Контакт

Спорт

Претставен авион во чест на Диего Марадона

Објавено пред

Мал приватен авион посветен на легендарниот аргентински фудбалер Диего Марадона, беше претставен во Буенос Аирес На презентацијата на авионот присуствуваа ќерките на Марадона, Далма и Џанина.

dobivaj vesti na viber

Авионот наречен „Танго Д10С“ е мал авион со 12 седишта и е дизајниран како летечки музеј во чест на славниот Аргентинец, кој почина од срцев удар во ноември 2020 година.

На трупот доминира ликот на Марадона како го бакнува трофејот на Светското првенство, кој го освои со Аргентина во 1986 година, а неговиот лик се наоѓа и на опашката. Авионот е украсен со боите на аргентинското знаме, и со слики на еден од најдобрите фудбалери на сите времиња.

 

На крилјата на авионот има слики од двата гола што Марадона ги постигна во четвртфиналето на Светското првенство против Англија (2:1), од кои првиот беше наречен „Божја рака“, а вториот се смета за еден од најубавите голови на сите времиња.

Навивачите кои ќе патуваат со овој авион ќе можат да му остават порака на Марадона и да комуницираат со него преку вештачка интелигенција.

„Мислам дека ова е одлична идеја, бидејќи тој е најдобриот играч во историјата. Ова Светско првенство ќе ни биде прво без Марадона, многу ни недостига, но тој е секогаш тука за нас. Ние играчите од генерацијата 1986 секогаш зборуваме за него и се сеќаваме како не водеше до освојувањето на Светското првенство“, изјави поранешниот аргентински репрезентативец Серхио Батиста.

 

 

Компанијата која го финансираше проектот „Дај и добиј“ изјави дека првично ќе нуди приватни летови само во Аргентина, а идејата е авионот да патува до Мексико, Неапол и Дубаи, места кои бае важни за животот на Марадона.

Авионот ќе отпатува за Катар на Мундијалот, а потоа ќе биде ставен на аукција, парите ќе бидат уплатени во хуманитарни цели.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кирјос во спектакуларен меч го елиминира Циципас, Надал го згази Сонего

Објавено пред

Рафаел Надал и Ник Кирјос изборија пласман во осминафинаето на Вимблдон. Надал во третото коло го збриша Лоренцо Сонего, додека Кирјос по голема борба го победи Стефанос Циципас.

dobivaj vesti na viber

Рафаел Надал имаше полесен тренинг против 54. играч во светот. За нешто помалку од два часа Шпанецот победи со 6/1, 6/2, 6/4. Во осминафиналето Надал ќе игра против Ботик ван Зандшлуп од Холандија.

За разлика од овој меч, Киријос и Циципас водеа голема борба на теренот. По три часа и 11 минути победата му припадна на контроверзниот Австралиец.

Цицпас го доби првиот сет во тај-брејк, а потоа Кирјос ги освои наредните два со 6/4 и 6/3. Тај-брејкот во четвртиот сет му припадна на Кирјос со 9:7.

За пласман во четвртфиналето Кирјос ќе игра против Американецот Брендон Накашима.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ракометарите ќе се борат за медал на Медитеранските игри

Објавено пред

Подмладената македонска ракометна репрезентација ќе се бори за медал на Медитеранските игри кои се одржуваат во Алжир.

dobivaj vesti na viber

Пласман во полуфиналето Македонија избори благодарение на убедливата победа на Шпанија над Алжир 31:19. Поради подобрата гол-разлика Македонија го освои второто место во Б-групата.

Македонија за противник во полуфиналето ќе го има Египет. Една од најсилните африкански репрезентации на Медитеранските игри ги користи како подготовка за Купот на Африка. Во второто полуфинале Шпанија ќе игра против Србија.
Македонија и Египет ќе играат в понеделник, од 14 часот.

Фото/ facebook.com/rfmofficial

Прикажи повеќе...

Спорт

Лапорта: Де Јонг ќе остане во Барселона

Објавено пред

Новиот менаџер на Манчестер јунајтед, Ерик тен Хаг, нема да може да ја повтори соработката со Френки де Јонг.

dobivaj vesti na viber

Јунајтед го сака Холанѓанецот, но фудбалерот неколку пати потенцираше дека сака да остане на „Ноу Камп“. 25-годишниот играч од средниот ред има силен договор со клубот до 2026 година.

Денеска на оваа тема зборуваше и Џоан Лапорта. Претседателот на клубот стави крај на оваа трансфер сага.

“Има клубови кои го сакаат, не само Јунајтед. Немаме намера да го продадеме, тој сака да остане. Френки го сметаат различни експерти за еден од најдобрите играчи од средниот ред во светот. Среќни сме што го имаме. Ќе направам се што е во моја моќ Френки да остане тука, но има проблем со платата што ќе треба да ја прилагодиме“, изјави Лапорта за шпанските медиуми.

