Контакт

Спорт

Повредата на Бензема не била сериозна

Објавено пред

Карим Бензема, првото име на Реал Мадрид, е оптимист кога е во прашање повредата со која се здоби во неделата, против Елче.

dobivaj vesti na viber

Францускиот репрезентативец, против Елче играше 58 минути. Поради повреда на мускулот тој беше заменет. Претходно не реализираше пенал, при резултат 0:0.

Тој смета дека повредата не е сериозна и дека ќе има доволно време за рехабилитиација. Добра вест за Реал е што во Ла Лига следува куса пауза. Наредниот меч Реал ќе го одигра во Купот, против Атлетик Билбао на 3.февруари.

Потоа ќе играат во Ла Лига против Гранада и Виљареал, а на 15.февруари е првиот осмина-финален меч во Лигата на шампионите, против ПСЖ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Пеналите среќни за РБ Лајпциг – „Биковите“ го освоија Купот на Германија

Објавено пред

РБ Лајпциг неодамна го прослави 13.роденден, а вечерва го слави првиот трофеј во клупската историја. РБ Лајпциг, по избедувањето на пенали го победи Фрајбург и го освои Купот на Германија.

dobivaj vesti na viber

На Олимпискиот стадион во Берлин, Фрајбург испушти исторска шанса да го освои трофејот.

Фрајбург имаа предност од 19.минута со голот на Егелштајн, а од 57.минута и играч повеќе на теренот. Наместо да ја зголемат предноста им дозволија на ривалите да израмнат. Во 76.минута за РБ Лајпциг погоди Нкунку.

Во продолженијата, Фрајбург немаа среќа, во првото продолженија ја погодија стативата, а потоа Петрсон промаши празен гол, а во второто полувреме гредата го спаси Гулаши.

Во пенал серијата сите од Лајпциг постигнаа голови, додека кај Фрајбург Гитер шутираше над голот,а Демировиќ ја погоди гредата.Прикажи повеќе...

Спорт

Мбапе со хет-трик го прослави новиот договор, Монако во последната секунда остана без директен пласман во ЛШ

Објавено пред

Со натпреварите од 38.коло заврши сезоната во Лига 1. Шампионот ПСЖ го деласира Мец со 5:0. Потпишувањето на новиот договор Килијан Мбапе го прослави со хет-трик, стрелец во прошталниот натпревар беше и Анхел Ди Марија.

dobivaj vesti na viber

Покрај ПСЖ пласман во групната фаза во Лигата на шампионите избори Олимпик Марсеј, а во квалификациите ќе игра Монако. Екипата на Монако без директен пласман во Лигата на шампионите остана во 96.минута на натпреварот во Ленс, кога Дансе израмни на 2:2.

Рен и Ница се пласираа во квалификациите во Лига Европа, односно Лигата на конференции. Рен место во Лига Европа обезбеди со голот на Гураси во 92.минута. На крајот Рен ремизираше кај Лил 2:2.

Од претходно беше познато дека од Лига 1 испаѓаат Бордо и Сент Етиен, а Мец ќе игра бараж за опстанок.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ла Лига поради Мбапе ќе го тужи ПСЖ

Објавено пред

Шпанската Ла Лига издаде официјално соопштение во кое вели дека ќе го тужи ПСЖ кај УЕФА за наводно кршење на финансискиот фер-плеј при преговорите за продолжување на договорот со Килијан Мбапе.

dobivaj vesti na viber

Првиот човек на двата највисоки ранга на шпанскиот фудбал (Примера и Сегунда), Хавиер Тебас, чекаше да се официјализира одлуката на Мбапе, а сега кога тоа се случи, Ла Лига ќе ја продолжи борбата на суд.

Аргументот на Шпанците се темели на тоа што ПСЖ лани направил загуба од 300 милиони евра, а според некои информации само бонусот што Мбапе ќе го добие за потпишувањето на договорот изнесува околу 130.000.000 евра.

Тебас рече дека тоа е „навреда за фудбалот“ и дека првиот човек на ПСЖ, Насер Ал-Хелаифи е „поопасен од Супер лигата“.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Европа4 часа

Зеленски: Го скршивме ’рбетот на руската армија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека неговата војска нанела сериозна штета на руските вооружени сили и покрај падот на клучниот...

Европа7 часа

Ди Мајо: „Потребна ни е дипломатска контраофанзива“- Италија презентира план за мир во Украина

Италија разви план за постигнување мир во Украина, изјави италијанскиот министер за надворешни работи Луиџи Ди Мајо, пренесуваат локалните медиуми....

