Контакт

Спорт

Под истрага на УЕФА натпревар од Првата лига на Србија

Објавено пред

Натпревар одиран во Првата лига на Србија се наоѓа под истрага на УЕФА. Станува збор за дуелот помеѓу Железничар и Тимок 1919 (3:2), одигран на 13.септември, во рамките на шестото коло.

УЕФА го истражува дуелот бидејќи коефициентите, за водство на Желзиничар на полувреме и победа на крајот, паѓале на денот на одигрувањето на натпреварот.

Поднесена е дисциплинска пријава против четворица фудбалери на Тимок 1919. За нов се вели дека „со невообичаени активности на теренот и овозможиле на противничаката екипа да победи“.

Клубот, во меѓувреме ги раскина договорите со овие фудбалери.

Ова е втор случај во Србија, во изминатите осум месеци, кој се наоѓа под истрага на УЕФА. Претходно поради сомнителни активности на Борац и Јагодина им беа одземени по шест бода. Клубовите платија и парична казна од 10 милиони динари.

©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Нова сензација во Мелбурн – Испадна бранителката на трофејот Наоми Осака

Објавено пред

Бранителката на титулата во Мелбурн, Наоми Осака, го заврши настапот на Австралија опен во третото коло коло.

Осака потклекна пред Американката Аманда Анисимова, која до победата дојде откако во десеттито гем од третиот сет успеа спаси две меч топки.

Мечот кој траеше два часа и 18 минути, 60. тенисерка на ВТА листата, го доби со пресврт и во супер тај-брејкот.

Осака го доби првиот сет со 4/6, на што Анисимова возврати со 6/3 и 7/6. Во супер тај-брејкот освои дупло повеќе поени од противничката (10:5).

Анисимова, во осмина-финалето ќе игра против првата носителка, Ешли Барти. Домашната тенисерка во два сета, со 6/2, 6/3, ја победи Камила Џорџи од Италија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Семејството и домот на Камара во Фритаун под полициска заштита

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Сиера Леоне, не успеа да се пласира во нокаут фазата на Африканскиот куп. Репрезентацијата, која во групата одигра нерешено со фаворизираните Брегот на Слоновата коска и Алжир, во последното коло доживеа пораз од Екваторијална Гвинеја.

Пласманот на Сиера Леоне во осмина-финалето го промаши 37-годишниот Кеи Камара. Искусниот напаѓач на ХИФК од Финска, во 85.минута не успеа да реализира пенал.

Бод од овој меч ќе значеше пласман на Сиера Леоне понатаму, вака завршија како петти во конкуренција на третопласираните селекции.

Навивачите тешко ја примија елиминацијата од Африканскиот куп. Медиумите од оваа земја објавија дека домот и семејството на Камара, во главниот град Фритаун, го чува полицијата.

Полицијата морала да преземе вакви мерки, откако бесните навивачи упатиле заканувачки пораки.Прикажи повеќе...

Спорт

Проблем за Чави и Барселона – Ансу Фати ќе паузира најмалку еден месец

Објавено пред

Ансу Фати, момчето кое ја наследи „десетката“ на Лионел Меси во Барселона, глава не може да крене од повредите. Големиот талент на Барселона, синоќа, со солзи во очите го напушти „Сан Мамеш“, откако доживеа нова повреда.

Барселона, не успеа да се пласира во четврт-финалето, во Купот на Шпанија. Во драматичен натпревар, со голот на Икер Муниаин од пенал, Атлетик ја победи Барса со 3:2.

Покрај елиминацијата, Барселона, остана и без Ансу Фати. Ова е трета повреда за младиот фудбалер во кус временски период. Фати, поради повреда на коленото и третите операции, ја пропушти речиси целата сезона 2020/2021.

Шпекулациите од Барселона говорат дека Фати ќе отсуствува од фудбалските терени најмалку еден месец. Се очекува клубот, до крајот на денот, да објави точни информации околу повредата на крлниот напаѓач.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет10 минути

Лавров по средбата со Блинкен: Следната недела од САД ќе добиеме писмени одговори

САД ќе ѝ дадат писмени одговори на Русија на барањата за безбедносни гаранции следната недела, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија2 часа

Плевнелиев: Не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ

Северна Македонија не ги спроведе потребните реформи за почеток на преговори со Европската Унија. Македонските тајни служби се огранок на...

