Контакт

Спорт

Ралф Рангник нов тренер на Манчестер Јунајтед?!

Објавено пред

Германскиот фудбалски стручњак Ралф рангник ќе биде новиот – привремен – тренер на Манчестер Јунајтед објави попладнево на Твитер новинарот на угледниот „Атлетик“ – Дејвид Орнстајн.

„Јунајтед постигнаа договор со Ралф Рангник и тој ќе биде привремен тренер. Потпиша договор на 6 месеци плус 2 години кои ќе ги одработи како советник во клубот. Се чека одобрување од Локомотив Москва, а Рангник нема да добие работна дозвола навреме за да може да ја води екипата веќе викендов против Челси“ напиша Орнстајн.

Рангник така до крајот на сезоната ќе го наследи Оле Гунар Солскјер кој минатата недела доби отказ по тешкиот пораз од Ватфорд со 4-1.

Ова лето Германецот стигна во Москва каде е генерален менаџер во Локомотив, а пред тоа беше клучен човек во проектот на Ред Бул – во Салцбург и во Лајпциг.

Спорт

Хабиб: Не ми требаат уште пари и меч со Мејведер, сега сум обичен човек

Објавено пред

УФЦ легендата Хабиб Нурмагомедов ја откри причината зошто не договорил мега-меч против Флојд Мејведер Јуниор со кој би заработил десетина милиони долари, посочувајќи дека се обидува да стане „обичен човек“.

Нурмагомедов се пензионираше по одбраната на титулата во лесна категорија против Џастин Гетџи во октомври 2020, и оттогаш ги отфрла сите понуди за камбек во ММА или богат боксерски меч, и признава дека претседателот на УФЦ, Дејна Вајт веќе неколку пати зборувал со неговиот менаџер, Али Абделазиз.

„Тоа беше уште лани, Дејна го праша Али: ‘Зошто Хабиб не ми бара многу пари кои би му ги дал’. Интересно, тоа значи дека луѓето не ме разбираат. Не знам зошто. Секако, нема човек што не сака пари. Парите се многу важни, но за мене, не се најважните. Имам пари, доволно сум богат, знаете. Ако Господ ми даде време да ги потрошам парите кои ги имам, тоа ми е доволно. Прво, завршив со тоа. Сега е важно како ќе го трошам моето време и моите пари, мојата слава за нешто поинаку. Еден ден и крајот ќе дојде. Сега е време за вистинскиот живот, без кафез. Со спортот сум завршил. 30-тина година живеев во кафезот, сега сум слободен и сакам да живеам како обичен човек“, објаснува Нурмагомедов во интервју за „ЕСПН“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Влаховиќ не застанува, Фиорентина сега е шеста, хет-трик на Пашалиќ за Аталанта

Објавено пред

Душан Влаховиќ со секој нареден меч си ја зголемува својата цена, откако повторно беше стрелец за Фиорентина при 3:1 победата над Сампдорија во 15. коло во Серија А, за Виола да се искачи на шестото место на табелата. Аталанта, пак, го декласираше новиот прволигаш Венеција со 4:0 за четврта победа во низа и четврто место на табелата.

Маноло Габијадини ги изненади фановите на Фиорентина на „Артемио Франки“ со гол во 15. минута од мечот, но домашниот тим бргу се созеде и израмни преку Хозе Калехон во 23. минута, пред Влаховиќ само девет минути подоцна да донесе водство за Фиорентина. Рикардо Сотил во финишот на првото полувреме ја потврди победата.

Ова беше 29. гол во Серија А во календарската 2021 година за 22-годишниот Влаховиќ, остварување кое досега го имаат направено само тројца странски фудбалери – Ернан Креспо (2001), Гонзало Игуаин (2016) и Кристијано Роналдо (2020).

За Аталанта пак, блесна хрватскиот репрезентативец, Марио Пашалиќ, кој постигна хет-трик за убедливата победа над Венеција. Со овие три гола, Пашалиќ има 6 гола и 5 асистенции во 15 кола за клубот од Бергамо оваа сезона.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Анчелоти: Не сакам пазар во јануари, може да си замине кој не сака да игра

Објавено пред

Тренерот на Реал Мадрид, Карло Анчелоти вели дека неговиот клуб нема да носи засилувања во јануарскиот преоден рок, иако не ја отфрли можноста некој да си замине од клубот по шпекулациите за „отпадниците“ Еден Азар и Иско.

Реал има одличен старт на сезоната, со прво место во Ла лига по 14 кола, и безбеден пласман во осминафиналето на ЛШ, но се тврдеше дека е можно да се купи некој фудбалер во јануари, со Килијан Мбапе и Антонио Ридигер како главни цели.

