Контакт

Спорт

Популарниот „носач на ковчези“: Би било чест да го однесам Роналдињо во гроб!

Објавено пред

Бенџамин Ајду, човекот зад едно од најпопуларните Интернет-мемиња во 2020 година вели дека би бил почестен да го однесе Роналдињ во „неговиот вечен дом“.

Ајду е основач на „Нана Отафриџа“ компанијата во Акра, Гана од 2007 година, и неочекувано оваа година стана Интернет сензација со видеата на кои ги носат ковчезите на починатите со музика и танц.

„Некои луѓе веќе не сакаат само да плачат на погреб. Некои плачат, но ние сакаме да ги направиме среќни со нашата работа“, вели Ајду за „Фут меркато“.

Како навивач на Барселона и Челси, тој призна дека би бил почестен да го однесе во гроб Роналдињо.

„Секако, на сите им посакувам долг живот, но ако имам шанса, сонувам да го однесам Роналдињо до последниот дом. Потоа Марадона, па Меси. Роналдињо секогаш ме импресионираше. Тоа би било чест од мене како танчар до танчарот на фудбалскиот терен“, вели Ајду.

И покрај љубовта за Барселона, тој има само презир за Луис Суарез, Уругваецот кој ја елиминираше Гана на СП во 2010 со играњето со рака за да спречи сигурен гол.

„Тука сум поделен. Срам ми е . Кога ќе го видам неговото име, станувам тажен. Поради неговата рака, мојата Гана се врати дома без да игра во полуфинале. Тука имаме поговорка за Суарез: Името Суарез значи невозможно. Ако нешто треба да направиш и тука е Суарез, тоа не можеш да го комплетираш“, додава Ајду.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Каква корона? „Лудница“ на нелегален меч во Франција (видео)

Објавено пред

Француските власти биле шокирани кога 400-тина фанови ги прекршиле правилата за полициски час за да присуствуваат на нелегален меч во Стразбур, кој во неделата заврши со влетување на публиката на теренот.

Во мечот во источна Франција во близината на Стразбур помеѓу Нојхоф и Хотпјер се случило влегување на теренот откако се постигнал гол, иако во Франција се забранети собири од над 10 луѓе.

Снимките кои се појавија од мечот јасно покажуваат дека нема мерки за социјално дистанцирање, откако лудо го прославуваа голот. Полицијата била присутна и се обидела да го прекине мечот, но едноставно немала доволно присуство за да ги спречат. Пред мечот, локалните власти се обиделе да ги отстранат сите голови на локалните тренери, но тие на стадионот „Пако-Матео“ биле оставени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Иџе возеше низ празното Скопје во чест на хероите (видео)

Објавено пред

Најдобриот македонски автомобилист, Игор Стефановски-Иџе, денеска од 18 часот возеше низ празните улици на Скопје во чест на хероите кои се на првите линии во борбата со корона вирусот.

Поранешниот двократен светски шампион возеше од Лисиче, преку Аеродром, Центар и Карпош.

„Ова се мигови кои би сакал никогаш да не се повторат. Улиците низ градовите на нашата држава, никогаш повторно да не бидат празни. Токму затоа, мудро да се вратиме во секојдневието. Нашите медицински лица, полицијата, армијата и сите наши сограѓани кои се НАШИТЕ ХЕРОИ ВО ОВОЈ ПЕРИОД, со свој придонес направија полека, но сигурно, да излеземе победници од оваа битка. Затоа во нивна чест, јас и мојот тим ќе им дадеме поддршка, но и почит како големо признание за нивната пожртвуваност“, порача Иџе.

Прикажи повеќе...

Спорт

Претседателот на Лацио ја тужи „Ла газета дело спорт“

Објавено пред

Лацио потврдија дека нивниот претседател Клаудио Лотито го тужи најпознатиот спортски весник во Италија, „Ла газета дело спорт“ за клевета.

Според весникот, Лотито се наоѓа пред дисциплинска постапка пред Италијанската фудбалска федрација (ФИГЦ) откако тврдел дека 2:0 победата на Јувентус над Интер пред паузата поради корона вирусот била „нелегална“.

„Доктор Клаудио Лотито го забележа написот во денешниот број на ’Ла газета дело спорт’ од авторот Себастијан Вернаца кој имаше намера само да го дискредитира. Слободата на информирање не значи дека е дозволено да се нарушува имиџот на луѓето. Кога се користи за исмевање или навредување, тоа мора да биде казнето. Затоа, адвокатите на д-р Лотито ќе бараат правна заштита“, се вели во соопштението на клубот.

Лацио е на само еден поен од Јувентус по одличната сезона која беше прекината од корона вирусот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет23 минути

(Видео) Додека претседателот на Бразил јадеше хот-дог на улица минувачите извикуваа „убиец“

Минувачите во Бразил извикуваа „убиец“ и „ѓубре“ кон бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, кој во саботата опкружен со телохранители излезе на...

