Контакт

Спорт

Тројца фудбалери на Реал Бетис се позитивни на КОВИД-19!

Објавено пред

Тројца членови на првиот тим на Реал Бетис имале позитивни тестови на корона вирус, јавува шпанското радио „Кадена Сер“, со што досега шест фудбалери од Ла лига имаат позитивен тест на КОВИД-19, додека лигата се подготвува за враќање на 20 јуни.

Сите шпански клубови, по препорака на владата ги тестираат своите фудбалери за да можат да се вратат на индивидуални тренинзи.

Досега, позитивни беа дефанзивецот на Атлетико Мадрид, Ренан Лоди, голманот на Атлетик Билбао, Алекс Ремиро и Јангел Ерера од Гранада, додека во Реал Мадрид и Барселона потврдија дека немаат позитивни случаи.

Ла лига има план за комплетирање на сезоната во петнеделен период од 20 јуни, бидејќи би се играле мечеви во среда, четврток и во текот на викендите. Сите клубови во Ла лига имаат уште 11 натпревари до крајот на сезоната, која се очекува да биде комплетирана до 26 јули.

Спорт

Давид Луиз ќе остане во Арсенал

Објавено пред

Претседателот на Бенфика Луис Фелипе рекол дека во овој преоден рок Давид Луиз нема да се врати на „Ла Луж“. Фелипе сакал да го донесе Бразилецот, кој летово ќе биде слободен играч, но признал дека тоа нема да се случи.

„Разговаравме како татко и син. Тој е од оние што ја сакаат Бенфика, но исто така е и голем професионалец кој сака да заработи. Кога разговаравме тој со својот менаџер одеше во Арсенал за да го продолжи договорот“, рекол Фелипе.

Давид Луиз во кариерата има настапувано и за Челси и ПСЖ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Смолинг сакал да остане во Рома

Објавено пред

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед Крис Смолинг сезонава игра како позајмен во Рома, според италијанските медиуми тој изразил желба да остане во Рим.

Смолинг одлично се снајде во Рома, успеа да ја оживее кариерата, поради што сакал и понатаму да остане во клубот.

Мислењето на Смолинг го делат и луѓето од Рома, спортскиот директор Џанлука Петрачи, веќе ги започнал преговорите со Манчестер Јунајтед околу откупот на договорот на фудбалерот.

Засега двете страни не можеле да ја одредат сумата која Рома треба да ја плати, но според италијанските медиуми се очекува наскоро да најдат решение кое ќе биде прифатливо за двете страни.

Договорот на Крис Смолинг со Манчестер Јунајтед истекува во јуни 2022 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

По „Мерцедес“ и „Адидас“ му раскина на Езил

Објавено пред

Откако „Мерцедес“ му ја откажа соработката Месут Езил остана без уште еден голем спонзор. Соработката со поранешниот германски репрезентативец ја раскинал и „Адидас“.

Од договорот со „Адидас“ на Езил годишно инкасирал 3,5 милиони евра годишно.

„Билд“ тврди дека поради политичките ставови што ги има Езил „Адидас“ и „Мерцедес“ решиле да ги прекинат договорите со него.

За потсетување Езил најпрвин се најде на мета на критиките во Германија кога се сретна со турскиот претседател Ердоган, како дел од неговата кампања. Подоцна Ердоган беше и гостин на свадбата на Езил.

Исто така фудбалерот доби многу критики кога ја критикуваше Кина и нејзиниот однос кон муслиманите Ујгури.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија3 минути

Граѓаните на интернет ќе треба да проверат дали се меѓу корисниците на домашната платежна картичка

Граѓаните кои ќе бидат корисници на домашната платежна картичка нема потреба да аплицираат или да се пријават за да ја...

Македонија2 часа

Четворица починати и 101 случај на новозаразени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на Ковид-19, информираат од Минитерството за...

