Контакт

Спорт

УЕФА ги откажа италијанско-шпанските пресметки во Лига Европа

Објавено пред

Поради ситуацијата со ширењето на корона вирусот, УЕФА официјално одлучи да откаже два меча од осминафиналето од фудбалската Лига Европа.

Се работи за дуелите меѓу Интер и Хетафе, чиј претседател Анхел Торес вчера изјави дека неговиот тим нема да патува во Милано, во центарот на жариштето и по цена неговата екипа да заработи суспензија.

Вториот меч е Севилја-Рома.

Шпанските власти денеска истакнаа дека нема да примат на своја територија авион со патници од Рим, со оглед на тоа што Италија е силно погодена од коронавирусот.

Новите термини на одигрување дополнително ќе бидат одредени.

Слична е ситуацијата и во Лигата на шампиони. Вчера Валенсија на „Месталја“ без публика ја пречека италијанск Аталанта, додека вечерва во Париз, францускиот шампион ПСЖ пред празни трибини ќе ја пречека екипата на Борусија Дортмунд.
As a result of the travelling restrictions between Spain and Italy imposed yesterday by the Spanish authorities, the following #UEL matches will not take place as scheduled tomorrow.
🇪🇸 Sevilla – AS Roma 🇮🇹
🇮🇹 Internazionale – Getafe 🇪🇸
— UEFA (@UEFA) March 11, 2020

Спорт

Македонија напредуваше две места на ФИФА-листата

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Македонја напредуваше за две позиции на ФИФА-листата. Победата над Ерменија (2:1) и ремито со Грузија (1:1) во Лигата на нации и овозможи на Македонија да се најде на 66 место.

Македонската репрезентација 66 место го дели со Саудиска Арабија и Албанија.

Македонија има најдобар рејтинг од противниците со кои ќе се сретне во Лигата на нации (Грузија е 89, Ерменија 101, а Естонија 108), а има подобар рејтинг и од противникот во баражот за пласман на ЕП Косово (116 место).

На врвот на листата е Белгија, пред Франција, Бразил, Англија и Португалија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бејл се враќа во Тотенхем

Објавено пред

Герет Бејл се враќа во Тотенхем. Англиските и шпанските медиуми тврдат дека Реал и Тотенхем се договориле под кои услови Велшанецот ќе се врати во северен Лондон. Наводно Бејл веќе им кажал на соиграчите дека заминува.

Бејл летото во 2013 година за тогаш рекордна сума од 91.000.000 евра од Тотенхем пристигна во Реал. Со „кралскиот клуб“ освои две титули во Ла Лига и четири во Лигата на шампионите, меѓутоа во последната сезона речиси и да не играше кај Зинедин Зидан.

Во ситуација кога не игра за Реал беше најважно да се ослободи од неговата плата, која на годишно ниво изнесува 16.500.000 евра.

Медиумите тврдат дека Тотенхем ќе го позајмат на една сезона. За позајмицата клубот од Лондон ќе издвои 22.500.000 евра. Ова значи дека Бејл ќе биде најплатениот играч во кубот, а покрај тоа Реал ќе добијат и 6.000.000 евра за позајмицата.

Се шпекулира дека најдоцна до утре Реал и Тотенхем ќе ги завршат сите формалности околу преселбата на Бејл во Лондон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Куман не може да седи на клупата на Барселона

Објавено пред

Роналд Куман веќе еден месец е тренер на Барселона. На функцијата тој го наследи Кике Сетиен, кој доби отказ по дебаклот во Лигата на шампионите против Баерн Минхен.

Новиот тренер ја водеше Барселона на два контролни натпревара, но прашање е кога ќе може да седи на клупата на официјален натпревар.

Според правилата на Ла Лига, Куман нема да може да го води тимот на официјални натпревари сѐ додека клубот не го реши статусот на претходниот тренер, во овој случај тоа е Сетиен.

Кике Сетиен бара Барселона во целост да му го исплати договорот, а клубот, кој има финансиски проблеми, се надева дека ќе може да најде некое компромисно решение, односно да му исплати помала сума.

Барселона првиот меч во Ла Лига ќе го одигра за десет дена, дотогаш челниците треба да го решат проблемот со Сетиен, во спротивно Куман нема да може да го води тимот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

(Видео) Ќе се гради пругата кон Бугарија

Новиот министер за транспорт и врски, Благој Бочварски, најави изградба на пруга на Коридорот 8, односно пругата до Бугарија. Тој...

