Контакт

Спорт

Потсетување за Аилтон – кинеше мрежи во Германија, сега ужива крај скарата

Објавено пред

Бразилскиот напаѓач Аилтон да Силва (47), некогаш еден од најдобрите напаѓачи во Европа, жареше и палеше своевремено во Бундеслигата, пред сè, во дресот на Вердер од Бремен. Одигра 214 меча и постигна 106 гола надополнети со 41 асистенција.

Влезе во легендите кога во 2003 година со „зелените“ ја освои титулата во Бундеслигата, а таа година заврши со 28 гола.

Играше и за Шалке, за Бешикташ, а во 2006 година потпиша за белградска Црвена звезда. За „црвено-белите“ одигра само 13 меча и даде скромни 4 гола.

Следуваше трансфер во Грасхоперс, па во второлигашот Дуизбург, а фудбалскиот пат го водеше преку Украина, Австрија, родниот Бразил, па сè до Кина. Кариерата ја заврши во германски петтолигаш во 2014, со полни 41 година.

Сега Аилтон е семеен човеч, одличен скара-мајстор, кој ужива во животот. Има жена и деца и изгледа задоволен од она што го постигна во кариерата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Стомачен вирус ги покоси Хрватите пред мечот со Аргентина

Објавено пред

Ракометната репрезентација на Хрватска, вечерва, ќе го одигра вториот меч од втората фаза на Сп во Египет. „Коцкестите“ за противник ја имаат Аргентина и со победа ќе обезбедат место во четврт-финалето.

Во првиот меч од втората фаза Хрватска убедливо и лесно го победи Бахреин, тие се големи фаворити и против Аргентина, но „РТЛ“ објави дека Лино Червар пред мечот со „гаучосите“ се соочува со непланирани проблеми.

Повеќе играчи на Хрватска имале стомачен вирус, а најсилни симптоми имае капитенот Домагој Дувњак и десниот бек Иван Мартиновиќ.

Мартиновиќ го пропуштил последниот тренинг, веднаш бил тестиран и на коронавирусот, а тестот бил негативен.

Хрватска и Аргентина својот меч ќе го започнат во 18 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Не ни дозволија да играме, не третираа како животни“

Објавено пред

Некои репрезентации извршиле силен притисок врз ИХФ, селекцијата на Зеленортските острови да биде исфрлена од 27 Светско првенство, тврди во интервју за „Ла Нуева кроника“, капитенот на оваа репрезентација Леандро Семедо.

Дебитантите на Мундијалите, во првото коло, одиграа одличен меч против фаворизираната Унгарија, загубија со 27:34, но пред вториот меч со Германија, имаа двајца позитивни на коронавирусот. Видејќи немаа десет играчи и еден голман, ИХФ, мечот го регистрира со службен резултат 10:0 за Германија, а пред мечот со Уругвај, Зеленортските острови беа дисквалификувани од СП.

„Не третираа како животни. Сите не гледаа како вирус во движење. Да им се случеше тоа на Германија или Шпанија, односот на ИХФ ќе беше поинаков“, рекол Семедо.

Ракометарот на Адемар Леон потоа открил неколку интересни детали од подготовиките во Португалија.

„Не знам дали на некого му се случило на подготовките да биде позитивен, потоа на следното тестирање да биде негативен и потоа по доаѓањето во Египет повторно да биде позитивен. Не сум доктор и не знам колку тестовите се веродостојни. Сметам дека многу работи не беа во ред. Знаевме дека мечот со Уругвај ни носи пласман во вториот круг, бевме подготвени да играме, да победиме, но тие ни забранија да играме. Добивме неофицијално објаснување, дека селекциите што требаа да играат против нас во втората рунда извршиле голем притисок врз ИХФ“, заклучил Семедо.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јокиќ ја реши драмата во Финикс, Бруклин повторно поразени од Кливленд

Објавено пред

Финикс и Денвер го одиграа најдраматичниот натпревар изминатата новќ во НБА лигата. Денвер, предводени од Никола Јокиќ, победија во продолжението со 130:126. Српскиот центар со поените во самиот финиш му обезбеди дополнителни пет минути на својот тим.

Јокиќ натпреварот го заврши со 31 поен, 10 скока и 8 асистенции. Покрај Јокиќ уште петмина играчи на Денвер постигнаа двоцифрен број на поени. Кај Финикс се истакна Девин Букер со 31 поен, Диандре Ејтон забележа 27 поени и 13 скокови, а ветеранот Крис Пол подели 15 асистенции и постигна 11 поени.

Бруклин Нетс во само неколку дена доживеаја нов пораз од Кливленд Кавалирс. Без Кевин Дурент, Нетс се поразени во Кливленд 113:125.

Колин Секстон постигна 25 поени, а по 19 кошеви ифрлија Диандре Драмонд и екс играчот на Бруклин Џеред Ален.

На спротивната страна се издвоија Кајри Ирвинг со 38 поени, односно Џејмс Харден со 19 поени и 11 асистенции.

