Контакт

Спорт

Разоткриен криминалот во Јувентус: 23 фудбалери се сложиле на лажно помали плати, Роналдо, Буфон, Кјелини…

Објавено пред

На Јувентус минатата недела со судска одлука му беа одземени 15 бода поради финансиски малверзации. Клубот е казнет за фалсификување финансиски извештаи, односно прикажување лажни профити, како и за малверзации со плати за време на пандемијата. Поради казната „старата дама“ падна на десеттото место на табелата.

dobivaj vesti na viber

Сепак, се чини дека бодовната казна нема да биде единствената што ќе го погоди славниот италијански клуб. Казната би можела да се прошири и на играчите кои наводно се вмешани во аферата, а италијанските новинари досега објавија 23 фудбалери кои се под истрага.

Новинарот Паоло Зилијани денеска објави сензационална вест која ја потресе Италија. Тој ексклузивно ги објави имињата на 23 играчи кои се под истрага затоа што прифатиле лажно помали плати и со тоа му користеле на Јувентус. За ова им се заканува суспензија од 30 дена, дури и ако веќе не играат за Јувентус или во Серија А.

Меѓу наведените има и бројни ѕвезди кои го носат или го носеле дресот на „старата дама“ во последните години, меѓу кои и Кристијано Роналдо. Зилијани откри дека во рамките на истрагата биле сослушани сите инволвирани во приказната и дека признале дека учествувале во нечесни дејствија.

„Двајца играчи, Матијс де Лихт и Матија Де Шилјо, им дадоа на судиите копија од разговори на „WhatsApp“ во кој Џорџо Кјелини им ја објасни измамата на сите, сугерирајќи дека тоа не треба да се споменува на новинарите“, откри Зилијани.

Новинарот објави и официјални документи во кои се наведува времето на потпишување на договорот наречен „маневри за плата“, меѓу кои се наведени 23 играчи. Заедно со документите, тој истакна дека секое од 23-те имиња се соочува со суспензија, барем на еден месец.

Заедно со Роналдо, на листата се и Миралем Пјаниќ, Пауло Дибала, Леонардо Бонучи, Адриен Рабио, Џорџо Кјелини, Џанлуиџи Буфон, Гонзало Игуаин, како и тренерот Маурицио Сари.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Кралевите“ затаија во нападот, Барселона има пет бода предност

Објавено пред

Реал Мадрид не успеа да стигне до победа (0:0) на дуелот против Реал Сосиедад и дозволи Барселона да побегне со пет бода предност на врвот на табелата во Ла Лига. Тимот на Карло Анчелоти не наметна своја игра, немаше стопроцентни шанси пред голот на ривалот, а може да жали за пропуштената можност на Винисиус Жуниор во првиот дел.

dobivaj vesti na viber

Реал Сосиедад добро ги затвори приодите кон својот гол и успеа да освои голем бод на „Сантијаго Бернабеу“.Прикажи повеќе...

Спорт

Наполи го доби „дербито на сонцето“ и гледа кон титулата

Објавено пред

Наполи се зацврсти на врвот на табелата во Серија А откако славеше во „дербито на сонцето“ против Рома со 2:1. Тимот на Елиф Елмас сега има 13 бода предност на врвот во однос на Интер.

dobivaj vesti na viber

Македонскиот репрезентативец влезе во игра во 69.минута на местото на Хварацкелија, а Виктор Осимен го доведе Наполи во водство со голот во 17.минута.

Рома долго бараше израмнување и успеа да стигне до него со погодокот на Стефан Ел Шарави во 75.минута.

Но, Наполи не дозволи бодовите да заминат од Неапол. Џовани Симеоне во 86.минута го постигна победничкиот гол за составот на Спалети.

Прикажи повеќе...

Спорт

Верати доби црвен картон, Реимс му украде бод на ПСЖ

Објавено пред

Пари Сен Жермен не успеа да дојде до нов првенствен триумф откако ремизираше против Реимс на „Паркот на принцовите“ со 1:1. Работата за домашниот тим ја отежна Марко Верати.

dobivaj vesti na viber

Италијанецот доби црвен картон во 59.минута, само осум минути откако Нејмар донесе водство.

