Контакт

Спорт

(Видео) Кошаркарски експерти: Синот на Леброн не е за во НБА лигата

Објавено пред

Американските кошаркарски стручњаци, му дадоа лоша оценка на синот на Леброн, Брони Џејмс пред НБА драфтот. Драфтот ќе се одржи на 26 јуни во Њујорк.

dobivaj vesti na viber

Американските медиуми често пишуваа за Брони Џејмс, синот на Леброн Џејмс, кој од УСЦ Универзитетот бара шанса во НБА. Медиумите долго шпекулураа дека тимот што ќе го добие Брони на драфтот, во пакет со него ќе го добие и неговиот славен татко Леброн.

Сепак, кошаркарските стручњаци оваа година го рангираа Брони Џејмс на 72-то место, што генерално се смета за едно од најлошите во последните многу години.

Да потсетиме, НБА драфтот има 60 позиции, а Брони Џејмс е рангиран 12 места подолу од последниот пик…

„Мораме да бидеме искрени. Никој не би го погледнал Брони Џејмс како НБА перспектива, доколку неговиот татко не е Леброн Џејмс. Тој не е за НБА. Не е подготвен. Му требаат уште најмалку две години работа на пониско ниво за да се развие и за тоа му треба топката во раце и многу минути што би значело најмалку две години во развојната лига, ако ме прашате мене, не вреди да се инвестира во него, затоа што може да добиете 3&Д играч (путира тројки и игра одбрана). Не можам да го рангирам надвор од најдобрите 75 на драфтот бидејќи е интелигентен и има сјајни атлетски предизпозиции. Сепак, тој не е близок до најдобрите играчи на овој драфт, најдобро би било за него да се врати на универзитетот и да се обиде да направи се што е мжно да стане подобар играч“, напиша Сем Весини, НБА драфт експерт за порталот Атлетик.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Милик не му е потребен на Мота, Полјакот се сели во Премиер лигата

Објавено пред

Напаѓачот на Јувентус Аркадиуш Милик не е во плановите на новиот тренер Тиаго Мота и ќе биде продаден ова лето.

dobivaj vesti na viber

Според италијанските медиуми, Вест Хем и Брентфорд би сакале да го видат во своите редови.

Зад искусниот Полјак се две релативно неуспешни сезони во Торино.

Никогаш не го заслужи статусот првотимец и на повеќе од половина од одиграните натпревари во Серија А во игра влегуваше од клупата за резерви.

Се појави на 59 натпревари и постигна вкупно 11 голови.

Пред Јувентус играше за Марсеј, Наполи, Ајакс, Аугсбург и Баер Леверкузен.

Прикажи повеќе...

Спорт

Селта му нуди договор на Родригез

Објавено пред

Колумбискиот ас Џејмс Родригез го раскина договорот со Сао Паоло, тој има желба да се врати во Европа.

dobivaj vesti na viber

По одличниот настап на Копа Америка, јасно е дека Родригез има уште што да каже во најсилната конкуренција. Тој веќе добил понуда од Шпанија. Селта му понуди на Родригез двегодишен договор.

Џејмс веќе играше во Шпанија за Реал Мадрид, на кој му се приклучи во 2014 година за 75 милиони евра.

Во својата кариера настапуваше за Банфилд, Порто, Монако, Баерн, Евертон, Ал Рајан, Олимпијакос и Сао Паоло.

За колумбиската репрезентација одигра 106 натпревари и постигна 28 гола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рајковиќ добил понуда „што не се одбива“

Објавено пред

Српскиот репрезентативец Предраг Рајковиќ би можел да ја напушти Мајорка и да ја продолжи кариерата во Саудиска Арабија.

dobivaj vesti na viber

Според шпанска „Марка“, неименуван клуб од Блискиот Исток сака да го ангажира Рајковиќ и наводно е подготвен да му плати на српскиот голман 10 милиони евра.

Со оглед дека тоа е многу повеќе од она што го заработува во Мајорка, тој е наводно бил заинтересиран за преселба на Блискиот исток.

Рајковиќ на неодамна завршеното Европско првенство беше еден од најдобрите играчи на српската репрезентација, а имаше и одлична сезона во Мајорка.

Освен понудата од Саудиска Арабија, се споменува дека за услугите на Рајковиќ е заинтересиран и Виљареал, но само доколку Јоргенсен се пресели во Челси.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Видео) Горат плевна и три куќи во Ново Село во близина на бензинска станица, ЦУК испрати два хеликоптера за гасење

Силен пожар попладнево изби во плевна на куќа во општина Ново Село кој потоа брзо се прошири на соседните три...

Топ1 час

Разрешен директорот на затворот во Шуто Оризари, на негово место доаѓа Бобан Утковски

Владата го разреши Филип Андов кој досега директоруваше со Затворот Скопје во Шуто Оризари. Од Владата велат дека разрешувањето е по констатираните...

