Контакт

Спорт

Прекин на натпреварот и евакуација во Мемфис

Објавено пред

Натпреварот помеѓу Мемфис Гризлис и Милвоки Бакс, во НБА претсезоната, завршил порано од планираното. Во арената се вклучил против пожарниот аларм, поради што навивачите морале да ја напуштата салата.

Играчите, најпрвин биле спроведени во соблекувалните, а откако станало јасно дека натпреварот нема да продолжи и тие биле евакуирани надвор од арената.

Од Мемфис информирале дека никаква опасност не им се заканувала на оние кои биле во арената, но поради протоколите морале да реагираат пожарникарите.

Натпреварот е прекинат на почетокот на последната четвртина при резултат 87:77 за Мемфис. До тој момент најефикасен на теренот бил бекот на Мемфис, Џа Морант, со 27 поени, шест скока и четири асистенции.Спорт

Јунајѕед се ужани, тоа е група на егоисти и разгалени бебиња“

Објавено пред

Поранешниот капитен на Манчестер јунајтед, Гери Невил, уште еднаш упати жестоки критики до фудбалерите на неговиот поранешен клуб. Манчестер јунајтед, во саботата, беа поразени од Лестер со 4:2. Поразот на „Кинг Пауер“ е втор на последните три натпревари, во Премиер лигата за „црвените ѓаволи“.

„Јунајтед беа ужасни во текот на целиот натпревар. Во второто полувреме ликата беше таква што имав впечаток дека Лестер можат да постигнат гол кога сакаат. Има дупки во играта на Јунајтед, тешки се за гледање кога се толку лоши. Сигурно мислат дека се многу подобри од она што се. како да имате два тима, петмина егоисти напред и петмина позади. Забележувате бројни индивидуални грешки и неповрзан тим. Бедно реагираат по примените голови. Се однесуваат како бебиња. Немаат стил, идентитет, имаат само брилијанти играчи. Мора бргу да ги исправат грешките, во спротивно ќе изгубат многу натпревари“, рекол Невил за „Скај спорт“ и дополнил.

„Оле мора да ги натерат врвните играчи да работат. Напаѓачите на Јунајтед не се организирани, мора да се борат повеќе.Играчите на Сити и Ливерпул се како „бесни кучиња“ и за нив важи констатацијата дека се најдобри во светот. Зошто тогаш да ги поддржиме играчите на Јунајтед кога не работат како напаѓачите на Сити и Ливерпул. Оле мора да го извлече максимумот од нив. Доколку не успее во тоа, на крајот од сезоната ќе има голем проблем“.

Манчестер јунајтед во среда ќе игра против Аталанта, во Лигата на шампионите, а во недела против Ливерпул во Премиер лигата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Квартараро може да биде крунисан во Мизано

Објавено пред

Фабио Квартатро, возачот на Јамаха, во недела може да стане светски првак во кралската класа, во Мото ГП. Францускиот возач сигурно ќе го детронизира актуелниот првак Жоан Мир, доколку победи на трката за Големата награда на Емилија Ромања.

Трката во Италија нема да биде важна само поради можното крунисување на Квартараро туку и поради Валентино Роси. Најтрофејниот во овој спорт, последен пат во кариерата ќе вози пред домашната публика, во Мизано.

„Докторот“, најави повлекување по завршувањето на сезоната.

Постојат уште неколку сценарија според кои Квартараро може да ја освои титулата на домашната патека на Роси. „Ел Диабло“, во трката ќе влезе со предност од 52 поени пред Франческо Бањаја. Ќе ја освои титулата и доколку заврши втор, а Бањаја не победи.

Ова се останатите сценарија:

– ако Фабио биде трет, Бањаја не треба да биде пред него
– ако Фабио биде четврти или петти, Бањаја не смее да биде меѓу најдобрите тројца
– ако Фабио биде шести или седми, Бањаја не треба да биде во Топ 4
– ако Фабио биде осми, Бањаја не треба да биде во Топ 5
– ако Фабио биде деветти, Бањаја не треба да биде во Топ 6
– ако Фабио биде десетти, Бањаја не смее да биде во Топ 7
– ако заврши на 11.место, Бањаја не смее да биде меѓу најдобрите осум
– ако заврши како 12., Бањаја не треба да биде во Топ 9
– ако биде на 13.место, Бањаја треба да биде надвор од Топ 10
– ако заврши на 14.место, Бањаја не треба да биде меѓу најбрзите 11
– ако го освои 15.место, Бања не треба да биде 12 или подобро пласиран
– доколку Фабио не освои ниту еден поен, Бањаја не треба да биде меѓу најдобрите 13.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дембеле добил ултиматум од Барселона

Објавено пред

Челниците на Барселона го губат трпението со Усман Дембеле. Францускиот фудбалер добил ултиматум до кога треба да се изјасни за новиот договор.

Усман Дембеле е под договор со Барселона до крајот на сезоната. Досега не одговорил на ниту една од понудите од клубот.

Клупските челници, според пишувањата на локалните медиуми, сметале дека Дембеле покажува непочитување кон клубот. Ги одолговлекувал преговорите и покрај тоа што речи пола од актуелниот договор минал по болници, поради разните повреди.