Самиот Де Јонг во неколку наврати изјави дека е подготвен да ја намали платата за да му помогне на клубот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Асен Василев: „За македонското прашање си ја завршивме работата“

„Ние ја завршивме нашата работа за македонското прашање“, изјави во Бугарија Асен Василев, кандидатот за премиер од „Продолжуваме со промената“,...

Македонија10 часа

„Партизаните не преговараат со фашисти“, пред Владата се бараше „Не“ за францускиот предлог

Со пароли „Македонија“ „Фашисти“, „Уа“, „Не за ЕУ“, „У-а“, „Предавници“ граѓаните пред Владата бараа да се отфрли францускиот предлог. Тие...

Македонија11 час

(Видео) Мицкоски: Македонија се буди а оние кои сакаат со потпис да стават крај, ќе стават

“Овде нема партија, овде е само Македонија“, порача вечерва од митингот на ВМРО-ДПМНЕ лидерот на партијата Христијан Мицкоски. „Она кое...

Македонија15 часа

Маричиќ: Имаме шанса за европска интеграција со чист македонски јазик и идентитет, без никакви условувања

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил напиша дека со францускиот предлог имаме...

Македонија15 часа

Ковачевски: Се појавија многу лаги и шпекулации врзани со францускиот предлог

Се појавија многу лаги и шпекулации врзани со францускиот предлог, напиша на Фејсбук премиерот Димитар Коавечвски. „Сакам да бидам кристално...

Македонија16 часа

Иванов: Македонскиот народ повторно е сведок на национално предавство

Поранешниот македонски претседател – Ѓорге Иванов повика да се отфрли францускиот предлог за кој смета дека е дел од подли...

Македонија18 часа

Османи: Лага е дека има фуснота за јазикот, ако не прифатиме илјадници ќе заминат, ќе има меѓуетнички тензии

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи тврди дека е лага за постоењето фуснота за македонскиот јазик во францускиот предлог и...

Македонија20 часа

ВМРО-НП: Во францускиот предлог нема ништо што го загрозува македонскиот јазик и идентитет

„ВМРО-Народна партија ја анализираше најновата и изменета верзија на „францускиот предлог“, и оценува дека во него нема ништо што го...

Свет20 часа

Екс шеф на Пентагон: Путин е лик од роман на Достоевски кој оди на спиење лут

Џим Матис – поранешниот американски секретар за одбрана со остра критика за рускиот претседател Владимир Путин. Тој руската инвазија на...

Топ21 час

Во Скопје во првата половина на 2022 година приведени се 210 криминалци

Во првите шест месеци од 2022 година од страна на oрганизационите единици во рамки на СВР Скопје и Оперативниот тим...

Свет21 час

Убил тројца, а ранил петмина полицајци пред својот дом во Кентаки

Тројца полицајци се убиени, а петмина ранети во американката сојузна држава Кентаки кога врз нив отворил оган маж кого се...

Свет23 часа

САД и испраќа нов пакет оружје на Украина во вредност од 820 милиони долари

САД вчера и официјално најавија дека на Украина ќе и испратат нов пакет оружје во вредност од 820 милиони долари....

Македонија1 ден

Османи: МНР ќе ѝ предложи на Владата да го прифати предлогот на ЕУ, за продолжување на нашите европски интеграции

„Имајќи ги предвид досегашните консултации, Министерството за надворешни работи ќе ѝ предложи на Владата да го прифати предлогот на Европската...

Регион2 дена

Асен Василев го доби мандатот за да формира нова Влада во Бугарија

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска му го врачи мандатот на Асен Василев, вицепремиерот и министер за финансии во оставка, за...

Македонија2 дена

Мицкоски: Предлогот што е на маса, а Владата го криеше, всушност е истиот што веќе еднаш беше одбиен

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на протест пред Владата. По објавувањето на предлогот, Мицкоски рече: „Предлогот што е на...

Македонија2 дена

Владата го објави предлогот на француското претседателство

Со цел транспарентно информирање на јавноста, Владата денеска на официјалната веб-страница интегрално го објави предлогот на француското претседателство, соопштија владините...

Македонија2 дена

(Видео) Ковачевски: Модифицираниот предлог е добра основа за разговори

Премиерот Димитар Ковачевски, по средбата со партнерите од владината коалиција, рече дека модифицираниот предлог е добра основа за разговори. „Во...

Економија2 дена

(Интервју) Дарко Димовски: Да кажеме стоп на партиските вработувања, има анархија во јавниот сектор

Сојузот на синдикатите на Македонија денеска пред Собранието ќе постави столчиња во знак на поддршка на Комисијата за финансирање и...

Регион2 дена

Криптокралица од Балканот меѓу најбараните бегалци во САД: украла повеќе од 4 милијарди долари

Бугарката Руја Игнатова, позната и како криптокралица, се најде на листата на ФБИ со десет најбарани бегалци. Американските истражители ја...

Свет2 дена

Погодена станбена зграда во близина на Одеса: најмалку 17 загинати и 30 повредени

Украинските сили соопштија дека руски проектил погодил деветкатна станбена зграда и одморалиште во близина на украинското црноморско пристаниште Одеса, при...