Контакт

Спорт

(Видео) Погба: Пол Погба повеќе не постои

Објавено пред

Пол Погба (31), играчот од средниот ред на Јувентус и светски шампион со Франција во 2018 година, пред четири месеци, беше суспендиран на четири години поради допинг. Казната ја одерди италијанското обвинителство за борба против допингот.

dobivaj vesti na viber

Погба е суспендиран затоа што тестот на кој бил подложен по натпреварот меѓу Удинезе и Јувентус на 20 август 2023 година покажал дека има вишок тестостерон.

Деновиве на социјалните мрежи кружи видео на кое Погба настапува со депресивен тон:

„Завршив. Мртв сум. Пол Погба повеќе не постои“, беше објавено во кратко видео.

Погба целата своја професионална кариера ја помина во два клуба, а иако е Французин, ниту еден од нив не е од неговата татковина.

Во академијата на Манчестер јунајтед пристигна на 16-годишна возарст од ле Авр, во 2009 година. Три години подоцна тој се пресели во Јувентус без обештетување. По четири години, летото 2016 година, тој се врати во Јунајтед со отштета од 105 милиони евра.

После шест години, Погба повторно се врати во Јувентус и повторно го напушти „Олд Трафорд“ како слободен играч.

Но во втората сезона таму поради повреди и споменатата суспензија поради допинг одигра само 12 натпревари.

Погба освои четири шампионски титули и два купа со Јувентус, сите во неговиот прв мандат во клубот. Како играч на Манчестер јунајтед ги освои Лига Купот и Лига Европа.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

(Видео) Циркус на ОИ – Голот на Аргентина по часа чекање

Објавено пред

Олимписките селекција на Аргентина со пораз ја започна одбраната на златниот медал на Игрите во Париз.

dobivaj vesti na viber

Натпреварот Аргентина – Мароко ќе влезе во историјата на Олимписките игри и на фудбалот, започна во 15 часот, а заврши четири часа и 12 подоцна.

Хаосот настана кога Аргентина изедначи на 2:2 во 16.минута од судиското надополнување на времето во вториот дел.

Судиите во ВАР собата, по речиси два часа прекин на натпреварот, го поништија голот на Кристијан Медина во 90+16. минута, за 2:2.

Судијата ги испрати играчите на двата тима во соблекувалните по голот на Медина бидејќи навивачите на Мароко фрлаа кон Аргентинците со се и сешто, дури и топовски удари, а неколкумина од нив влегоа на теренот.

Во такви околности, натпреварот не можеше да се заврши.

Резултатот 2:2 потоа остана на сила, бидејќи на пауза беа и судиите на ВАР.

Во меѓувреме, официјалниот спикер им порача на навивачите да ги напуштат трибините.

Дури кога ситуацијата се смири, односно два часа по голот на Аргентина, а трибините беа испразнети, играчите се вратија на теренот. Тогаш во ВАР собата беше прегледана спорната ситуација.

ВАР утврди дека Медина бил во минимален офсајд.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Струга со голчиштето на Спировски го победи Пјуник

Објавено пред

Фото/ facebook.com/Fcstruga

dobivaj vesti na viber

Македонскиот шампион Струга Трим Лум стекна предност од еден гол пред реваншот со Пјуник во второто коло од квалификациите за пласман во Конференциската лига.

Струга попладнево го победи Пјуник со 2:1 (1:1). Победата на Стружани им ја обезбеди Спировски со евро-гол во 73.минута.

Првиот дел од овој натпревар заврши 1.1. Од пенал поведе Струга во осмата минута со голот на Ибраими, а 15 минути подцна исто така од пенал изедначи Вилела.

Пјуник по еден час игра остана со фудбалер помалку кога директен црвен картон доби Вакуленко.

Реваншот во Ерменија ќе се одигра за шест дена.

Прикажи повеќе...

Спорт

Синер нема да игра на Олимписките игри

Објавено пред

Јаник Синер се повлече од Олимписките игри во Париз поради воспаление на крајниците.

dobivaj vesti na viber

Светскиот број 1 не се качи во авионот со своите сонародници поради неименувана болест, но повлекувањето не се очекуваше.

Тој во четврток требаше да пристигне во Париз, но тоа нема да се случи бидејќи ситуацијата е посериозна отколку што се мислеше.

„Со жалење можам да ве информирам дека нема да можам да учествувам на Олимписките игри во Париз. По една недела добар тренинг не се чувствувам добро. Последните неколку дена одморив и отидов на тестови, лекарот ми препорача да не играм. Многу сум разочаран што ќе ги пропуштам ОИ, медела на олимпијадата беше една од главните цели оваа сезона“.

Тоа значи дека Новак Ѓоковиќ ќе биде прв носител на Олимписките игри кои се играат на терените на Ролан Гарос и дека нема да може да се сретне со Карлос Алкараз се до финалето.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија49 минути

Сериозна загриженост за независноста на судството во Северна Македонија во извештајот на Европската комисија

Сериозна загриженост за независноста на судството во Северна Македонија изразува Европската комисија (ЕК) во годишниот извештај за владеење на правото....

