Контакт

Спорт

По поразот од Исланд, Македонија остана без четврт-финале на СП до 18 години

Објавено пред

Женската кадетска репрезентација на Македонија не успеа да се пласира во четврт-финалето на Светското првенство кое се игра во Скопје, откако во одлучувачкиот меч загубија со 25:22 (13:10) за да останат во борба за пласман од 9. до 12. место.

dobivaj vesti na viber

По ремито со Шведска, на селекцијата на Савевски им беше потребно барем реми против Исланд, но поразот значи дека Исланд заедно со Шведска патува во четврт-финалето.

Исланѓанките ја контролираа играата од стартот на мечот, за на полувреме да имаат три гола предност, разлика која ја оддржуваа до крајот на мечот, и која успеавме во финишот да ја намалиме на само два гола разлика (24:22).

Спорт

По Болоња и Џенова покажа интерес за Миовски

Објавено пред

Уште еден клуб од Серија А има желба да го ангажира македонскиот репрезентативец Бојан Миовски. Италијанските медиуми тврдат дека покрај Болоња интерес за Миовски покажува и Џенова.

dobivaj vesti na viber

Болоња би била поголем предизвик за Миовски, бидејќи клубот ќе игра во Лигата на шампионите. Џенова, минатата сезона, ја заврши на 11.место, што значи дека во новата сезона ќе игра само во првенството и Купот на Италија. Но на Џенова и потребен напаѓач, бидејќи се очекува двајцата најдобри од минатата сезона Матео Ретеги и Алберт Гудмунсон да го напуштат клубот.

Абердин за својот најдобар играч бара 8.000.000 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Манчестер јунајтед се вклучи во трката за потписот на Симонс

Објавено пред

Манчестер јунајтед влече молскавични потези во актуелниот преоден рок. Клубот прави се за да го доведе играчот за врска Мануел Угарте од Пари Сен Жермен, а медиумите на Островот пишуваат дека Ерик тен Хаг сака во својот тим да го види сонародникот Чави Симонс, кој минатата сезона играше на позајмица во Лајпциг.

dobivaj vesti na viber

Се верува дека 21-годишниот фудбалер веќе ги договорил условите со Баерн, но Јунајтед ќе се обиде да се вклучи во трката за да го убеди да игра во Англија.

Мисијата нема да биде лесна, иако на „Олд Трафорд“ има надежи дека фудбалерот би можел да се предомисли.

Факт е дека Симонс пред да пристигне во Лајпциг играше на позајмица во ПСВ, каде тренер му беше Руд ван Нистелрој.

Поранешниот напаѓач на Манчестер јунајтед неодамна беше назначен за помошник на Ерик тен Хаг и тој би можел да го убеди Симонс да се премисли и да ја прифати понудата на Јунајтед.

Холандската колонија на Олд Трафорд расте, па Симонс не би имал проблем да се вклопи.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Слот со пораз дебитираше на клупата на Ливерпул

Објавено пред

Арне Слот, новиот менаџер на Ливерпул, дебитираше на клупата на црвените, но не онака како што посакуваше.

dobivaj vesti na viber

Комбинираниот тим на Ливерпул дожиева пораз од Престон (1:0), во пријателски натпревар.

Единствениот гол го постигна Роби Брејди, поранешниот крилен напаѓач на Барнли кој со прекрасен удар од 30 метри го лобуваше резервниот голман на Ливерпул, Витислав Јарош.

Инаку, Слот им подели минутажа на 25 играчи, а меѓу оние кои играа во првото полувреме беа и Кертис Џонс, Харви Елиот, Доминик Собослаи и Мохамед Салах.

Најдобрата шанса за Ливерпул ја имаше Мохамед Салах, кој во првото полувреме, но ја погоди гредата.

Ливерпул ќе замине на американска турнеја каде на 27 јули ќе го одигра првиот натпревар против Бетис.

На турнејата ќе се сретнат и со ривалите од Премиер лигата, Арсенал и Манчестер Јунајтед.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Видео) Илиевски: ОЈО и ДКСК веднаш да го истражат случајот поклон од 325.000 евра за Јанушев

ВМРО-ДПМНЕ беше и остана партија на криминалци кои во политиката се влезени само за да се збогатат на сметка на...

Македонија2 часа

МНР ќе одлучува дали има оправдани причини антикорупционерите да добијат дипломатски пасоши

Веста дека претседателката на ДКСК, Татјана Димитровска, добила дипломатски пасош, а останатите членови исто така поднеле барање, оти многу патувале,...

