Контакт

Спорт

Познати се составите: Милевски „нареди“ офанзива од стартот против Грузија

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Македонија вечерва ја пречекува Грузија, а селекторот Благоја Милевски со офанзивна формација го отвора натпреварот на Националната арена „Тодор Проески“.

dobivaj vesti na viber

На голот на Македонија е Столе Димитриевски, а во одбраната се Ашковски, Муслиу, Велковски и Алиоски. Во средниот ред ќе делуваа Барди, Спировски и Елмас, додека напаѓачкото трио го сочинуваат Трајковски, Чурлинов и Милан Ристовски.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ЖФК Љуботен ќе игра против Сент Полтен во квалификациите за ЛШ како домаќин на турнирот

Објавено пред

Македонскиот фудбалски првак во женска конкуренција, тимот на ЖФК Љуботен, го доби ривалот во групната квалификациска фаза за Лигата на шампионите. Тоа е шампионот на Австрија, Сент Полтен.

dobivaj vesti na viber

Втората двојка ја сочинуваат претставниците на Белорусија и на Бугарија, Динамо и Локомотив од Стара Загора.

Македонскиот првак ќе биде домаќин на турнирот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Милан стартува против Удинезе, Наполи и Елмас на гости во Верона

Објавено пред

Шампионот Милан одбраната на титулата во Серија А ќе ја започне дома против Удинезе, одреди ждребот на календарот за следната сезона во италијанската фудбалска елита. Во прво коло, Интер ќе гостува кај новакот Лече.

dobivaj vesti na viber

Аспирациите за враќање на врвот Јувентус ќе ги почне против Сасуоло. Во исто време, Монца на Силвио Берлускони ќе биде домаќин на Торино.

Наполи на Елиф Елмас на стартот го очекува гостување кај Верона.

Првото издание на миланското дерби е во петтото коло, викендот на 4 септември, а второто ќе биде околу 5 февруари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ждреб за Вимблдон: Ѓоковиќ ќе налета на Алкараз, а Надал на Циципас

Објавено пред

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, шесткратниот шампион на Вимблдон и бранител на титулата, има солиден ждреб на најпознатиот турнир во светот. Прв ривал на третиот во светот и прв носител ќе биде Кореецот Сунва Квон, моментално 85. играч во светот. Доколку го совлада Квон, Ѓоковиќ ќе оди на подобриот од мечот Кокинакис – Мајхчак.

dobivaj vesti na viber

Според проекцијата, Ѓоковиќ во четврт-финалето треба да игра со петтиот фаворит Карлос Алкараз, а во полуфиналето со подобриот од дуелот Хуркач – Руд.

Во втората половина од ждребот во предвиденото четврт-финале, Циципас оди кај минатогодишниот финалист Беретини, додека Надал игра против Ожие – Алијасим.

Турнирот на „Ол Ингланд клуб“ започнува в понеделник, на 27 јуни.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Бугарскиот парламент го одобри францускиот предлог, дополнет со четири услови

Народното собрание гласаше за нацрт-резолуција за решавање на спорот меѓу Софија и Скопје. За предлогот на Демократска Бугарија, одобрен од...

Европа4 часа

Рама со одговор до бугарското МНР: Пријатели, смирете се, тргнете го ветото или бидете трпеливи со мене

Албанскиот премиер Еди Рама реагира кога бугарското Министерство за надворешни работи побара од него да зборува на соодветен јазик за...

Европа5 часа

Бугарското МНР за Рама: Слушаме непровоцирани, тешки и навредливи квалификации од шеф на влада

Бугарија отсекогаш била меѓу оние земји членки на Европската Унија што ја поддржуваат европската припадност на албанскиот народ. Ги браневме...

Македонија6 часа

Милошоски до Османи: Нема потреба од два збора, ниту правдање со загради, доволна е оставка!

