Контакт

Спорт

Погба: Уште има „прашалник“ над мојата иднина во Јунајтед

Објавено пред

И покрај тоа што беше дел од составот кој со 4:0 го победи Челси на стартот на сезоната, ѕвездата на Манчестер јунајтед, Пол Погба признава дека постои „знак прашалник“ околу неговата иднина на „Олд Трафорд“.

Ова доаѓа по шпекулациите кои траат цело лето за негов потенцијален трансфер во Реал Мадрид или Јувентус, но Оле Гунар Солскјер го пофали „професионалниот“ Погба откако тој ги намести третиот и четвртиот гол против Челси. Но, Погба вели дека „само времето ќе покаже“ дали ќе остане во тимот.

„Секогаш е добро кога се игра фудбал. Ги правам работите кои ги сакам и тоа е мојата работа. Секогаш го давам максимумот на теренот. Свесен сум за работите кои се кажаа, но времето ќе покаже. Секогаш постои тој прашалник. Сега сум во Манчестер ,се забавувам со моите соиграчи и сакам да победувам“, вели Погба.

Иако англискиот преоден рок заврши во четвртокот, англиските клубови смеат да продаваат до крајот на европскиот преоден рок на 2 септември.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Арсенал во луди 9 минути направи пресврт за прва победа за Љунгберг (видео)

Објавено пред

Арсенал беше на работ на уште еден незгоден пораз по еден час игра на гостувањето кај Вест хем, по што во луди девет минути постигнаа три гола за 3:1 победа, прва со преодниот тренер Фреди Љунгберг.

Во 38. минута од мечот, „чеканите“ дојдоа во водство со голот на Анџело Огбона, со мала помош на одбраната на Арсенал, и домаќините го држеа овој резултат актуелен сѐ до 60. минута од мечот.

Тогаш почна „блицкригот“ на Арсенал. Мартинели во 60. минута, Никола Пепе шест минути подоцна и Пјер-Емерик Обамејанг во 69. минута стрелаа за целосен пресврт.

Со победата, прва во пет меча за Арсенал, тие се искачија на деветтото место на табелата со 22 поени, додека Вест хем останаа 16. со 16 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бјанка Андреску е најдобрата канадска спортистка за 2019

Објавено пред

По фантастичната сезона во која стана првата канадска тенисерка со гренд слем титула со победата на САД опен, Бјанка Андреску е добитник на „Лу Марш трофејот“, како најдобар канадски спортист за 2019 година.

Тинејџерката пред една година беше речиси анонимна, но по победата над Серена Вилијамс во финалето на Флешинг Медоуз и искачувањето на четвртото место на ВТА листата, таа беше убедлвиа пред другите канадски спротисти.

„Да се биде прва тенисерка со оваа награда е навистина огромна чест и не го очекував ова. Мојот успех оваа година немаше да биде можен без поддршката од цела Канада“, изјави 19-годишната тенисерка.

Тинејџерката е ќерка на романски имигранти во Канада, и во 2019 година заврши со 48-7 скор на сите турнири. Во гласањето таа ги победи спринтерот Андре де Грасе, голферката Брук Хендерсон, НХЛ голманот Џордан Бинингтон и безбол-ѕвездата Мајк Сорока.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бензема може да одговара кривично за скандалот со секс-лентата

Објавено пред

Францускиот врховен суд ја одби жалбата на фудбалерот на Реал Мадрид, Карим Бензема за отфрлање на обвинувањата од 2015 година за наводната уцена со секс-лентата на неговиот поранешен соиграч од француската репрезентација, Матју Валбуена.

Ова значи дека Бензема може да одговара кривично бидејќи жалбата се обидуваше да ја отфрли легалноста на истрагата за уцена во која наводно бил вклучен и Бензема. Судот одлучи дека методите на истрага кои ги користела француската полиција биле легални.

Валбуена тврдеше дека е жртва на уцена откако добил телефонски повик во кој непознатиот човек тврдел дека има секс-лента со фудбалерот. Француското обвинителство тврди дека Бензема бил „посредник“ меѓу Валбуена и уценувачите, од кои еден е наводно пријател од детството на Бензема. Легалниот тим на Бензема тврдеше дека полицијата направила „местенка“ откако во телефонските повици еден полицаец се претставувал како пријател на Валбуена. Сега, судот во Версај ќе треба да утврди дали случајот ќе оди на суд.

Поради овој скандал, Бензема е „исклучен“ од француската репрезентација, откако селекторот Дидие Дешам повеќе пати ја отфрлаше можноста тој да се врати кај „триколорите“, а неодамна Бензема најави дека би можел да игра за земјата на неговите родители, Алжир, по што следуваше демант од алжирскиот селектор.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

(Видео) Заев, Шекеринска и Џафери на носачот на авиони ,,Хари Труман“ се сретнаа со адмирал Џејмс Фого

Премиерот Зоран Заев, вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска и претседателот на Собранието Талат Џафери слетаа на носачот на...

