Контакт

Спорт

Попович: Ова е најдобрата Франција што сум ја видел

Објавено пред

По изненадувачкиот пораз на Србија од Аргентина во четврт-финалето на СП во Кина вчера, денеска повторно следуваше уште поголемо изненадување, победата на Франција над САД од 89:79.

Французите одиграа фантастичен натпревар и го елиминираа големиот противник за САД да доживее прв пораз по 58 победи на големите натпреварувања со НБА-играчи, но селекторот Грег Попович не бараше оправдувања, туку ја фалеше играта на Французите. Секако, главна тема беше отсуството на многу НБА-ѕвезди, кои решија да се фокусираат на своите тимови.

„Мислам дека е омаловажување дури и да се споменува тоа. Го немавме тој или оној играч. Тоа е понижувачки кон Франција или кој било друг тим на шампионатот. Французите не победија, нема врска кој е во тимот, јас се гордеам на овие 12 кошаркари кои го жртвуваа своето лето да дојдат тука. Не треба да се зборува САД имаат други играчи. Таква работа не постои. Тие што се тука – играат. Ова беше најдобрата Франција што сум ја видел“, вели Попович.

Франција ги детронизира САД (видео)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Де Брујне им донесе победа на Сити во првиот меч по казната на УЕФА (видео)

Објавено пред

Манчестер сити со 2:0 го победи Вест хем во меч од Премиер лигата кој беше одложен поради бурата Кјара, во првата акција на „граѓаните“ по шокантната казна од 30 милиони евра и исфрлање од Лигата на шампионите во следните две сезони.

Де Брујне, кој е еден од фудбалерите за кои се шпекулира дека е блиску до излез од клубот посебно бидејќи неговата заработувачка е сврзана со резултатите на Сити во европските купови, повторно покажа дека е еден од најдобрите фудбалери од средниот ред во Премиер лигата, прво асистирајќи му на Родри во 30. минута, а потоа и самиот постигнувајќи гол во 62. минута.

Бидејќи Ливерпул се сигурно недостижни на првото место, главниот фокус на Сити е да се заддржи разликата пред третопласираниот Лестер, разлика која сега е четири поени. Вест хем пак, со поразот, остануваат на 18. место, во зоната за испаѓање со 24 поени, еден помалку од 17-пласираната Астон вила.

Прикажи повеќе...

Спорт

Новак: Знам дека сум само трет по популарноста во светскиот тенис

Објавено пред

И покрај тоа што е светски рекет број 1 и според самата АТП, тенисер на изминатата деценија, Новак Ѓоковиќ признава дека е само трет кога се работи за поддршката на тениската публика, која очигледно ги преферира Роџер Федерер и Рафаел Надал.

„Прочитав многу работи дека публиката не ме сака, но немам таков впечаток, посебно надвор од теренот. Дури и да е вистина, зошто би сакал да додавам масло на огнот? Не сакам да побудувам негативни емоции. Немам негативни чувства за луѓето кои не навиваат за мене. Не сум горд од моите постапки во одредени моменти, кога ја губам самоконтролата. Правам грешки, но сакам да учам од нив. Никогаш не сакам да побудувам лоша енергија“, вели Ѓоковиќ.

Но, на крајот тој вели дека нема проблем со тоа што Федерер и Надал се попопуларни.

„Факт е дека повеќето фанови ги поддржуваат Федерер и Надал против мене, но тоа е поради тоа што тие двајца претставуваат во светскиот тенис. Тоа не значи дека ме мразат, ниту дека јас морам да ја свртам Србија против целиот свет само бидејќи помалку луѓе навиваат за мене во гренд слем финалињата“, додава Ѓоковиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Марадона добива „мистериозно“ пакетче на клупата на својот тим! (видео)

Објавено пред

Околу проблемите на Диего Марадона со недозволените супстанции се пишувало многу, но кога се мислеше дека тоа е во минатото се појави снимка на која аргентинската фудбалска легенда добива „мистериозно“ пакетче додека е на клупата на својот тим Гимназија Ла Плата.

Марадона и неговиот тим загубија со 1:0 од Росарио Сентрал во меч од Суперлигата, но поголемо внимание предизвика снимката во која еден од неговите помошници му дава на 59-годишниот тренер неидентификуван пакет, додека еден друг негов помошник се обидува да ја блокира ТВ камерата.

Секако, на фановите на социјалните мрежи, веднаш им беше јасно што би можел да добива Марадона по неговите проблеми со кокаинот, иако тоа останува само шпекулација. Марадона се „закачи“ со кокаинот додека играше за Наполи во 1980-тите, а потоа на СП во 1994 во САД беше позитивен на кокаин и пратен дома предвреме.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион4 часа

Државниот обвинител на Хрватска даде оставка поради членство во масонска ложа

Главниот државен обвинител на Хрватска, Дражен Јелениќ, поднесе оставка поради членство во масонска ложа. „Се појавија инсинуации во врска со...

