Контакт

Спорт

Победа ги дели Милвоки од пласман во финалето

Објавено пред

Милвоки бакс уште една победа ги дели од пласман во големото финале во НБА-лигата. Бакси поведоа со 3-2, во серијата против Атланта хокс. Петтиот меч Милвоки го добија со 123:112.

Бакс и без Јанис Адетокумбо успеаја да забележат убедлив триумф. До победата ги предводеше Брук Лопез, кој го одигра најдобриот меч во кариерата (33 поени, седум скока). Уште тројца играчи на Бакси постигнаа двоцифрен број  поени.

Атланта играа без Тре Јанг, кој се повреди во четвртиот меч. Најефикасен во негово отсуство беше Богдан Богдановиќ со 28 поени, пет скока и четири асистенции.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Словенија преку Германија до прво олимписко полу-финале

Објавено пред

Словениците први изборија пласман во полу-финалето на кошаркарскиот турнир во Токио. Носени од Зоран Драгиќ, Словенците ја декласираа Германија со 94:70. Словенија во полу-финалето ќе игра со победникот од натпреварот помеѓу Франција и Италија.

Словенија, како и на претходните натпревари во Токио, од почетокот го наметна својот ритам, ги контролираше настаните на теренот и на крајот забележа убедлив триумф.

До почетокот на последниот период Словенија имаше предност од 10 поени, а во решавачката четвртина целосно го надиграа противникот.

Покрај Дончиќ (20 поени, 11 асистенции и осум скока), одличен натпревар одигра Зоран Драгиќ со 27 поени.

Германците ги предводеа Маодо Ло со 11 и Гифај со 10 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Просинечки не сака да зборува за Динамо-Звезда

Објавено пред

Легендата на хрватскиот и на југословенскиот фудбал, Роберт Просинечки вели дека најавениот потенцијален дуел помеѓу Црвена звезда и Динамо Загреб во плејофот за квалификациите за влез во Лигата на шампионите не е сигурен и не сакаше да зборува многу за политичката димензија на овој дуел.

Просинечки е дел од историјата на двата клуба, откако ја почна кариерата во Динамо и играше таму во 1990-тите кога тимот се викаше Кроација, а исто така беше дел од славната генерација на Звезда која ја освои Лигата на шампионите.

Звезда прво мора да го помине Шериф од Тираспол, Молдавија, додека Динамо ќе има потешка задача со полскиот Легија Варшава.

„Не сме подготвени за такви натпревари, за жал на сите тоа им е јасно. Што, сега јас треба да кажувам кој е подобар и кој ќе помине. Засега можам да кажам дека Легија и Шериф се сериозни пречки, кои прво ќе се прескокнат. Искрено, јас најмногу би сакал да се трнгам од тоа. Да, тоа е мојот живот, важен дел од него, но не и најважниот. Затоа немам намера многу да зборувам за тој меч“, изјави Просинечки за „Спортклуб“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кјелини по новиот договор со Јуве: Дојдов како момче, сега сум дел од семејството

Објавено пред

Капитенот на Јувентус и на шампионската италијанска репрезентација, Џорџо Кјелини, конечно, стави потпис на двегодишно продолжување на договорот со „бјанконерите“, по што ја искажа својата животна филозофија: „Живеј во моментот!“.

Кјелини беше слободен агент од 30 јуни, и покрај тоа што ја предводеше Италија до европската титула, но сега со продолжението значи дека по крајот на договорот ќе помине неверојатни 19 години во својот клуб.

„Подобро да не размислувам за тие бројки, бидејќи ме прават да се чувствувам уште постар. Среќен сум, иако ова беше само формалност, има некои чекори во животот кои се многу важни. Пристигнав тука како момче, а сега сум дел од семејството, зрела личност која ужива во секој момент од овие последни активни години. Се надевам дека ќе му помогнам на тимот да освои нови титули, што секогаш е најважно во Јувентус. Мојот однос со клубот е над сите работи. Немав сомнеж дека ќе останам тука. Живеј во моментов, па ќе видиме што ќе се случи“, изјави Кјелини.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа10 минути

Речиси 30 проценти од Европејците не можат да си дозволат одмор, сиромаштијата во пораст

Околу 28 проценти од Европејците не можат да си дозволат една седмица одмор надвор од нивното место на живеење, а...