„Нема потреба ниту од два збора ниту има потреба од правдање со загради. Еден збор е доволен. Оставка“. Ова е...

Европа6 часа

Украина и Молдавија со кандидатски статус; Макрон: Ова е порака до Русија

Еден од најмоќните европски политичари, францускиот претседател Емануел Макрон, ја поздрави одлуката Украина да добие официјален статус на земја кандидат...

Македонија7 часа

Османи: Усвојувањето на резолуцијата во Бугарија ќе го блокира европскиот процес и ќе го парализира договорот за пријателство

Два збора стојат помеѓу успехот и неуспехот на Европската Унија во регионот, напиша на социјалните мрежи министерот за надворешни работи,...

Европа7 часа

Гајдај: Украинските сили добија наредба да се повлечат од Северодонецк

Украинските сили добија наредба да се повлечат од Северодонецк на истокот на земјата, каде што се водат жестоки битки со...

Европа7 часа

Зеленски за официјалното доделување статус во ЕУ: Украина не е перница меѓу Западот и Русија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на својот канал на „Телеграм“ објави уште еден коментар за официјалното доделување статус на кандидат за...

Македонија8 часа

Захариева: Петков требаше поодговорно да се однесува за Северна Македонија

Немањето став повеќе од една недела за францускиот предлог за регулирање на односите меѓу Бугарија и Северна Македонија ги влоши...

Свет19 часа

Руте: Загрижен сум за С. Македонија, а со тоа и Албанија, поради бугарската блокада

Марк Руте – премиерот на Холандија пред почетокот на Европскиот самит во Брисел изрази загриженост поради бугарската блокада за Северна...

Свет19 часа

ЕУ им додели кандидатски статус на Украина и Молдавија

Кандидатски статус за влез во ЕУ вечерва добија Украина и Молдавија – дваесет и седум членки на Унијата ја донесоа...

Свет22 часа

Мишел: За Северна Македонија продолжува работата кон брзо изнаоѓање на прифатливо решение

Претседателот на Европскиот совет – Шарл Мишел по самитот ЕУ – Западен Балкан на Твитер напиша дека „На ЕУ и...

Регион1 ден

Вучиќ: Ќе се бориме заедно за европска иднина почитувајќи се себеси

Србија денеска даде голема поддршка за отворањето на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија. Повторно ништо не се случи....

Регион1 ден

Рама: Жал ми е за ЕУ, ни пандемијата ни војната не ги обедини Европејците

Албанскиот премиер Еди Рама, по самитот за Западен Балкан, изјави дека му е жал за Европската Унија и дека се...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски: Францускиот предлог е неприфатлив

Премиерот Димитар Ковачевски изјави дека францускиот предлог е неприфатлив за него и за неговата држава. „Северна Македонија е кандидат 17...

Европа1 ден

Борисов: Ако ја срушиме Владата на Северна Македонија, тогаш Петков му е сојузник на Путин на Балканот

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, ја повика владата итно да ги достави до парламентот ажурирањето на буџетот и францускиот предлог...

Европа1 ден

(Видео) Кирил Петков: Ќе си го одржам зборот за Северна Македонија, уморен сум од кукавици!

Неколку часа пред состанокот на Европскиот совет во Брисел, премиерот во оставка, Кирил Петков, увери дека ќе си го одржи...

Европа1 ден

Шолц: Ќе вложам максимални напори Украина и Молдавија да добијат кандидатски статус

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека ќе вложи максимални напори на Украина и на Молдавија да им даде кандидатски статус,...

Европа1 ден

Борел: „Денеска не е добар ден – Бугарија го блокира процесот“

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жосеп Борел, изрази незадоволство што во Бугарија нема напредок во однос...

Европа1 ден

Рама: Срамно, Бугарија киднапира две членки на НАТО

Премиерот на Албанија, Еди Рама, по пристигнувањето на самитот на ЕУ, повтори дека е срамота што една земја на НАТО,...