Европа52 минути

Виена: За првпат во Европа извршена трансплантација на белите дробови на заразен со коронавирус

На Медицинскиот универзитет во Виена деновиве била извршена итна и екстремно комплицирана трансплантација на белите дробови кај 45-годишна пациентка кој...

Свет1 час

Боливиски министер во притвор – купил респиратори за трипати повисока цена од реалната

Боливискиот министер за здравство Марсел Навахас е задржан во тримесечен притвор поради обвинувањата дека купил респиратори за трипати повисока цела...

Свет2 часа

Во Вухан 6,5 милиони луѓе тестирани за десет дена

Во изминатите десетина дена, 6,5 милиони луѓе се тестирани за присуство на коронавирусот во Вухан, а целта е да се...

Европа3 часа

Психијатарот поради невозвратена љубов ги труел своите колеги со торта

Млад доктор со српско потекло им донел торта на колегите во психијатриска болница во австриски затвор, во која ставил разни...

Македонија6 часа

Двајцата пациенти на кои им беше трансплантиран бубрег се во добра здравствена состојба

Двајцата пациенти на кои во саботата им беше изведена трансплантација на бубрег од починат донор се во добра и стабилна...

Македонија7 часа

Потврден 21 нов случај на коронавирус, нема починати пациенти

Во изминатите 24 часа потврден е 21 нов случај на коронавирус, а Министерството за здравство соопшти дека не се регистрирани починати...

Свет8 часа

Психијатар со српско потекло со торта отрул колеги во Австрија

Психијатар вработен во затвор со српско потекло е уапсен недалеку од Виена под сомнение дека на колегите им дал торта...

Регион8 часа

Албанија од 1 јуни ги отвора границите и плажите

Албанскиот премиер, Еди Рама, рече дека на хотелите во таа земја ќе им биде дозволено да ги отворат своите плажи...

Македонија9 часа

Претседателот на Стопанската комора за енергетика: Измамници нечесни, вирусот не е смртоносен

Претседателот на Стопанската комора за енергетика на Македонија, Ѓорѓи Манасков, тврди дека коронавирусот не е смртоносен и дека е обичен...

Македонија9 часа

Филипче: Коронавирусот ниту е мртов ниту е заминат

Фотографиите и прилозите од вчерашното празнување во верските храмови и пред нив се повторно загрижувачки. И покрај апелите на здравствените...

Економија10 часа

Најбогатите луѓе во светот го зголемија богатството за 255 милијарди долари за два месеца

Вкупното богатство на 25-те најбогати луѓе во светот се зголеми за 255 милијарди американски долари за два месеци, пишува „Форбс“....

Регион10 часа

Храповиќ: Црна Гора е прва „корона фри“ држава во Европа

Црногорскиот министер за здравство, Кенан Храповиќ, соопшти дека Црна Гора последна во Европа го регистрира првиот случај на Ковид-19 и...

Свет22 часа

САД ѝ се заканија на Кина поради ситуацијата во Хонгконг

Aмериканскиот советник за национална безбедност Роберт О’Брајан се закани дека Вашингтон ќе воведе санкции за Кина и Хонгконг доколку Пекинг...

Европа1 ден

Австрискиот претседател го прекршил полицискиот час, полицијата го нашла во ресторан по полноќ

Австрискиот претседател, Александер Ван дер Белен, се извини денеска откако полицијата во друштво на неговата сопруга Дорис Шмидауер, по полноќ...

Европа1 ден

На миса во Франкфурт се заразиле 107 лица

Најмалку 107 лица се заразиле со коронавирус на миса на Баптистичката црква во Франкфурт, објави денеска локалниот министер за здравство....

Свет1 ден

„Њујорк Тајмс“ на насловната страница ги објави имињата на починатите од Ковид-19

Весникот Њујорк Тајмс на насловната страница ги објави имињата на починатите од Ковид-19. Вообичаени текстови, фотографии и цртежи се заменети...

Македонија1 ден

Нови 37 случаи на коронавирус во земјава, нема починати

Во последните 24 часа направени се 508 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на коронавирус и тоа: – Скопје...

Спорт1 ден

Мечот Ливерпул-Атлетико е „одговорен“ за 41 починат од коронавирусот

Анализата на податоците на Британската здравствена служба (НХС) открива дека мечот од осминафиналето од Лигата на шампионите на Ливерпул против...

Свет1 ден

Десетдневна жалост поради жртвите на коронавирусот во Шпанија

Шпанскиот премиер Педро Санчез изјави дека во јули ќе се отворат граници за странските туристи и најави дека ќе се...

Досие