Контакт

Спорт

ПСЖ нуди 75, Јуве бара 130 милиони евра за Миралем Пјаниќ?

Објавено пред

Како што пренесуваат француските и италијанските медиуми, босанскиот фудбалски репрезентативец кој ги брани боите на Јувентус летово ќе ја промени средината.

Иако подолг период се споменува преселба на Пјаниќ во Мадрид, во тимот на Реал Мадрид, сепак се чини првата понуда ќе стигне од земјата на светскиот фудбалски првак.

Медиумите во Франција објавуваат дека челниците на ПСЖ се подготвени на управата на „Старата дама“ да и исплатат 75 милиони евра за Пјаниќ да стане „светец“.

Сепак, италијанскиот печат шпекулира со сума од 130 милиони евра што ја бара шампионот на Италија за да го пушти босанецот во друга средина.

Пјаниќ во изминатиот период неколкупати се пврзуваше со трансфер во Манчестер Сити и во Баерн Минхен.

Тој во Торино стигна летото 2016 година од тимот на Рома, а за Јувентус оваа сезона одигра 40 меча, постигна 4 гола, а имаше и 7 асистенции.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Крај и за Шкупи во Лига Европа (Видео)

Објавено пред

Фудбалерите на Шкупи го заокружија катастрофалниот ден на македонските тимови во првото квалификациско коло во Лига Европа. Иако имаа добар резултат од првиот меч во Ерменија против Пјуник (3-3), фудбалерите на Шкупи во реваншот се поразени 1-2 и се елиминирани од понатамошните натпревари. Претходно истата судбина ја доживеаја фудбалерите на Македонија ЃП и Академија Пандев.

Дека на Шкупи ќе му биде тешко да ги елиминира Ерменците најави Једигарјан уште во седмата минута, кога постигна преубав гол.

Играчите на Пјуник предноста ја зголемија во 31 минута кога Миранјан се запиша меѓу стрелците.

Во финишот Шкупи се обидоа, постигнаа гол преку Јурина во 82 минута, а потоа нивниот налет застана кога Сержињо, четири минути по голот, доби директен црвен картон.

Прикажи повеќе...

Спорт

Манчини пристигна во Рома

Објавено пред

Доскорешниот фудбалер на Атланта Џанлука Манчини (не е во роднинска врска со италијанскиот селектор Роберто Манчини) кариерата ќе ја продолжи во Рома, објавија италијанските медиуми.

Младиот дефанзивец успешно ги минал лекарските прегледи во Рим, а според медиумите тој потпишал пет годишен договор со „волчицата“. Италијанскиот репрезентативец доаѓа на местото на Костас Манолас кој замина во Наполи.

Рома за трансферот на Манчини ќе издвои 26 милиони евра.

Во досегашниот тек од преодниот рок челниците на Рома потрошиле 80 милиони евра на трансферите на Спинацола (Јувентус), голманот Пау Лопез (Бетис), Брајан Кристанте (Аталанта) и Амаду Дијавара (Наполи).

Италијанските медиуми пишуваат дека наскоро во Рома ќе пристигне и Белгиецот од Тотенхем, Тоби Алдерверелд.

Прикажи повеќе...

Спорт

Пандевци се простија од Европа без постигнат гол (Видео)

Објавено пред

Со два порази и без постигнат гол Академија Пандев го заврши својот деби настап во европските купови. Победниците во фудбалскиот Куп на Македонија нема сили во двата натпревари да му се спротивстават на Зрињски.

Екипата од Мостар, пред една недела, победи во Скопје со 3.0, а вечерва во реваншот пред своите навивачи победи со идентичен резултат.

Првото полувреме заврши без голови, а Зрински во вториот дел ја оправда улогата на фаворит и го потврди пласманот во наредната рунда во Лига Европа.

Првиот гол го постигна Мандиќ во 50 минута, потоа во 79 предноста на Зрињски ја зголеми Говедарица, а во втората минута од екстра времето конечните 3:0 ги постави Гојковиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Николовски по состанокот на СДСМ: Последните настани покажаа одлучна борба против криминалот и корупцијата

Заврши состанокот на Централниот одбор на СДСМ на кој во проширен состав, во присуство на повеќе градоначалници, министри, заменици и...

Свет8 часа

Во Мароко изречени смртни казни за убиството на скандинавските туристки, обезглавени во име на Исламска држава

Судот за борба против тероризам во мароканскиот главен град, Рабат, изрече смртни казни за три лица поради убиството на две...

