Контакт

Спорт

ППД Загреб го потврди трансферот на Иван Чупиќ

Објавено пред

Најтрофејниот ракометен клуб во Хрватска, ППД Загреб, потврди дека Иван Чупиќ потпишал договор со клубот. Чупиќ е играч на Вардар 1961, а во Загреб ќе се пресели во завршувањето на сезоната.

ППД Загреб и десното крило на Хрватска потпишале договор за три годишна соработка, истиот ќе започне да важи од 1.јули.

Чупиќ во Вардар пристигна во 2016 година, со црвено-црните освои две титули во Лигата на шампионите. Во 2018 година е Чупиќ бил прогласен за најдобар хрватски ракометар.

Во богатата кариера играл во Кјелце, Рајн некар, Горење, Виго, Медвешчак и Метковиќ.

Чупиќ е второто големо засилување за ППД Загреб за наредната сезона. Претходно клубот го договори трансферот на Жељко Муса.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Јокиќ со 41 поен им пресуди на Портланд, Дончиќ за 15 секунди го урна Бостон

Објавено пред

Балканците, Никола Јокиќ и Лука Дончиќ, повторно се тема во американската јавност. Изминатата ноќ, Јокиќ постигна 41, а Дончиќ 31 поен.

Далас Маверикс против Бостон Селтикс, имаа 11 поени предност во последните три минути, не успеаја да ги сочуваат, Селтикс го презедоа водството и во тие моменти на сцена стапи Дончиќ. Словенецот за 15 секунди постигна две тројки за конечен триумф на Далас од 110:107.

Лидерот на Маверикс натпреварот го заврши со 31 поен, 10 скока и осум асистенции.

Денвер Нагетс славеа во дуелот со Портланд 111:106.

Јокиќ натпреварот го заврши со 41 поен, по пет скока и асистенции и една украдена топка. Ова е петтиот натпревар од почетокот на сезоната на кој Јокиќ постигнува 40 или повеќе поени.Прикажи повеќе...

Спорт

Јанг и Букер извисија за Ол-стар натпреварот

Објавено пред

Тренерите на Истокот и Западот ги избраа резервите за Ол-стар натпреварот, кој на програмата е на 8 март, во Атланта.

Американците потенцираат дека меѓу резервите ги нема Тре Јанг од Атланта и Девин Букер од Финикс, играчи кои со она што го покажуваат од почетокот на сезоната, заслужија да играат на натпреварот на сите ѕвезди.

Јанг има просек од 26,9 поени, 9,5 асистенции и 3,9 скока, а Букер просечно бележи 24,7 поени, 4,3 асистенции и 3,8 скока по натпревар.

Тренерите Квин Снајдер и Док Риверс ги избраа овие играчи:

Запад: Крис Пол, Пол Џорџ, Демијан Лилард, Донован Мичел, Руди Гобер, Зајон Вилијамсон и Ентони Дејвис.

Исток: Џејмс Харден, Џулиус Рендл, Џејсон Тејтум, Џејлен Браун, Зек Лавин, Бен Симнс и Никола Вучевиќ.

Претходно, со гласовите на навивачите беа избрани стартните петорки:

Запад: Леброн Џејмс, Стеф Кари, Лука Дончиќ, Каваи Ленард, Никола Јокиќ

Исток: Кајр Ирвинг, Бредли Бил, Кевин Дурент, Јанис Адетокумбо, Џоел Ембид.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нов рекорд на Баерн во Лигата на шампионите

Објавено пред

Баерн Минхен, со убедливата победа над Лацио во Рим, зачекори во четврт-финалето, во Лигата на шампионите. Европските шампиони победија со 4:1 и поставија нов рекорд во елитното натпреварување.

Натпреварот во Рим беше 17. гостување на Баварците во Лигата на шампионите на кое не доживеале пораз.

Последен пат во гости се поразени во 2017 година.

На вечната листа зад Баерн се Манчестер јунајтед и нивната серија од 16 мечеви без пораз, во периодот од 2007 до 2010 година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 минути

Свадбите остануваат забранети

За помош на угостителите може да се разговара, но олабавувањето на мерките и дозвола за организирање свадби, како што бараат,...

Регион27 минути

(Видео) Дете загина во пожар во бегалски камп во Грција

Седумгодишно момче загина во пожар што избувна во бегалски камп во близина на Атина. Во соопштението на противпожарната служба се...

Македонија1 час

Борел: Не се преправаме дека ве сакаме, ќе почнеме преговори со Скопје и Тирана

Европскиот министер за надворешни работи Жозеп Борел изјави дека Европската Унија не се преправа дека го сака Западен Балкан во...

Свет2 часа

СЗО: Три нови видови коронавирус се шират низ светот од минатата година

Според податоците на СЗО, низ светот се шират три нови видови коронавирусот од минатата година. Од СЗО информираат дека новиот...

Македонија2 часа

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Македонија3 часа

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет13 часа

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Македонија14 часа

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба...

Македонија15 часа

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни...

Македонија15 часа

И без сознанија за бегство, одреден куќен притвор за Миле Јанакиески

Определен нов куќен притвор за ексминистерот Миле Јанакиески за предметот ТНТ откога обвинителите забележале дека не може да му го...

Македонија16 часа

( Видео) Заев: Мијалков избега и тоа што се појави не е олеснителна околност

Правдата е обезбедена и ќе ја има повеќе и почесто и ќе следува ваков одговор кога некој ќе сака да...

Македонија18 часа

Мијалков се појави во Обвинителството, тврди дека бил во изолација

Ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, по два дена, попладнево сам се појави во Обвинителството за организиран криминал во Скопје за...

Македонија22 часа

(Видео) „Ова е објавување војна“ – роднините на осудените во „Монструм“ најавија протест

Бедри Ајдари, братот на осудениот во „Монструм” Фејзи Азири, повика на протести поради казните изречени од кривичниот суд. Тој по...

Македонија22 часа

Мицкоски: Бегството на Мијалков беше договорено, време е за техничка влада

Дадовме 24 часа вашата истрага да даде резултат, ама договорено беше бегството на Мијалков, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски,...

Македонија24 часа

(Видео) Тројца обвинети во „Монструм“ добија доживотен затвор, двајца од нив се во бегство

Тројца обвинети во случајот „Монструм“ се осудени на доживотен затвор, двајца на 9 и 15 години, а еден е ослободен....

Македонија1 ден

Радев: 100.000 граѓани во Македонија имаат бугарско државјанство, да се почитуваат нивните права

Бугарскиот претседател, Румен Радев, повикува на навремен одговор од одговорните институции во Бугарија и Македонија за проблемите со кои се...

Регион1 ден

„Организацијата е нула“ – огромни редици за вакцинирање во Загреб

Утрово голем број луѓе се собраа во Загреб, каде вакцинацијата почнува денеска, како дел од втората фаза. Иако вакцинирањето започна...

Европа1 ден

Британски студии: Вакцините драстично го намалуваат бројот на хоспитализирани лица

Две одделни британски студии покажаа дека вакцинацијата придонесува за драстично намалување на бројот на хоспитализирани лица поради Ковид-19, објави денес...

Македонија1 ден

Досега вакцинирани 1.155 здравствени работници во Македонија

Досега 1.155 здравствени работници ја примиле вакцината против Ковид-19 во Македонија, информира министерот за здравство, Венко Филипче. Тој уверува дека...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Спасовски веднаш да даде оставка, знаел за бегството на Мијалков

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, да даде оставка веднаш, бара ВМРО-ДПМНЕ, по бегството на Сашо Мијалков. „Оливер Спасовски да...

Досие