Контакт

Спорт

Првите патики на Џордан ќе ги урнат сите рекорди на аукцијата во „Sothbey’s“

Објавено пред

Првите патики на Мајкл Џордан на крајот на месецов ќе бидат ставени на аукција. Проценките ќе достигнат рекордна цена за обувки на аукцијата која ја организира „Sothbey’s“.

Патиките од серијата „Nike Air Ships“, Џордан ги носел на натпреварот против Денвер Нагетс на 1.ноември 1984 година. По завршувањето на натпреварот, Џордан патиките му ги подарил на едно од момчињата кои биле задолжени да ги собираат топките и да го бришат паркетот.

„Sothbey’s“, очекува овие патики да бидат продадени за цена од 1.000.000 до 1.500.000 долари.

Аукцијата ќе се одржи на 24.октомври.

Предметите кои биле во сопственост на Мајкл Џордан, за многумина најдобриот играч во историјата на кошарката, се најбарани кај колекционерите.

Патики кои Џордан го носел во 1985 година, од серијата „Nike Air Jordan 1 High“, во август минатата година, беа продадени за 615.000 долари.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Потврдено: Ако не се вакцинира Ѓоковиќ нема да игра на Австралија опен

Објавено пред

Најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, нема да може да ја брани титулата на Австралија опен, доколку не се вакцинира.

Министерот за имиграција во владата на Австралија, Алекс Хок, ги потврди пишувањата на медиумите, дека невакцинираните нема да можат да влезат во Австралија.

„Добивме совет од нашите здравствени работници и нашите здравствени советници, да не ги пуштаме во државата луѓето кои не примиле две дози од вакцината“, рекол Хок и дополнил.

„Немам порака за Новак Ѓоковиќ. Имам порака за сите оние што сакаат да дојдат во Австралија, па и за него. Ќе мора да биде вакциниран со две дози“.

Австралија опен, првиот гренд слем во сезоната, ќе се одржи од 17. до 30.јануари 2022 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шампионите моќно ја започнаа одбрната на титулата

Објавено пред

Милвоки Бакс со победа ја започнаа одбраната на титулата во НБА лигата. Милвоки, во првиот меч сезоната, убедливо го победија Бруклин Нетс со 127:104.

Милвоки, против најголемиот конкурент на Истокот, одиграа брилијантно во првата и последната четвртина, кои ги добија со вкупна разлика од 23 поени.

Јанис Адетокумбо со 32 поени и 14 скоквои го предводеше Милвоки, Пет Конатон и Крис Мидлтон уфрлија по 20 поени.

Најефикасен играч на Бруклин беше Кевин Дурент (32 поени, 11 скокови), Џејмс Харден постигна 20 поени и забележа по осум скока и асистенции. Мечот го обележа Пети Милс кој постигна 21 поен, сите од зад линијата 7,24. Австралиецот погоди седум тројки од исто толку обиди.Прикажи повеќе...

Спорт

Вориорс со пресврт ги победија Лејкерси

Објавено пред

Голден стејт Вориорс со победа над Лос Анџелес Лејкерс 121:114 ја започнаа новата сезона во НБА лигата. Триумфот на Вориорс го обележаа Стеф Кари со трипл-дабл и Немања Бјелица. Кај Лејкерси, Леброн Џејмс и Ентони Дејвис комбинираа 67 поени и 22 скока.

Голден стејт со пресврт во последниот период успеаја да ги победата Лејекрси. Претходно Вориорс, во финишот на третиот период се вратија од негативата од девет поени.

Стеф Кари забележа 25 поени, 10 скока и 10 асистенции, а Бјелица оствари дабл-дабл од 15 поени и 11 скокови (5/6 за два, 1/1 за три). Уште четворица играчи на Вориорс постигнаа двоцифрен број на поени: Џордан Пул 20, Демијан Ли 15, Андре Игудала 12, Ендру Вигинс 12.

Лејкерски ги предводеа Џејмс со 34 поени и 11 скокови, односно Дејвис со 33 поени и 11 скокови. Само тие двајца беа двоцифрени, Кармело Ентони и Расел Вестбрук постигнаа по осум поени.Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 часа

Вархељи повика на итно решавање на спорот со Бугарија до крајот на годината

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархељи, очекува зелено светло за преговорите со Северна Македонија и Албанија и повика на итно решавање...

