Контакт

Спорт

Звезда го згази Баерн, Фенер триумфално во Пиреја, Жалгирис го има лекот за Макаби

Објавено пред

Кошаркарите на белградска Црвена Звезда одиграа маестрален меч во рамки на 17 коло во Евролигата и убедливо го совладаа Баерн Минхен со резултат 93-63. Кошаркарите на Звезда имаа комплетна доминација и ја оправдаа фаворитска улога.

Најефикасни во понедничката екипа беа Пунтер и Браун со по 15 поени, а Давидовац и Штимац имаа по 13 поени.

Кај Баерн се истакна Грег Монро со 20 поени, а Лучиќ броеше до 11 поени.

Кошаркарите на Фенербахче како гости славеа победа против големиот ривал, Олимпијакос со 96:87. Со тоа турската екипа ја прекина лошата серија порази

Нандо де Коло со 32 поени беше најефикасен кај гостите, а помош имаше и од Датоме кој постигна 15, односно Слукас со 14 поени.

Најефикасни во домашниот тим беа Принтезис и Спанулис со по 14 поени.

Жалгирис на свој паркет слеваше пресврт-победа против екипата на Макаби со 73-68.

Во победничката екипа најпрецизен беше Лекавичиус со 23 поени, а кај гостите од Тел Авив се истакна Коен со 20 поени.

Спорт

Ларкин испиша историја во Евролига – три кола по ред МВП

Објавено пред

Најдобар кошаркар во 20 коло на кошаркарската Евролига без дилеми е Шејн Ларкин од Анадолу Ефес.

Ова е третпат во низа сјајниот кошаркар да е МВП на колото, што на ниту еден друг кошаркар претходно не му успеало.

Сезонава Ларкин го сруши рекордот по бројот на постигнати поени на еден меч. Во 11 коло против Баерн постигна 49 поени, тогаш погоди 10 тројки од 12 обиди. Тогаш првпат беше МВП сезонава.

Во 18 коло, против Барселона уфрли 26 поени, во 19 коло против Армани броеше до 23, а во последново коло, на Асвел му даде 29 поени. Освен поените, доминираше и со 7 асистенции, 6 скока и 7 изнудени фаули, за вкупно 45 индексни поени.

Покрај Ларкин кој сезонава има 4 МВП признанија во Евролига, ист учинок има и кошаркарот на ЦСКА Москва, Мајк Џејмс.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ниту Барди не го спаси Леванте од пораз против Алавес (видео)

Објавено пред

Нов неуспех на шпански Леванте на домашен терен, пораз од 1-0 од Алавес во рамки од 20. коло на шпанската Ла Лига.

Домаќините беа фаворити на хартија пред натпреварот, но не успеаја да го пронајдат патот до противничката мрежа.

Првото полувреме не понуди допадлив фудбал, па во вториот дел двете екипи заиграа поофанзивно за да стигнат до бодовите.

Алавес изведе добра тимска акција која со гол во 64 минута ја круниса Алекс Видал.

Македонскиот фудбалски репрезентативец влезе во игра кај Леванте во 55 минута, но ниту тој не успеа да помогне Леванте да не ги загуби бодовите.

По денешниот пораз Леванте останува на 11 позиција, а Алавес е 14-ти со 23 бода, за бегство од опасната зона.

Прикажи повеќе...

Спорт

Зијеш: Фудбалот е реално шоу, луѓето се кловнови

Објавено пред

Играчот на Ајакс, Хаким Зијеш призна дека не им верува на луѓето поврзани со фудбалот кој, според него, станал едно големо реално шоу.

Последните недели се шпекулираше со заминување на Зијеш, но засега до тоа не дојде.

„Не сакам луѓе кои се преправаат. Имам сензор на основа на која можам да препознаам кој е искрен, а кој не. Тоа ми е многу важно. Ако некому му верувам, тоа го правам слепо. Во спротивно мислењето на тој не ми е важно. Во фудбалот има многу лажни луѓе, така им верувам само на неколкумина. Се е оба големо реално шоу и станува се полошо. Тоа се кловнови, луѓе кои сакаат да изведат трик. Многумина ме учат што да правам, но јас ќе останам доследен на себе. Не сум загриѓен. Сега сум сконцентриран само на Ајакс, уживам во Амстердам“ – вели 26-годишниот фудбалер.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Заев: Остануваме отворени за соработка на изборите со сите, освен со ВМРО-ДПМНЕ

Во однос на прашањето за евентуални изборни коалиции, претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска истакна дека СДСМ е политички субјект...