Далас, во Сан Антонио, го добија дербито на Тексас со 122:117. Лука Дончиќ го предводеше Далас со 36 поени и по девет скока и асистенции.Резултати:

Шарлот-Чикаго 110:123
Детроит-Хјустон 102:103
Индијана-Орландо 120:118
Кливленд-Бостон 125:113
Филалделфија-Бостон 122:110
Торонто-Мајами 101:81
Минесота-Атланта 98:116
Сан Антонио-Далас 117:122
ЛА Клиперс-Оклахома 120:106
Финикс-Денвер 126:130
Сакраменто-Њујорк 103:94

Прикажи повеќе...

Најново

Свет16 минути

Повеќе од 100 припадници на Националната гарда кои беа на инаугурацијата заболени со Ковид-19

Помеѓу 100 и 200 членови на Националната гарда кои ја обезбедуваа инаугурацијата на претседателот на САД, Џо Бајден, се позитивни...

Економија22 минути

РКЕ предлага проширување на листата на граѓани кои ќе добиваат финансиска помош за сметките за струја

Стартува дефинирањето на принципите врз основа на кои ќе се прошири постојната листата на ранливи потрошувачи со цел да се...

Регион59 минути

Црна Гора најави дека во земјата ќе пристигнат три различни вакцини

Граѓаните на Црна Гора ќе имаат можност да бираат помеѓу вакцините на „Фајзер / Бионтек“, кинеската „Синофарм“ и руската вакцина...

Свет14 часа

(Видео) Џонсон со предупредување: Новиот вид коронавирус посмртоносен од претходниот

Британскиот премиер Борис Џонсон вечерва предупреди дека според најновите податоци новиот вид на Ковид-19 може да биде посмртоносен од другите...

Регион15 часа

Вучиќ: Ќе се обидеме да направиме фабрика за вакцини во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ објави дека ќе се обидат да направат фабрика за вакцини во Србија. Како што се наведува...

Свет15 часа

Уште една компанија ја намалува испораката на вакцина за ЕУ

Компанијата „Астра зенека“ соопшти дека почетните испораки на вакцината против коронавирус за земјите на ЕУ ќе бидат помали од предвиденото....

Свет18 часа

Илјада луѓе во Шведска примиле вакцина што се транспортирала на прениска температура

Околу илјада луѓе во Шведска примиле вакцина на „Модерна“ која се чувала на погрешна температура за време на транспортот, објави...

Економија20 часа

Повеќето од службениците вработени по Рамковниот ќе бидат прераспределени во МВР и УЈП

Првиот вицепремиер Артан Груби соопшти дека 1.349 службеници вработени по Охридскиот рамковен договор до крајот на јануари ќе почнат со...

Европа21 час

ЕК бара објаснување од „Фајзер“ за доцнењето на вакцините

Европската комисија ќе побара објаснување од американската компанија „Фајзер“ за причините поради кои повторно се одложува испораката на вакцини против...

Македонија21 час

Обвинителството незадоволно од условната казна за поранешниот советник на Чулев

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција е незадоволно од условната казна за Зоран Ѓорѓевски, кој беше вработен...

Македонија22 часа

Филипче: Спремни сме да ги примиме вакцините од Србија

Министерот за здравство, Венко Филипче, пред денешниот разговор за вакцините од Србија вели дека не постојат пречки ковид-вакцините да пристигнат...

Топ24 часа

(Видео) Пресечен меѓународен канал за дрога, запленети 40 килограми марихуана

Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, заедно со Одделот за специјални полициски...

Македонија24 часа

Општина Центар додели 400.000 денари помош за Петриња и Сисак

Советот на Општина Центар додели парична помош во висина од 400.000 денари на градовите Петриња и Сисак во Хрватска. „По...

Македонија24 часа

Заев и Спасовски земаат највисоки плати во Владата

Премиерот Зоран Заев зема највисока плата од 87.813 денари, а министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, е втор на списокот...

Македонија1 ден

Царовска на средба со МАНУ: Реформите во образованието се неопходни ако сакаме подобри резултати

Министерството за образование и наука, Бирото за развој на образованието и членовите на работната група денес ги продолжуваат дебатите за предложените...

Регион1 ден

Мира Фурлан починала од западнонилска треска

Познатата актерка Мира Фурлан починала од вирусот на западнонилската треска, пишуваат хрватските медиуми. Актерката неколку месеци се борела со болеста...

Европа1 ден

Урсула фон дер Лаен: ЕУ ќе мора што побргу да обезбеди вакцини за Западен Балкан

Европската Унија со посебен механизам ќе обезбеди вакцини против коронавирусот за Западен Балкан што е можно побргу, рече претседателката на...

Свет1 ден

Уапсени двајца соработници на Навални затоа што повикувале на протести

Русија уапси двајца соработници на затворениот критичар на Кремљ, Алексеј Навални, и се закани дека ќе ги тужи другите поради...

Европа1 ден

ЕУ воведува темноцрвени зони на епидемиолошката карта на Европа

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, најави воведување нова ознака на епидемиолошката карта на Европа, темноцрвена зона, од...

Свет1 ден

Бајден бара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје со Русија

Претседателот на САД, Џо Бајден, ќе побара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје „Нов СТАРТ“ со Русија,...

Досие