Македонија2 часа

Засилени контроли во Скопје – за еден ден казнети 379 возачи

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија...

Регион2 часа

Нова одлука во Србија – сите што се враќаат во земјата мора да се пријават во здравствениот систем

Од утре, од 18 часот, во Србија стапува во сила нова одлука – сите државјани на Србија што ќе се...

Свет2 часа

Се затвора џамијата „Ал-Акса“ во Ерусалим поради коронавирусот

Третото најсвето исламско место во светот, ерусалимската џамија „Ал-Акса“ во Израел, од петок ќе биде затворена поради зголемување на бројот...

Свет2 часа

Трамп го нарече докторот збунет, а тој му одговори: Маската ме штити повеќе од вакцина

Дури и ако вакцината против коронавирусот е одобрена во наредните недели, тешко дека ќе биде широко достапна за јавноста до...

Свет3 часа

Богатите земји откупиле повеќе од половина од потенцијалната вакцина против коронавирус

Богатите нации, вклучувајќи ги САД, Велика Британија и Јапонија, веќе откупија повеќе од половина од дозите на потенцијалната вакцина против...

Свет4 часа

СЗО: Дури во 2022 година светот може да размислува за враќање на животот пред Ковид-19

Дури во 2022 година светот може да почне да размислува за враќање на животот пред Ковид-19, рече д-р Соумја Сваминатан,...

Свет15 часа

Брејвик побара условно ослободување

Масовниот убиец Андерс Брејвик побара условно пуштање на слобода, изјави денеска неговиот адвокат Оејстеин Сторвик, за норвешкиот дневник „ВГ“. Брејвик...

Свет16 часа

Границите на Унгарија остануваат затворени

Унгарските граници остануваат затворени, а маските за лице задолжителни во кината, театрите и социјалните институции, со цел спречување на ширењето...

Свет17 часа

(Видео) Полицаец во САД застрелан од автомобил – пред два дена беа застрелани и други двајца

Американски сојузен полицаец е застрелан пред судницата во Феникс, Аризона, во напад од автомобил, пренесуваат американските медиуми. Офицерот го преживеал...

Македонија19 часа

Нови 163 заболени и седум починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.721 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на...

Македонија21 час

(Видео) Заев на средба со грчката претседателка: Подготвени сме за интензивирање на соработката во согласност со договорот од Преспа

Премиерот Зоран Заев, во рамките на дводневната работна посета на Грција, денеска оствари средба со претседателката на Република Грција, Катерина...

Македонија21 час

Обвинителството ќе го проверува предизборното рекламирање на политичките партии

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција издаде наредба за проверка на фирми што во...

Македонија24 часа

Турканици во ЈСП, ги снема налепниците за заштита од Ковид-19

Автобусите на ЈСП утрово се преполни. Патниците не само што не седат преку едно столче туку едвај наоѓаат место и...

Македонија1 ден

МОН ги повикува учениците да смислат име и лого за Националната платформа за онлајн-учење

Министерството за образование и наука објави јавен повик за избор на идејно решение за лого, насловна фотографија и официјален назив...

Македонија1 ден

(Видео) Апасиев: Му се закануваат на моето семејство

Лидерот на Левицата, Димитар Апасиев, вели дека добива закани за него и за неговото семејство по пишувањето на фејсбук-статусите за...

Регион1 ден

По две недели од почетокот на наставата во Србија, 52 ученици заболеле од Ковид-19

Во првите две недели од почетокот на наставата во основните и средните училишта во Србијам вкупно 52 ученици и 20...

Европа1 ден

(Видео) Голем пожар во италијанско пристаниште, изгореа неколку складишта

Голем пожар избувна синоќа во близина на пристаништето Анкона, италијански град на јадранскиот брег. Огромен чад и оган можеле да...

Свет1 ден

СЗО: Европа е на пресвртница во борбата со коронавирусот

Европа е на пресвртница во борбата со коронавирусот поради порастот на бројот на заболени, почетокот на школската година и пристигнувањето...

Македонија1 ден

Лабораторијата за вирусологија успешно го помина надворешниот тест на компетентност за детекција на САРС-Ков-2

Лабораторијата за вирусологија при Институтот за јавно здравје го помина со максимален успех надворешниот тест на компетентност за детекција на...

Досие