Контакт

Спорт

Кои клубови никогаш не испаднале? Во Шпанија три, во Италија еден, во Англија ниту еден!

Објавено пред

Испаѓањето од првата, или највисоката лига секогаш е „трауматично“ искуство за големите клубови и посебно за нивните навивачи. Но, малку клубови на светот можат да се пофалат дека никогаш немале такво искуство.

dobivaj vesti na viber

Во големите европски лиги, навистина се малку. Во шпанската Ла лига (порано Примера), само три великани се постојано во елитата од оснавањето на шпанската лига во 1929 година: Реал Мадрид, Барселона и Атлетик Билбао.

Овие три клуба се помеѓу оригиналните 10 клубови кои ја основаа лигата, покрај Реал Сосиедад, Атлетико Мадрид, Еспањол, Расинг Сандандер, Еуропа, Гечо и Реал Унион. Атлетико Мадрид, и покрај тоа што е третиот најуспешен клуб во историјата, тие испаднаа од лигата во втората сезона во 1929/30, за да се вратат во елитата во 1939/40 по шпанската граѓанска војна.

Во Италија ситуацијата е уште подрастична – од 1929 година, само Интер од Милано успеал да ги комплетира сите сезони во елитата. Милан подолго време беше второлигаш, додека Јувентус одигра една сезона во Серија Б во 2006 година по административното исфрлање од лигата по скандалот со местење мечеви, „Калчополи“.

Во фудбалската татковина, Англија може да се гледа на два формати – старата Прва Дивизија до 1992 година и Премиерлигата од 1992 година. Премиерлигата ја наследи старата Прва Дивизија во 1992 и оттогаш шест клуба немаат испаднато: Манчестер јунајтед, Арсенал, Тотенхем, Ливерпул, Евертон и Челси.

Меѓутоа, ако се смета старата Прва дивизија, формирана во далечната 1888 година, тогаш сите овие клубови поминале период во втора лига. Најдолга низа имаат Арсенал, кои се постојано во елитата  од 1920 година. Евертон последен пат биле второлигаш во 1954, Ливерпул во 1963, Манчестер јунајтед во 1975, Тотенхем во 1978, додека Челси во релативно блиската 1989 година.

Во „помалите“ лиги има повеќе примери на клубови кои постојано биле во елитата – Селтик и Абердин во Шкотска од 1890 година, Олимпијакос, Панатинаикос и ПАОК во Грција, Фенербахче, Галатасарај и Бешикташ во Турција, Порто, Бенфика и Спортинг Лисабон во Португалија, како и Ајакс, Феенорд, ПСВ Ајндховен и Утрехт во Холандија.

Во поранешна Југославија и нејзините наследници-држави, големата „четворка“ – Партизан, Црвена звезда, Динамо Загреб и Хајдук постојано се во елитата. Ако се земат во предвид сите земји наследнички на Советскиот Сојуз, само Динамо Киев (сега од Украина) и Динамо Тбилиси (сега од Грузија) се постојано во првата лига.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Сонот за двојна титула на ПСЖ заврши на „Велодром“ во Марсеј!

Објавено пред

Олимпик Марсеј, можеби уште не може да се бори со Пари Сен-Жермен за тронот на францускиот фудбал, но тимот на Игор Тудор денеска осигура дека моќниот клуб од престолнината нема да освои нова двојна титула, елиминирајќи ги со 2:1 победа во 1/8 финалето на Куп де Франс.

dobivaj vesti na viber

Марсеј дојде во водство во 31. минута, кога беше досуден пенал, а ветеранот Алексис Санчез не згреши од белата точка, но гостите се врати во игра кога во судиското продолжение во првото полувреме, Серхио Рамос израмни по асистенција на Нејмар. Со Лео Меси (со бројот 10 на грбот) и со Нејмар во тимот, фаворизираниот тим не само што не успеа да дојде во водство, туку во 57. Руслан Малиновски со неверојатна „бомба“ ги донесе Марсеј во водство.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јунајтед „спасуваше“ поен против Лидс во „војната на розите“

Објавено пред

Манчестер јунајтед не успеа да ја добие првата битка со своите традиционални ривали Лидс јунајтед, откако на „Олд Трафорд“ се враќаа од 0:2 негатива за да стигнат до 2:2 реми против тим кој е без постојан менаџер по отказот за Џеси Марч.

dobivaj vesti na viber

Мечот започна катастрофално за тимот на Ерик Тен Хаг, откако Вилфрид Њонто по само 55 минути игра по една брза акција успеа да го совлада Давид де Хеа. „Ѓаволите“ до крајот на полувремето не успеаја да го совладаат Меслие на голот на Лидс, кои иако без постојан менаџер, на моменти беа поопасен противник.

