Контакт

Спорт

Прв пораз за Анчелоти, Мојс стартуваше со победа (Видео)

Објавено пред

Карло Анчелоти го доживеа првиот пораз по враќањето во Премиер лигата. „карамелите“, вечерва се поразени на „Етихад“ од Манчестер сити со 2:1. Во Лондон новиот менаџер на Вест Хем, Дејвид Мојс, со победа го започна вториот мандат во клубот. Во Норич домашниот тим и Кристал Палас освоија по еден бод.

Евертон имаа реми на полувреме против Сити, а нивниот отпор го скрши Габриел Жесус со два гола во 51 и 58 минута. Неизвесноста ја врати Ришарлисон во 71 минута, но Евертон немаа сили за евентуален пресврт.

Вест Хем го пречекаа Борнмут и успеаја да ја прекинат серијата од четири порази во низа на домашен терен. „„Чеканите“ имаат само четири победи на последните 13 натпревари.

На дебито на менаџерот Мојс два гола постигна капитенот Нобл, а еден Фелипе Андерсон и Алер кој постигна преубав гол.

Норич и Кристал Палас одиграа 1:1. Головите беа постигнати на почетокот и на финишот од натпреварот. Кантвел во четвртата постигна гол за „канаринците“, а израмни во 87 минута Викам.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Контавејт ја декласира Бенчиќ, испадна и Плишкова

Објавено пред

Шестиот натпреварувачки ден на Австралија опен донесе нови изненадувања во женска конкуренција. Од турнирот во третото коло се елиминирани втората и шестата носителка Каролина Плишкова и Белинда Бенчиќ. За разлика од нив проблеми в оваа рунда немаше Симона Халеп.

Романката Халеп, трета фаворитка на турнирот со 6/1, 6/4 ја победи тенисерката од Казахстан Јулија Путинцева. Во наредната рунда Халеп ќе игра против Елис Мертенс од Белгија која во три сета ја победи Американката Кетрин Белис.

Втората носителка Плишкова во тва тај-брејка беше поразена од Анастасија Пављученкова (30 на ВТА листата).

Русинката во наредното коло ќе се сретне со Германката Анжелик Кербер која славеше во три сета во дуелот со Италијанската Камила Џорџи.

Најголемото изненадување, барем според резултатот го приреди Естонката Анет Контавејт. таа на шестата фаворитка Белинда Бенчиќ и препушти само еден гем.

Контавејт во осмина-финалето ќе игра против Ига Швјатек која беше подобра од Дона Векиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Тандер броеја до 140, доминантни партии на Вестбрук, Вокер, Јокиќ (Видео)

Објавено пред

Изминатата ноќ во НБА лигата ја обележаа неколку брилијантни индивидуални настапи и доминантната тимска претстава на Оклахома сити Тандер.

Оклахома го декласираа тимот на Атланта Хокс со 140:111. Седуммина играчи во победничкиот тим постигнаа двоцифрен број на поени.

Најефикасен беше Данило Галинари со 25 поени, еден помалку постигна Шај Гилџус-Александер. Хоукс ги предводеа Џејсон Колинс со 28 поени, односно Треј јанг со 26 поени и 16 асистенции.

Хјустон ја надиграа Минесота со 131:124 благодарение на Расел Вестбрук. Рас мечот го заврши со 45 поени, шест скока и 10 асистенции. Тој го „избриша“ лошиот меч што го одигра Џејмс Харден кој погоди само три од 13 обид од поле.

Кај Минесота најдобри беа Карл Ентони Таунс со 30 поени и 12 скока, односно Ендру Вигинс со 28 поени.

Никола Јокиќ го предводеше Денвер до победата во Њу Орлеанс 113:106. Во отсуство на неколкумина играчи српскиот центар целосно ја презеде одговорноста и со 27 поени, 12 скока, седум асистенции и четири украден топки ги предводеше Нагетс до победата.

Бостон Селтикс славеа победа кај Орландо Меџик 109:98. Блескаше Кемба Вокер со 37 поени, а на спротивната страна се истакна Еван Фурние со 30 поени.

Резултати:

Шарлот-Милвоки 103:116
Детроит-Мемфис 112:125
Орландо-Бостон 98:109
Њујорк-Торонто 112:118
Чикаго-Сакраменто 81:98
Њу Орлеанс-Денвер 106:113
Оклахома-Атланта 140:111
Мајами-ЛА Клиперс 117:122
Минесота-Хјустон 124:131
Сан Антонио-Финикс 99:103
Голден стејт-Индијана 118:129

Прикажи повеќе...

Спорт

Надал го прегази Карењо Буста, Тим избори дуел со Монфис

Објавено пред

Рафаел Надал експресно преку сонародникот Пабло Карењо Буста го мина третото коло на Австралија опен. Третата рунда ја мина и Домик Тим кој ќе игра во осмина-финалето против Гаел Монфис.

Првиот носител во Мелбурн, Надал, за 98 минути го декласира Карењо Буста со 6/1, 6/2, 6/4. Шпанецот во наредното коло за противник ќе го има победникот од дуелот помеѓу Ник Кирјос и Карен Хачанов.