Македонија1 час

Владата донесе одлука за вработувања на 600 специјализанти во болниците

Владата на седница усвои информација за вработувања на 600 приватни специјализанти кои ќе работат во Јавните здравствени установи во државата....

Македонија7 часа

Тошковски: Ова што се случува во затворите е срам за Македонија, не може затвореник што наводно е во затвор да предизвика сообраќајна незгода

Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, истакна дека во иднина нема да има недопирливи, без оглед на политичката или социјалната...

Топ8 часа

Битолчанец со месеци силувал 18-годишна девојка, ја уценувал со објава на интимни фотографии

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против 25-годишник осомничен за кривично дело полов напад и силување од член 186 став...

Македонија9 часа

Во бегство 36-годишникот осомничен за обид за убиство на градоначалникот на Арачиново

Поради основано сомнение за кривично дело убиство oд член 123 став 2 точка 3, а во врска со член 19...

Македонија9 часа

Во овој момент немаме потреба од странска помош, успешно се справуваме со досегашните пожари, посочи Ангелов

„Потребна ни е длабока реформа на целиот систем на Центарот за управување со кризи за да се гаснат пожарите побргу...

Регион11 часа

Ден на жалост во Дарувар: на убиецот му се заканува максимална казна затвор од 50 години

Шест лица загинаа во Домот за стари и изнемоштени лица во Дарувар. На убиецот од Дарувар му се заканува максимална...

Регион11 часа

Силен земјотрес среде ноќ ја погоди Албанија: почувствуван во Хрватска, Црна Гора и Босна и Херцеговина

Силен земјотрес  ја погоди областа во Јадранското Море кај Албанија. Земјотресот со јачина од 4,6 степени се случи на 48...

Свет11 часа

Макрон одбива да назначи премиер договорен од левицата

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека владата во заминување ќе остане на функција до средината на август додека Франција е...

Свет11 часа

Јапонија испрати протест до Русија поради санкционирањето 13 јапонски бизнисмени

Јапонија денеска упати протест до Русија бидејќи воведе санкции и го ограничи влезот на 13 јапонски бизнисмени, меѓу кои и...

Регион11 часа

Две бебиња испаднале од количка во Белград, пренесени на Ургентниот центар

Две бебиња синоќа биле пренесени на Ургентниот центар поради пад додека се возеле во количка, соопшти белградската итната помош. Како...

Македонија24 часа

Собранието ги изгласа замениците-министри: Зоран Димитровски во МНР, Марјан Ристески во Економија, Астрит Исеини во МВР

Собранието попладнево на седница ги изгласа замениците министри на Владата. За гласаа 76 пратеници, додека 16 беа против. Воздржани немаше,...

Македонија1 ден

(Видео) Скршени двете раце на командирот на штипската пожарна: Пропаднав во дупка, изгубив контрола и почнав да паѓам

При гаснење на пожарот во старата штипска депонија, брзајќи да спречи проширување на огнот преку тревата кон блиската борова шума,...

Македонија1 ден

Тошковски тврди дека не крие имот, Јанушев вели дека не постои никакво подарено земјиште туку имало погрешно внесени податоци

Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски и генералниот секретар на Владата Игор Јанушев тврдат дека не кријат имот, по обвинувањата...

Македонија1 ден

(Видео) „Немојте да го разочарате народот“ – За Мицкоски заменик-министрите се нови лица во политиката, кои може да донесат нова енергија

Наследивме опљачкана држава, но ќе победиме и ќе донесеме подобри денови за граѓаните, истакна премиерот Христијан Мицкоски, еден месец по...

Свет1 ден

„Те следам, малечка“: првата порака на Бајден до Камала Харис по повлекувањето од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден ѝ се обрати на Камала Харис преку конференциски повик за време на нејзиниот состанок со персоналот...

Топ1 ден

Џип со странски таблички усмрти велосипедист во Тетово, возачот побегнал

Шеесет и седумгодишен маж од Џепчиште, кој управувал велосипед, загина кога во него се забил џип со швајцарски регистерски ознаки...

Македонија1 ден

(Видео) Кузеска: Панче Тошковски и Игор Јанушев имаат станови во поклонетиот имот на Јанушев

Скандалот со подарокот од 325.000 евра за генералниот секретар на Владата, Игор Јанушев добива нови димензии, истакна на денешната прес-конференција...

Македонија1 ден

Од Скопје до Софија ќе се стигнува за два и пол часа, до Нова година готов експресниот пат Ранковце – Крива Паланка

Експресниот пат Ранковце – Крива Паланка, место наесен, како што најави претходната влада, ќе биде готов до Нова година. Денес,...