Контакт

Спорт

Рајо Ваљекано пријави 17 заразени со коронавирусот

Објавено пред

Коронавирусот, по Премиер лигата, започна да прави проблеми и во Ла Лига. Вчера Барселона објави дека двајца играчи биле позитивни, а денес излезе информацијата дека Леванте има петмина заразени. Сепак ова е ништо со она што му се случува на Рајо Ваљекано.

dobivaj vesti na viber

Клубот, чии член е голманот Столе Димитиревски, пријавил 17 заразени со коронавирусот.

На претпладневниот тренинг се појавиле само осум фудбалери, меѓу нив не бил Димитриевски. Клубот засега не објавува кои играчи и членови на струниот штаб се заразени.

Рајо Ваљекано, поради оваа ситуација, ќе побара од Ла Лига да биде одложен нивниот натпревар на 2.јанураи, против Атлетико.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Барселона се откажа од трансферот на Рубен Невеш

Објавено пред

Барселона следното лето нема да го ангажира играчот од средниот ред на Вулверхемптон, Рубен Невес.

dobivaj vesti na viber

Иако минатата сезона беше на радарот на лидерот во Примера и практично имаше се договорено со Барселона, клупското раководство реши приоритет да имаат други трансфери.

Медиумите во Шпанија шпекулираат дека Невеш не е целосно по вкусот на менаџерот Чави Ернандез.

Како што пренесува „АС“, реално Португалецот да го напушти Вулверхемптон, но не и Премер лигата.

Заинтересирани за неговите услуги се Манчестер јунајтед, Челзи и Ливерпул.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нагелсман прв фаворит за клупата на Тотенхем

Објавено пред

Антонио Конте (53) доби отказ од Тотенхем, а до крајот на сезоната главен тренер ќе биде неговиот помошник Кристијан Стелини, соопштија од лондонскиот клуб.

dobivaj vesti na viber

Пред официјално да биде разрешен Италијанецот, англиските медиуми почнаа да пишуваат дека на негово место по отказот од Баерн би можел да дојде Јулијан Нагелсман (35).

„Скај спортс“, објави дека претседателот на Тотенхем сакал да го доведе Нагелсман во 2019 година, кога Маурисио Покетино доби отказ, и повторно во 2021 година, откако Жозе Мурињо си замина. Младиот германски стручњак наводно е заинтересиран за работата, но прво сака да се одмори и да размисли за сопствената кариера.

„Скај спортс“, открива дека првиот човек на Тотенхем Даниел Леви им се восхитува на тренерите Марко Силва, Роберто Де Зерби, Сержио Консеиао и Томас Франк, а како можен наследник на Конте се споменува поранешниот капитен на Манчестер сити, Винсент Компани, сега тренер на второлигашот Барнли.

Прикажи повеќе...

Спорт

Атлетико сериозно е заинтересиран за Себаљос

Објавено пред

Атлетико Мадрид сериозно се заинтересирани за фудбалерот на градскиот ривал, Реал, Дани Себаљос.

dobivaj vesti na viber

„Марка“, пишува дека Атлетико веќе вторпат стапил во контакт со Себаљос, кој на 30.јуни ќе биде слободен играч.

Себаљос не крие дека не е задоволен од улогата во тимот. Сака да добие повеќе минути на теренот. Анчелоти тоа не може да му го гарантира, а неговата позиција дополнително ќе се влоши доколку Реал, во летниот преоден рок го донесе Џуд Белингем.

За разлика од Реал, според „Марка“, Диего Симеоне е подготвен да му понуди место во стартниот состав на Атлетико.

Покрај Атлетико, Себаљос има понуда да се врати во Бетис.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

(Видео) Приведени 18 навивачи по инцидентите на натпреварот Вардар-Пелистер во Аеродром

Полицијата приведе 18 навивачи по инцидентите во салата „Јане Сандански“ каде имаше дерби во Првата македонска ракометна лига меѓу Вардар...

Свет45 минути

Нуклеарната актовка е секогаш кај Путин: во Европа расте загриженоста од оружјето на рускиот претседател

Најавата на Путин дека ќе распореди тактичко нуклеарно оружје во Белорусија предизвика загриженост низ цела Европа. Оружјето што Путин го...

