Контакт

Спорт

Никола Јокиќ: Му се воодушевував на Тим Данкан!

Објавено пред

Возбудливата НБА-серија меѓу Денвер и Сан Антонио продолжува ноќеска со нивниот петти натпревар од четвртфиналната серија во Западната конференција, а моментниот резултат е израмнет 2-2.

Досегашните мечеви од серијата ги одбележа српскиот центар Никола Јокиќ, кој на првите 4 меча постигна вкупно 82 поени со дури 47 скокови.

Јокиќ за американските медиуми открива како се воодушевувал од играта на легендата на Сан Антонио, Тим Данкан.

„Тој е еден од најдобрите два-три играчи на својата позиција на сите времиња. Не заборавајте, освои 5 титули. Играв покрај него во мојата прва сезона во НБА. Не можеше да се движи во тој период, но покрај мене лесно уфрли 20 поени. Ништо не можев да направам“ – вели Јокиќ.

Јокиќ вели дека многу научил од играта против Данкан.

„Било да станува збор за позиција, за вртење, лесни шутеви од различни позиции, пронаоѓање простор, кога го гледавте како тој сето тоа го правеше, можеше многу да се научи“ – вели српскиот кошаркар.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ѓоковиќ: Мојата сопруга е помоќна од мене – секогаш пишува нешто

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ во ново интервју пред САД опен во Њујорк, последниот гренд слем од сезоната, се отвори за својот личен живот и неговата сопруга Јелена.

Како и секогаш, српскиот светски рекет број 1, повтори дека добива инспирација и амбиција од неговата сопруга Јелена, која инаку има дипломирано економија на универзитетот Бокони во Милано.

„Таа многу сака да пишува и секогаш е инспирирана и мотивирана да пишува. Знам дека со парче хартија може да ги искаже своите емоции, кога нешто е добро или лошо. Неодамна ме прашаа дали тенискиот рекет е најмоќното оружје за мене, но одговорот е дека пишувањето е посилно. Сите големи идеи, книги, песни, сеќавања, научни достигнувања се на хартија“, вели Ѓоковиќ.

Тој зборуваше и за својата фондација со која помага за образованието на децата во Србија и во светот.

„Кога во 2011 со партнерство на УНИЦЕФ дознав дека 55 отсто од децата во Србија не одат во градинка, решив дека морам да направам нешто. Се работи за различни причини – културни, финансиски и недостаток на простор. Затоа почнавме да градиме градинки, да ги обновуваме старите и во последните 10 години имавме многу успешни партнерства со Светската банка и другите институции“, вели Ѓоковиќ.

Прикажи повеќе...

Спорт

ПСЖ ја најдоа замената за Нејмар во Лондон – тргнаа по потписот на Вилфрид Заха!

Објавено пред

Пари Сен-Жермен се подготвени да дадат фантастични 100 милиони фунти за трансфер на Вилфрид Заха од Кристал палас, кој би бил совршена замена за Нејмар, тврди британскиот весник „Дејли мирор“.

Според нив, францускиот шампион следната недела ќе прати делегација во Лондон за отварање на преговорите пред крајот на европскиот преоден рок на 2 септември, додека во исто време трае „натегањето“ на Реал Мадрид и Барселона за Нејмар.

Арсенал и Евертон се обидоа да го добијат 26-годишниот Заха во текот на англискиот преоден рок, но двата клуба не беа подготвени да дадат 100 милиони фунти за напаѓачот. Заха е очаен да си замине од „Селхарст парк“ во поголем клуб, иако минатото лето потпиша петгодишен договор со плата од 130.000 фунти.

Прикажи повеќе...

Спорт

Зидан бара трпение и поддршка од навивачите на Реал

Објавено пред

Реал Мадрид повторно не успеаја да победат, откако Реал Валјадолид во финишот на мечот извлече поен на „Сантијаго Бернабеу“ (1:1), по што тренерот Зинедин Зидан побара поддршка и  трпение од навивачите, признавајќи дека тимот е под голем притисок по проблемите од минатата сезона.

Карим Бензема во 82. минута го скрши отпорот на гостите, но Серхи Гвардиола погоди во последните минути за убав поен за гостите. Ова е уште една работа која тргна наопаку за „Лос бланкос“ по летото во кое имаше трансфер-сага на Герет Бејл и Хамес Родригез, слабите резултати на пријателските мечеви и повредата на Еден Азар. Зидан го чувствува притисокот.

„Го забележав тоа на ’Бернабеу’, дури и публиката го чувствува притисокот. Фановите мораат да ни помогнат. Нема друг избор. Знам дека е тешко, и го барам тоа бидејќи тие уживаа во нашите успеси и мораат да не поддржат сега. Ние ќе го дадеме нашиот максимум на теренот. Мораме да бидеме подобри, да играме добро 90 минути. Денеска не е доволно 50 или 60 минути за победа“, вели Зидан.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ26 минути

Пожар во селото Опеница, чадот се шири накај Охрид

Пожар од вчера попладне го зафати селото Опеница, кое се наоѓа на 8 километри од Охрид, а силниот чад се...