Македонија3 часа

(Видео) Горат плевна и три куќи во Ново Село во близина на бензинска станица, ЦУК испрати два хеликоптера за гасење

Силен пожар попладнево изби во плевна на куќа во општина Ново Село кој потоа брзо се прошири на соседните три...

Топ3 часа

Разрешен директорот на затворот во Шуто Оризари, на негово место доаѓа Бобан Утковски

Владата го разреши Филип Андов кој досега директоруваше со Затворот Скопје во Шуто Оризари. Од Владата велат дека разрешувањето е по констатираните...

Македонија3 часа

Владата донесе одлука за вработувања на 600 специјализанти во болниците

Владата на седница усвои информација за вработувања на 600 приватни специјализанти кои ќе работат во Јавните здравствени установи во државата....

Македонија9 часа

Тошковски: Ова што се случува во затворите е срам за Македонија, не може затвореник што наводно е во затвор да предизвика сообраќајна незгода

Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, истакна дека во иднина нема да има недопирливи, без оглед на политичката или социјалната...

Топ10 часа

Битолчанец со месеци силувал 18-годишна девојка, ја уценувал со објава на интимни фотографии

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против 25-годишник осомничен за кривично дело полов напад и силување од член 186 став...

Македонија11 часа

Во бегство 36-годишникот осомничен за обид за убиство на градоначалникот на Арачиново

Поради основано сомнение за кривично дело убиство oд член 123 став 2 точка 3, а во врска со член 19...

Македонија11 часа

Во овој момент немаме потреба од странска помош, успешно се справуваме со досегашните пожари, посочи Ангелов

„Потребна ни е длабока реформа на целиот систем на Центарот за управување со кризи за да се гаснат пожарите побргу...

Регион12 часа

Ден на жалост во Дарувар: на убиецот му се заканува максимална казна затвор од 50 години

Шест лица загинаа во Домот за стари и изнемоштени лица во Дарувар. На убиецот од Дарувар му се заканува максимална...

Регион13 часа

Силен земјотрес среде ноќ ја погоди Албанија: почувствуван во Хрватска, Црна Гора и Босна и Херцеговина

Силен земјотрес  ја погоди областа во Јадранското Море кај Албанија. Земјотресот со јачина од 4,6 степени се случи на 48...

Свет13 часа

Макрон одбива да назначи премиер договорен од левицата

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека владата во заминување ќе остане на функција до средината на август додека Франција е...

Свет13 часа

Јапонија испрати протест до Русија поради санкционирањето 13 јапонски бизнисмени

Јапонија денеска упати протест до Русија бидејќи воведе санкции и го ограничи влезот на 13 јапонски бизнисмени, меѓу кои и...

Регион13 часа

Две бебиња испаднале од количка во Белград, пренесени на Ургентниот центар

Две бебиња синоќа биле пренесени на Ургентниот центар поради пад додека се возеле во количка, соопшти белградската итната помош. Како...

Македонија1 ден

Собранието ги изгласа замениците-министри: Зоран Димитровски во МНР, Марјан Ристески во Економија, Астрит Исеини во МВР

Собранието попладнево на седница ги изгласа замениците министри на Владата. За гласаа 76 пратеници, додека 16 беа против. Воздржани немаше,...

Македонија1 ден

(Видео) Скршени двете раце на командирот на штипската пожарна: Пропаднав во дупка, изгубив контрола и почнав да паѓам

При гаснење на пожарот во старата штипска депонија, брзајќи да спречи проширување на огнот преку тревата кон блиската борова шума,...

Македонија1 ден

Тошковски тврди дека не крие имот, Јанушев вели дека не постои никакво подарено земјиште туку имало погрешно внесени податоци

Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски и генералниот секретар на Владата Игор Јанушев тврдат дека не кријат имот, по обвинувањата...

Македонија1 ден

(Видео) „Немојте да го разочарате народот“ – За Мицкоски заменик-министрите се нови лица во политиката, кои може да донесат нова енергија

Наследивме опљачкана држава, но ќе победиме и ќе донесеме подобри денови за граѓаните, истакна премиерот Христијан Мицкоски, еден месец по...

Свет1 ден

„Те следам, малечка“: првата порака на Бајден до Камала Харис по повлекувањето од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден ѝ се обрати на Камала Харис преку конференциски повик за време на нејзиниот состанок со персоналот...

Топ1 ден

Џип со странски таблички усмрти велосипедист во Тетово, возачот побегнал

Шеесет и седумгодишен маж од Џепчиште, кој управувал велосипед, загина кога во него се забил џип со швајцарски регистерски ознаки...

Македонија1 ден

(Видео) Кузеска: Панче Тошковски и Игор Јанушев имаат станови во поклонетиот имот на Јанушев

Скандалот со подарокот од 325.000 евра за генералниот секретар на Владата, Игор Јанушев добива нови димензии, истакна на денешната прес-конференција...