Контакт

Спорт

ПЛ: Салах и Мане ги носат „црвените“ далеку напред, кон титулата (видео)

Објавено пред

Ливерпул продолжи онаму каде што застана во 2019, кај триумфите. Во новата 2020 година „црвените“ на Јирген Клоп славеа на „Енфилд“ нова 19-та сезонска победа во Премиерлигата против Шефилд Јунајтед со 2-0, на полувреме беше 1-0.

Со новите 3 бода Ливерпул повторно е на +13 пред второпласираниот Лестер и на +14 пред актуелниот шампион, Манчестер Сити („црвените“ имаат меч помалку од конкурентите, заостанатиот со Вест Хем).

Ливерпул вечерва подготви еден куп шанси за погодок пред противничкиот гол, но само две упатени топки го најдоа вистинскиот пат – во мрежата.

Првата, многу рано, уште во 4 минута. Стрелец за 1-0 беше Мохамед Салах, на додавање на брзоногиот Робертсон.

Овој резултат беше непроменет, иако Ливерпул го зголемуваше интензитетот, се до 64 минута кога Садио мане донесе предност од 2-0. Овојпат асистент беше Салах.

Сега Ливерпул го очекува градското дерби против Евертон, но во рамки на ФА Купот.

Спорт

Надал преку Кирјос до четврт-финалето во Мелбурн

Објавено пред

Рафаел Надал со победата во четири сета над ник Кирјос избори пласман во четврт-финалето на Австралија опен.

Првиот носител на турнирот по голема борба го совлада Австралиецот со 6/3, 3/6, 7/6, 7/6. Во наредното коло Надал ќе игра против Доминик Тим.

Првиот сет му припадна на Надал, кој ја искористи лошата игра на Кирјос. Еден брејк му беше доволен на Шпанецот да го добие сетот. Кирјос на идентичен начин возврати во вториот сет.

Третиот сет донесе голема борба и тај-брејк, во кој Надал во финишот ги казни лошите реакции на Кирјос.

Тај-брејк се играше и во четвртиот сет кој Надал можеше да го реши во десеттиот гем меѓутоа Кирјос на спектакуларен начин успеа да направи брејк.

Пласман во четврт-финалето избори и седмиот носител Александар Зверев. Германецот многу полесно од прогнозите се справи со Андреј Рубљов.

Германецот за 99 минути игра ги доби трите сета со идентични 6/4.

Зверев во четврт-финалето ќе игра против Стен Вавринка кој претходно го елиминираше четвртиот носител Данил Медведев.

Прикажи повеќе...

Спорт

Миркуловски со нов договор и нова улога во Вецлар

Објавено пред

Поранешниот репрезентативец на Македонија Филип Миркуловски доби нов договор и нова улога во тимот на Вецлар. Миркуловски ќе биде играч и асистент-тренер во Вецлар.

36 годишниот среден бек од Вецлар добил нов две годишен договор. Планот на клубот е тој да ги следи натпреварите од клупата како асистент на тренерот Каи Вандшнајдер, а по потреба би влегувал на теренот.

Миркуловски, по кратката авантура во Хановер во 2015 година стана играч на Вацлар.

За македонската репрезентација има одиграно 126 натпревари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Французите го отпуштија селекторот Динар

Објавено пред

Ракометниот сојуз на Франција му врачи отказ на селекторот Дидие Динар и веднаш на функцијата го постави Гијом Жил.

Франција под водство на Динар доживеа дебакл на 14 Европско првенство. „Триколорите“ не успеаја да ја минат првата фаза, во која беа поразени од Португалија и Норвешка, а успеаја да ја победат само Босна и Херцеговина.

Динар ја презеде Франција во 2016 година. Во својот мандат успеа да ја освои светската титула во 2017 година, додека на ЕП во 2018 и СП во 2019 година стигна до третите места.

Жил ќе ја предводи Франција во квалификациите за Олимписките игри во Токио. Квалификацискиот турнир на кој Франција ќе биде домаќин ќе се одигра од 17 до 19 април.

Покрај Франција на турнирот ќе настапат Португалија, Тунис и Хрватска.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

Стефанова: Дејствијата на Јанева нанесоа огромна штета на СЈО

Дали Катица Јанева е виновна за кривичното дело што се суди, ќе си одлучи судечкиот совет што ја води оваа...

Економија59 минути

Горивата поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ горивата ќе поевтинат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни...

Македонија1 час

Јанева отстранета од судница, на Стефанова ѝ се обрати со зборовите: „Гомнарке, ороспијо“

Судијката на рочиштето за „Рекет“ нареди да се отстрани поранешната шефица на СЈО Катица Јанева од судницата, откако таа почна...