Европа1 час

Уапсени 68 учесници на протестот против Самитот Г7 во Франција

Француските власти соопштија дека уапсиле 68 лица кои учествувале на напнатиот протест во близина на Бијариц, каде се одржува самитот...

Регион2 часа

Вучиќ: Пред Србија е тешка есен и компликувана зима

Српскиот претседател Александар Вучиќ за ТВ Пинк изјави дека не може да ги толкува или да зборува за важноста на...

Спорт2 часа

Ѓоковиќ: Мојата сопруга е помоќна од мене – секогаш пишува нешто

Новак Ѓоковиќ во ново интервју пред САД опен во Њујорк, последниот гренд слем од сезоната, се отвори за својот личен...

Македонија2 часа

Прв рок за упис на скопскиот универзитет на 29 и 30 август

Првиот рок за упис во прва година додипломски студии во учебната 2019/2020 година на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје е...

Спорт2 часа

Ковалев го „здроби“ Јарди во 11. рунда, сега го сака Канело (видео)

Шампионот Сергеј Ковалев го „уништи“ британскиот предизвикувач Ентони Јарди со нокаут во 11. рунда од нивниот меч за ВБО титулата...

Свет14 часа

Над 1 600 нови пожари во Амазонија, на терен испратени 44 илјади војници

Над 1 600 нови пожари продолжуваат да ја уништуваат Амазонската прашума, поради што на тарен се испратени авиони како и...

Македонија17 часа

ЗНМ и СЕММ бараат медиумите да се држат до професионалните стандарди, а политичарите да се воздржат од тужби

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) сметаат дека јавните функционери треба...

Македонија17 часа

(Видео) Заев се надева дека со опозицијата консензуално ќе го донесат законот за јавно обвинителство

Премиерот Зоран Заев денеска во Општина Новаци, на настанот по повод увидот на напредокот на работите на магистралниот гасовод Неготино...

Свет18 часа

Во пожар на Алјаска изгореа 51 куќа и три згради

Шумски пожар којшто гори северно од Анкорејџ, Алјаска, уништи 51 куќа и три деловни згради, соопштија властите. Уништени се и...

Европа18 часа

Макрон апелираше за помош за сузбивање на пожарите во Амазонија

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави денеска пред почетокот на самитот на Г7 во Бијариц дека ги повикува сите светски сили...

Македонија21 час

(Видео) Заев ќе тужи за клевета по објавата на записникот за случајот „Рекет“

Премиерот Зоран Заев денеска oд Прилеп најави тужба за клевета, повикувајќи го обвинителството да ја потврди веродостојноста на записникот кој...

Регион21 час

Во Словенија просечната плата изнесува 1.108 евра

Просечната нето плата во Словенија во јуни 2019 година била 1.107,96 евра, што е за 0,8 проценти пониска од просечната...

Македонија24 часа

Обвинителството ќе утврдува како документи од „Рекет“ протекле во јавноста

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција најостро го осудува објавувањето на нелегално добиени документи од истрагата...

Македонија1 ден

Германски државјанин што се барал со потерница, живеел со лажен идентитет на Попова Шапка

Педесет и петгодишен Германец кој германската полиција го бара за набавка на 700 килограми кокаин деновиве бил приведен во земјава....

Македонија1 ден

Еден мигрант загина, а 12 се повредени во несреќата кај Демир Капија, возачот побегнал

Едно лице од Бангладеш почина, а 12 други се повредени во сообраќајната несреќа што се случи синоќа на автопатот Демир...

Македонија1 ден

Владејачката партија најавува за 5 отсто повисоки плати во образованието од септември

Платите во основното, средното и високото образование, како и кај јавните високообразовани установи растат за 5 отсто, почнувајќи од исплатата...

Македонија1 ден

До вторник во попладневните часови ќе врне дожд

Од денеска до вторник во попладневните часови ќе има зголемување на облачноста, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Метеоролозите најавуваат услови...

Свет2 дена

Домородец од Амазонија: Ќе ја дадам последната капка крв за да ја спасам шумата

Додека пожарите беснеат во Амазонија, припадниците на бразилското племе Мура ветија дека ќе се борат за својата земја. Најголемата шума...

Македонија2 дена

(Видео) УЈП во затворот го извести Јовановски за финансиската контрола на неговата невладина

Инспектори на УЈП влегоа во затворот во Шуто Оризари за да го известат притворениот Бојан Јовановски, претседател на невладината Меѓународен...

Досие