Контакт

Спорт

УЕФА го објави логото за Евро 2024 – 55 знамиња обединети во 6 бои

Објавено пред

УЕФА го објави официјалното лого на Европското првенство во 2024 година, кое за разлика од годинешниот европски шампионат, ќе се оддржи само во една земја, во Германија.

Логото беше презентирано вечерва и формата потсетува на „Олимпија стадионот“ во Берлин, каде што ќе се игра финалето. Формата е отсликана во шесте бои, кои меѓу себе ги претставуваат сите 55 знамиња на членките на УЕФА, а во центарот е трофејот за ЕП.

Спорт

Основците во Египет ќе имаат предмет „Мохамед Салах“

Објавено пред

Во основните училишта во Египет се воведува нов предмет, „Мохамед Салах“. Предметот ќе треба да им помогне на децата во нивниот развој. Наскоро министерството за образование на Египе ќе започне со печатењето на книгите. Салах кога ќе биде на одмор во родната земја ќе ги посетува училиштата.

Мохамед Салах е еден од најдобрите играчи во светот и вистински амбасадор на својата земја. Преку предметот „Мохамед Салах“, децата учат за основните човекови вредност, скромноста, приврзаноста кон татковината.

Државата Египет на овој начин сака да му се заблагодари на Салах за неговиот придонес кон спортот на национално и глобално ниво.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Резил. Вакво нешто не сум доживеал во Баерн“

Објавено пред

Баерн Минхен, синоќа, го запишаа еден од најтешките порази во клупската историја. Борусија Менхенгладбах, во второто коло во Купот на Германија, ги порази Баварците со 5:0.

Поразот е катастрофален, од причина што Баерн, во Менхенгладбах, настапи со најсилниот тим.

„Не растурија во првото полувреме. Вакво нешто не сум доживеал како играч на Баерн. Им се извинуваме на навивачите за овој срам што им го нанесовме. Се обидовме да направиме нешто во второто полувреме, но не ни успеа. По натпреварот само седевме во соблекувалната.

Баерн и на овој натпревар го предводеше Дино Топмелер. Шефот на стручниот штаб, Јулијан Нагелсман е во изолација поради коронавирусот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Анчелоти ги нападна УЕФА и ФИФА

Објавено пред

Реал не успеа да ја победи Осасуна во 11.коло. Вината за непланираниот резултат, тренерот Карло Анчелоти, ја лоцира кај ФИФА и УЕФА.

„Мислам дека во календарот има премногу натпревари. ФИФА и УЕФА, мора да направат нешто, играчите се уморни. Ако се продолжи вака, нема да има натпревари“, рекол Анчелоти.

„Играме многу натпревари, многу од нив се пренесуваат. Лично како навивач, тоа ми се допаѓа. Но како директен актер, како тренер, сметам дека тоа не е најдобра опција за тренирање на врвните тимови. На многу натпревари нема квалитет во играта“.

Реал, по 11 натпревари во Примера, има 21 бод, ја дели првата позиција со Севилја, Бетис и Реал Сосиедад.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Лични карти ќе можат да се подигнат и во сабота и недела

Во пресрет на одржување на вториот круг од локалните избори, што ќе се одржи в недела, на 31 октомври 2021...

Свет3 часа

Рекордни 48 милиони внатрешно раселени лица во светот

Бројот на внатрешно раселените лица поради конфликтот ширум светот достигна 48 милиони на крајот на 2020 година, што е највисока...

Регион3 часа

Во Србија сè поголем број деца заразени со Ковид-19, на респиратор приклучени и бебиња

Уште 64 лица починаа од инфекција со коронавирус во Србија вчера. Истиот ден шест деца биле приклучени на респиратор и...

Европа4 часа

(Видео) Ураганот продолжува да ја уништува Сицилија, драматични сцени од поплави

Југот на Италија се подготвува за уште два дена разорни дождови и поплави, додека реткиот медитерански ураган наречен Медикен го...

Свет15 часа

(Видео) Тројца ракувале со пиштолот со кој пукаше Болдвин – пронајден смртоносниот куршум

Полицијата тврди дека поседува куршум испукан од пиштолот што го користел актерот Алек Болдвин кога случајно ја застрела и уби...

Македонија19 часа

Регистрирани нови 444 случаи на Ковид-19, починале осум луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.210 тестирања,...

Свет22 часа

Шпанија ќе им ги врати парите на граѓаните казнети за прекршување на карантинот

На сите шпански државјани што беа казнети поради прекршување на мерките за време на минатогодишното тримесечно заклучување ќе им бидат...

Македонија24 часа

(Видео) Петровска: Данела Арсовска има и бугарска лична карта

Данела Арсовска, освен бугарско државјанство, има и бугарска лична карта, издадена во 2017 година, тврди пратеничката од СДСМ, Славјанка Петровска....

Македонија24 часа

(Видео) „Името го добив по дедо ми Дане“ – Арсовска тврди дека не го менувала своето име и нема бугарско државјанство

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, и денеска на прес-конференција ги негира обвинувањата дека поседува...

Македонија1 ден

Италија забрани туристички патувања за нашите државјани, Данска ги олесни ковид-правилата за влез

Со најновата одлука на италијанските власти Република Северна Македонија се преместува од листата Д во листата Е, со што не...

Свет1 ден

Два процента од богатството на Илон Маск ќе го реши гладот ​​во светот

Мала група исклучително богати поединци може да помогнат во справувањето со гладот ​​во светот само со мал дел од нивното...

Регион1 ден

САД размислуваат за укинување на визите за Бугарија

Бугарија е една од земјите за кои американскиот министер за внатрешна  безбедност, Алехандро Мајоркас, изјави дека САД размислуваат да ги...

Македонија1 ден

Бројот на заразени од коронавирус од почетокот на пандeмијата во Македонија надмина 200.000 лица

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата веќе изнесува 200.412 по вчерашните потврдени нови 511...

Македонија1 ден

Заев: Куманово повторно ќе држи лекции, сочувајте го социјалдемократскиот дух на Куманово

„Куманово и на овие избори ќе одржи лекција по социјалдемократија по прогресивност и, секако, по обединување и ќе даде пример...

Свет1 ден

Вакцината на „Фајзер“ за деца од 5 до 11 години одобрена од експерти на американската агенција за лекови

Советодавниот одбор на американската Администрација за храна и лекови (ФДА), составен од реномирани американски здравствени експерти, ја одобри употребата на...

Македонија2 дена

Од 15 ноември во ресторани, молови и клубови со потврда за примени две дози вакцина

Владата донесе одлука со која се дозволува влез во секаков вид објекти од отворен и затворен тип, угостителските објекти (кафетерии,...

Македонија2 дена

Дозволено организирање настани во затворено до 50 проценти исполнетост

Владата на денешната редовна 115-та седница, на предлог на Комисијата за заразни болести донесе одлука со која се дозволува организирање...

Македонија2 дена

Шилегов: Во моментов Скопје работи на три најсложени инфраструктурни проекти во својата историја

Скопје по повеќе децении добива нов мост кој овозможува брза врска на најнаселената општина во Скопје, Аеродром, со Гази Баба,...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: Кај Шилегов единствено нешто што му се гледа повеќе од ароганцијата е стравот дека ќе загуби

Одговорот на Заев и Шилегов на дебаклот што им се случи во првиот круг од изборите било да донесат струмичка...

Свет2 дена

Меркел формално разрешена од должноста канцелар

Официјално заврши мандатот на Ангела Меркел како канцелар на Германија, а претседателот на Републиката Франк-Валтер Штајнмаер ѝ се заблагодари за...

Досие