Топ5 часа

Полициска акција за заплена на кокаин во Сарај

Полицијата врши претреси на повеќе локации во Крушопек, село во општина Сарај, по добиени сознанија за трговија со кокаин. „Министерството...

Македонија7 часа

Владата: Решенијата на Чулев се поништени законски

Владата ја демантира изјавата на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев дека одлуката за поништување на решенијата и наредбите...

Македонија7 часа

(Видео) Обвинет во „Монструм“: Тодоровски ми даде да потпишам изјава, но не ме малтретирал

Обвинетиот во „Монструм“ Хаки Азири на денешното рочиште рече дека никогаш не кажал дека бил под тортура од ексдиректорот на...

Топ8 часа

Вработен во ПИОМ подигал пари од пензија на почината жена

СВР Тетово поднесе кривична пријава против С.М.(45) од с.Вејце, тетовско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба...

Македонија8 часа

(Видео) Чулев го обвини Спасовски за фалсификат, поништил 124 решенија во МВР, без одлука на Владата

Премиерот Оливер Спасовски со фалсификат во „Службен весник“ поништил 124 решенија за распоредување во МВР оти за нив немало одлука...

Македонија9 часа

„Телеком“ презел безбедносни мерки за повиците од непознати дестинации

„Македонски телеком“ ја информира јавноста дека во текот на денешниот ден се регистрирани повици од непознати дестинации кон наши корисници,...

Македонија10 часа

(Видео) Има уште 3.400 пасоши, МВР формира комсија која ќе одобрува издавање само на итни случаи

Граѓаните што имаат интна потреба од пасош треба да поднесат барање за ургенција заедно со барањето за пасош. Комисија од...

Македонија10 часа

Јанкулоска и Јанакиески разговараат за „Монструм“: Аматерски е што „опелот“ не е запален или фрлен во ендек

Дел од разговор меѓу Миле Јанакиески и Гордана Јанкулоска, кој е доказ во „Монстру“, а набавен од нелегално снимените разговори,...

Свет10 часа

Поранешен рагби-играч и неговото семејство изгореа во автомобил во Австралија

Поранешен рагби-играч, неговата сопруга и нивните три деца починаа во автомобил, кој беше запален во австралискиот град Бризбејн. Роуан Бакстер...

Македонија12 часа

(Видео) Јанкулоска за „Монструм“: Имаше многу шпекулации дека е криминална пресметка, но и дека се работи за имотен спор

Ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, пред судот, на рочиштето за „Монструм“, рече дека во првите моменти по убиството на...

Македонија13 часа

Земјиштето кај „Треска” набргу ќе добие нов изглед

Општина Центар на вонредна седница ја усвои одлуката за распишување јавен конкурс за урбанистичкото уредување на локацијата, позната како поранешна...

Македонија13 часа

Ципрас побара од Париз да се отвори европскиот пат за Скопје и Тирана

Алексис Ципрас побара од Париз да се отвори европскиот пат за Скопје и Тирана. Лидерот на СИРИЗА и поранешен премиер...

Македонија13 часа

(Видео) Милошоски: Аудиозаписот што го предадов кај Русковска да биде доказ за Меѓународниот сојуз

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, на средба со обвинителката Вилма Русковска приложил диктафон со аудиозапис и транскрипт од материјалот што...

Македонија14 часа

(Видео) Столтенберг: НАТО се подготвува за церемонијата за прием на Северна Македонија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, во Брисел оствари средба со премиерот Оливер Спасовски, на која рече дека НАТО се подготвува...

Свет14 часа

Блумберг најави дека ќе ја продаде својата медиумска компанија ако биде избран за претседател

Милијардерот Мајкл Блумберг, кој се кандидира за претседателската номинација на Демократска партија, најави дека ќе ја продаде својата медиумска компанија...

Свет14 часа

Три деца меѓу загинатите во ужасна експлозија на автомобил во Австралија

Четворица луѓе, меѓу кои три деца на возраст од 10 години, загинаа кога автомобил експлодира во австралискиот град Бризбејн. Децата...

Регион15 часа

Протести поради пензиските реформи во Атина

Сообраќајот во делови од Атина беше запрен синоќа кога превозниците му се приклучија на штрајкот против планираните пензиски реформи. Во...

Регион15 часа

Палмер не ја исклучува можноста за размена на територии меѓу Србија и Косово

Специјалниот пратеник на американскиот државен секретар за Западен Балкан, Метју Палмер, не ја исклучува можноста за размена на територии меѓу...

Свет15 часа

Трамп го помилува поранeшниот гувернер на Илиноис, кој беше осуден за политичка корупција

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави дека го помилувал поранешниот гувернер на Илиноис, кој беше во затвор поради изнуда, подмитување и...

Досие