Контакт

Спорт

Претседателот на француската Федерација: Што бараме со бои на виножитото во Катар?

Објавено пред

Ноел де Грет, претседателот на Француската фудбалска федерација (ФФФ), вели дека би преферирал фудбалерите на мундијалот во Катар да не носат капитенски ленти во боите на виножитото во знак на поддршка на ЛГБТ-правата.

dobivaj vesti na viber

Хомосексуалноста е забранета во Катар, но неколку европски репрезентации најавија дека ќе ја поддржат иницијативата One Love со носење капитенска лента во боите на виножитото. Ле Грет во интервју за „Лекип“ не е сигурен дали капитенот Иго Љорис треба да носи ваква лента.

„Ќе разговараме, но повеќе би сакал да не ја носи. Играме во земја што мора да ја почитуваме. Не се работи за тоа дека јас сум против таа лента, но понекогаш мислам дека премногу сакаме да им држиме лекции на другите и подобро би било да видиме што се случува во нашата земја“, вели Ле Грет.

Спорт

Детроит славеа во Далас – Хејс ги засени Дончиќ и Богдановиќ

Објавено пред

Детроит Пистонс славеа во дуелот со Далас Маверикс со 131:125, по едно продолжение, во единствениот НБА натпревар одигран изминатата ноќ.

dobivaj vesti na viber

Натпреварот го одбележа младиот плејмејкер Пистонс, Килијан Хејс, кој постигна осум од своите 22 поени во продолжението.

Откако Кристијан Вуд се заби и израмни на 125-125 на 95 секунди до крајот на натпреварот, Хејс погоди две последователни тројки и им ја донесе на Пистонс само шестата победа сезонава.

Хејс ја засени балканската пресметка во која Бојан Богдановиќ и Лука Дончиќ постигнаа вкупно 65 поени.

Богдановиќ ги предводеше Пистонс со 30 поени (5/6 тројки), додека Марвин Багли постигна 19 со 13 скока.

Дончиќ го предводеше Далас со 35 поени (7/14 тројки) со 10 асистенции и 5 скока, Тим Хардавеј Џуниор постигна 26, а Вуд 25.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јапонците ја „урнаа“ Шпанија за прво место, Германија испадна и покрај победата над Костарика!

Објавено пред

Јапонија е првопласирана во групата Е на Светското првенство во Катар и ќе се судри со Хрватска во осминафиналето по фантастичната 2:1 победа над Шпанија, која пак се „провлекува“ какао второпласирана за дуел со Мароко, откако Германците едвај ја совладаа Костарика (4:2), но тоа не беше доволно за да се осудени на ново испаѓање во групната фаза, второ едноподруго на Мундијалите.

dobivaj vesti na viber

На стартот на мечевите од групата Е изгледаше дека ситуацијата е јасна – Германија и Шпанија стигнаа до рано водство, ситуација во која двата европски гиганти беа сигурни во осминафиналето. Алваро Мората постигна гол трет натпревар едноподруго на Мундијалот за водство на „фуријата“, додека Серж Гнабри стрелаше за водство на тимот на Ханси Флик.

Меѓутоа во второто полувреме, јапонските „самураи“ приредија фантастичен камбек – Рицу Доан прво постигна прекрасен гол во 48. минута, за Аоки Танака по една контроверзна ситуација во 51. минута го комплетираше пресвртот.

Овој резултат ја водеше Шпанија како второпласирана во нокаут фазата, но тогаш Костарика исто така направи пресврт, поведувајќи со 2:1 против Германија, резултат кој ќе значеше испаѓање и на Шпанија, пред замената Каи Хаверц да осигура барем „маншафт“ да се простат со чесна победа, а Никлас Филкруг во последните минути да ги постави конечните 4:2.

ГРУПА Е
Германија – Костарика 4:2
Шпанија – Јапонија 1:2

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

Прикажи повеќе...

Спорт

Стаховски во остра „преписка“ со Троицки и Типсаревиќ за нивната посета на Русија

Објавено пред

Поранешниот украински тенисер, Сергеј Стаховски преку социјалните мрежи ја објави незгодната дискусија која ја имаше со двајцата српски тенисери, Виктор Троицки и Јанко Типсаревиќ, кои се во посета на Русија.

dobivaj vesti na viber

На Троицки, кој е по потекло Русин, Стаховски му напиша: „Разочаран сум од тебе Виктор што си во Русија, но парите можат да купат се“.

„Тоа што сум во земјата на моите предци е бесценето. Ти си само Инстаграм кловн кој сака да меша спорт и политика. Ова нема врска со војната, но кога веќе споменуваш, јас и мојата земја поминавме низ тешки ср.ња, а не добивме поддршка. Те молам замолчи“, му одговори Троицки.

Сличен одговор доби и од Типсаревиќ.

„Навистина? Ајде овака, господин Инстаграм борец за слобода. Дали ти или членови на твојата е.ена фамилија бојкотираа или протестираа кога НАТО ја бомбардираа мојата земја и моето семејство пред 20 години?“, му одговори Типсаревиќ.

