Контакт

Спорт

Победа и одмазда над Грција за сигурно прво место! (галерија)

Објавено пред

Македонија ги надмина проблемите од стартот на мечот, и во Струмица ја победи Грција со 27:23 (13:11) во последното коло од квалификациите за Европското првенство во 2020 за осигурување на првото место во групата 3.

Победата е слатка одмазда за незгодниот пораз кој го доживеа македонската репрезентација во второто коло во квалификациите во октомври (28:26), иако почетокот не ни даваше голема надеж дека такво нешто е можно.

Грците имаа подобар старт и оддржуваа предност од два-три гола, пред во финишот на првото полувреме да ја преземеме контролата на мечот и на одмор да се отиде со два гола предност (13:11). Во второто полувреме, македонските репрезентативци играа подобро и направија предност од шест гола разлика, за на крајот да се стигне до рутинска победа од 27:23.

Капитенот Кирил Лазаров беше најефикасен со седум гола, додека по шест имаа Талески и Пешевски, додека на голот, Митревски имаше 11 одбрани.

Исланд, очекувано, ја победи Турција со 32:22 , за да го освои второто место во групата и директен пласман на Европското првенство кое од 10 до 26 јануари ќе се оддржува во Норвешка, Шведска и Австрија.

РЕЗУЛТАТИ, 6.КОЛО, ГРУПА 3

Македонија – Грција 27:23 (13:11)

Исланд – Турција 32:22 (12:9)

Табела: 1.Македонија 9, 2.Исланд 8, 3.Турција 4, 4.Грција 3

Фото: Топспорт©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мекалум и Гордон му откажаа на Грег Поповиќ

Објавено пред

Играчите на Хјустон и Портланд, Ерик Гордон и Си-Џеј Мекалум објавија дека нема да играат за репрезентацијата на САД на Светското првенство во Кина.

Овие двајца го продолжија трендот што го започнаа Ентони Дејвис и Џејмс Харден, кои претходно му откажаа на селекторот Грег Поповиќ. Дејвис и Харден требаа да бидат најголемите ѕвезди на Американците на Мундобаскетот.

Овие четворица играчи го одбиле повикот бидејќи „сакале да се подготват за напорната НБА-сезона во која влегувале со големи лични и тимски амбиции“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Етапна победа за Пино по пауза од четири години

Објавено пред

Францускиот велосипедист, возач на тимот Групам, ја освои 14 етапа на Тур д’Франс. Најкратката етапа на трката (117,5 километри) ги однесе возачите од Тарб до врвот на Пиринеите на надморска височина од 2.115 метри.

Пино во драматична завршница се одвои од водечката група, во која имаше пет возачи и успеа да влезе со предност од пет секунди. Ова е прва етапна победа за Пино на Тур д’Франс по речиси четири години. Втор низ целта мина лидерот во генералниот пласман Жилијан Алафилип.

Во финишот на трката на еден километар пред целта, од водечката група отпадна првиот фаворит на трката Грејент Томас. Тој сега зад лидерот Алафилип заостанува за повеќе од две минути.

В недела на Тур д’Франс се вози 185 километри долгата етапа од Лиму до Фу.

foto/epa

Прикажи повеќе...

Спорт

„Црвените ѓаволи“ подобри од Интер (Видео)

Објавено пред

Манчестер Јунајтед од Австралија се преселија во Кина и во првиот меч забележаа минимална победа над Интер 1-0. Единствениот гол го постигна Мејсон Гринвуд.

Избраниците на менаџерот Солскејр одиграа одлично во првото полувреме, меѓутоа не реализираа ниту една од неколкуте шанси. Интер се разбудија во вториот дел кога на теренот влезе Иван Перишиќ, меѓутоа и во тој период Јунајтед беа подобар ривал на теренот.

Решавачкиот момент на мечот се случи во 76 минута кога Гринвуд успеа да го совлада голманот на Интер Самир Хандановиќ.

Ова е трета победа за Јунајтед од почетокот на подготовките, претходно во Австралија ги победија Перт и Лидс Јунајтед.

Наредниот меч „црвените ѓаволи“ ќе го одиграат против Тотенхем за пет дена, додека пред Интер е мечот со Јувентус.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет35 минути

Половина век од првото слетување на Месечината

Во Америка со низа манифестации денеска се одбележува 50-годишнината од слетувањето на Месечината на американските астронаути, Нил Армстронг и Баз...

Свет2 часа

Путин: Го симпатизирав Трамп на изборите во 2016, што има тука лошо?

