Контакт

Спорт

ПМФЛ: Коло на реми дуели, нема промени на врвот

Објавено пред

Нема промени на врвот на табелата во ПМФЛ и по ова 13-то коло.

Тетовска Шкендија и натаму е лидер на табелата со 27 бода иако одигра само 1-1 нагости кај Струга Трим Лум.
На тетовчани во прилог им оди ремито без голови во во Скопје го одиграа Македонија ЃП и Шкупи, па двете екипи останаа на втората, односно третата позиција.

Работнички и Беласица исто така одиграа реми, 2-2 во Струмица.

Пелистер во Битола денеска беше поразен со 2-1 од Силекс, додека единствена екипа со домашен триумф е Ренова, која со новиот тренер успеа да слави против Борец, минимално со 1-0.

Ова се сите резултати од 13. коло – ПМФЛ:

Недела:
Беласица – Работнички 2:2
Македонија ЃП – Шкупи 0:0
Пелистер – Силекс 1:2
Ренова – Борец 1:0
Струга Трим Љум – Шкендија 1:1

Сабота:
Вардар – Академија Пандев 2:0

Табела: Шкендија 27, Македонија ЃП 26, Шкупи 25, Струга Трим Љум 20, Борец 19, Вардар 19, Силекс 17, Работнички 14, Пелистер 12, Ренова 11, Академија Пандев 10, Беласица 9.
Фото: ФК Работнички

Спорт

Билд: Клоп во 2022 година ќе замине од Ливерпул

Објавено пред

Еден од највлијателните медиуми во Германија, „Билд“, во спортскиот дел, најавува дека Јирген Клоп нема да крај да го одработи договорот со Ливерпул. Германскиот тренер и „црвените“, лани ја продолжија соработката до јуни 2024 година.

Јирген Клоп во Ливерпул пристигна во 2015 година. Пред две години ја освои Лигата на шампионите, а минатата година по пауза од 30 години ја врати на „Енфилд“, титулата во Премиер лигата.

Оваа сезона, работите во Ливерпул се далеку од идеални. Тимот нема шанси да ја одбрани титулата, а гледано од оваа перспектива на Ливерпул им престои жестока борба за да изборат пласман во Лигата на шампионите.

„Билд“, тврди дека Клоп во 2022 година ќе замине од „Енфилд“, бидејќи имал желба да ја предводи репрезентацијата на Германија.

„Како и да заврши неговиот мандат во Ливерпул, Клоп порано или подоцна ќе се врати во Германија. Заинтересиран е да биде селектор, најмногу и поради тоа што Германија ќе биде домаќин на Европското првенство во 2024 година. Можно е да замине од Ливерпул по завршувањето на оваа сезона, но шансите за нешто такви се минорни“, пишува во текстот на „Билд“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хендерсон на 30-дневна пауза

Објавено пред

Капитенот на Ливерпул, Џордан Хендерсон, го чека пауза од еден месец. Хендо се повреди, во саботата, во текот на градското дерби со Евертон.

Ливерпул без капитенот ќе го пречекаат Лајпциг, во Лигата на шампионите, на 10.март, а во Премиер лигата, тој ќе ги пропушти натпреварите против Шефилд јунајтед, Челси и Фулам.

Ова е само една од низата лоши вестии за менаџерот Јирген Клоп, кој практично нема одбрана, бидејќи од претходно се повредени Вирџил ван Дајк, Џо Гомез, Жоел Матип и Фабињо.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јокиќ со 41 поен им пресуди на Портланд, Дончиќ за 15 секунди го урна Бостон

Објавено пред

Балканците, Никола Јокиќ и Лука Дончиќ, повторно се тема во американската јавност. Изминатата ноќ, Јокиќ постигна 41, а Дончиќ 31 поен.

Далас Маверикс против Бостон Селтикс, имаа 11 поени предност во последните три минути, не успеаја да ги сочуваат, Селтикс го презедоа водството и во тие моменти на сцена стапи Дончиќ. Словенецот за 15 секунди постигна две тројки за конечен триумф на Далас од 110:107.

Лидерот на Маверикс натпреварот го заврши со 31 поен, 10 скока и осум асистенции.

Денвер Нагетс славеа во дуелот со Портланд 111:106.

Јокиќ натпреварот го заврши со 41 поен, по пет скока и асистенции и една украдена топка. Ова е петтиот натпревар од почетокот на сезоната на кој Јокиќ постигнува 40 или повеќе поени.Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет2 часа

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија2 часа

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија4 часа

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет4 часа

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија4 часа

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија5 часа

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет15 часа

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Македонија17 часа

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба...

Македонија17 часа

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни...

Македонија18 часа

И без сознанија за бегство, одреден куќен притвор за Миле Јанакиески

Определен нов куќен притвор за ексминистерот Миле Јанакиески за предметот ТНТ откога обвинителите забележале дека не може да му го...

Македонија18 часа

( Видео) Заев: Мијалков избега и тоа што се појави не е олеснителна околност

Правдата е обезбедена и ќе ја има повеќе и почесто и ќе следува ваков одговор кога некој ќе сака да...

Македонија20 часа

Мијалков се појави во Обвинителството, тврди дека бил во изолација

Ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, по два дена, попладнево сам се појави во Обвинителството за организиран криминал во Скопје за...

Македонија24 часа

(Видео) „Ова е објавување војна“ – роднините на осудените во „Монструм“ најавија протест

Бедри Ајдари, братот на осудениот во „Монструм” Фејзи Азири, повика на протести поради казните изречени од кривичниот суд. Тој по...

Македонија1 ден

Мицкоски: Бегството на Мијалков беше договорено, време е за техничка влада

Дадовме 24 часа вашата истрага да даде резултат, ама договорено беше бегството на Мијалков, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски,...

Македонија1 ден

(Видео) Тројца обвинети во „Монструм“ добија доживотен затвор, двајца од нив се во бегство

Тројца обвинети во случајот „Монструм“ се осудени на доживотен затвор, двајца на 9 и 15 години, а еден е ослободен....

Македонија1 ден

Радев: 100.000 граѓани во Македонија имаат бугарско државјанство, да се почитуваат нивните права

Бугарскиот претседател, Румен Радев, повикува на навремен одговор од одговорните институции во Бугарија и Македонија за проблемите со кои се...

Регион1 ден

„Организацијата е нула“ – огромни редици за вакцинирање во Загреб

Утрово голем број луѓе се собраа во Загреб, каде вакцинацијата почнува денеска, како дел од втората фаза. Иако вакцинирањето започна...

Европа1 ден

Британски студии: Вакцините драстично го намалуваат бројот на хоспитализирани лица

Две одделни британски студии покажаа дека вакцинацијата придонесува за драстично намалување на бројот на хоспитализирани лица поради Ковид-19, објави денес...

Македонија1 ден

Досега вакцинирани 1.155 здравствени работници во Македонија

Досега 1.155 здравствени работници ја примиле вакцината против Ковид-19 во Македонија, информира министерот за здравство, Венко Филипче. Тој уверува дека...

Досие