Стаховски постот го именуваше „Српското мислење“, иако е интересно дека на почетокот на војната во Украина, токму српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ беше еден од првите кои му понудија финансиска и друга помош, за што тој тогаш се заблагодари.

Стаховски го објави разговорот со Ѓоковиќ и му е жал што Федерер и Надал „молчат“

Прикажи повеќе...

Најново

Свет4 минути

Столтенберг: НАТО нема да биде вовлечен во војната на Путин

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека Северноатлантската алијанса нема да биде вовлечена во војната на Путин. “Руската...

Македонија17 часа

Дојави за бомби во осум училишта во Скопје

Попладнево, во полицијата било пријавено дека на електронски адреси на осум училишта во Скопје им е упатена закана за поставена...

Македонија17 часа

Град Скопје го раскина договорот со здружението на приватните превозници „Слобода превоз“

Договорот со здружението на приватните превозници „Слобода превоз“ денес е раскинат поради неисполнување на обврските што произлегуваат од договорот. „Во...

Економија18 часа

Мицкоски: РЕК „Битола“ од вчера работи со еден блок на 75 отсто од инсталираниот капацитет

„Владата најавуваше дека ќе работат од 1 ноември до крајот на грејната сезона со трите блока во Битола, едниот блок...

Македонија18 часа

Османи: Во фокусот на нашето претседавање ќе биде враќањето на мирот и стабилноста во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на маргините на министерскиот состанок на ОБСЕ во Лоѓ, денес оствари билатерална средба со...

Економија19 часа

Дизелот поевтинува, цените на другите горива остануваат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Европа20 часа

Лукашенко: Украина го користи секој изговор за да го вовлече НАТО во конфликт

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, денеска изјави дека Украина го користи секој изговор за да ги вовлече силите на земјите...

Македонија21 час

(Видео) Пендаровски: Брзината на интеграцијата во ЕУ зависи најмногу од нас

Општиот впечаток меѓу нашите граѓани, за жал, е дека некои од преземените реформи или не се одржливи на долг рок...

Свет22 часа

Лавров: Западот го осакати Советот на Европа не оставајќи му никакви шанси за закрепнување

Сергеј Лавров рече дека Западот го осакати Советот на Европа, без никакви шанси за закрепнување. „Западот го осакати Советот на...

Свет24 часа

Маск најави тестирање мозочен чип на луѓе, ќе почне за шест месеци

Американскиот милијардер Илон Маск изјави дека очекува клиничките испитувања на безжичниот мозочен чип развиен од неговата компанија Neuralink да почнат...

Свет24 часа

Белата куќа објави нови пакет-санкции против Северна Кореја

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан објави дека САД работат на нови пакет-санкции насочени кон Северна Кореја. Саливан изјави...

Свет24 часа

Кинески амбасадор: Кина не ја снабдува Русија со оружје

Кина не ја снабдува Русија со оружје, изјави кинескиот амбасадор во Франција, Лу Ша. „Не. Мислам дека на Русија не...

Свет24 часа

Џјинпинг: Кина ги продолжува координацијата и комуникацијата со Европската Унија

Кина ќе продолжи да ги зајакнува комуникацијата и координацијата со Европската Унија, изјави денеска кинескиот претседател на средбата во Пекинг...

Свет1 ден

Пет лица пронајдени мртви во куќа во предградие на Чикаго

Пет лица се пронајдени мртви во куќа во предградие на Чикаго, соопшти полицијата. Според полицијата, во средата во 11.12 часот...

Македонија1 ден

Маричиќ во Брисел, почнува билатералниот скрининг за „Правосудство и фундаментални права“

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија, Бојан Маричиќ, денеска во Брисел ќе го...

Регион1 ден

Курти: Сакаме договор, но се чини дека Вучиќ и Белград не го сакаат

„Сакаме договор, одиме на дијалог. Се чини дека Белград и Вучиќ не сакаат договор“, изјави косовскиот премиер Албин Курти. Во...

Македонија2 дена

Атиџе и Штајнмаер си разменија тегли со мед: „Ако ги сакате пчелите, тие ќе ви возвратат“

Хероината од документарниот филм Атиџе Муратова му подари од својот мед на германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер. „Ако ги сакате пчелите,...

Македонија2 дена

Адвокатите на осудените за убиството на Тот, најавија жалби: „Казните се драконски“

Сите адвокати на обвинетите и првостепено осудени за убиството на Денис Тот најавија жалби на пресудата. Незадоволни се од висината...

Свет2 дена

Писмо бомба експлодира во украинската амбасада во Мадрид

Шпанската полиција соопшти дека дошло до експлозија во украинската амбасада во Мадрид. Станува збор за писмо бомба, а еден вработен...

Економија2 дена

Потпишан договор, продолжува испораката на греење во Чаир и Бутел

АД ЕСМ го плати природниот гас наменет за АД Скопје Север за испорака на греење и потрошувачите во општините Чаир...