Македонија35 минути

Пожарите локализирани и ставени под контрола, противпожарните служби остануваат на терен

Пожарот кај Кочани во текот на ноќта е локализиран и ставен под контрола, соопштија надлежните. На одделни места во близина...

Македонија1 час

Од денес стапува на сила целосна забрана за движење во шумите

Владата доцна синоќа излезе со соопштение во кое апелира до граѓаните да не се движат во шумските подрачја. „Во текот...

Македонија10 часа

„Водовод“ и „Комунална хигиена“ испратија цистерни за гаснење на пожарот во Кочани

ЈП Водовод и канализација – Скопје и ЈП Комунална Хигиена – Скопје на барање и во координација со Град Скопје...

Македонија11 час

Пендаровски: Хеликоптерите не можат да летаат ноќе

Претседателот на државата Стево Пендаровски вечерва на Фејсбук напиша дека хеликоптерите на армијата немаат технички можности за ноќно летање. „...

Македонија11 час

Десетина луѓе во Кочани побарале лекарска помош

Кочанчани очајно се борат со огнената стихија, која проголта куќи и други објекти. Според информациите, десетина граѓани побарале помош, откако...

Македонија13 часа

15 пожарникари и 3 возила од Скопје ќе помагаат во гаснењето на пожарот во Кочани

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов вели дека во моментов 3 екипи од Противпожарната бригада на Град Скопје (15 пожарникари и...

Македонија13 часа

(Видео) Пожар се шири во Кочани, жителите во паника бараат помош

Огромен пожар се шири во кочанско Белско маало и местото викано Драчевник. Зафатени се шуми, но и бандери. Жителите бараат...

Спорт15 часа

Полска ѝ даде азил на белоруската атлетичарка

Драматичниот случај на белоруската атлетичарка Кристина Циманускаја најверојатно е пред решение откако Полска и понуди хуманитарна виза, односно и одобри...

Македонија18 часа

Во Македонија 54 нови случаи на коронавирус, почина едно лице

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 54 нови случаи на коронавирус, а едно лице почина, соопшти Министерството за...

Топ20 часа

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино. Според информациите на полицијата, мигрантот со тешки повреди е пренесен во болница. Несреќата...

Македонија20 часа

(Видео) Заев: Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот

Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот заради партиските интереси и заради повеќе гласови...

Македонија20 часа

(Видео) Мицкоски: Илинден обедини генерации Македонци за слобода

Илинден обедини генерации Македонци за слобода, испраќам апел за обединување против Заев и рушење на најлошата власт до сега, рече...

Свет21 час

(Видео) Туристи во Бодрум со чамци бегаат од пожарите, Ердоган призна дека земјата нема канадери

На југот на Турција, како и на други места во Средоземното Море, со денови беснеат огромни пожари. По петдневните пожари...

Свет23 часа

(Видео) Еден починат и 600 уапсени на протестот во Берлин против корона-мерките

Полицијата во Берлин објави дека 49-годишен маж починал откако полицијата го уапсила за време на протестот против мерките во борбата...

Македонија1 ден

Земјотрес почувствуван во Скопје

Земјотрес е почувствуван вечерва во Скопје. „Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје вечерва во 23 часот и 07 минути,...

Спорт1 ден

Надал: Ѓоковиќ може до гренд слемот оваа година

Рафаел Надал се подготвува за својот прв настап на Сити опен во Вашингтон, каде што ќе стави крај на подолгата...

Македонија2 дена

Заев: Очекувам на „Отворен Балкан“ наскоро да се приклучат и Приштина, Сараево и Подгорица

Балканот повеќе не е темпирана бомба, туку симбол на пријателство, а регионалната иницијатива „Отворен Балкан” создава многу можности за подобар...

Спорт2 дена

(Видео) Скандал во Токио – белоруска олимпијка не сака да се врати дома, бара азил

Белоруската спринтерка Кристина Тимановскаја го повика Меѓународниот олимписки комитет (МОК) да се вклучи во нејзиниот случај. Таа изјави дека била...

Македонија2 дена

Во Македонија 72 нови случаи на коронавирус, нема починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 72 нови случаи на коронавирус, нема починати, соопшти Министерството за здравство. Направени е...

Досие