Контакт

Спорт

Проблем за Полска и Баерн – Левандовски е повреден

Објавено пред

Лоши вести за Полска и Баерн Минхен. Роберт Левандовски, поради повреда, нема да игра за Полска против Англија, а веројатно и за Баерн против Лајпциг и ПСЖ.

Полска, вчера, ја победи Андора со 3:0. Левандовски ги повредиле лигаментите во коленото. Полјаците соопштија дека тој се вратил во Минхен.

Претпоставките се дека Левандовски ќе мора да мирува десет дена.

Полска, утре без својот капитен, ќе гостува во Англија, додека во Бундес лигата ќе го пропушти дербито со Лајпциг на 3.април, а под знак прашалник ќе биде и за првиот четврт-финален натпревар во Лигата на шампионите, против ПСЖ на 7.април.

Левандовски оваа сезона има постигнато 42 гола на 36 одиграни натпревари.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Манџукиќ пред трансфер во Клуб Бриж?

Објавено пред

Милан не доби ништо со ангажманот на Марио Манџукиќ. Поранешниот хртватски репрезентативец, во јануари за врати во Серија А, но се чини дека нема долго да се задржи на Апенсинскиот полуостров.

Манџукиќ има договор со Милан до крајот на сезоната и клаузула според која ќе добие нов договор, на една сезона, доколку постигне пет гола. Иако до крајот на Серија А остнаа уште осум натпревари, не е реално Хрватот да ја достигне оваа кота. Манџукиќ досега за Милан има одиграно само 158 минути, 90 од нив против Црвена звезда во Белград, во Лига Европа.

Белгиските медиуми, тврдат дека сериозен интерес за искусниот напаѓач покажале од редовите на најдобриот клуб во земјата, Клуб Бриж. Со овој клуб, но и со Андерлехт и Антверпен, Манџукиќ се поврзуваше и минатото лето, но тој тогаш реши да се пресели во Катар, во Ал Духаил. Во Катар тој се задржа само седум месеци, за Ал Духаил одигра 10 натпревари.

Манџукиќ има финансиски богата понуда од Саудска Арабија, од Ал Хилал, меѓутоа во Белгија тврдат дека Клуб Бриж имаат поголеми шанси да го ангажираат, поради лошото искуство што го имал во Ал Духаил.

Прикажи повеќе...

Спорт

Дек се пресели во Оклахома сити Тандер

Објавено пред

Аргентинскиот кошаркар, Габриел Дек, потпиша четиригодишен договор со Оклахома сити тандер. Соработката е „текша“ 14,5 милиони долари. Дек, оваа сезона ќе игра само еден месец за Оклахома, бидејќи тимот е далеку од плејофот и ќе заработи 3,87 милиони долари.

Габриел Дек во Оклахома пристигна од реал Мадрид, чии дрес го носеше од 2018 година. Последниот натпревар за Реал тој го одигра минатата недела, против Фенербахче во истанбул, кога со 20 поени, му овозможи на „кралскиот тим“ да избори пласман во плејофот, во Евролигата.

Како играч на реал, тој со Реал освои по еден трофеј во првенството и Купот на Шпанија.

Прикажи повеќе...

Спорт

Серхио Рамос позитивен на вирусот Ковид-19

Објавено пред

Серхио Рамос имал позитивен резултат на последното тестирање на вирусот Ковид-19. Информацијата, со кусо соопштение ја потврди неговиот клуб, Реал Мадрид.

Рамос, поради повредата на мускулот на левата нога не тренира од 1.април. Последниот натпревар што го одиграл за Реал, бил осмина-финалниот реванш со Аталанта во Лигата на шампионите, на 16.март.

Потоа одиграл 50 минути за Шпанија, во квалификациите за пласман на Светското првенство во Катар. 35-годишникот одиграл едно полувреме против Грција и пет минути против Косово.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

Притворот на Мијалков истекува за две недели, Обвинителството бара нов поради опасност од бегство

Бидејќи притворот на ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков кој му е одреден во предметот „Таргет-Тврдина“ истекува за две недели, а...

Македонија58 минути

(Видео) Пресуди за „Трезор“: Мијалков осуден на 8 години затвор, а бегалецот Грујевски на 15 години

Првообвинетиот и ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, е осуден на осум години казна затвор во случајот „Трезор“. Во отсуство поради...