Свет5 часа

Тајна снимка на СЗО откри како Кина го прикрила коронавирусот

Снимки од интерни состаноци во Светската здравствена организација покажале дека СЗО едвај ги добила најпотребните информации од Кина на почетокот...

Европа5 часа

Главниот шведски епидемиолог призна дека од денешен аспект би имал друг пристап кон пандемијата

Главниот шведски епидемиолог, кој стои зад стратегијата земјата да не применува строги мерки поради пандемијата на коронавирусот, призна дека требало...

Свет5 часа

(Видео) Бајден: Полицијата треба да пука во нозе

Полицајците кои пукаат во луѓето кои претставуваат закана треба да им пукаат во нозете, а не во срцето, соопшти поранешниот...

Свет6 часа

Војска распоредена околу Вашингтон, трупите се во состојба на засилена готовност

Околу 1.600 американски војници се распоредени во пошироката област на Вашингтон и се во состојба на засилена подготвеност, објави Пентагон...

Европа7 часа

По тримесечната блокада, Италијанците од денеска може да патуваат низ земјата

Италија денеска ги отвори регионалните граници по тримесечна блокада поради пандемијата, со што е овозможена поголема слобода на движење за...

Регион18 часа

Црна Гора прогласи крај на епидемијата

Националното координативно тело за заразни болести, по предлог на Институтот за јавно здравје, прогласи крај на епидемијата на Ковид-19 во...

Свет19 часа

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да стави крај на протестите

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да ги угасне протестите во САД, поради смртта на Афроамериканецот Џорџ...

Свет20 часа

Путин: На напад со конвенционално оружје Русија ќе возврати со нуклеарно

Рускиот претседател, Владимир Путин, донесе уредба со која се утврдува дека руската војска може да употреби нуклеарно оружје како одговор...

Македонија20 часа

Не се 67 новозаболени, туку 76 – покажуваат новите бројки на Министерството за здравство

Од Министерството за здравство информираат дека бројот на новозаболени е 76, а не како што претходно беше објавено дека се...

Македонија22 часа

Од денес во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија поради позитивен колега странец

Шеесетина полицајци, кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради постојаната опасност од нов мигрантски бран, од денес се во...

Македонија23 часа

Случај „Рекет“: Навреди и критики кон Русковска и Камчеви во завршните зборови на Јанева

Со критики и навредливи зборови за Орце и Ана Камчеви, обвинетата Катица Јанева ги даде своите завршни зборови во судот...

Македонија24 часа

На 18 јуни пресуда за случајот „Рекет“

За две недели, односно на 18 јуни судот ќе ја изрече пресудата за случајот „Рекет“ во кој обвинети се Бојан...

Македонија1 ден

Бухова: Завршени се 100 од 485 тестови на вработени во конфекциските фабрики во Штип

Директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат Ирина Бухова вели дека будно се следи состојбата со кластерите на новозаразени од...

Регион1 ден

Цело одделение во Марибор во карантин, еден ученик позитивен на коронавирус

Сите ученици од една паралелка од трето одделение во основно училиште во Марибор, Словенија, се во 14-дневен карантин, откако на...

Македонија1 ден

Портпаролката на СДСМ во самоизолација

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, е во самоизолација затоа што имала средба со директорката на УЈП, Сања Лукаревска, која е...

Регион1 ден

Црна Гора 28 дена без нови случаи, исполнети се условите за крај на епидемијата

Во Црна Гора се исполнети условите за прогласување крај на епидемијата на коронавирус, изјавил Сенад Бегиќ, помошник-директор на Институтот за...

Свет1 ден

(Видео) Четворица полицајци ранети во пукање во Сент Луис, во Бафало возило влета во полициски кордон

Насилните протести во САД продолжија откако минатата недела во полициско апсење беше убиен Џорџ Флојд, а Би-би-си јавува дека имало...

Свет1 ден

Чешка на 15 јуни ги отвора границите за 29 земји

Чешката влада соопшти дека од 15 јуни на граѓаните на таа земја ќе им биде дозволено да патуваат во 29...

Досие