Топ8 часа

Патнички воз удрил во автомобил кај Прилеп

Вчера во 17.40 часот во Полициската станица Прилеп било пријавено дека непосредно до железничко стојалиште „Тројкрсти“ – Прилеп се случила...

Свет8 часа

Австралискиот премиер Морисон го признал поразот, гласовите сè уште се пребројуваат

Австралискиот премиер Скот Морисон ја загуби власта откако земјата ја избра првата лабуристичка влада по речиси десет години, според локалните...

Европа8 часа

Секое десетто дете во светот работи, ќе ги има и повеќе поради сиромаштијата, заклучува Уницеф

Повеќе од 160 милиони деца се вработени во светот, или секое десетто дете на возраст од пет до 17 години,...

Економија10 часа

Ребаланс на буџет: Растот проектиран на 3,2, инфлацијата на 7,2 проценти а дефицитот на 5,3 проценти од БДП

Нови, дополнителни 76 милиони евра во случај да се потребни нови мерки за заштита на стандардот на граѓаните и поддршка...

Свет10 часа

Русија му забрани влез на Бајден: „Властите на САД поттикнуваат русофобија“

Русија забрани влез во земјата на 963 Американци, меѓу кои и претседателот, Џо Бајден. Забраната се однесува и на државниот...

Европа15 часа

Британска министерка: Мора и Молдавија да ја опремиме со модерно оружје, амбициите на Путин не запираат

Лиз Трас, британската министерка за надворешни работи, откри дека Велика Британија започнала разговори со своите меѓународни сојузници за испраќање модерно...

Европа15 часа

Москва ги стави Каспаров и Ходорковски на списокот на странски агенти

Поранешниот светски шампион во шах, Гари Каспаров и олигархот Михаил Ходорковски, двајца противници на рускиот претседател Владимир Путин во егзил,...

Европа16 часа

Северна Кореја петти ден по ред има над 200.000 новозаразени со Ковид-19

Северна Кореја петти ден по ред објави дека има повеќе од 200.000 новозаразени кои страдаат од треска предизвикана од Ковид-19,...

Европа16 часа

(Видео) Торнадо во Германија, околу 50 лица се повредени

Најмалку 50 лица, од кои 10 потешко, се повредени во торнадо што мина низ неколку места во западна Германија. Според досега...

Регион17 часа

Лажните дојави за бомби во Србија стигнале од странство, на листата се и земји од Африка

Во последните неколку недели имаше низа извештаи за поставени бомби низ Србија, а и евакуации поради анонимните закани. Српското МВР...

Македонија1 ден

Архиепископот Стефан и српскиот патријарх ќе служат литургија и во Скопје на Денот на сесловенските просветители

Со радост му соопштуваме на верниот народ дека од 23 до 24 мај 2022 година во посета на Македонската православна...

Економија1 ден

Владата го утврди ребалансот на буџетот: „Кратење на непродуктивните трошоци за заштита на стандардот на граѓаните“

Владата на денешната 47. седница го усвои предлогот за изменување и дополнување на буџетот за 2022 година. „Предлогот за ребаланс...

Македонија1 ден

(Видео) Петков бара да се свика Советот за национална безбедност поради преговорите со Македонија

Бугарскиот премиер Кирил Петков во видеообраќање го повика претседателот на државата Румен Радев да го свика Консултативниот совет за национална...

Европа1 ден

(Видео) Зеленски објави снимка од проектил кој погоди зграда, загинале 11 лица

11 лица загинале по гранатирањето на местото Лозова во украинскиот регион Харков, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски. На снимката се...

Македонија1 ден

Пресуда за уривањето на „Космос“: Груевски доби девет години затвор, Јанакиески три, а Трајковски четири

Судиите Огнен Ставрев и Осман Шабани донесоа осудителни пресуди за сите обвинети за случајот познат како „ТНТ“, за уривањето на...

Европа1 ден

(Видео) Командант на Азов: Добивме наредба да престанеме да го браниме Мариупол

Командантот на украинскиот полк од Азов, Денис Прокопенко, се обрати до јавноста и рече дека во Азов добиле наредба да...

Европа1 ден

Шојгу: Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на проширувањето на НАТО

Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот од земјата како одговор на зајакнувањето на НАТО и очекуваното проширување...

Македонија2 дена

(Видео) Вработените во градинките ќе добијат цели плати за периодот на штрајкот

Министерството за труд и социјална политика и СОНК ги потпишаа измените и дополнувањата на Колективниот договор со којшто се регулира...