Контакт

Спорт

Потврда од Барселона – Видал го напушта клубот

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Барселона потврди дека Артуро Видал во летниот преоден рок ќе го напушти клубот. Речиси сигурно е дека Чилеанецот ќе се пресели во Интер кај својот поранешен тренер Антонио Конте.

Видал од почетокот на сезоната се поврзува со Интер. Барселона ќе се обиде да го понуди Видал како дел евентуалниот трансфер на Лаутаро Мартинез.

Се претпоставува дека за Чилеанецот Барселона ќе бара помеѓу 15 и 20 милиони евра. Од почетокот на сезоната тој одиграл само 13 натпревари за Барселона во шпанската Ла Лига.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Пред 27 години кошаркарскиот свет се прости со Дражен Петровиќ

Објавено пред

Пред точно 27 години, на 7 јуни 1993 година, светот на кошарката се прости со Дражен Петровиќ, откако хрватскиот великан загина во сообраќајна несреќа во Германија, откако само еден ден претходно играше за Хрватска во Полска.

Петровиќ по турнирот реши да се врати дома во Загреб со автомобил со својата нова девојка Клара Саланти и нивниот пријател Хилал Едебал, наместо да се качи авионот со кој репрезентацијата се враќала во Хрватска. Александар Петровиќ, постариот брат на Дражен, тогаш асистент-тренер на репрезентацијата го информирал тимот дека неговиот брат се враќа со автомобил.

Во 17.20 часот, камионџија од Холандија се излизга на влажниот автопат и влезе во другата лента, додека Саланти го возеше Фолсквагенот голф со Дражен на сопатничкото место во длабок сон. Камионот беше застанат во трите ленти, а возачот се обидуваше да сигнализира на автомобилите да сопрат. Меѓутоа, Саланти, која возела 180 км/ч ја загубила контролата на возилото и автомобилот удрил во банкината, па во застанатиот камион. Саланти и Едебал преживеаја, додека Петровиќ, кој не носеше заштитен појас бил фрлен во насоката на камионот и добил фатални повреди на главата.

Денеска на неговиот гроб во Загреб, како и пред споменикот на неговиот роден град Шибеник ќе бидат поставени цвеќиња во одбележувањето на трагичниот ден.

Со прекар „кошкаркарскиот Моцарт“, Петровиќ беше роден во Шибеник на 22 октомври 1964 година. Тој е прогласен за најдобар европски кошаркар во историјата, а остави свој печат и во НБА лигата со Њу Џерси нетс, со кои имаше просек од 20.6 поени во 36.9 минути на теренот не пропуштајќи ниту еден натпревар.

Во продолжение, неколку документарни филмови за животот и смртта на безвременскиот Петровиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дивац и Стојаковиќ меѓу протестантите во Сакраменто

Објавено пред

Повеќе од 20.000 граѓани на калифорниската престолнина Сакраменто беа дел од саботниот протест со поддршка за „Black Lives Matter“ движењето по смртта на Џорџ Флојд во Минеаполис, а меѓу протестантите беа и првите луѓе и кошаркарите на Сакраменто кингс.

На протестот беше и генералниот менаџер Владе Дивац, неговиот сонародник Предраг Стојаковиќ, додека говор имаше кошаркарот Херисон Барнс.

Прикажи повеќе...

Спорт

УФЦ: Нунеш со нова доминантна победа влезе во историјата

Објавено пред

Аманда Нунеш ја декласираше првата предизвикувачка Фелисија Спенсер за да ја одбрани својата титула во перо категорија на УФЦ 250 за да влезе во историјата. Бразилката, која е и носителка на титулата во бантам категорија, стана првиот УФЦ фајтер со одбрана на два појаси во исто време.

Таа исто така ќе стане првата шампионка која е мајка, откако со својата сопруга, Нина Ансароф во септември очекува дете.

Нунеш беше подобра во секој сегмент во петте рунди, отварајќи неколку исеченици на лицето на Канаѓанката, но не успеа да стигне до нокаут. Судиите оценија дека го добила мечот со 50-44, 50-44 и 50-45.

УФЦ сега се наоѓа пред проблем да најде предизвикувач за Бразилката, бидејќи најблиску до неа е само шампионката во мува категорија, Валентина Шевченко, која има два порази од Нунеш.

„Не сум изненадена што не стигнав до нокаут, бидејќи знаев дека е цврста во октагонот. Бидејќи знаев дека ќе одиме во пет рунди морав да бидам остра како кактус. Што е следно? Навистина не знам. Целта беше да ги одбранам титулите и не знам што следува. Одам дома, а потоа ќе се договориме со Дејна Вајт“, вели Нунеш.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет7 минути

Белата куќа барала 10.000 активни војници за загушување на демонстрациите

Белата куќа уште минатата недела барала на улиците на Вашингтон и останатите американски градови да бидат распоредени околу 10.000 активни...