Свет12 часа

(Видео) Прв состанок на Путин и Зеленски на Самитот во Париз

Рускиот претседател Владимир Путин денеска за прв пат се состанa во Париз со украинскиот претседател, Володимир Зеленски, на самитот насочен...

Регион14 часа

Рама ги повика граѓаните да не ги оштетуваат намерно објектите

Премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска го достави првиот прелиминарен извештај за земјотресот што погоди делови од земјата на 26...

Топ15 часа

Пешак загина во сообраќајна несреќа во Штип

Пешак почина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на магистралниот пат Делчево – Штип, на влезот во селото Облешево. Од...

Македонија15 часа

Кривични за вработени во Бирото за метрологија поради злоупотреба на службената положба

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево поднесе кривична пријава против Н.П(39), М.Т.(54) и И.Т.(51), сите од Скопје, вработени во Бирото...

Македонија15 часа

Мицкоски: Ако не се одржат предвремените избори ќе ги преиспитаме односите со Пендаровски

Одложувањето на предвремените парламентари избори кои беа договорени да се одржат на 12 април, според ВМРО-ДПМНЕ ќе ја втурнат државата...

Македонија19 часа

Приведен 49-годишен скопјанец кој на Фејсбук му се заканувал на Заев

Секторот за компјутерски криминал ќе поднесе кривична пријава против 49-годишен скопјанец, поради објавени сериозни закани по животот на Фејсбук, насочени...

Регион19 часа

Градоначалникот на Нови Сад поднесе кривична пријава против претседателот Вучиќ

Градоначалникот на Нови Сад и потпретседател на владејачката Српска напредна партија, Милош Вучевиќ поднесе кривична пријава, со цел, како што...

Спорт20 часа

Русија исфрлена од Олимписките игри и светското фудбалско првенство

Извршниот одбор на Светската анти-допинг агенција (ВАДА) го прифатил предлогот на независниот комитет на Агенцијата, руските спортисти поради кршење на...

Свет20 часа

(Видео) Веб-камера снимила туристи во кратер на вулканот, секунди пред ерупцијата

Веб-камера открила најмалку десет туристи во кратерот на вулканот на Вајт ајленд на Нов Зеланд, во момент пред ерупцијата, пренесуваат...

Македонија21 час

Пронајдени 27 килограми марихуана, приведени две лица од Албанија 

Полицијата пронашла 27 килограми марихуана во автомобил кај селото Кажани-на патот за битолското село Ѓавато. Уапсени се две лица, возачот...

Свет22 часа

Избрана новата премиерка на Финска, најмлада во светот

Владејачката социјалдемократска партија на Финска ја избра новата премиерка 34-годишната министерка и пратеничка Сана Марин. Таа ќе биде најмладата претседателка...

Свет22 часа

Тежок понеделник во Франција, продолжува штрајкот и сообраќајните проблеми

И денеска продолжува штрајкот во Франција, а со тоа и хаосот во сообраќајот. Вчера, во четвртиот ден од штрајкот на...

Свет22 часа

(Видео) Ерупција на вулкан на Нов Зеланд, има и жртви

Едно лице загина, а 20-на се повредени во ерупција на вулкан на новозеландскиот Бел остров (White Island), популарна туристичка дестинација...

Регион1 ден

Во Хрватска годишно се фрлаат повеќе од 300.000 тони храна

Повеќе од 300 илјади тони храна се фрла годишно во Хрватска, додека бројни здруженија и организации истовремено бараат да се...

Топ2 дена

(Видео) Страотна сообраќајка во Бутел – излетал oд патот, ја пробил оградата и се превртел на булеварот

Страотна сообраќајка се случи вечерва во скопската населба Бутел. Момче и девојка кои се наоѓале во возило со тетовски регистарски...

Регион2 дена

Поради густата магла откажани сите летови во Сараево

Речиси сите летови до и од главниот град на Босна и Херцеговина од меѓународниот аеродром во Сараево се откажани поради...

Топ2 дена

Девојче повредено во тешка сообраќајка на Качанички пат

Во тешка сообраќаjна несреќа која попладнево се случила на Качанички пат повредено е девојче кое во инцидентот добило скршеница на...

Топ2 дена

Напаѓачот кој прободе момче во Бутел има 12 години, кривична ќе добие и неговиот татко

Скопската полиција ќе поднесе кривични пријави против четворица малолетници од Скопје (двајца од 16 години, еден 15 и еден 12...

Македонија2 дена

Се запали стан на „Рузвелтова“, пожарот избил при готвење

Скопската противпожарна бригада денеска интервенираше при пожар кој изби во стан во зграда на улицата „Рузвелтова“. Според информациите од терен,...

Досие