Свет10 часа

Хаос во поплавените области во Индија, тигри влегуваат во семејни домови

Најмалку 40 села во северниот дел на Бангладеш се поплавени откако синоќа од коритото се излеа една од најголемите реки...

Топ12 часа

Тетовец со „голф“ влетал во десетмина пешаци, еден од нив тешко повреден

На локалниот пат село Горно Орашје – Тетово, во попладневните часови на 17 јули се случил посериозен сообраќаен инцидент во...

Регион14 часа

Дојавата за бомба на аеродромот во Белград е лажна

Министерството за внатрешни работи на Србија потврди дека дојавата за бомба во авионот на „Луфтханза“ на аеродромот „Никола Тесла“ во...

Македонија15 часа

Активистката Моника Ристеска осудена на една година затвор

Активистката за легализирање на марихуаната, Моника Ристеска, е осудена на една година затвор. Таа е осудена за неовластено производство и...

Македонија17 часа

ЗНМ: Случајот со „1ТВ“ е последен аларм за итни медиумски реформи

Последните случувања со приведувањето на Бојан Јовановски, менаџер во кабелската телевизија „1ТВ“, отвора сомнеж за сериозна злоупотреба на медиумите на...

Свет18 часа

(Видео) Бројот на жртви во пожарот во студиото за анимација во Јапонија се искачи на 23

Бројот на жртви во подметнатиот пожар во познатото јапонско студио за анимација во Кјото порасна на 23, објави Би-би-си. Постои...

Македонија19 часа

Панчевски: Утрово ме избркаа како партал од канцеларија

Поранешниот претседател на кривичниот суд, Владимир Панчевски, објави на „Фејсбук“ дека утринава бил, како што наведува, избркан како партал од...

Европа19 часа

Голема акција на германската полиција: приведени исламски екстремисти кои подготвувале терористички напади

Полицијата во германската покраина Северна Рајна-Вестфалија утрово изврши рација во градовите Келн и Диран, при што изврши претреси на повеќе...

Европа1 ден

Шефот на кабинетот: Меркел е добро, планира да го отслужи целиот мандат

Здравјето на германската канцеларка Ангела Меркел е добро и таа планира да го отслужи целиот мандат до 2021 година во...

Македонија1 ден

Усвоена програмата за реконструкција на Универзалната сала и спомен-обележјето на Тоше Проески

Владата денеска ја усвои програмата за реализацијата на средствата предвидени во буџетот на Министерството за култура за 2019 година за...

Македонија1 ден

Боки 13 и Милевски остануваат во притвор, судот им ги одби жалбите

Кривичниот суд попладнево соопшти дека им ги одбил жалбите на осомничените во предметот за изнуда со трговија на влијаније. Тоа...

Македонија1 ден

Васко Ковачевски нов директор на ЕЛЕМ

Владата на денешната седница, по предлогот за разрешување на околу 40 директори во јавните претпријатија, донесе одлуки и за препораки...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Обвинителството ќе каже дали Катица Јанева е злоупотребена или има докази против неа

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се слушнал со Катица Јанева по шпекулациите дека специјалната обвинителка контактирала со високи функционери пред...

Македонија2 дена

(Видео) Разрешени директорите на МЕПСО и ЕЛЕМ

Премиерот Зоран Заев соопшти дека на денешната седница ќе предложи разрешување на десетици директори на јавни претпријатија и членови на...

Европа2 дена

Лагард поднесе оставка: Тоа е во најдобар интерес на ММФ

Кристин Лагард поднесе оставка од лидерската позиција во Меѓународниот монетарен фонд, која ќе стапи во сила во средината на септември....

Македонија2 дена

(Видео) Нуркачи ја извадија кадата фрлена во Охридското Езеро

Нуркачи ја извадија кадата фрлена во Охридското Езеро. Нуркачкиот клуб „Акватек“ објави дека е извадена кадата што била забележана пред...

Свет2 дена

Затворот во кој оди Ел Чапо го сметаат за непробојна тврдина и е полн со озлогласени цимери

Еден од најпознатите наркобосови, 62-годишниот Хоакин Гусман, познат по прекарот Ел Чапо, на кој денеска во Њујорк треба да му...

Топ2 дена

Петнаесетгодишно девојче падна во бездна на Селечка Планина

Петнаесетгодишно девојче од Прилеп вчера паднало во бездна и добило повреди на местото наречено Чуле на Селечка Планина. Полициски службеници...

Досие