Топ2 часа

Момчето што вчера беше прегазено на „Партизанска“ е отпуштено од болница, возачот сѐ уште е во полиција

Возачот на возраст од 22 години, кој управуваше со автомобилот „ситроен“, и натаму се наоѓа во полициска станица, каде што...

Топ3 часа

Нова трагедија кај Струма: возач загина во сообраќајна несреќа со македонски камион

Возач на автомобил загина по сообраќајна несреќа што се случила со македонски камион на патот помеѓу Благоевград и граничниот премин...

Македонија4 часа

ВМРО-ДПМНЕ и натаму инсистира на предвремени избори, од СДСМ велат дека барањето е од пуста желба за власт

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска порача дека е неопходно да се одржат предвремени парламентарни избори. Тие инсистираат на брзи избори, без...

Македонија4 часа

Снег и забрана за товарни возила на дел од патиштата

Утрово, поради обилни врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила кај планинскиот премини Стража, патниот правец Деве...

Свет4 часа

Властите во Калифорнија предлагаат тинејџерите да се вакцинираат без согласност од родителите

Калифорнија треба да дозволи вакцинација на деца на возраст од 12 и повеќе години без согласност од родителите, предложи синоќа...

Македонија17 часа

Загина 24-годишна девојка – автомобил ја прегази на пешачки пред Сити мол

Загина 24-годишна девојка откако вечерва беше прегазена на пешачки премин во близина на Сити мол во Скопје. Девојката преминувала улица...

Економија18 часа

ЕСМ ќе управува со БЕГ заради континуирано обезбедување топлинска енергија

Владата донесе одлука за обезбедување дополнителни количини топлинска енергија во услови на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. „...

Свет19 часа

Бајден со нова закана кон Путин: Русија ќе плати висока цена

Американскиот претседател Бајден рече дека јасно му кажал на рускиот претседател Владимир Путин дека секое движење на руските воени сили...

Свет19 часа

Шведска ги менува препораките – лицата со слаби симптоми на настинка не мора ни да се тестираат

Под силен притисок од ширењето на омикрон и зголемениот број на заразени и здрави, но изолирани, кои почнаа да ги...

Македонија21 час

Нови 13 починати и 1.172 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.021 тестови,...

Македонија22 часа

(Видео) Катица Јанева сака лично да ги следи судењата во кои Камчев ѝ бара да му врати дел од милионот

Експецијалната јавна обвинителка, Катица Јанева, има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски-Боки 13, Зоран Милески-Кичеец,...

Македонија24 часа

Камчев не сака Кичеец да му врати дел од милионот, парите ги бара од Јанева, Боки-13 и државата

Бизнисменот Орце Камчев нема да бара од Зоран Милевски-Кичеец, осуден во случајот „Рекет“, да му врати дел од 1,5 милион...

Свет1 ден

Си-ен-ен: Папата Бенедикт XVI знаел за злоупотребата на деца во Црквата

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година,...

Македонија1 ден

Бектеши: Нема да се намалува топлината на парното

Министерот за економија, Крешник Бектеши, тврди дека нема да се скратат часовите во кои скопјани ќе добиваат топлинска енергија. Од...

Македонија1 ден

Радев: Има позитивни сигнали од посетата на Кирил Петков во Скопје, но да не ги заборавиме главните прашања

Секој чекор што ја продлабочува нашата врска мора да биде поддржан, изјави бугарскиот претседател Румен Радев, прашан за посетата на...

Свет1 ден

Москва одговори на заканите на Бајден: Санкциите повеќе ќе ја погодат Америка отколку Русија

Забраната на руските банки да користат долари повеќе ќе ѝ нанесе удар на Америка отколку на Русија бидејќи големите светски сили,...

Свет1 ден

(Видео) Еколошка катастрофа во Перу – по ерупцијата во Тонга, дошло до силно излевање нафта

Властите во Перу соопштија дека излевањето нафта кај брегот на земјата предизвикало еколошка катастрофа. Имено, од рафинеријата „Ла Пампила“ протекоа...

Спорт1 ден

Ѓоковиќ ќе ја тужи Австралија за 3.800.000 евра

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, ќе ја тужи Владата на Австралија. Ѓоковиќ. во неделата, беше депортиран од Австралија. Федералниот суд...

Досие