Гаел Монфис против Ернест Гулбис потсети на своите најдобри денови, победи во три сета за речиси два и пол часа игра (7/6, 6/2, 6/3).

Во наредната фаза Монфилс го чека петтиот носител Доминик Тим.

Австриецот во четири сета го победи Американецот Тејлор Фриц со 6/2, 6/4, 6/7, 6/4 за два часа и 50 минути.

Третото коло го мина и 16 носител Андреј Рублов. Рускиот тенисер беше подобар од Белгиецот Давид Гофан со 2/6, 7/6, 6/4, 7/6.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Дескоска: Жалам што ВМРО-ДПМНЕ избега од разговорите за законот за Јавното обвинителство

Министерката за правда, Рената Дескоска на социјалните мрежи напиша дека жали што преговарачката тројка на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јавното...

Топ2 часа

Возило прегази 10-годишно дете на булевар во Скопје

Синоќа на булеварот „Мито Хаџи Василев-Јасмин“ патничко моторно возило управувано од 32-годишниот Д.Д. од Скопје удри во дете пешак на...

Свет3 часа

(Видео) Вознемирувачки снимки по земјотресот во Турција, луѓето панично бегаат на улиците

Бројот на загинати во силниот земјотрес што ја погоди Турција порасна на 21 лице, а над 900 се повредени. Земјотресот...

Свет3 часа

Проширен регионот што е во карантин во Кина, пријавени нови 15 смртни случаи поради вирусот

Дополнителни 15 смртни случаи се пријавени во кинеската провинција Хубеи, со што бројот на починати од новиот коронавирус се зголеми...

Свет4 часа

Австралија и Малезија потврдија први случаи на заразени со коронавирусот

Австралија и Малезија ги потврдија првите случаи на новиот коронавирус на нивната територија, додека од Кина стигна информација дека досега...

Европа4 часа

Во Франција потврден трет случај на новиот корона вирус

Во Франција е потврден трет случај на новиот смртоносен корона вирус, што се први пријавени случаи од ова заболување на...

Македонија4 часа

Пендаровски и Спасовски со сочувство до турскиот народ поради земјотресот

Претседателот Стево Пендаровски и техничкиот премиер, Оливер Спасовски, преку социјалните мрежи изразија сочувство до турскиот народ поради силниот земјотрес во...

Свет4 часа

(Видео) Во земјотресот во Турција загинаа 20, повредени се 920 лица

Бројот на загинати од силниот земјотрес што вчера го погоди источниот дел на Турција се искачи на 20, со 920...

Македонија15 часа

(Видео) Пендаровски: Посетата на Шарл Мишел уверува дека имаме силна поддршка на европскиот пат

Претседателот Стево Пендаровски оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој престојува во работна посета на земјава. На...

Македонија19 часа

(Видео) Дескоска: ВМРО-ДПМНЕ го користи Јовески како лошо алиби за напуштање на преговорите

ВМРО-ДПМНЕ очекувано ја напушти средбата, по вчерашната изјава на Христијан Мицкоски, кој кажа дека има забелешки и од сите 9...

Македонија20 часа

Еден месец притвор за заканувачот Емил Јакимовски

Кривичниот суд му го продолжи притворот на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар, за закани упатени кон новинарката Мери...

Македонија20 часа

(Видео) Милошoски: Не преговараме за законот за Јавно обвинителство без присуство на Јовески

ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија средбата на работните групи за законот за Јавно обвинителство во Собранието, откако министерката за правда, Рената Десковска,...

Македонија20 часа

(Видео) Дебата: Како во законот освен производителите, корист да имаат и консументите на канабисот

Пациентите на кои им е потребно маслото од канабис се сосема заборавени во предлог-законот за опојни дроги и психотропни супстанции,...

Македонија24 часа

Заев: ВМРО-ДПМНЕ да го прифати законот за Јавното обвинителство и да се надмине себе си

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, побара од ВМРО-ДПМНЕ да се надминат себе си и да го прифатат законското решение за...

Македонија1 ден

Поповска: Во институциите има луѓе заинтересирани за бизнис со отпад, увозот не се врши контролирано

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Попвска, која е една од иницијаторите на законот за забрана за увоз на отпад, рече дека...

Македонија1 ден

УХМР објави оглас за авионско засејување на облаците за превенција од природни непогоди

Управата за хидрометеоролошки работи го објави јавниот оглас „Услуги за модификација на време со авионско засејување“. Се работи за нов...

Свет1 ден

Словачки министер пијан демолирал кинески ресторан, најави оставка

Словачкиот министер за животна средина објави дека поднесува оставка кога наводно пијан со својот брат учествувал во демолирање кинески ресторан...

Свет1 ден

Вухан гради болница за заболените, планира да ја заврши за 5 дена

Градот Вухан, кој е жариште на новиот корона вирус, забрзано гради болница со 1.000 кревети за лекување на заразените пациенти....

Македонија1 ден

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, во посета на земјава

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска ќе допатува во посета на Македонија. Мишел ќе оствари средби со високи претставници...

Свет2 дена

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени, постои закана за опстанок на човештвото

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш оцени денеска во Давос дека светот продолжува да ја губи војната против климатските промени....

Досие