Дембеле треба да се изјасни до крајот на месецов. Во случај да ја одбие и последната понуда клубот, ќе се пресели на трибините, а Барселона ќе се обиде да го продаде во јануари.

„Дембеле ги убедува луѓето дека сака да остане, а во исто време во клубот доаѓаат информации за неговите состаноци со претставници на Манчестер јунајтед и Јувентус. Барселона во него вложи многу пари не сака повеќе да го губи трпението со него“, пишува каталонски „Спорт“.

Усман Дембеле до трансферот на Филипе Кутињо беше најскапиот играч во историјата на Барселона. Пред четири години клубот за неговиот трансфер на Борусија Дортмунд и плати 135.000.000 евра.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија34 минути

(Видео) Мицкоски ја повика цела опозиција зa уривање на Владата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, упати повик до Левица и сите опозициски партии, но и до владините кои се во...

Македонија37 минути

За една недела од коронавирус починале 26 вакцинирани лица, од кои најголем дел примиле „синофарм“

Во периодот од 8 до 14 октомври од коронавирус починале 105 пациенти, а 75 % од нив не биле вакцинирани....

Македонија2 часа

МВР не ја наведува причината за запирањето на Максим Димитриевски и најави истрага за случајот

Од Министерството за внатрешни работи по сопирањето на градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, велат дека за случајот е вклучен Одделот...

Македонија3 часа

Уште 27 Авганистанци заминаа од земјава

Група од 27 граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во земјава изутрината од Меѓународниот аеродром Скопје, со членови на нивните...

Македонија3 часа

35 проценти од популацијата во државата примиле две дози вакцина

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 3.475 дози вакцини, од кои 917 се аплицирани како прва доза, 2.509...

Македонија4 часа

Симовски: Резултатите од пописот најдоцна до март

Директорот на државниот завод за статистика, Апостол Симовски, информира дека обработката на податоците од пописот е почната веднаш по неговото...

Европа6 часа

Турција нареди нови апсења, 33 војници се меѓу 158 осомничени во врска со Ѓулен

Турското обвинителство нареди апсење на 158 осомничени, вклучително и 33 припадници на војската, во опсежна операција насочена против лица наводно...

Регион6 часа

Извештајот за напредокот на Македонија ќе биде објавен денеска во Стразбур

Се очекува денеска во Стразбур да биде усвоен Пакетот за проширување на земјите од Западен Балкан. Пакетот за проширување вклучува...

Свет7 часа

Северна Кореја лансираше ракета во морето

Северна Кореја лансираше неидентификувана ракета во морето, соопшти јужнокорејската војска. Ракетата е лансирана во морето источно од полуостровот, соопшти армијата...

Македонија17 часа

По првиот круг градоначалници се избрани во 34 општини

По првиот круг од локалните избори избрани се градоначалници во 34 општини, покажуваат првичните податоци на Државната изборна комисија. Во...

Македонија17 часа

ДИК: Арсовска освои 7.805 гласа повеќе од Шилегов во првиот круг

Според податоците што вечерва ги соопшти претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски, скопјани во вториот круг за челник...

Македонија22 часа

19 починати и 107 заболени од Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.668 тестирања, а регистрирани се 107 нови случаи на...

Македонија1 ден

Шилегов очекува победа во вториот изборен круг

Петре Шилегов, кандидатот на СДСМ за Град Скопје, вели дека влегува во изборната трка во втор круг, со изедначен број...

Македонија1 ден

Арсовска: Во вториот круг влегувам со голема предност, време е за модерно и современо Скопје

Независната кандидатка за градоначалничка на Скопје Данела Арсовска со повик до скопјани и во вториот круг да ја поддржат на...

Македонија1 ден

Поткуп на гласачи, изнуда, дошол пијан да гласа – Јавното обвинителство постапува по изборните нерегуларности

Во текот на организирањето и спроведувањето на локалните избори заклучно со првиот круг на гласање одржан на 17 октомври 2021...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ победи во 20, а СДСМ во 9 општини во првиот круг, според досега целосно обработените податоци

Oд целосно обработените податоци од Државната изборна комисија (ДИК), на локалните избори во првиот круг избрани се  32 градоначалници. Според...

Економија1 ден

Горивата поскапуваат

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Македонија1 ден

ДИК го заврши пребројувањето во Куманово – Димитриевски води со 22 гласа пред Илиевски

Актуелниот градоначалник на Куманово, Максим Димитриевски, води пред кандидатот на СДСМ Оливер Илиевски за 22 гласа, согласно последната промена направена...

Топ1 ден

Прилепчанец со автомобил удрил во четворица пешаци, од кои две деца

Дваесет и деветгодишен прилепчанец со автомобил удрил во четворица пешаци, од кои двајца малолетни. Едно лице се здобило со тешки...

Свет1 ден

Напад со нож во трговски центар во Мелбурн – избодени двајца мажи

Двајцата мажи се пренесени во болница откако биле избодени со нож во трговски центар во Мелбурн. И двајцата се здобиле...

Досие