Контакт

Спорт

ПСЖ ги демантира лудите суми кои го добива Мбапе, најавува тужба

Објавено пред

Пари Сен-Жермен демантира дека финансиските детали околу договорот на Килијан Мбапе кои ги објави весникот „Ле паризиен“ се вистинити и најави тужба против „злонамерните“ шпекулации.

dobivaj vesti na viber

„Ле паризиен“ тврдеше дека Мбапе ќе заработи зачудувачки 630 милиони евра од францускиот клуб со новиот договор кој го потпиша во мај со неверојатнаа годишна плата и бонуси, откако тој одби да премине во Реал Мадрид. Според нивните извори, Мбапе заработува 72 милиони евра годишна плата, со бонус од 180 милиони евра за потписот, суми со кои се надминуваат парите кои неговиот сегашен соиграч, Лионел Меси ги заработуваше од 2012 до 2021 година.

„ПСЖ потврдува дека приказната е целосно погрешна, со ниту еден точен детал. Тајмингот на спорниот извештај од овој медиум исто така е изненадувачки, бидејќи доаѓа пред важен меч во Лигата на шампиони“, се вели во соопштението на клубот и се додава дека ги разгледуваат своите легални опции.

Објавени се сумите кои Килијан Мбапе ги добива од ПСЖ

Спорт

ФИФА ги казни Хрватите за навредите кон Борјан и Србите за косовското знаме во соблекувалната

Објавено пред

Светската фудбалска федерација (ФИФА) не им прости на Србија и на Хрватска, казнувајќи ги финансиски за националистичките испади на Мунијалот во Катар. Хрватска е казнета со 50.000 швајцарски франци за однесувањето на своите навивачи кон канадскиот голман со српско потекло, Милан Борјан.

dobivaj vesti na viber

Борјан е роден во Книн, Хрватска, но неговото семејство избегало за време на војната во ова земја во 1990-тите.

„Хрватскиот фудбалски сојуз е казнет со 50.000 швајцарски франци за прекршување на членот 16. од дисциплинскиот кодекс на ФИФА – користење на зборови и предмети за пренесување на порака која не е прикладна на спортско натпреварување во текот на мечот против Канада“, објави ФИФА.

Србија, пак, доби помала казна од 20.000 швајцарски франци за прекршување на членот 11 на дисциплинскиот кодекс и правилникот на СП 2022 во „врска со истакнатото знаме во соблекувалната по мечот со Бразил“. По поразот од 2:0 во српската соблекувална имаше знаме со мапа на Косово во боите на српскот ознаме со порака: „Нема предавање“.

На крајот, казна добија и во Саудиска Арабија од 15.000 швајцарски франци поради недоличното однесување на нивните фудбалери.

Прикажи повеќе...

Спорт

АТП ги казни Британците со милион долари за забраната за руските и белоруските тенисери

Објавено пред

Асоцијцијата на тениски професионалци (АТП), машката професионална тениска турнеја ја казни британската Асоцијација за тенис на трева (ЛТА) со 1 милион долари откако оваа година тие и покрај советите од АТП и ВТА решија да не им дозволат настап на руските и белоруските натпреварувачи поради војната во Украина. Преостанатите два гренд слема, Ролан Гарос и САД опен во Њујорк не се решија на ваков потег.

dobivaj vesti na viber

„ЛТА е разочарана од овој факт, бидејќи АТП не ги зеде во предвид исклучителните околности од руската инвазија на Украина, како и одговорот од интернационалната спортска јавност и британската влада“, се вели во соопштението на ЛТА.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јувентус би сакале да го вратат Марота како директор

Објавено пред

Јувентус продолжуваат со планирањето на промените во раководната структура на клубот и покрај потенцијалните финансиски и спортски казни кои ги очекуваат, и дел од тој план е враќањето на Бепе Марота на директорска позиција, тврди „Ла република“.

dobivaj vesti na viber

65-годишниот Марота осум години беше генерален директор на Јувентус, од 2010 до 2018, помагајќи Андреа Ањели да го крене клубот на врвот во Италија, но по неговото заминување по наводниот конфликт со Ањели, почнаа проблемите во Торино. Според „Ла република“, Јуве ќе се обидат да го ангажираат Марота да го предводи тимот во ерата „пост-Ањели“, но нема да биде лесно да го убедат, бидејќи тој има договор со Интер до 2025 година, и неодамна изјави дека тоа ќе биде неговиот последен клуб.

Сепак, тој има блиски односи со тренерот Масимилијано Алегри, и има поинаков концепт од неговиот наследник, Фабио Паратичи, комплетирајќи бесплатни трансфери како тие на Пол Погба и Андреа Пирло.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа2 часа

Путин: Русија ќе ги брани своите интереси со сите расположливи средства

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Москва ќе се обиде да ги брани своите интереси „со сите расположливи средства“,...