Само што почна второто полувреме, следуваше уште еден шок за навивачите на „Олд Трафорд“, кога во 48. минута по една акција пред голот на Де Хеа, Рафаел Варан си ја смести смешно топката во сопствената мрежа.

Меѓутоа, по влегувањето во игра на Фекундо Пелјистри и Џејдон Санчо, ритамот на игра се смени и во 62 минута, Маркус Рашфорд ја продолжи својата неверојатна форма со уште еден гол за 1:2. Санчо, кој повеќе месеци беше во аут со ментални проблеми, се врати во 70. минута со гол за израмнување.

(function (el) {
window.addEventListener(“message”, (event) => {
if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) {
if (el.id === event.data.id) {
el.style.height = event.data.height + “px”;
}
}
});
})(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-41886”));

Standings provided by Sofascore
Прикажи повеќе...

Спорт

Реал Мадрид ќе ја брка петтата светска титула против Ал-Хилал

Објавено пред

Најуспешниот европски клуб во историјата, Реал Мадрид ќе оди по својата петта титула од Светското клупско првенство, откако во полуфиналето во Мароко со 4:1 го совладаа африканскиот шампион, Ал-Ахли од Египет со 2:1. Противник во финалето ќе му биде саудискиот и азиски шампион, Ал-Хилал, кои вчера го шокираа јужноамериканскиот шампион Фламенго во првото полуфинале.

dobivaj vesti na viber

Тимот на Карло Анчелоти немаше најдобар почеток и се чекаше до 42. минута за да дојдат во водство, кога Винисиус Жуниор стрелаше за 1:0.

Феде Валверде ја искористи деконцентрираноста на одбраната на Ал-Ахли за во 46. минута да зголеми на 2:0 и да најави финале. Египетскиот клуб се врати во игра во 65. минута со гол од пенал на Малуи, а и „кралевите“ добија шанса од пенал, но Лука Модриќ не беше ефикасен во 87.минута. На 3:1 во 92. минута зголеми Родриго, за младиот Серхио Арибас во 98. минута да стави точка на мечот.

Реал Мадрид ја освојуваше титулата од Светското клупско првенство во 2014, 2016, 2017 и 2018, а покрај тоа имаат и три титули од претходниот Интерконтинентален куп во дуел со шампионите на Јужна Америка.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Земјотресот во Турција и Сирија низ фотографии

Светот во неверување, Турција и Сирија завеани во црнила и тага. Земјотресите што во понеделникот ги погодија овие земји однесоа...

Свет4 часа

Кои се луѓето зад најтажната фотографија од Турција: девојчето чијашто рака ја држеше нејзиниот татко имало само 15 години

Маж ја држи за рака својата ќерка, која е затрупана во урнатините. Во првите моменти нема повеќе информации, а оваа...

Свет7 часа

Зошто првите 72 часа се клучни за спасување по земјотрес

Времето истекува за спас на преживеаните кои се затрупани во урнатините од земјотресите во Турција и Сирија, бидејќи потрагата се...

Македонија8 часа

Анкета: Расте скептицизмот за Европската Унија, како најголема закана граѓаните ја гледаат Бугарија

Расте скептицизмот за Европската Унија, најголема закана за Македонија е Бугарија. Ваков е заклучокот од резултатите на анкетата „Еврометар“, спроведена од...

Македонија8 часа

(Видео) Не видовме политичар или пратеник да донира за Турција, а пунктовите се затрупани со помош, реагираат организаторите

Ниту еден политичар не се појавил на плоштадот Македонија за да донира помош во вид на ќебиња и облека за...

