Контакт

Спорт

Поранешната сопруга на Мејведер пронајдена мртва во автомобил!

Објавено пред

Џози Херис, 40-годишната мајка на три деца на боксерската легенда Флојд Мејведер Јуниор е пронајдена мртва во нејзиниот автомобил паркиран во нејзиниот дом во Валенсија, Калифорнија, објави „ТМЗ спорт“.

Според медиумот, локалната полиција пристигнала во нејзиниот дом во 21.30 часот во вторникот и ја пронашле во својот автомобил. Првите извештаи велат дека не се води кривична постапка, туку само се води истрага за утврдување на причината на смртта.

Таа беше во врска со Мејведер од 1995 до 2010 година и двојкта има три деца заедно – Кораун, Зион и Џирах. Двајцата имаа бурна врска во која боксерот беше осуден за домашно насилство во 2010 година и помина два месеци во затвор. Херис неколку пати тврдеше дека била малтретирана од страна на боксерот. Двојката не комуницираше во последните години освен кога Мејведер ги земаше неговите деца.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Бејл се враќа во Тотенхем

Објавено пред

Герет Бејл се враќа во Тотенхем. Англиските и шпанските медиуми тврдат дека Реал и Тотенхем се договориле под кои услови Велшанецот ќе се врати во северен Лондон. Наводно Бејл веќе им кажал на соиграчите дека заминува.

Бејл летото во 2013 година за тогаш рекордна сума од 91.000.000 евра од Тотенхем пристигна во Реал. Со „кралскиот клуб“ освои две титули во Ла Лига и четири во Лигата на шампионите, меѓутоа во последната сезона речиси и да не играше кај Зинедин Зидан.

Во ситуација кога не игра за Реал беше најважно да се ослободи од неговата плата, која на годишно ниво изнесува 16.500.000 евра.

Медиумите тврдат дека Тотенхем ќе го позајмат на една сезона. За позајмицата клубот од Лондон ќе издвои 22.500.000 евра. Ова значи дека Бејл ќе биде најплатениот играч во кубот, а покрај тоа Реал ќе добијат и 6.000.000 евра за позајмицата.

Се шпекулира дека најдоцна до утре Реал и Тотенхем ќе ги завршат сите формалности околу преселбата на Бејл во Лондон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Куман не може да седи на клупата на Барселона

Објавено пред

Роналд Куман веќе еден месец е тренер на Барселона. На функцијата тој го наследи Кике Сетиен кој доби отказ по дебаклот во Лигата на шампионите против Баерн Минхен.

Новиот тренер ја водеше Барселона на два контролни натпревари, но прашање е кога ќе може да седи на клупата на официјален натпревар.

Според правилата на Ла Лига, Куман нема да може да го води тимот на официјални натпревари сѐ додека клубот не го реши статусот на претходниот тренер, во овој случај тоа е Сетиен.

Кике Сетиен бара Барселона во целост да му го исплати договорот, додека клубот кој има финансиски проблеми се надева дека ќе може да најде некое компромисно решение, односно да му исплати помала сума на пари.

Барселона првиот меч во Ла Лига ќе го одигра за десет дена, дотогаш челниците треба да го решат проблемот со Сетиен, во спротивно Куман нема да може да го води тимот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шест натпревари суспензија за Курзава, два за Нејмар

Објавено пред

Дисциплинската комисија на француската Лига 1 ги одреди казните за инцидентот што се случи на дербито помеѓу ПСЖ и Олимпик Марсеј (0:1).

Во финишот на натпреварот петмина фудбалери добија црвени картони. Најголема казна поради инцидентот доби левиот бек на ПСЖ Левен Курзава, кој е суспендиран на шест натпревари.

Неговите соиграчи Леандро Паредес и Нејмар се суспендирани од два натпревари и условно од уште еден натпревар.

Фудбалерите на Олимпик Марсеј, Жордан Амави и Дарио Бенедето добија суспензија од три, односно еден натпревар,

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

Засилени контроли во Скопје – за еден ден казнети 379 возачи

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија...

Регион14 минути

Нова одлука во Србија – сите кои се враќаат во земјата мора да се пријават во здравствениот систем

Од утре од 18 часот во Србија стапува на сила нова одлука – сите државјани на Србија кои ќе се...