Топ1 час

Гром удрил во штала и ја запалил со се добитокот во неа

На место викано „Стрчин“ вчера удрил гром во штала сопственост на Т.Е.(47) од Битола и настанал пожар при што шталата...

Македонија1 час

ДУИ ги повика сите албански партии и албански граѓани за избор на албански премиер

Демократската Унија за Интеграција смета дека Охридскиот договор се спроведува, Албанскиот јазик сега веќе е службен јазик и Албанците сега...

Спорт2 часа

Дивац и Стојаковиќ меѓу протестантите во Сакраменто

Повеќе од 20.000 граѓани на калифорниската престолнина Сакраменто беа дел од саботниот протест со поддршка за „Black Lives Matter“ движењето...

Топ2 часа

МВР: 386 лица не носеле маски, а 154 не почитувале полициски час

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата на 249 лица им се издадени решенија за изолација, а 132...

Свет2 часа

Бразилската влада обвинета дека го крие точниот број на заболени од ковид-19

Регионалните здравствени власти во Бразил ја обвинија владата на Жаир Болсонаро дека го крие точниот број на починати од коронавирус....

Европа14 часа

(Видео) Полицаец соборен од коњ на протестите во Лондон

Британската полиција и демонстрантите се судрија вечерва во близина на резиденцијата на британскиот премиер во Лондон, за време на протестите...

Европа14 часа

(Видео) Хаос во Хамбург – полицијата со водени топови против демонстрантите

Полицијата во германскиот град Хамбург употреби бибер спреј против демонстрантите и распореди водени топови откако протестите во знак на поддршка...

Свет17 часа

Големи протести против расизмот се шират во светот

Илјадници демонстранти излегоа на улиците во Европа и Австралија, како и стотина во Токио и Сеул, за да ги поддржат...

Македонија20 часа

Два смртни случаи и 125 нови случаи на Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се потврдени два смртни случаи и 125 новозаболени од коронавирус во Македонија, соопшти Министерството за здравство. Направени...

Македонија21 час

Филипче: Медиумите да престанат да изнесуваат непроверени информации за бројот на заболени од Ковид-19

Министерот за здравство, Венко Филипче, упати молба до медиумите да престанат да изнесуваат шпекулативни и непроверени информации околу бројот на заболени...

Македонија23 часа

НАкС: Со одлуката на Владата повеќе нема правна дилема за спроведување на изборите на УКИМ

Со одлуката на Владата  да се стават во мирување сите активности за избор на органи на управување повеќе нема правна...

Регион24 часа

Вучиќ: Нема среќно решение за Косово

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави денеска дека кога станува збор за Косово, нема среќно решение за Србија и дека, какво...

Свет1 ден

Минеаполис им забрани на полицајците да применуваат сила со задушување при апсење

Градското собрание на Минеаполис донесе одлука за забрана за задушување на лице за време на полициско апсење. Одлуката доаѓа по...

Свет1 ден

(Видео) Џастин Трудо клекна на колена во знак на поддршка на демонстрантите

Премиерот на Канада, Џастин Трудо, клекна на колена во знак на солидарност со демонстрантите на вчерашниот протест против расизмот што...

Свет1 ден

(Видео) Трамп: Ова е прекрасен ден за Флојд

Претседателот на САД, Доналд Трамп, за време на конференцијата за економското закрепнување на Америка, зборуваше и за протестите по убиството...

Спорт1 ден

Брендот Џордан ќе донира 100 милиони долари за борбата против расизмот

Брендот „Џордан“ во наредните 10 години, поради убиството на Џорџ Флојд и новонастанатата ситуација во САД, ќе донира 100.000.000 долари,...

Македонија2 дена

Влада: 30 милиони денари за здруженија и фондации за справување со корона кризата

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои Програмата за финансирање на програмските активности на здруженијата и фондациите за мерки...

Свет2 дена

СЗО: Секој треба да носи маска на јавен простор

Светската здравствена организација ги ажурираше своите насоки во борбата против Ковид-19 и сега препорачува дека секој треба да носи маска...

Македонија2 дена

Не се планираат рестрикции од понеделник и покрај бројките на новозаболени

Не се планираат никакви рестриктивни мерки од понеделник и покрај големите бројки на новозаболени од коронавирус. Министерот за здравство Венко...

Досие