Македонија1 час

Вработен во ФЗОМ: Мајката на Тамара не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Бранко Хаџигогов, вработен во Фондот за здравство, кој денеска  сведочеше за лекувањето на малата Тамара, потенцираше дека решение за лекување...

Македонија1 час

Сведочење за „Рекет“: Чифлиганец и Савова се обидувале да влијаат врз истрагата за Камчев и Мијалков

Ванчо Чифлиганец, сопственикот на градежната компанија Адора инжинеринг, бил кај обвинителката Лиле Стефанова за да се интересира за предметот „Империја”,...

Свет2 часа

Објавена аудиоснимка од последниот разговор на пилотот на Коби Брајант и контролата на летање

На интернет е објавена аудиоснимка од последниот разговор меѓу пилотот на хеликоптерот со кој загинаа кошаркарот Коби Брајант, неговата 13-годишна...

Македонија3 часа

Стефанова: Јанева се однесуваше како да е адвокат на Панделески

Обвинителката Лиле Стефанова на денешното сведочење за случајот „Рекет” рече дека ексшефицата на СЈО Катица Јанева телефонски и се заканувала...

Свет3 часа

Познати сите жртви во несреќата во која загина Коби Брајант

Во тешка хеликоптерска несреќа во неделат, во Калифорнија загина кошаркарската легенда Коби Брајант (41). Покрај него, животот го загубија и...

Македонија3 часа

(Видео) Стефанова: Чудно беше како Камчев знаеше дека ќе му вршиме претрес

Обвинителката од поранешното СЈО Лиле Стефанова денеска сведочи пред кривичниот суд за случајот „Рекет” каде обвинети се Бојан Јовановски –...

Свет4 часа

(Видео) Авион со 150 патници се излизга од пистата и излета на улица

Ирански патнички авион со 150 патници се излизга од писта и излезе на улица во јужниот град Махшар, откако се...

Свет4 часа

ФБИ почна истрага зошто хеликоптерот на Коби Брајант летал во услови на магла

ФБИ го истражува местото на несреќата каде што се урна хеликоптерот со НБА-играчот Коби Брајант, неговата ќерка и уште седум...

Свет5 часа

Калифорнија: Ќе бидат потребни неколку дена за да се извлечат телата од непристапниот терен каде што се урнал хеликоптерот

Властите во округот Лос Анџелес соопштија дека може да потрае неколку дена за да се извлечат телата од местото на...

Свет5 часа

Рик Фокс е жив, не бил во хеликоптерот со Коби Брајант

Откако бројни американски медиуми објавија дека заедно со кошаркарот Коби Брајант во хеликоптерската несреќа загинал и неговиот поранешен соиграч од...

Свет5 часа

Најмалку 80 починати од коронавирусот, а околу 3.000 лица се заразени

Бројката на починати од коронавирусот во Кина се искачи на 80, а речиси 3.000 лица се заразени. Во обид да...

Свет6 часа

(Видео) Лошото време и густата магла се можна причина за несреќата во која загина Коби Брајант

Лошото време и густата магла, но и низа грешки на пилотот се најверојатно причините за страшната несреќа во која синоќа...

Спорт14 часа

Полицијата тврди дека имало девет лица во хеликоптерот, именувани само Коби и неговата ќерка

Полицијата на Лос Анџелес на официјална прес-конференција даде првични детали за хеликоптерската несреќа во која загина НБА ѕвездата Коби Брајант....

Спорт16 часа

Спортскиот свет во шок и неверица по смртта на Коби, фановите се собираат пред „Стејплс центарот“

Голем број на спортисти, спортски клубови, славни личности и многу обични луѓе на социјалните мрежи реагираа со неверување и со...

Спорт16 часа

Потврдено: Во хеликоптерот на Брајант била и неговата 13-годишна ќерка Џиџи

По првите извештаи на американската ТВ-мрежа „Еј-би-си“ дека во хеликоптерската несреќа во која загина НБА легендата Коби Брајант биле неговите...

Свет17 часа

(Видео) Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа

Легендарниот американски кошаркар и еден од најдобрите во НБА историјата Коби Брајант загина во својата четириесет и прва година во...

Топ23 часа

Со возило на Црвен крст излетале од патот на Водно додека се обидувале да спасат повреден маж

Екипа на Црвен крст не успеала да го спаси повредениот маж на Водно по којшто трганала, бидејќи нивното возило излетало...

Досие