Свет18 минути

Се затвора џамијата Ал-Акса во Ерусалим поради коронавирусот

Третото најсвето исламско место во светот, ерусалимската џамија Ал-Акса во Израел, од петок ќе биде затворена поради зголемување на бројот...

Свет39 минути

Трамп го нарече докторот збунет, тој му одговори: маската ме штити повеќе од вакцина

Дури и ако вакцината за коронавирус е одобрена во наредните недели, тешко дека ќе биде широко достапна за јавноста до...

Свет2 часа

Богатите земји откупиле повеќе од половина од потенцијалната вакцина против коронавирус

Богатите нации, вклучувајќи ги САД, Велика Британија и Јапонија, веќе откупија повеќе од половина од дозите на потенцијалната вакцина против...

Свет2 часа

СЗО: Дури во 2022 година светот може да размислува за враќање на животот пред Ковид-19

Дури во 2022 година светот може да започне да размислува за враќање на животот пред Ковид-19, рече д-р Соумја Сваминатан,...

Свет14 часа

Брејвик побара условно ослободување

Масовниот убиец Андерс Брејвик побара условно пуштање на слобода, изјави денеска неговиот адвокат Оејстеин Сторвик, за норвешкиот дневник „ВГ“. Брејвик...

Свет15 часа

Границите на Унгарија остануваат затворени

Унгарските граници остануваат затворени, а маските за лице задолжителни во кината, театрите и социјалните институции, со цел спречување на ширењето...

Свет15 часа

(Видео) Полицаец во САД застрелан од автомобил – пред два дена беа застрелани и други двајца

Американски сојузен полицаец е застрелан пред судницата во Феникс, Аризона, во напад од автомобил, пренесуваат американските медиуми. Офицерот го преживеал...

Македонија17 часа

Нови 163 заболени и седум починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.721 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија20 часа

(Видео) Заев на средба со грчката претседателка: Подготвени сме за интензивирање на соработката во согласност со договорот од Преспа

Премиерот Зоран Заев, во рамките на дводневната работна посета на Грција, денеска оствари средба со претседателката на Република Грција, Катерина...

Македонија20 часа

Обвинителството ќе го проверува предизборното рекламирање на политичките партии

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција издаде наредба за проверка на фирми што во...

Македонија22 часа

Турканици во ЈСП, ги снема налепниците за заштита од Ковид-19

Автобусите на ЈСП утрово се преполни. Патниците не само што не седат преку едно столче туку едвај наоѓаат место и...

Македонија23 часа

МОН ги повикува учениците да смислат име и лого за Националната платформа за онлајн-учење

Министерството за образование и наука објави јавен повик за избор на идејно решение за лого, насловна фотографија и официјален назив...

Македонија24 часа

(Видео) Апасиев: Му се закануваат на моето семејство

Лидерот на Левицата, Димитар Апасиев, вели дека добива закани за него и за неговото семејство по пишувањето на фејсбук-статусите за...

Регион24 часа

По две недели од почетокот на наставата во Србија, 52 ученици заболеле од Ковид-19

Во првите две недели од почетокот на наставата во основните и средните училишта во Србијам вкупно 52 ученици и 20...

Европа1 ден

(Видео) Голем пожар во италијанско пристаниште, изгореа неколку складишта

Голем пожар избувна синоќа во близина на пристаништето Анкона, италијански град на јадранскиот брег. Огромен чад и оган можеле да...

Свет1 ден

СЗО: Европа е на пресвртница во борбата со коронавирусот

Европа е на пресвртница во борбата со коронавирусот поради порастот на бројот на заболени, почетокот на школската година и пристигнувањето...

Македонија1 ден

Лабораторијата за вирусологија успешно го помина надворешниот тест на компетентност за детекција на САРС-Ков-2

Лабораторијата за вирусологија при Институтот за јавно здравје го помина со максимален успех надворешниот тест на компетентност за детекција на...

Свет1 ден

Светската трговска организaција одлучи дека се незаконски американските царини за кинеските производи

Светската трговска организација (СТО) донесе одлука дека се незаконски американските царини за кинеските производи во вредност од над 200 милијарди...

Досие