Контакт

Спорт

Почина Леон Спинкс, човекот кој го шокираше Мухамед Али

Објавено пред

Леон Спинкс, поранешниот олимиски боксерски шампион, кој го направи едно од најголемите изненадувања во спортот со победата над Мухамед Али во својот осми професионален меч, почина 67 годишна возраст во Лас Вегас.

Сопругата на Спинкс, Бренда Глар Спинкс ја потврди веста дека боксерот, кој се бореше со рак на простатата последните неколку години, починал во нивниот дом.

Спинкс, познат по својата преголема љубов кон алкохолот, го победи Али на поени по 15 рунди во 1978 година за да ја освои титулата во меч во кој не беше рангиран и беше избран бидејќи Али сметаше дека му треба лесен противник. Седум месеци подоцна на „Супердоум“ во Њу Орлеанс, Али се одмазди со победа на поени. Спинкс уште еднаш доби шанса за титулата во тешка категорија, кога во 1981 беше нокаутиран од Лери Холмс, а продоли со боксот до средината на 1990-тите завршувајќи ја кариерата со 26-3-17 скор.

Спинкс беше популарен кај боксерските фанови, но бргу ги потроши парите заработени од боксот поради проблемите со алкохолот, за по пензионирањето да работи како чистач во младински клуб во Небраска.

Спорт

Гасперини: Не го бива за судија, нека најде друга работа

Објавено пред

Тренерот на Аталанта, Џанпјеро Гасперини, по поразот на неговиот тим од Реал (0:1), рекол дека Аталанта мора да победи во реваншот доколку сака да се пласира во четврт-финалето. Аталанта, против Реал, од 17.минута играше со фудбалер помалку на теренот.

Гасперини не го криел разочарувањето од начиниот на кој судијата Штилер го водел натпреварот.

„Го уништи натпреварот. Можеби ќе бевме поразени од Реал, но добро ќе беше да ни дозволеа да играме. УЕФА ќе ме суспендира доколку кажам нешто, но…Не можеме да имаме судии кои никогаш не играле фудбал и кои не разликуваат дуел од фаул. Ако не ја знаеш разликата, тогаш оди и работи нешто друго. Подобро им е за судии да ангажираат луѓе што играле фудбал. Добија апсолутно се олеснета им е работата, а тие грешат, дури и когаги гледаат снимките. Толку долго чекаш еден ваков натпревар, а тогаш ќе дојде некој судија и ќе го упропасти. Не се жалам на резултатот, но барем можеа да не остават да ја играме нашата игра“, рекол Гасперини.

Реваншот во Мадрид, Реал и Аталанта ќе го одиграат за 20 дена.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јута Џез се најдобри во НБА лигата

Објавено пред

Јута Џез го добија дербито против ЛА Лејкерс и се зацврстија на челната позиција во НБА лигата. Тимот од Солт Лејк Сити ги деласира шампионите со 114:89.

Џезерите го решија дуелот благодарение на тимската игра и шутот за три поени. Играчите на Јута, против Лејкерси погодија 22 тројки. Од друга страна „езерџиите“, играат лошо без Ентони Дејвис, во серија се од четири порази, односно имаат само една победа на последните шест натпревари.

Џордан Кларксон и Руди Гобер постигнаа по 18 поени, францускиот центар имаа и девет скока. Уште четворица кошаркари на Јута постигнаа двоцифрен број на поени: Бојан Богдановиќ (15, тројки 5/8), Мајкл Конли (14 поени, 8 скока, 8 асистенции), Донован Мичел (13 поени, 10 скока, 8 асистенции), Дерик Фејворс (12 поени, 7 скока).

Јута со 26 победи и шест порази ја држат првата позиција во НБА лигата. Џезерите имаат 22 победи на последните 24 натпревари.

Лејкерси, лошо шутираа на овој натпревар (40 отсто), а погодија само 24,2 отсто од шутевите за три поени.

Најефикасен кај Лејкерси беше Леброн Џејмс со 29 поени.Прикажи повеќе...

Спорт

Холовеј постави нов светски рекорд на 60 метри со пречки

Објавено пред

Американскиот спринтер Грент Холовеј постави нов светски рекорд на 60 метри со пречки. Холовеј во Мадрид успеа да го урне 27 години стариот рекорд на Колин Џексон.

23-годишниот атлетичар од Вирџинија делницата ја истрча за 7,29 секунди. Холовеј за три стотинки го поправи личниот рекорд, поставен неодамна на митингот во Левијан.

Грент Холовеј е светски првак на 110 метри со пречки. Титулата ја освои во 2019 година на Мундијалот во Доха.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Регион59 минути

Бугарија ја критикувa „Астразенека“ за доцнењето со вакцините: „Ни ја земавте надежта“

Бугарскиот министер за здравство, Костадин Ангелов, ја критикуваше Астразенека за неуспехот да ја испочитува договорената испорака на вакцини. Бугарија исто...

Европа12 часа

Истражување: Британскиот сој на вирусот 64 отсто ги зголемува шансите заразените да завршат во болница

Луѓето инфицирани со позаразната варијанта на коронавирусот, која првпат беше откриена во Велика Британија, имаат поголем ризик од хоспитализација, покажа...

Македонија18 часа

13 починати и 725 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.342 тестирања, а регистрирани се 725 нови случаи на...

Македонија20 часа

Филипче: Немам информации дали Мијалков се тестирал и дали пријавил самоизолација

Министерот за здравство, Венко Филипче, нема информации за тоа дали поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се тестирал за...

Топ22 часа

(Видео) Вработени во фабрика за канабис во Кочанско ја продавале дрогата нелегално

Тројца вработени во фабриката за канабис за медицински цели во кочанското село Уларци одгледувале марихуана за продажба на нелегалниот пазар....

Свет23 часа

Вакцината на „Синофарм“ е 72,51 процент ефикасна против коронавирусот

Подружницата на „Синофарм“ при Институтот за биолошки производи во Вухан денес објави дека нејзината вакцина против Ковид-19 покажала дека во...

Македонија23 часа

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Македонија1 ден

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет1 ден

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија1 ден

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија1 ден

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет2 дена

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Македонија2 дена

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба...

Македонија2 дена

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни...

Македонија2 дена

И без сознанија за бегство, одреден куќен притвор за Миле Јанакиески

Определен нов куќен притвор за ексминистерот Миле Јанакиески за предметот ТНТ откога обвинителите забележале дека не може да му го...

Македонија2 дена

( Видео) Заев: Мијалков избега и тоа што се појави не е олеснителна околност

Правдата е обезбедена и ќе ја има повеќе и почесто и ќе следува ваков одговор кога некој ќе сака да...

Македонија2 дена

Мијалков се појави во Обвинителството, тврди дека бил во изолација

Ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, по два дена, попладнево сам се појави во Обвинителството за организиран криминал во Скопје за...

Македонија2 дена

(Видео) „Ова е објавување војна“ – роднините на осудените во „Монструм“ најавија протест

Бедри Ајдари, братот на осудениот во „Монструм” Фејзи Азири, повика на протести поради казните изречени од кривичниот суд. Тој по...

Македонија2 дена

Мицкоски: Бегството на Мијалков беше договорено, време е за техничка влада

Дадовме 24 часа вашата истрага да даде резултат, ама договорено беше бегството на Мијалков, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски,...

Македонија2 дена

(Видео) Тројца обвинети во „Монструм“ добија доживотен затвор, двајца од нив се во бегство

Тројца обвинети во случајот „Монструм“ се осудени на доживотен затвор, двајца на 9 и 15 години, а еден е ослободен....

Досие