Контакт

Спорт

Пред Бразил, уште една „техничка директива“ контра Ферари!

Објавено пред

Пред стартот на Бразилското ГП овој викенд, Светската автомобилистичка федерација (ФИА) објави нова техничка директива со која би требало да се покријат „сивите зони“ во правилата за моторите, акт што многумина го сметаат за директна забрана на „триковите“ на Ферари, откако имаше слична наредба пред Американското ГП.

Во Тексас, ФИА објави директива за покривање на можната „дупка“ во работата на моторот на ниско гориво, која дозволуваше зголемување на моќта на моторот во одредени моменти. Ова беше реакција на барањето на Ред бул и Мерцедес за легалноста на трикот.

По ова, болидите на Ферари имаа пад во формата на квалификациите и на трката, зголемувајќи ги шпекулациите дека тие ја користеле „дупката“ во правилата, а ривалот Макс Ферстапен директно ги обвини за мамење.

Сега, во средата, според „Ауто мотор унд спорт“, ФИА издала нова регулатива (ТД 38/19), со која се ограничува нелегалното користење на заппалива течност во системот за ладење на моторот, посочувајќи дека течноста не може да биде користена за зголемување на моќноста на моторот. Директивата исто така ги враќа старите услови во правилата  со кои се забранува користење на масло за гориво во моторот.

Останува да се види какво влијание ќе има ова правило на формата на Ферари во Сао Пауло.

Спорт

Енди Руиз добил милионска понуда за борба со Дилијан Вајт

Објавено пред

Енди Руиз се врати на тренинзите откако неодамна загуби во реваншот од Ентони Џошуа во Саудијска Арабија и во исто време остана без сите титули во тешка категорија кои ги освои токму против истиот противник во Њујорк.

Не е познато кога Руиз ќе се врати во рингот, но Еди Херн, моментно најголемиот боксерски промотор во светот, има идеја.

Херн реле дека на Руиз му е помудена седмоцифрена сума пари за да се бори против Дилијан Вајт, боксер кој има само еден пораз во кариерата.

„Ризичен е тоа меч за двајцата. Ако Дилијан загуби, тогаш неговите соништа за титулата се разбиени. Од друга страна, ако загуби Руиз тоа ќе е негов втор врзан пораз, а тоа не изгледа добро“ – смета Херн.

Вајт се натпреваруваше на истата приредба на која Руиз загуби од Џошуа. Тој до 27-от триумф во кариерата стигна по победата над Мариуш Вах.

Прикажи повеќе...

Спорт

Германија е првата меч топка за полуфинале на „коцкастите“ на ЕП

Објавено пред

Ракометните селекции на Хрватска и Германија досега одиграле 11 меча на големите натпреварувања, вечерва во Виена, во „Штадхале“ во 20.30 часот ќе биде нивиот 12-ти меч. Хрватска досега победила седумпати, трипати славеле Германците, а еден меч завршил нерешено.

Доколку Хрватска загуби вечерва, ќе има шанса за поправен против Шпанија, но доколку Германија биде поразена, за нив ќе завршат сите шанси за полуфинале.

„Се е отворено, знаеме дека ќе играме против моќен противник со доста квалитетни поединци. Ние мора да пружиме дисциплинирана игра, со упорност, трпеливост и залагање во целиот меч“ рече селекторот на „коцкастите“, Лино Червар.

Хрватите на овој меч гледаат како на прва меч топка до зацртаната цел – полуфинале.

„Ова ни е најважниот меч на турнирот, ако победиме, во полуфинале сме. Лани игравме со Германците и изгубивме со гол разлика, двапати лани од нив губиме со гол разлика, сите мечеви беа тесни и со мал број голови, мисла дека таков меч не чека и денес“ – рече играчот на Кил, Домагој Дувњак.

За играта на Хрватска на вечерашниот меч многу ќе зависи и од играта на Лука Циндриќ

„Ја темпирав формата баш за овие три последни меча во групата од вториот круг. Добро се чувствувам и силно сум мотивиран против нив оти лани не можев да играм против нив поради повреда“ – рече Циндриќ.

Во другите два меча од истата група во која се Хрватска и Германија, лидерот на табелата Шпанија од 18.15 часот ќе игра против ко-домаќинот Австрија, додека од 16 часот е дуелот меѓу Белорусија и Чешка.

Прикажи повеќе...

Спорт

Надал: Во кариерата не сум скршил ниту еден рекет!

Објавено пред

Шпанскиот тениски ас, Рафаел Надал остави длабока трага во тениската историја, испиша многу рекорди, освои 19 грен слем титули, со гордост го носи прекарот „крал на земјени терени“ затоа што освои 12 рофеи на Ролан Гарос.

Тој е еден од ретките играчи кои никогаш не го „прозвал“ противникот, секогаш се води од фер-плеј, но е посебен во некои ритуали кои многумина не ги разбираат.

Шпанецот на секој меч не ја гази линијата на теренот надвор од поенот, а интересно е и тоа што секогаш педантно ги реди шишињата со вода секогаш на исто место.

Велат дека тоа е опсесија, но Надал смета дека тоа е ритуал.

„Ако не знам што да правам со шишињата, тоа би значело дека во паузите можам да мислам на нешто друго, а не за играта. Вака, секогаш исто ги местам, тоа стана автоматизам, па можам да се сконцентрирам само на играта и она што претстои“ – рече Надал.