„Не ги сакам многу засилувањата во јануари. Ако има фудбалери кои не се среќни, можеме да размислуваме за заминување, но нема да потпишеме со никого. Имаме доволно силен тим за оваа сезона“, вели Анчелоти.

Анчелоти потврди дека Азар се враќа во составот за мечот со Атлетик Билбао во среда, но му посочи дека мора да работи на својата подготвеност.

„Мора да го подобри фитнесот, бидејќи има такви проблеми“, додава Анчелоти.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Парична награда за матичните лекари ако имаат 70% вакцинирани пациенти

Во насока на стимулација на интересот за вакцинација за заштита од Ковид-19 и за спречување на ширењето на пандемијата, Владата...

Македонија2 часа

Пријава за напад во МНТ – блокирани улици во центарот на Скопје

Министерството за внатрешни работи не кажува дали има дојава за бомба во Македонскиот народен театар, но потврдуваат дека полицајци се...

Регион3 часа

Убиство во Сплит: Вработена во продавница убиена со нож, напаѓачот уапсен

Маж нападнал жена со нож додека таа била на своето работно место во продавница во Сплит. Жената починала во болница,...

Свет3 часа

Тедрос: Мерките не се неопходни, неправедно се казнуваат африканските земји

Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, изрази загриженост дека некои земји воведуваат општи ограничувања против ширењето на варијантата на коронавирус...

Македонија5 часа

Уште 43 Авганистанци си заминаа од Македонија

Нова група од 43 авганистански граѓани замина од Македонија откако за нив беше подготвена потребната документација за влез во трета...

Македонија6 часа

460 нови случаи на Кoвид-19 и вкупно 12 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на...

Топ7 часа

Родители од Скопје го принудувале детето да дава сексуални услуги

По претходно донесена наредба за истрага од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, на 29 ноември...

Македонија8 часа

Бугарската министерка Комитова: Патот „Струма“ има недостатоци, но тие не се причина за пожарот во автобусот

Заштитната ограда во која удри автобусот е според стандардите што важеле во 2002 година кога се реконструирал патот, а денеска...

Европа10 часа

ЕМА: Вакцини против омикрон може да се одобрат за три месеци

Европскиот медицински регулатор денеска објави дека може да одобри вакцини приспособени за заштита од омикрон-варијантата на коронавирусот за три до...

Европа10 часа

(Видео) Австрискиот државен врв затекнат на журка, без маски, најавени кривични пријави

Партијата на слободата на Австрија (ФПО) поднесе жалба против австрискиот канцелар, како и други политичари, за забава по учеството во...

Регион10 часа

Грција со казни за невакцинираните, 100 евра ќе платат повозрасните што не примиле ниту една доза

Грција денеска соопшти дека со 100 евра ќе ги казни лицата на возраст од 60 години, како и постарите што...

Европа11 час

Блинкен: Потребно е поголемо присуство на ЕУ и САД на Балканот

Австрискиот министер за надворешни работи, Мајкл Линхарт, и министерот за надворешни работи на САД, Антони Блинкен, сметаат дека е потребно...

Македонија1 ден

Повреден возач кога македонски камион се превртел на автопат во Хрватска

Камион со платформа за превоз на други возила се превртел на 130-тиот километар од јужната страна на автопатот А3 Брегана...

Македонија1 ден

Сопственикот на „Беса транс“: Си велам зошто не бев и јас во автобусот

Сопственикот на туристичката агенција „Беса транс“, Беким Хаџиу, првпат по стравотната несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија, во интервју за...

Македонија1 ден

Заев – Гаши: Постигната начелна согласност за можна соработка, во тек се консултации за кадровски решенија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, и претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, имаа работна средба...

Македонија1 ден

22 починати и 118 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје,дека во последните 24 часа: Направени се 1.245 тестирања, а...

Македонија1 ден

Филипче: Нема потреба од рестрикции поради новиот сој

Минитестерот за здравство, Венко Филипче, смета дека нема потреба од рестрикции поради појавата на новиот сој омикрон. Вели дека епидемиолошката...

Македонија1 ден

Гаши: Не е одговорно да бараме од СДСМ кој ќе биде мандатар

За нас е битно да се договориме кој е концептот, а не да ги принудуваме политичките партии на решенија, вели...

Европа1 ден

Владимир Гушчин: Постојните вакцини штитат и од сојот омикрон

Постоечките вакцини против коронавирус ќе обезбедат заштита од потешки форми на Ковид-19, како што е и новиот сој омикрон, изјави...

Македонија1 ден

Бурим Сејдини реизбран за претседател на Управен суд

На денешната седница Судскиот совет го избра судијата Бурим Сејдини за претседател на Управен суд. Во соопштението за седницата се...

Досие