во Лигата на шампионите.

„Билд“, тврди дека Клоп во 2022 година ќе замине од „Енфилд“, бидејќи имал желба да ја предводи репрезентацијата на Германија.

„Како и да заврши неговиот мандат во Ливерпул, Клоп порано или подоцна ќе се врати во Германија. Заинтересиран е да биде селектор, најмногу и поради тоа што Германија ќе биде домаќин на Европското првенство во 2024 година. Можно е да замине од Ливерпул по завршувањето на оваа сезона, но шансите за нешто такви се минорни“, пишува во текстот на „Билд“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хендерсон на 30-дневна пауза

Објавено пред

Капитенот на Ливерпул, Џордан Хендерсон, го чека пауза од еден месец. Хендо се повреди, во саботата, во текот на градското дерби со Евертон.

Ливерпул без капитенот ќе го пречекаат Лајпциг, во Лигата на шампионите, на 10.март, а во Премиер лигата, тој ќе ги пропушти натпреварите против Шефилд јунајтед, Челси и Фулам.

Ова е само една од низата лоши вестии за менаџерот Јирген Клоп, кој практично нема одбрана, бидејќи од претходно се повредени Вирџил ван Дајк, Џо Гомез, Жоел Матип и Фабињо.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија2 часа

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ5 часа

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет5 часа

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија5 часа

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија7 часа

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет7 часа

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија7 часа

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија8 часа

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет18 часа

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Македонија20 часа

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба...

Македонија20 часа

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни...

Македонија21 час

И без сознанија за бегство, одреден куќен притвор за Миле Јанакиески

Определен нов куќен притвор за ексминистерот Миле Јанакиески за предметот ТНТ откога обвинителите забележале дека не може да му го...

Македонија21 час

( Видео) Заев: Мијалков избега и тоа што се појави не е олеснителна околност

Правдата е обезбедена и ќе ја има повеќе и почесто и ќе следува ваков одговор кога некој ќе сака да...

Македонија23 часа

Мијалков се појави во Обвинителството, тврди дека бил во изолација

Ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, по два дена, попладнево сам се појави во Обвинителството за организиран криминал во Скопје за...

Македонија1 ден

(Видео) „Ова е објавување војна“ – роднините на осудените во „Монструм“ најавија протест

Бедри Ајдари, братот на осудениот во „Монструм” Фејзи Азири, повика на протести поради казните изречени од кривичниот суд. Тој по...

Македонија1 ден

Мицкоски: Бегството на Мијалков беше договорено, време е за техничка влада

Дадовме 24 часа вашата истрага да даде резултат, ама договорено беше бегството на Мијалков, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски,...

Македонија1 ден

(Видео) Тројца обвинети во „Монструм“ добија доживотен затвор, двајца од нив се во бегство

Тројца обвинети во случајот „Монструм“ се осудени на доживотен затвор, двајца на 9 и 15 години, а еден е ослободен....

Македонија1 ден

Радев: 100.000 граѓани во Македонија имаат бугарско државјанство, да се почитуваат нивните права

Бугарскиот претседател, Румен Радев, повикува на навремен одговор од одговорните институции во Бугарија и Македонија за проблемите со кои се...

Регион1 ден

„Организацијата е нула“ – огромни редици за вакцинирање во Загреб

Утрово голем број луѓе се собраа во Загреб, каде вакцинацијата почнува денеска, како дел од втората фаза. Иако вакцинирањето започна...

Досие