Тенисерот кој е роден на Мајорка пред 33 години откри податок кој многумина ги зачуди – во текот на кариерата не скршил ниту еден тениски рекет.

„Имам скршено 0 до сега. Семејството не ми дозволува да кршам рекети, а за мене кршењето рекети би значело дека немам контрола над своите емоции“ – вели Шпанецот.
Надал на стартот на првиот сезонски грен слем, Австралија Опен ќе игра против Боливиецот Уго Делијено.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет25 минути

Седум планинари исчезнаа во лавина во Непал

Најмалку четворица јужнокорејци и тројца непалски водичи исчезнаа во лавина на популарната патека за планинарење во Непал, соопштија властите.         ...

Култура1 час

Џејми Ли Кертис за „Медена земја“ твитна: Колку совршен филм, воодушевена сум

Македонскиот документарец номиниран за два оскари, „Медена земја“ ги освои симпатиите и на познатите холивудски актерски имиња. What a perfect...

Економија2 часа

Луксембург – земја со најголема минимална плата во ЕУ

Минималната месечна плата во Луксембург се зголеми на 1 јануари и сега изнесува 2,14 илјади евра. Дури и пред ова...

Економија3 часа

Комората на сметководители препорачува: Канцерогените фискални ленти итно да се забранат како во ЕУ

Од 1 јануари годинава во Европската Унија, стапи на сила забраната за употреба на штетната хемиска материја Бисфенол А или...

Свет4 часа

Помпео под притисок да се појави на јавно сослушување за убиството на Сулејмани

Одборот за надворешни работи на Претставничкиот дом на Конгресот на САД испрати обврзувачки повик до државниот секретар Мајк Помпео за...

Спорт4 часа

Михајловиќ: Имав напади на паника во болница, сакав да побегнам низ прозорец!

Екс-српскиот фудбалер, а сега актуелен тренер на калчолигашот Болоња, Синиша Михајловиќ за тв емисијата „Verisimo” раскажа досега непознати детали од...

Свет4 часа

Сменет бразилски министер кој во говор го цитираше Гебелс

Бразилскиот министер за култура е сменет од позицијата, откако што цитираше делови од говор на нацистичкиот шеф на пропаганда Јозеф...

Свет17 часа

Граѓаните од ЕУ нема автоматски да бидат депортирани по брегзитот

Велика Британија нема автоматски да ги депортира граѓаните од Европската Унија кои не побарале да останат во земјата по брегзитот,...

Европа19 часа

Музејот „Лувр“ во Париз затворен поради протести

Музејот „Лувр“ во Париз денеска беше затворен кога десетици демонстранти го блокираа влезот протестирајќи против намерата на француската влада да...

Македонија20 часа

(Видео) Петровска: Погубно за Министерството и граѓаните ќе биде МВР да се претвори во партија

Впечатокот дека се случува хаос во Министерството за внатрешни работи е резултат на избрзаните телеграми од министерот Чулев, вели неговата...

Европа22 часа

Папата за првпат назначи жена на висока позиција во Ватикан

За првпат една жена ќе има висока позиција во Ватикан, бидејќи папата Франциско, поглавар на Римокатоличката црква, ја назначи Франческа...

Свет1 ден

Еден милион морски птици умреле над Тихиот Океан

Дури еден милион морски птици умреле над Пацификот за помалку од 12 месеци, а експертите велат дека е виновна топлата...

Регион1 ден

Грција идната недела ќе добие нов претседател

Грчката влада достави предлог до парламентот за избор на нов претседател на републиката, што ќе се одржи на 22 јануари,...

Топ1 ден

Две деца повредени кога „бе-ем-ве“ излетало на патот Велес – Извор

Вчера во 16:00 часот било пријавено дека на регионалниот пат Велес – Извор, по крстосницата за селото Г.Оризари, патничко возило...

Свет1 ден

(Видео) Кралот на кокаинот доби пиво со неговиот лик и име

Мексиканскиот наркобос Хоакин „Ел Чапо“ Гузман издржува доживотна казна затвор, а неговата ќерка Алехандрина се труди да ја одржи неговата...

Македонија1 ден

Меркел: Северна Македонија и Албанија заслужуваат да ги почнат преговорите со ЕУ

„Северна Македонија и Албанија заслужуваат да ги почнат преговорите со ЕУ, но на тој пат двете земји можат да се...

Македонија1 ден

Усвоени измените во законот за извршување, социјално загрозените нема да плаќаат

Законодавниот дом ги изгласа најновите измени и дополнувања на Законот за извршување кои ги подготви Министерството за правда. Ова е...

Свет1 ден

Премиерот на Украина поднесе оставка

Премиерот на Украина, Олексиј Хончарук, денеска поднесе оставка, јавува „Ројтерс“. Од кабинетот на претседателот на Украина, Володимир Зеленски, соопштуваат дека...

Регион1 ден

Лајчак: Следните месеци клучни за односите помеѓу ЕУ и Западен Балкан

Шефот на словачката дипломатија Мирослав Лајчак изјави дека следните месеци ќе бидат клучни за односите помеѓу Европска Унија и земјите...

Свет1 ден

Земјотрес со јачина од 5,6 степени го погоди Мексико

Земјотрес со јачина од 5,6 степени според Рихтеровата скала утрово е регистриран во јужниот дел на Мексико, кој според медиумите...

Досие