Македонија11 часа

Почина Благојче, пациент со цистична фиброза, кому Пендаровски пред две години му вети помош за да добие лек

Благојче Илиевски, кој скоро две години добиваше уверувања дека ќе го добие скапиот лек за цистична фиброза, ја изгуби битката...

Македонија11 часа

Мозочните удари ќе се снимаат за неколку секунди, Клиниката за неврологија доби современ томограф

Снимањата на пациентите со мозочни удари ќе се завршуваат за само неколку секунди, најави денес Иван Барбов, директор на Клиниката...

Македонија11 часа

Кумановката што го прегази пешакот кај „Гоце Делчев“: Не се чувствувам виновна

Гордана Филиповиќ, која го управуваше возилото „бмв х5“, со кое го прегази и усмрти дедото Слободан Ангеловски на мостот „Гоце Делчев“,...

Македонија13 часа

По сомневањата за упад: министерот Сали нема информации дека трет ден системот на Фондот за здравство не работи

Министерот за здравство, Беким Сали, не даде никакво објаснување за системот на Фондот за здравствено осигурување, кој веќе трет ден...

Македонија14 часа

Сали не може да даде временска рамка кога ќе се набави лекот за цистична фиброза: Се надевам набргу

Министерот за здравство, Беким Сали, не знае дали ќе се чека нов министер за набавката на скапиот лек за лицата...

Свет14 часа

(Видео) Под урнатините спасена мајка со три деца

Колку и да е страшна ситуацијата во Турција и Сирија, каде што повеќе од 9.500 луѓе загинаа во разорните земјотреси...

Македонија14 часа

Пендаровски и 63 вработени кај него сѐ уште немаат плата, од кај Битиќи велат ќе ја добијат до 15-ти

Стево Пендаровски по четири години од изборот за претседател, првпат остана без плата заедно со неговиот Кабинет. Средствата што вообичаено...

Македонија15 часа

(Видео) Стотици пакети со топла облека и ќебиња се собраа во Скопје, се донира и телефонски, пунктовите остануваат отворени

Стотици пакети со неопходни производи се донесени на двата пункта во Скопје, каде што граѓаните донираат за граѓаните на Турција...

Свет15 часа

(Видео) Дeвојче од Сирија спасено по 40 часа под урнатините

„Белите шлемови“ објави видео од спасување девојче под урнатините. Девојчето било спасено во сирискиот град Салкин, недалеку од Идлиб, а...

Свет16 часа

Целосна катастрофа по земјотресот: тела на улиците, се трага по преживеани, пристигнуваат спасувачки тимови од други земји

Повеќе од 8.400 луѓе загинаа во разорниот земјотрес што ги погоди јужните делови на Турција и Сирија. Според последните податоци,...

Регион16 часа

Граѓаните на Турција бесни на властите: „Никој не ни помага, сами копаме во урнатините“

Во Турција граѓаните се сè полути поради, како што велат, бавната и неадекватна реакција на владата на разорниот земјотрес, во...

Македонија1 ден

Автомобил удри во пешак кај Цементара, со Брза помош е пренесен во болница

Автомобил марка „мерцедес“ удри во пешак вечерва на булеварот „Борис Трајковски“. Несреќата се случила во близина на Цементара. Сведоци на...

Македонија1 ден

Приведени четири лица за каменувањето на македонскиот клуб во Благоевград

Има приведени за нападот со камен врз македонскиот културен клуб во Благоевград, пренесе бугарскиот медиум НОВА од свои извори. Во...

Свет1 ден

(Видео) Најпотресните снимки од Турција и Сирија: Се извлекуваат деца низ урнатините, луѓе очајни со лопати бараат преживеани

Ужас по катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија. На социјалните мрежи не престануваат да се шират емотивни снимки и фотографии...

Македонија1 ден

Кога ќе ни почине пациент, тогаш надлежните ќе ја видат итноста на потребата од брз лек, велат болните од цистична фиброза

Претседателот на Асоцијацијата за лица болни од цистична фиброза, Фики Гаспар, за „Макфакс“ вели дека здравствената состојба на болните е...