Свет2 часа

(Видео) Макрон евакуиран од театарот во Париз, демонстранти се обидоа да влезат во зградата

Француските безбедносни сили го евакуираа претседателот на земјата, Емануел Макрон од театарот Ле Буфе ду Норд во Париз поради напад...

Топ2 часа

Разбојниците по кражбата во НЛБ банка го запалиле возилото

Три вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во еокспозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров.Тие го извршиле грабежот со „опел...

Македонија3 часа

По 20 часа распит, Обвинителството бара притвор за Емил Јакимовски

По речиси 20 часовен распит во полициска станица, Oбвинителството бара притвор за Емил Јакимовски, поранешен член на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен...

Економија4 часа

(Видео) Aнгеловска: Буџетот е во добра кондиција, платите и пензиите ќе бидат исплатени навреме

„Буџетот е во добра кондиција, финансиите се стабилни. Минатата година имавме добра динамика на наплата со реализација на проекцијата за...

Свет5 часа

Седум планинари исчезнаа во лавина во Непал

Најмалку четворица јужнокорејци и тројца непалски водичи исчезнаа во лавина на популарната патека за планинарење во Непал, соопштија властите.         ...

Култура6 часа

Џејми Ли Кертис за „Медена земја“ твитна: Колку совршен филм, воодушевена сум

Македонскиот документарец номиниран за два оскари, „Медена земја“ ги освои симпатиите и на познатите холивудски актерски имиња. What a perfect...

Економија7 часа

Луксембург – земја со најголема минимална плата во ЕУ

Минималната месечна плата во Луксембург се зголеми на 1 јануари и сега изнесува 2,14 илјади евра. Дури и пред ова...

Економија7 часа

Комората на сметководители препорачува: Канцерогените фискални ленти итно да се забранат како во ЕУ

Од 1 јануари годинава во Европската Унија, стапи на сила забраната за употреба на штетната хемиска материја Бисфенол А или...

Свет8 часа

Помпео под притисок да се појави на јавно сослушување за убиството на Сулејмани

Одборот за надворешни работи на Претставничкиот дом на Конгресот на САД испрати обврзувачки повик до државниот секретар Мајк Помпео за...

Спорт8 часа

Михајловиќ: Имав напади на паника во болница, сакав да побегнам низ прозорец!

Екс-српскиот фудбалер, а сега актуелен тренер на калчолигашот Болоња, Синиша Михајловиќ за тв емисијата „Verisimo” раскажа досега непознати детали од...

Свет8 часа

Сменет бразилски министер кој во говор го цитираше Гебелс

Бразилскиот министер за култура е сменет од позицијата, откако што цитираше делови од говор на нацистичкиот шеф на пропаганда Јозеф...

Свет21 час

Граѓаните од ЕУ нема автоматски да бидат депортирани по брегзитот

Велика Британија нема автоматски да ги депортира граѓаните од Европската Унија кои не побарале да останат во земјата по брегзитот,...

Европа24 часа

Музејот „Лувр“ во Париз затворен поради протести

Музејот „Лувр“ во Париз денеска беше затворен кога десетици демонстранти го блокираа влезот протестирајќи против намерата на француската влада да...

Македонија1 ден

(Видео) Петровска: Погубно за Министерството и граѓаните ќе биде МВР да се претвори во партија

Впечатокот дека се случува хаос во Министерството за внатрешни работи е резултат на избрзаните телеграми од министерот Чулев, вели неговата...

Европа1 ден

Папата за првпат назначи жена на висока позиција во Ватикан

За првпат една жена ќе има висока позиција во Ватикан, бидејќи папата Франциско, поглавар на Римокатоличката црква, ја назначи Франческа...

Свет1 ден

Еден милион морски птици умреле над Тихиот Океан

Дури еден милион морски птици умреле над Пацификот за помалку од 12 месеци, а експертите велат дека е виновна топлата...

Регион1 ден

Грција идната недела ќе добие нов претседател

Грчката влада достави предлог до парламентот за избор на нов претседател на републиката, што ќе се одржи на 22 јануари,...

Топ1 ден

Две деца повредени кога „бе-ем-ве“ излетало на патот Велес – Извор

Вчера во 16:00 часот било пријавено дека на регионалниот пат Велес – Извор, по крстосницата за селото Г.Оризари, патничко возило...

Свет1 ден

(Видео) Кралот на кокаинот доби пиво со неговиот лик и име

Мексиканскиот наркобос Хоакин „Ел Чапо“ Гузман издржува доживотна казна затвор, а неговата ќерка Алехандрина се труди да ја одржи неговата...

Досие