Контакт

Спорт

Раниери пристигнал во Вотфорд

Објавено пред

Калудио Раниери, пристигнал во Вотфорд, на завршни преговори истоимениот клуб. Вотфорд бара тренер откако го отпуштија Чиско Муњоз.

Англиските медиуми тврдат дека прашање на време е кога Вотофорд ќе објави дека 70-годишниот Раниери е нов тренер.

Клаудио Раниери е без работа од крајот на минатата сезона, кога му заврши договорот со Сампдорија.

Тој има големо искуство во Премиерлигата, четири сезони го тренираше Челси, а најголемиот успех го оствари со Лестер, во сезоната 2015/2016, кога ја освои шампионската титула.

Вотфорд, по седум кола се наоѓа на 15.место во Премиер лигата со седум освоени поени.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мурињо ќе остане во Рома, го одби Њукасл јунајтед

Објавено пред

Жозе Мурињо ги отфрлил шпекулациите дека тој ќе биде новиот менаџер на Њукасл јунајтед. Откако англискиот тим доби нови сопственици многу тренерски имиња се поврзуваат со англискиот клуб.

„Можам само да кажам дека многу години работев со една од најголемите личности во историјата на Њукасл, сер Боби Робсон. Поради тоа секогаш емоционално сум бил поврзан со градот, со клубот и неговите навивачи. Ништо повеќе од тоа“, рекол Мурињо.

„Њукасл? Решив дека ќе останам во Рома. Нема да го напуштам клубот, имаме заеднички проект на три години, не сакам да ги напуштам моите играчи“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Денвер од -16 до триумф над Финикс

Објавено пред

Денвер Нагетс забележаа победа над Финикс Санс 110:98. Блескаше минатосезонскиот МВП, Никола Јокиќ, кој го предводеше својот тим со 27 поени и 13 скокови. Портланд Блејзерси, во драматичен меч загубија од Сакраменто Кингс 121:124. Јусуф Нуркиќ во поразениот тим запиша 20 поени и 14 скока.

Денвер му се реваншираше на тимот од кого доби метла во плејофот. Нагетс се вратија од негативата од 16 поени и на крајот убедливо го поразија Финикс. Покрај Јокиќ уште петмина играчи на Денвер беа двоцифрени.

Вил Бартон (20 поени, 6 скока, 5 асистенции), Мајкл Портер (15 поени), Дени Грин (13 поени), Арон Гордон (12 поени).

Кај Финикс потфрлија двајцата најдобри, Девин Букер постигна 12, а Диандре Ејтон 15 поени. Најефикасен беше Мајкл Бриџис со 16 поени.Портланд немаше одговор за Херисон Барнс во дуелот со Сакраменто. Барнс постигна 36 поени во победата 124:121. Во чекот го следеше Диареон Фокс со 27 поени, 5 скока и 8 асистенции.

Покрај Нуркиќ во редовите на Портланд се истакнаа Си-Џеј Мекалум со 34 поени и Демијан Лилард со 20 поени и 11 асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

Никој како него! Роналдо пак беше „спасител“ на Јунајтед

Објавено пред

Манчестер јунајтед повторно им приреди меч за „срцев напад“ на своите навивачи, враќајќи се за 3:2 победа над Аталанта откако по првите 30 минути игра губеа со 0:2 од италијанскиот прволигаш. Но, тимот на Оле Гунар Солскјер, кој беше очаен во првото полувреме, се врати со два гола, пред Кристијано Роналдо да им ја донесе победата во 81. минута од мечот.

Во другите мечеви, Баерн Минхен во второто полувреме ја растури Бенфика со 0:4, Јувентус со гол на „отпишаниот“ Дејан Кулушевски стигна до 0:1 победа кај Зенит Санкт Петерсбург, додека Челси со 4:0 го декласираше Малме со два гола од пенал.

Мечот започна пеколно за Јунајтед – Марио Пашалиќ во 15. минута најави сензација на „Театарот на соништата“, за Мерих Демирал во 29. минута да ги замолчи навивачите на „ѓаволите“. Меѓутоа, како повеќе пати оваа сезона, токму под притисок, тимот на Оле Гунар Солскјер заигра.