Македонија3 часа

Претседателот Пендаровски на Самит во Брисел: ЕУ е најдобрата алтернатива и патеката од која нема да се откажеме

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Брисел учествуваше на Самитот ЕУ – Западен Балкан во организација на аналитичкиот центар (тинк –...

Македонија3 часа

(Интервју) Наќе Чулев: Немаме гаранција дека не нè прислушкуваат

Состојбата во безбедносниот сектор е крајно хаотична. Македонија стана логистичка база за поддршка во издавање документи, државјанства, банкарски сметки на...

Македонија4 часа

Ленин Јовановски: Се повлекувам од протестот на превозниците, но блокадите остануваат

Директорот на „Слобода превоз“, Ленин Јовановски се повлекува од протестот на превозниците и од сите процеси кои ќе следат понатаму...

Македонија8 часа

Повторно закани за бомби во скопските училишта

Поради закана за поставена бомба и утрово наставата е прекината во девет скопски средни училишта. Учениците се евакуирани, а на...

Економија8 часа

Потпишани четири договори на компании од Македонија и Бугарија, вредни над три милиони евра

На иницијатива на министрите за надворешни работи на Македонија и Бугарија, Бујар Османи и Николај Милков, денес во Скопје се...

Македонија9 часа

Вооружени лица нападнаа чувар и запалија неколку банкомати во Чаир

Неколку вооружени лица рано утрово го нападнаa чуварот во трговскиот центар „Поинт ретаил парк“ и запалиja неколку банкомати. Утрово полицијата...

Свет9 часа

Лукашенко нареди преместување на воените сили на границата со Украина

Белорусија денеска и утре планира да премести воена опрема и безбедносни сили. Државната новинска агенција Белта објави дека Белорусија преместува...

Свет10 часа

Во Германија уапсени 25 десничари и поранешни војници кои планирале државен удар

Во рации низ Германија уапсени се 25 луѓе осомничени дека се обиделе насилно да ја соборат владата. Германските медиуми наведуваат...

Македонија10 часа

Град Скопје со нов јавен повик за линиите 20 и 22, „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ нема да може да конкурираат

Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, најави јавен повик кој треба да биде објавен денеска, а се однесува на линиите од...

Македонија10 часа

Продолжуваат блокадите во Скопје, хаос во сообраќајот

Трет ден по ред хаос во Скопје поради блокадите од страна на приватните превозници. Блокирани се неколку клучни крстосници во...

Регион22 часа

Вучиќ од Тирана: Подобро да се биде на масата отколку на менито

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по пристигнувањето на самитот на лидерите на ЕУ за Западен Балкан во Тирана, изјави дека...

Македонија24 часа

(Видео) Ковачевски од Тирана: ЕУ покажа дека е посветена на проширувањето

Премиерот Димитар Ковачевски, денеска, на самитот Западен Балкан – ЕУ во Тирана изрази задоволство што првпат ваков самит на сите...

Македонија1 ден

Владата го поништи државјанството на Онишченко

Владата на денешната седница одлучи да се поништи одлуката за прием на Олександр Онишченко во државјанство на Република Северна Македонија....

Македонија1 ден

Агелер: Тим за санкции од Вашингтон ќе сузбива корупција во Македонија

Тим од Вашингтон допатувал во Македонија за да врши мониторинг врз правосудството и коруптивните актери. За ова на „Твитер“ објави...

Македонија1 ден

Пенов за блокадите во Скопје: Ова е самоволие, граѓаните трпат преголема штета

Ристо Пенов, министер за локална самоуправа, одби да каже кои се мерките кои државата ќе ги преземе за да ги...

Свет1 ден

Кремљ: Потребен е долгорочен мир, но во моментов нема шанси за разговори со САД

Од Кремљ пристигна одговор на коментарите на американските претставници, во кои Русија тврди дека е потребен фер и долгорочен мир,...

Регион1 ден

Урсула фон дер Лајен: Западен Балкан повторно оди напред

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска пред Самитот ЕУ-Западен Балкан во Тирана истакна дека напредокот повторно е...

Македонија1 ден

Потпишан договор за поевтини роаминг-услуги за земјите од Западен Балкан со земјите од ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во рамките на Самитот Западен Балкан – Европска Унија во Тирана заедно со лидерите од Западен...

Свет1 ден

Армијата на Белорусија започна вежби за борбена готовност

Вооружените сили на Белорусија почнаа вежби за борбена готовност за сите категории воен персонал. Како што соопшти Министерството за одбрана...