Европа1 час

(Видео) Шест девоjчиња загинаа во несреќа во Америка-Телата пронајдени покрај превртеното возило

Шест девојчиња загинаа, а други две лица се повредени во судир на меѓудржавниот пат во Тенеси. До превртеното возило биле...

Свет2 часа

Драматична сцена во авион во САД: Патник сам ја отворил вратата

Патник на американската авиокомпанија „Делта ерлајнс“ е уапсен откако сам ја отворил вратата од авионот и се спуштил на тобоганот...

Свет2 часа

Хаос на улиците во Израел: Демонстрантите се упатија кон резиденцијата на Нетанјаху

Претседателот на Израел Исак Херцог ја повика владејачката коалиција веднаш да се откаже од законот за реформи во правосудството, по...

Свет2 часа

Северна Кореја лансира нови ракети, американски носачи пристигнаа во Јужна Кореја

Северна Кореја утринава лансираше две балистички ракети со краток дострел во водите во близина на источниот брег на Корејскиот полуостров,...

Домашен12 часа

(Видео) По победата на Вардар, Чкембари испратени со специјалци и полициски возила од Аеродром

Битолската навивачка група Чкембари, со шест автобуси и едно комбе заминаа од салата „Јане Сандански“, откако Вардар го совлада Пелистер....

Македонија14 часа

Тешка сообраќајка во Чаир: Крв на улицата, еден возач однесен во болница

Тешка сообраќајка се случи вечерва во Чаир, во близина на стадионот. Во несреќата учествувале автомобил марка „фолксваген“ и моторцикл. Според...

Спорт15 часа

(Видео) Инциденти на ракометно дерби, прекинат натпреварот Вардар – Еурофарм Пелистер

Дербито во Првата македонска ракометна лига меѓу Вардар 1961 и Еурофарм Пелистер е прекинат попладнево во Скопје поради сериозни инциденти...

Свет18 часа

(Видео) Дрон камиказа падна во близина на Москва, се сомнева дека леталото било украинско

Во областа Тула во Русија, недалеку од поширокиот московски регион, се урнало и експлодирало беспилотно летало камиказа. „Две лица се...

Регион19 часа

Вучиќ: Предупредив дека доаѓа војна, не ми кажа Путин туку сам сфатив

Српскиот претседател Александар Вучиќ зборуваше за состојбите во светот. Тој вели дека Американците создаваат „нов блок во Европа, кој значително...

Македонија20 часа

(Фотогалерија) Охрид, Водно, Градски парк, Кучково – викенд места за прошетка на сонце

Убав пролетен ден не е за седење дома. На вакво мислење се голем број наши сограѓани кои сончевото време го...

Македонија21 час

Заев вети, институциите исполнија, хотелот во Лагадин на чичко Никола е легален

По десетина поништени решенија на Општина Охрид и исто толку жалби од инвеститорот, две пресуди на Управен суд и нешто...

Македонија21 час

Дабиќ: Во МНР масовно се впумпуваат партиски кадри, па се унапредуваат со злоупотреба

На денешната панел дискусија на тема „Алармантните состојби во македонската дипломатија“ обраќање имаше амбасадорот и претседател на Македонски дипломатски синдикат...

Македонија1 ден

Спасовски: Лажните дојави за бомби се од група од Македонија и ќе одговараат за тероризам

Набргу група македонски државјани ќе добијат кривични пријави за тероризам и ќе одговараат за лажните дојави за бомби во училиштата...

Свет1 ден

Нови гробови на историските гробишта во Украина: Победата е наша, но оваа е цената

Сместени во југоисточниот дел на Лавов, гробиштата Личакив се едни од најстарите во Европа и често се споредуваат со историскиот...

Македонија1 ден

Пратеник од ДУИ барал пари за да гласа уставни измени, тврди ВМРО-ДПМНЕ

Ковачевски знае дека ниту неговите пратеници нема да поддржат уставни измени и затоа е нервозен. Иста е состојбата и во...

Свет1 ден

Трамп: Јас сум жртва на лов на вештерки

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера во Тексас им порача на илјадници приврзаници дека е подложен на една по друга лажни...

Македонија1 ден

Македонските патарини лани собрале над 53 милиони евра

На наплатните станици во државава лани е остварен промет во износ од 53.242.070 евра, соопшти Јавното претпријатие за државни патишта...

Македонија1 ден

Времето денес сончево и топло

Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност, велат од УХМР. Ќе дува слаб до умерен ветер од...