Во 53. минута, Маркус Рашфорд го постигна вториот гол во вториот меч по камбекот, пред во 75. минута, капитенот Хери Мегваер, кој беше виновен за двата гола на Аталанта, да израмни на 2:2. Спасител, пак, како на мечот со Вилјареал, беше Роналдо, кој во 81. минута ја натскока одбраната на Аталанта за победа.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 3.КОЛО

ГРУПА Е

Бенфика – Баерн Минхен 0:4

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1466-36886”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Ф

Манчестер јунајтед – Аталанта 3:2

Јанг Бојс – Вилјареал 1:4

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1467-36886”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Г

Лил – Севилја 0:0

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1468-36886”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Х

Челси – Малме 4:0

Зенит Санкт Петерсбург – Јувентус 0:1

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1469-36886”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Топ20 минути

Пресечен меѓународен транспорт на дрога од Албанија за Грција, вреден 200.000 евра

Во заедничка полициска акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје...

Свет48 минути

(Видео) Експлозија на гас уништи цел ресторан во Кина, има загинати и повредени

Најмалку тројца луѓе загинаа, а повеќе од 30 се повредени во експлозија на гас во ресторан во градот Шенџијанг во...

Свет58 минути

Трамп го возвраќа ударот – најави отворање на нова социјална мрежа

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп објави дека ќе отвори своја социјална мрежа наречена „Truth Social“, откако во јануари беше...

Свет1 час

Мелбурн се подготвува да излезе од најдолгиот „локдаун“ во светот

Милиони луѓе во Мелбурн се подготвуваат да излезат од најдолгото затворање поради Ковид-19 во светот, иако бројот на случаи сe...

Економија12 часа

Биткоинот достигна досега највисока цена

Биткоинот денеска достигна рекордна цена, во моментот е над 66.000 долари. Криптовалутата се зголеми над претходниот максимум од 64.889 долари...

Свет14 часа

Ужас во Франција – пронајдено обезглавено тело на маж со извадена утроба

Тело на маж без глава и отстранета утроба е пронајдено во малиот француски град Болен. Полицијата интензивно трага по Алекс...

Македонија16 часа

Мицкоски: Заев ништо не разбрал, народот е веќе обединет, но против него

Зоран Заев ништо не разбрал. Зоран Заев само ја повторува истата прес-конференција од лани кога исто така лажеше дека ја...

Македонија16 часа

(Видео) Заев: Свесни сме дека повеќе нема толеранција за повторување на истите грешки

Претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, смета дека не може да влечат назад, а Владата да води напред. Затоа...

Топ18 часа

Со ремен ја тепал сопругата, замавнал со нож кон ќерката, гостиварец вршел семејно насилство

43-годишен гостиварец е обвинет за семејно насилство, информираа надлежните. Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против 43-годишен гостиварец за...

Македонија18 часа

Починати 15 лица, регистрирани нови 487 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.491 тестирањe,...

Македонија19 часа

Борел и Блинкен бараат без одлагање почеток на преговори за Македонија

Во заедничката изјава за Западен Балкан, европскиот министер за надворешни работи, Жозеп Борел, и американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, повикаа...

Македонија20 часа

Гир: Европската комисија очекува прва Меѓувладина конференција до крајот на годинава

Извештајот доаѓа во контекст на неодамнешниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, каде се даде недвосмислена поддршка за европерспективата...

Свет21 час

Во Израел откриена мутација на делта-сојот од коронавирус, момче сместено во карантин

Израел го потврди првиот случај со мутација на делта-сојот на коронавирус, кој претходно беше откриен во некои европски земји, објави...

Македонија22 часа

Со една доза вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст

Заклучно со 17 октомври со една доза на вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 49,4% од населението над 18-годишна возраст. Кај...

Македонија22 часа

Пендаровски: Извештајот на ЕК претставува објективна слика за состојбите во државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба шефот на делегацијата на Европската Унија, амбасадорот Дејвид Гир, кој му го предаде извештајот...

Македонија22 часа

До ДИК поднесени 13 приговори за изборните резултати

До Државната изборна комисија се поднесени 13 приговори за постапката за гласање и за постапката за сумирање и утврдување на...

Спорт1 ден

Потврдено: Ако не се вакцинира, Ѓоковиќ нема да игра на Австралија опен

Најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, нема да може да ја брани титулата на Австралија опен, доколку не се вакцинира....

Македонија2 дена

Вархељи повика на итно решавање на спорот со Бугарија до крајот на годината

Еврокомесарот за проширување, Оливер Вархељи, очекува зелено светло за преговорите со Северна Македонија и Албанија и повика на итно решавање...

Македонија2 дена

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за преговори за членство во ЕУ, се наведува во новиот извештај

Северна Македонија продолжува да ги исполнува условите за отворање на преговорите за членство и властите ја демонстрираа јавно својата цврста...

Македонија2 дена

Димитриевски: Лица од МВР три недели нè следат мене и мојот тим, тоа е вршење притисок поради изборите

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, кого утрово полицијата го сопре и го прaти со возилото на технички преглед, на прес-конференција...

Досие