Контакт

Спорт

Покетино ќе направи изненадувачки трансфер

Објавено пред

Тренерот на ПСЖ, Маурисио Покетино би можел да направи едно од поголемите изненадувања со одлуката да го преземе Атлетик Билбао и со тоа да се врати во шпанскиот фудбал, каде своевремено беше тренер на Еспањол, дознава „Екип“.

dobivaj vesti na viber

Според овој извор, веќе се воспоставени контакти меѓу баскискиот клуб и Покетино, кој претходно беше поврзуван со Манчестер јунајтед и Тотенхем.

Атлетик Билбао моментално е предводен од Марселино, чиј договор истекува на крајот од сезоната и веројатно нема да биде продолжен, а Покетино бил најголема желба клупските челници.

И тој е подготвен да влезе во нов предизвик во овие години од својата тренерска кариера во не толку голем, но доволно атрактивен клуб.

Атлетик заостанува само еден бод од местото кое води во европските натпреварувања на три кола пред крајот на сезоната, па одлуката на Покетино најверојатно ќе зависи од пласманот на Баските на крајот од сезоната.

Спорт

Барди ќе го смени клубот, но ќе остане во Валенсија

Објавено пред

Леванте не успеа да избори опстанок во Примера. Клубот кој е соочен со финансиски проблеми сега е соочен со заминување на главните играчи.

dobivaj vesti na viber

Леванте има проблем со финансискиот фер-плеј, до крајот на наредниот месец треба „закрпат дупка“ од 10 милиони евра, во спротивно ќе се соочат со казна од Ла Лига.

Јасно е дека клубот ќе треба да ги продаде најдобрите играчи, меѓу кои се и потенцијалните шпански репрезентативци Хозе Кампања и Гонзало Мелеро. Исто така сигурно е дека од клубот ќе замине и македонскиот репрезентативец Енис Барди.

Токму за овие тројца фудбалери интерес покажа Валенсија, градскиот ривал на Леванте. Валенсија сака да го искористи лошиот финансиски момент во кој се наоѓа Леванте и за малку пари да добие тројца одлични фудбалери, со чии евентуален ангажман на „Местаља“ би го надоместиле извесното заминување на Карлос Солер.

Инаку, Барди и во зимскиот преоден рок се поврзуваше со неколку клубови од Шпанија (Реал Сосиедад, Бетис), Германија (Борусија Дортмунд) и Италија (Торино, Фиорентина, Лацио).

Прикажи повеќе...

Спорт

Рома заработи милиони од Конференциската лига

Објавено пред

Рома, синоќа во Тирана, го совлада Феенорд со 1:0 во финалето на првото издание на Конференциската лига и стигна до првиот европски трофеј по 1961 година. Избраниците на Жозе Мурињо славеа со голот на Заниоло во 32. минута, а португалскиот тренер стана вториот во историјата со пет европски трофеи.

dobivaj vesti na viber

Рома автоматски избори пласман во Лига Европа следната сезона, но Италијанците преку Серија А веќе бае пласирани во Лига Европа, па нема да го искористат тој бонус. Но, тие многу добро ќе ја искористат прилично големата сума на пари што ја заработија со победата на овој натпревар.

Рома во Конференциската лига влезе од плеј-офот, во два натпревари го победи турски Трабзонспор со 5:1. За пласманот во групите таа доби 2,94 милиони евра, а потоа по 166.000 евра за секој освоен бод. Рома освои 13 од нив, заработувајќи дополнителни 2,15 милиони евра.

Клубот доби бонус од 650.000 евра за освоеното прво место во групата, уште 300.000 за минување на групата и уште 600.000 евра за пласман во осминафиналето.

Со влегувањето во четвртфиналето заработи дополнителен милион, два за полуфиналето, а победата во натпреварувањето и донесе уште пет милиони евра.

Така Рома оваа сезона од Конференциската лига заработи 14,6 милиони евра во кои не влегуваат дел од приходите од ТВ правата, како и бонусот за европскиот коефициент.

Римјаните овие пари ќе ги добијат подоцна, а со што вкупниот приход од учеството во Конференциската лига ќе порасне на речиси 20 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Чеферин го брани ПСЖ: Нема Реал да ни кажува што да правиме

Објавено пред

„Никој нема да ѝ каже на УЕФА што да прави“, изјави претседателот на УЕФА, Александар Чеферин, како одговор на критиките за продолжувањето на договорот на Килијан Мбапе со ПСЖ.

dobivaj vesti na viber

Би-би-си потсетува дека Мбапе неодамна потпиша нов договор со ПСЖ иако преговараше со Реал Мадрид. Овој договор е најголем во историјата на фудбалот.

Според француските медиуми, новиот договор за три години е вреден приближно 600 милиони евра, а шпанската фудбалска Ла Лига, односно нејзиниот прв човек, Хавиер Тебас, понудата на францускиот клуб ја нарече скандалозна и навреда за фудбалот.

„УЕФА има доста строги правила за финансиски ферплеј. Кој ги почитува нашите правила добредојден е да игра во нашите натпреварувања. Тие што не ги почитуваат правилата – нема да играат“, рече Чеферин.

Чеферин истакнува дека е уморен од поплаките оти дозволува одредени држави да управуваат со некои клубови.