Европа2 часа

ЕУ: Ковид-пасошите ќе важат за сите вакцини, а и за граѓаните од трети земји

Дигиталните т.н. зелени сертификати, кои треба да станат оперативни во ЕУ до почетокот на летото, ќе бидат издавани за сите...

Македонија3 часа

Цените за лекување од Ковид-19 во приватните болници ќе се ограничат на 5.000 евра

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку социјалните мрежи најави дека на денешната владина седница на дневен ред ќе бидат измените...

Топ3 часа

Во „хамер“ на тетовски дилер пронајдени 100 пакувања кокаин

Во вечерните часови на 12 април, на паркинг од фирма во тетовското село Порој, полицијата го уапсила 31-годишниот дилер А....

Европа4 часа

(Видео) Славење на британските улици, земјата излезе од четиримесечна блокада

Граѓаните на Велика Британија уживаа во своето прво ноќно излегување по неколку месеци. Со оглед на успешниот процес на имунизација,...

Свет5 часа

СЗО: Ова не е ситуација во која сакаме да бидеме

Светската здравствена организација предупредува дека пандемијата на коронавирусот расте експоненцијално. Светската организација претходно објави дека се очекува зголемување на бројот...

Македонија5 часа

Денеска се очекува пресуда за предметот „Трезор“

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да биде изречена пресудата за предметот „Трезор“, кој се однесува на злоупотреба...

Свет5 часа

(Видео) Во САД убиен млад црнец – полицајката мислела дека користи пиштол за електрошокови, а не вистински

Фатално пукање во Минеаполис во кое 20-годишен црнец го загуби животот се чини дека се случило откако пиштолот случајно пукнал...

Регион6 часа

Фајон: Неодговорното однесување на премиерот на Словенија може да доведе до нова војна на Балканот

Коментирајќи го наводното постоење нон-пејпер на словенечкиот премиер Јанез Јанша, европратеничката Тања Фајон рече дека неодговорното однесување во врска со...

Европа6 часа

Словенија загрижена: Луѓето намерно се заразуваат со коронавирус за да може полесно да патуваат

Словенија е загрижена поради опасен тренд што се шири меѓу луѓето со намерно инфицирање со коронавирусот со цел да стекнат...

Свет7 часа

(Видео) Пукање во американско училиште, едно лице убиено, а еден полицаец е ранет

Ученик, кој отворил оган во средно училиште во Ноксвил, Тенеси, беше убиен, а неколку лица, вклучувајќи и полицаец, беа повредени...

Регион19 часа

(Видео) Суспендирани двајца полицајци кои во Мостар претепаа момче поради кршење на мерките

Главна тема во БиХ деновиве е видеото снимено во Мостар на кое се гледа како двајца полицајци брутално тепаат момче....

Свет19 часа

Директорот на СЗО: Контрола над пандемијата е можна за неколку месеци, ако се почитуваат мерките

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, денес изјави дека проблемот со пандемијата на Ковид-19 сè уште не...

Топ21 час

Од автомобил паркиран зад полициска станица украл службени легитимации и картичка за влез во МВР

Скопското основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 47-годишник, кој на 28 март извршил тешка кражба во близина на полициската станица...

Македонија22 часа

34 починати и 193 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, а регистрирани се 193 нови случаи...

Свет24 часа

Експертите посочуваат дека ни доаѓа нов супер коронавирус, комбинација од 18 мутации

Нов супер сој на коронавирусот во Бразил е комбинација од 18 мутации вклучувајќи ги таканаречените соеви на Бразил, Велика Британија...

Македонија1 ден

Нови 30 дена притвор за Камчев

Основниот кривичен суд Скопје му го продолжи притворот за дополнителни 30 дена на бизнисменот Јордан Камчев. „Кривичниот совет при Основниот...

Свет1 ден

Вакцината на „Фајзер“ помалку ефикасна кај јужноафриканскиот сој, покажува израелска студија

Јужноафриканскиот сој на коронавирус може да ја избегне заштитата обезбедена од вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ до одреден степен, открива...

Македонија1 ден

Ќе се ограничат цените за лекување пациенти од коронавирус во приватните болници

До Владата ќе биде поднесе предлог за измена на законот со кој ќе се ограничи сумата за лекување пациенти од...

Досие