Македонија15 часа

Регистрирани нови 472 случаја на коронавирус, починаа 8 лица

Денес се регистрирани 472 нови лабораториски позитивни случаја на коронавирус, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со Ковид-19 од...

Македонија15 часа

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за преговори за членство во ЕУ, се наведува во новиот извештај

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за отворање на преговорите за членство и властите ја демонстрираа јавно својата цврста...

Македонија16 часа

Димитриевски: Лица од МВР три недели нè следат мене и мојот тим, тоа е вршење притисок поради изборите

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, кого утрово полицијата го сопре и го прaти со возилото на технички преглед, на прес-конференција...

Македонија17 часа

Се укинува ограничувањето на бројот на гости на една маса во угостителските објекти

Владата на денешната редовна 113. седница, меѓу другото, во согласност со моментната епидемиолошка состојба во државата усвои измени и дополнувања...

Македонија19 часа

(Видео) Мицкоски ја повика цела опозиција зa уривање на Владата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, упати повик до Левица и сите опозициски партии, но и до владините кои се во...

Македонија19 часа

За една недела од коронавирус починале 26 вакцинирани лица, од кои најголем дел примиле „синофарм“

Во периодот од 8 до 14 октомври од коронавирус починале 105 пациенти, а 75 % од нив не биле вакцинирани....

Македонија20 часа

МВР не ја наведува причината за запирањето на Максим Димитриевски и најави истрага за случајот

Од Министерството за внатрешни работи по сопирањето на градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, велат дека за случајот е вклучен Одделот...

Македонија21 час

Уште 27 Авганистанци заминаа од земјава

Група од 27 граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во земјава изутрината од Меѓународниот аеродром Скопје, со членови на нивните...

Македонија22 часа

35 проценти од популацијата во државата примиле две дози вакцина

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 3.475 дози вакцини, од кои 917 се аплицирани како прва доза, 2.509...

Македонија22 часа

Симовски: Резултатите од пописот најдоцна до март

Директорот на државниот завод за статистика, Апостол Симовски, информира дека обработката на податоците од пописот е почната веднаш по неговото...

Европа1 ден

Турција нареди нови апсења, 33 војници се меѓу 158 осомничени во врска со Ѓулен

Турското обвинителство нареди апсење на 158 осомничени, вклучително и 33 припадници на војската, во опсежна операција насочена против лица наводно...

Регион1 ден

Извештајот за напредокот на Македонија ќе биде објавен денеска во Стразбур

Се очекува денеска во Стразбур да биде усвоен Пакетот за проширување на земјите од Западен Балкан. Пакетот за проширување вклучува...

Свет1 ден

Северна Кореја лансираше ракета во морето

Северна Кореја лансираше неидентификувана ракета во морето, соопшти јужнокорејската војска. Ракетата е лансирана во морето источно од полуостровот, соопшти армијата...

Македонија1 ден

По првиот круг градоначалници се избрани во 34 општини

По првиот круг од локалните избори избрани се градоначалници во 34 општини, покажуваат првичните податоци на Државната изборна комисија. Во...

Македонија1 ден

ДИК: Арсовска освои 7.805 гласа повеќе од Шилегов во првиот круг

Според податоците што вечерва ги соопшти претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски, скопјани во вториот круг за челник...

Македонија2 дена

19 починати и 107 заболени од Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.668 тестирања, а регистрирани се 107 нови случаи на...

Македонија2 дена

Шилегов очекува победа во вториот изборен круг

Петре Шилегов, кандидатот на СДСМ за Град Скопје, вели дека влегува во изборната трка во втор круг, со изедначен број...

Македонија2 дена

Арсовска: Во вториот круг влегувам со голема предност, време е за модерно и современо Скопје

Независната кандидатка за градоначалничка на Скопје Данела Арсовска со повик до скопјани и во вториот круг да ја поддржат на...

Македонија2 дена

Поткуп на гласачи, изнуда, дошол пијан да гласа – Јавното обвинителство постапува по изборните нерегуларности

Во текот на организирањето и спроведувањето на локалните избори заклучно со првиот круг на гласање одржан на 17 октомври 2021...

Досие