Македонија2 часа

(Видео) Лефков: Братот на Венко Филипче, заедно со Вице Заев ќе произведуваат струја од фотоволтаици

Братот на Венко Филипче, заедно со Вице Заев ќе произведуваат струја од фотоволтаици, пред заминување од власт направиле централа од...

Топ3 часа

Приведен разбојник во Скопје, со употреба на сила од вработена во продажен објект одзел производи

Полицијата приведе 31-годишен скопјанец кој со употреба на сила одзел производи од продажен објект во Драчево, информира МВР. „На 19.07.2024...

Македонија6 часа

Расте бројот на пожари низ Македонија: во моментов активно беснеат 12, познато е каде гори

Центарот за управување со кризи во последното деноноќие регистрира вкупно 35 пожари. Од нив 12 се се’ уште активни, а...

Македонија6 часа

Доаѓа невреме: пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Времето во Македонија денеска претпладне ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Во попладневните и вечерните...

Македонија20 часа

(Видео) Пороен дожд, грмотевици и град попладнево во Охрид, Свети Николе и Струмица

Во централниот дел од Пелагонија има појава на невреме со интензивен пороен дожд, грмежи, силен ветер и град, извести Центарот...

Топ21 час

Почина осуденик во Идризово, телото е дадено на обдукција

Денеска во 02.08 часот во СВР Скопје, од Казнено – поправната установа Затвор Идризово било пријавено дека во амбулантата во...

Топ21 час

Уапсен 53-годишник, извршил обљуба врз малолетник од Струмица со пречки во развојот

Вчера во 18.25 часот, полициски службеници од СВР Струмица лишиле од слобода 53-годишно лице од струмичко, кој се сомничи дека...

Македонија21 час

(Видео) Полицискиот хеликоптер фрли над 39 тони вода врз пожарот меѓу селата Драгоево и Селце

Денеска полициски воздухоплов од типот Бел-412 од Одделот за воздухопловни единици продолжи да дејствува на пожар што избувна на планината...

Македонија1 ден

Министерот Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Министерството за здравство информира дека министерот д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именува нови в.д. директори во повеќе здравствени установи....

Македонија1 ден

„Визер“ предупредува: Патниците да пристигнуваат на аеродромот најмалку 3 часа пред нивниот лет денес

Пристигнете на аеродромот најмалку три часа пред летот, апелираат од „Визер“ по денешниот ИТ-колапс. Се очекуваат потенцијални прекини поради тековниот...

Топ1 ден

Пронајдено телото на скопјанецот што се удави во Дојранското Езеро

По преземените мерки и активности, тим пожарникари од Територијалната противпожарна единица Струмица, денеска, околу 7 часот, во Дојранското Езеро го...

Македонија1 ден

(Видео) Спречена експлозија на над 80 тони гас кај поранешна „Порцеланка“ во Велес

Благодарение на брзата и пожртвувана реакција на храбрите велешки пожарникари избегната е голема трагедија во кругот на поранешна велешка „Порцеланка“...

Македонија1 ден

(Видео) Македонка загина во сообраќајна несреќа кај Лесковац: со фамилијата се враќале од одмор во Словенија

Во сообраќајна несреќа кај Лесковац едно лице загина, а тројца се повредени. Несреќата се случила кога возачот изгубил контрола над...

Македонија1 ден

Рекорден број повици од постоењето на бројот за итни случаи 112

Единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во Центарот за управување со кризи (ЦУК), изминатото деноноќие бележи рекорден број повици...

Македонија1 ден

Пожарот кај Битола локализиран, но сѐ уште постои опасност, од Пелистер е оддалечен 10 километри

Регионалниот ЦУК Битола известува дека Екипите од ТППЕ Битола, НП ,,Пелистер”, ДПД,,Арханѓел” и доброволци се повлечени од терен од пожарот...

Свет1 ден

Полицаец повреден со нож во центарот на Париз, насилникот неутрализиран

Еден полицаец е повреден во напад со нож во центарот на Париз, изјави францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманен....

Македонија1 ден

Повеќе од 10 часа делови од Скопје без струја

Повеќе од 10 часа делови од Скопје се без струја по вчерашното невреме проследено со дожд, силен ветер и град....

Македонија1 ден

Костадинов заврши на инфузија, вдишал чад од пожарите

Градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов вчера завршил на инфузија откако вдишал чад при гаснењето на пожарите. -Пожарникарите-спасители изразуваат голема благодарност...