Рускиот претседател, Владимир Путин, изјави дека го „симпатизирал“ Доналд Трамп како кандидат на претседателските избори во 2016 година, бидејќи Трамп...

Македонија3 часа

На преминот „Богородица“ за излез од државата се чека и по еден час

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен, велат од Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ) во...

Свет4 часа

Расте напнатоста поради запленетиот танкер, британски министер го предупреди Иран

Британскиот министер за надворешни работи, Џереми Хант, денеска изјави дека инцидентот со нафтениот танкер во Ормускиот проток може да биде...

Македонија7 часа

Заев го промени телефонскиот број, дел од неговите соработници ќе бидат отпуштени

Премиерот Зоран Заев и неговиот Кабинет воведуваат мерки за зголемување на безбедноста и ефикасноста во спроведувањето на агендата и комуникациите....

Македонија8 часа

За ВМРО е прифатливо припојувањето на СЈО и ЈО, но не се согласуваат со предлогот за Русковска

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски изјави дека спојувањето на СЈО во ЈО во едно обвинителство, на некој начин е практично прифатливо...

Македонија10 часа

Охрид нема да ги враќа ингеренциите, туку проблемот со дивоградбите ќе гo решава заедно со Владата

Општина Охрид соопшти дека досега нема испратено официјално барање до Владата во врска со изземање или отстапување на ингеренции во...

Македонија11 час

Возило со 34 лица од Авганистан се превртело кај Демир Капија

Товарно возило во кое имало 34 лица од Авганистан, се превртело вчера на патниот правец Демир Капија – Неготино, кај место викано...

Македонија12 часа

Подметната бомба во кафуле во Прилеп за време на „Пивофест“

Во кафе барот „Кафе Ин“ синоќа околу 23.30 часот била подметната бомба. Од Јавното обвинителство соопштија дека во присуство на...

Регион12 часа

Мета: Горд сум на Харадинај и убеден во неговата невиност

Aлбанскиот претседател Илир Мета, по неотповикливата оставка на косовскиот премиер Рамуш Харадинај нагласи дека не постоeел притисок кој може да го скрши,...

Македонија12 часа

Објавен новиот предлог-закон: СЈО и ОЈО за организиран криминал ќе се спојат во ново јавно обвинителство

Министерството за правда подготви нов Предлог-закон за Јавно обвинителство во кој се здружуваат постојните капацитети на СЈО и Основното јавно...

Македонија1 ден

Мицкоски на состанок со Беса: „Ја договоривме заедничката борба против актуелната власт“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со генералниот секретар Игор Јанушев оствари средба со претседателот на Движењето Беса, Биљал Касами,...

Македонија1 ден

(Видео) За премиерот Заев, Кики и Фрики не постојат

Кики и Фрики за мене не постојат, објавете ги со име за да може да ве тужат, рече премиерот Заев...

Македонија1 ден

Власта предлага СЈО да се интегрира во Обвинителството за гонење организиран криминал и да го води Русковска

Владата ќе достави нов предлог-закон за Јавното обвинителство според кој специјалното јавно обвинителство ќе се интегрира во Обвинителството за гонење...

Македонија1 ден

(Видео) Просветниот инспекторат има 7 дена да одлучи за дисциплинската мерка за инспекторот Илиевски

Дисциплинската комисија му предложи на директорот на Држaвниот просветен инспекторат да одлучи во рок од 7 дена дали ќе го...

Македонија1 ден

Градоначалникот на Струга се откажа од ингеренциите за издавање дозволи за градба

Градоначалникот на општина Струга, Рамиз Мерко, ѝ ги отстапи на Владата ингеренциите во делот на издавање дозволи за градба, легализација...

Македонија1 ден

Владата: Откажана лидерската средба, не прифаќаме ултиматуми од Мицкоски

Лидерската средба што беше планирана за денеска, дефинитивно, нема да се одржи. Од Владата велат дека причината за откажување на...

Македонија1 ден

Новинарите избркани од зградата на Државниот просветен инспекторат

Половина час по почнувањето на седницата на дисциплинската комисија во Државниот просветен инспекторат, на која се расправа за постапката на...

Македонија2 дена

Северна Македонија и Јужна Кореја воспоставија дипломатски односи

Јужна Кореја официјално воспостави дипломатски односи со Северна Македонија, објави Министерството за надворешни работи во Сеул, пренесе новинската агенција „Јонхап“....

Свет2 дена

Осомничениот го запалил студиото за анимација во Кјото зашто му украле идеја

Четириесет и едногодишниот маж, кој е осомничен дека го подметнал пожарот во студиото за анимација во Кјото, Јапонија, во кој...

Досие