„Ниту Реал ниту некој друг нема да ѝ каже на УЕФА што да прави. Од една страна, тие се револтирани, но колку што знам, понудата на Реал беше слична на онаа на ПСЖ. Тоа сум го кажал многупати и ќе повторам, кажете ми еден аргумент зошто компанија од Катар не треба да биде сопственик на клуб“, рече Чеферин.

Тој повтори дека клубовите ќе бидат казнети доколку ги прекршат правилата.

„Ако кажете дека клубовите им припаѓаат на навивачите, што е со англиските клубови – тие имаат сопственици од САД, некои од Блискиот Исток, имаат сопственици од Англија. Значи, ситуацијата е сосема иста и јас сум навистина уморен од овие обвинувања. Сакам да знам кој ги прекршил правилата. Доколку ги прекршиш правилата, ќе бидеш казнет“, заклучи Чеферин.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ31 минута

Дете загина во тешка сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес

Едно дете загина, а две лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес. Според информациите од...

Европа52 минути

Шолц: Русија нема да победи во војната во Украина, ниту ќе ги диктира условите за мир

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека Русија нема да победи во војната во Украина и посочи дека Москва не...

Македонија2 часа

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесат интерпелација за Талат Џафери

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ ќе поднесат интерпелација на претседателот на Собранието, Талат Џафери, најави координаторот...

Европа4 часа

Велика Британија: На Путин треба да му се одговори со сила, а не со попуштање

Во пресрет на денешната посета на БиХ, британската министерка за надворешни работи, Лиз Трaс, изјави дека обидите да му се...

Европа5 часа

Кадиров ѝ се заканува на Полска: Ако добиеме наредба, за шест секунди ќе ви покажеме на што сме способни

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров ѝ се закани на Полска. Тој на својот канал на „Телеграм“ објави видео во кое вели...

Европа5 часа

И по неколкучасовните разговори на делегациите, Турција продолжува да се противи на членството на Шведска и Финска во НАТО

Шведски и фински дипломати вчера имаа повеќечасовни разговори со турските колеги, меѓутоа, како што јавуваат агенциите, не е постигнат договор...

Европа5 часа

Путин првпат ги посети ранетите руски војници

Рускиот претседател Владимир Путин вчера првпат ги посети војниците во болница во Москва, три месеци по почетокот на офанзивата на...

Македонија15 часа

Џафери ги заклучи вратите на салата во Собранието и ги исклучи микрофоните

Собранискиот спикер Талат Џафери побара да се заклучат собраниските врати од салата за да службите пребројуваат пратеници, а пратениците на...

Македонија16 часа

Ковачевски – Дендијас: Фокусирани сме на зајакнување на стратешкото партнерство меѓу Македонија и Грција

Претседателот на Владата денеска го прими министерот за надворешни работи на Република Грција Никос Дендијас, кој е во еднодневна посета...

Свет18 часа

Вартоломеј: Руската православна црква нѐ разочара, патријархот Кирил треба да му се спротивстави на Путин

Вселенскиот патријарх Вартоломеј денеска изјави дека Руската православна црква ги предала отците на православната црква поддржувајќи го нападот врз Украина....

Македонија19 часа

Повисоки плати ќе добијат судиите и обвинителите

Владата денеска ги прифати и измените и дополнувањата на Законот за плати на јавните обвинители. Со предложените одредби, како што...

Свет22 часа

Нови детали за хоророт во Тексас: сите деца биле убиени во една училница

Објавени се нови детали за страшното масовно убиство што се случи вчера во Основното училиште во Тексас. Во нападот на...

Македонија22 часа

(Интервју) Вангелов: Решение е можно ако Бугарите немаат разорно токсични изјави

Членот на мешовитата Комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија, Огнен Вангелов, во интервју за „Макфакс“ вели...

Македонија23 часа

Се преговара за набавка на посебни ПЦР-тестови за дијагностицирање мајмунски сипаници

Здравствениот систем се подготвува за евентуална појава на мајмунски сипаници и кај нас, извести денес Комисијата за заразни болести. Доктор...

Македонија1 ден

Османи: Императив е во јуни да се почне со долго задоцнетиот пристапен процес

Императив е да се почне со веќе долго задоцнетиот пристапен процес на Македонија и Албанија сега во јуни, порача денеска...

Македонија1 ден

Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА

Признавањето на автокефалноста на црквата во Северна Македонија од страна на Српската православна црква е радосен настан, изјави заменик-претседателот на...

Македонија1 ден

Џафери не чувствува одговорност да им се извини на собраниските службеници

Собранискиот спикер Талат Џафери не чувствува одговорност да се извини на собраниските службеници кон кои се обратил со пцости, а...

Свет1 ден

Убиецот пред масакрот во Тексас и’ испратил порака на непозната девојка: „Имам мала тајна“

Осумнаесетгодишниот Салвадор Рамос, кој уби најмалку 19 ученици и двајца учители во основното училиште „Роб“ во Тексас, пред масакрот на...

Македонија1 ден

„Бегај бе таму, хеј сус“ – пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со транспаренти во Собранието побараа оставка од Талат Џафери

Со транспарент, на кој е испишано „Бегај бе таму, хеј сус“, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ побараа оставка од претседателот на Собранието,...

Топ1 ден

Четиринаесетгодишник со нож ѝ се заканувал на аптекарка, ѝ го одзел прометот и ја удрил со тврд предмет

Скопското Обвинителство до Кривичниот суд во Скопје достави барање за поведување подготвителна постапка против дете поради разбојништво. На 23 мај,...