Контакт

Спорт

Погба ќе остане на „Олд Трафорд“

Објавено пред

Пол Погба ќе остане до крајот на сезоната во Манчестер јунајтед. Францускиот репрезентативец, веројатно, по завршувањето на сезоната, ќе замине од „Олд Трафорд“ како слободен играч.

Челниците на Јунајтед се свесни дека Погба од 1 јануари може да преговара со други клубови. Сепак, не размислуваат да го продадат бидејќи се надеваат дека фудбалерот ќе го продолжи договорот.

Погба нема одиграно натпревар од почетокот на ноември кога го повреди бутниот мускул.

Наводно за него се заинтересирани ПСЖ, Барселона, Реал Мадрид и Јувентус.

ЕСПН пишува дека во зимскиот преоден рок Јунајтед ќе го напуштат голманот Дин Хендерсон, напаѓачот Џеси Лингард и Фил Џонс, кој во изминатите две сезони имаше многу проблеми со повредите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Македонските олимпијци утре заминуваат за Пекинг

Објавено пред

Македонскиот олимписки комитет, на прес конференција, ги претстави македонските репрезентативци кои ќе учествуваат на Зимските олимписки игри во Пекинг.

Македонија во Ана Цветановска, Дардан Дехари и Ставре Јада има натпреварувачи во нордиско и алпско скијање.

Ана Цветановска ќе се натпреварува во крос кантри, во дисциплините 7,5 км слободно плус 7,5 км скијатлон и 10 км класично. Натпреварите во овие дисциплини ќе се одржат на 5. и 10.февруари.

Дардан Дехари во слалом и велеслалом на патеките ќе излезе на 13. и 16.февруари.

Ставре Јада, во крос кантри ќе се натпреварува во дисциплините, спринт слободно 1,5 км и 50 км слободно, на 8. и 19.февруари.

Македонското знаме на церемонијата на отварање на зимските Олимписки игри ќе го носат Ана Цветановска и Дардан Дехари.

Зимските олимписки игри во Пекинг ќе се одржат од 4. део 20.февруари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Иран – 14.репрезентација која се пласира на СП во Катар

Објавено пред

Иран со победата над Ирак (1:0) обезбеди пласман на светското првенство во Катар. Фудбалската репрезентација на Иран е првата репрезентација од Азија, која низ квалификациите избори место на Мундијалот. Пласман на СП, автоматски избори домаќинот Катар.

Покрај овие две селекции пласман на Мундијалот изборија европските селекции: Шпанија, Холандија, Белгија, Франција, Германија, Хрватска, Швајцарија, Англија, Србија и Данска, односно Бразил и Аргентина од Јужна Америка.

Светското првенство во Катар ќе се одржи од 22.ноември до 18.декември.

Прикажи повеќе...

Спорт

Влаховиќ стана најскапиот играч од просторите на поранешна СФРЈ

Објавено пред

Душан Влаховиќ, ги мина успешно лекарските прегледи во Јувентус. Викендов, ќе ја има официјалната промоција во новиот клуб.

Трансферот на Влаховиќ од Фиорентина во Јувентус е тежок 75.000.000 евра. Влаховиќ стана најскапиот фудбалер од просторите на поранешна Југославија. Новиот играч на Јувентус од врвот го симна соиграчот од репрезентацијата на Србија, Лука Јовиќ.

Десет најскапи трансфери на фудбалери од поранешна Југославија:

1. Душан Влаховиќ (Србија), 2022 од Фиорентина во Јувентус за 75.000.000 евра
2. Лука Јовиќ (Србија), 2020 од Ајнтрахт во Реал за 63.000.000 евра
3. Миралем Пјаниќ (БиХ), 2019 од Јувентус во Барселона за 60.000.000 евра
4. Немања Матиќ (Србија), 2017 од Челси во Манчестер јунајтед 44.700.000 евра
5. Матео Ковачиќ (Хрватска), 2019 од Реал во Челси за 45.000.000 евра
6. Матео Ковачиќ (Хрвстска) 2015 од Интер во Реал Мадрид за 38.000.000 евра
7. Един Џеко (БиХ), 2011 од Волфсбург во Манчестер сити за 37.000.000 евра
8. Лука Модриќ (Хрватска) 2012 од Тотенхем во Реал Мадирд за 35.000.000 евра
9. Марко Пјаца (Хрватска) 2016 од Динамо Загреб во Јувентус за 29.400.000 евра
10. Немања Матиќ (Србија) 2013 од Бенфика во Челси за 25.000.000 евра
10. Лазар Марковиќ (Србија) 2014 од Бенфика во Ливерпул за 25.000.000 евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Петков: Македонските Бугари ќе влезат во Уставот

Бугарскиот премиер Кирил Петков на денешното обраќање пред парламентот рече дека македонските Бугари ќе влезат во Уставот на Северна Македонија....

Македонија2 часа

Милошоски до Османи: Зошто не кажете што содржи нон-пејперот што сте го испратиле во Софија во декември?

Министерот Османи зборува да изградиме заеднички позиции, зборува за зрелост, почит и меѓусебна доверба, но како ние да имаме доверба...

Топ2 часа

„Ауди“ со деветмина мигранти излетало од патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во полициската станица Валандово утрово било пријавено дека на регионалниот пат Р 1401 Валандово – Струмица возило „ауди“, со скопски...

Свет3 часа

(Видео) Сателитски снимки покажуваат распоредувања на руски воени трупи на границите со Украина

Тензиите меѓу Украина и Русија растат со месеци откако Кремљ почна да собира војници во близина на границите на Украина....

Македонија4 часа

На Клиниката за ортопедија направена првата трансплантација на лигамент од починат донор

На Клиниката за ортопедски болести при ТОАРИЛУЦ Скопје вчера за првпат беше изведена трансплантација на лигамент од починат донор. Млад...

Свет6 часа

Лавров: Преговорите со САД и НАТО не се завршени – нема да дозволиме рушење на нашите интереси

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави за новинарите дека Москва не сака војна, но дека нема да дозволи...

Свет7 часа

Тропска бура однесе 77 животи во Jужна Африка

Бројот на загинати во тропската бура Ана, која погоди три јужноафрикански земји – Мадагаскар, Мозамбик и Малави, се искачи на...

Свет8 часа

Бајден: Одлучно ќе одговориме ако Русија ја нападне Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден во телефонски разговор со украинскиот лидер Володимир Зеленски ја потврдил подготвеноста на Вашингтон да одговори одлучно...

Македонија21 час

Регистрирани нови 1.861 случај на Ковид-19 и 27 починати

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет24 часа

НАТО со нови барања до Москва

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД ѝ испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото...

Македонија1 ден

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко...

Топ1 ден

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа1 ден

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија1 ден

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа1 ден

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Европа1 ден

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при...

Македонија2 дена

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Македонија2 дена

Се намалува периодот на карантин на седум дена

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство...

Македонија2 дена

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија2 дена

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Досие