Но, во судиското продолжение, во 96.минута, Реимс успеа да израмни преку Фоларин Балогун.Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

Милков: Најважен чекор за заштита на правата на Бугарите во Македонија е вклучувањето во Уставот

„Сакаме во Северна Македонија да бидат заштитени правата на Бугарите. Ние се стремиме кон таква деескалација, која ќе доведе до...

Спорт17 часа

(Видео) Ѓоковиќ во солзи ја прослави победата, плачеа и фановите

Новак Ѓоковиќ е шампион на Австралија Опен и повторно прв на АТП листата. Српскиот тенисер ја освои Австралија една година...

Македонија18 часа

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ бара од власта да ги преиспита тврдењата дека странски држави се вмешани во провокациите кон Македонија

Државата сериозно да ги преиспита наводите кои и самиот Пендаровски ги кажа дека здруженија, фондации, поединци и агентурни мрежи од...

Македонија19 часа

Полицијата упадна во над 200 локали и казина, приведени се лица за дрога и оружје

Синоќа по полноќ до 4 часот утринава, полицицијата спроведе акциска контрола во угостителски објекти на 272 локации. Во контролата беа...

Свет21 час

По терористичките напади Израел размислува да им дозволи на цивилите да носат оружје

Кабинетот за безбедност на Израел одобри мерки со кои на Израелците ќе им се овозможи носењето оружје по двата одделни...

Свет21 час

(Видео) Дронови нападнаа воена база во Иран

Со беспилотни летала извршен е напад врз воена фабрика во градот Исфахан во Иран, соопшти официјален Техеран. „Експлозијата се случи...

Македонија22 часа

Ќучук: Надворешни фактори не сакаат да бидеме во добри односи со Северна Македонија

Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Северна Македонија да бидат во добри односи. Тоа се сите оние луѓе...

Свет22 часа

Нетанјаху: Не сакаме ескалација, но подготвени сме на секое сценарио

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најави силен и цврст одговор на тероризмот по двата палестински напади во источен Ерусалим, од кои...

Свет22 часа

Зеленски воведе санкции за 185 комапнии и поединци кои ја поддржуваат Москва

Украинскиот претседател Володимир Зеленски воведе санкции за 185 компании и поединци кои ја поддржуваат руската војна, која трае веќе 12...

Свет22 часа

Земјотрес од 5,9 степени го погоди Иран, најмалку тројца загинати и стотици повредени

Најмалку три лица загинаа, а стотици се повредени во земјотресот со јачина од 5,9 степени според Рихтеровата скала што го...

Македонија2 дена

Место да ја плукате и мразите Македонија, подобрете го стандардот, за 30 отсто е намален бројот на жители во Бугарија, порача Мицкоски

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски ги повика македонските власти да престанат со аматеризмот кога се работи за македонско – бугарските...

Топ2 дена

Возачот кој прегази пензионер на пешачки во Бутел имал 17-години и возел брзо, обвинителството побара притвор

Обвинителството објави нови детали за синоќешната сообраќајна несреќа во скопската населба Бутел, каде што животот го загуби пешак. Од тука...

Свет2 дена

(Видео) 13-годишно дете стои зад денешниот напад во Ерусалим

Две лица се ранети денес при пукање во нов напад во источен Ерусалим, соопшти израелската полиција и го оквалификува како...

Македонија2 дена

Мицкоски во униформа: Басните за 2001-ва Али да му ги раскажува на Ковачевски

Басни за 2001-ва Али Ахмети да му раскажува на Ковачевски, напиша на социјалните мрежи, првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски...

Македонија2 дена

Бугарската комисија за надворешна политика усвои декларација: „Осуда за насилството врз Бугарите во Северна Македонија“

Бугарската собраниската Комисија за надворешна политика усвои декларација за Македонија која ќе се достави на гласање во пленарната сала. Документот, како...

Македонија2 дена

Ахмети од Тетово: Мицкоски гледал војна само на телевизија

Мицкоски гледал војна само на телевизија, рече претседателот на ДУИ, Али Ахмети од Тетово, откако претходно првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ...

Свет2 дена

Објавена снимка од полицајците во Мемфис кои брутално претепаа афроамериканец

Пет сега поранешни полицајци од американскиот град Мемфис се обвинети за убиството на 29-годишниот Тир Николс, афроамериканец кој беше претепан...

Свет2 дена

Светот го осудува масакрот во Ерусалим

Обединетите нации и неколку земји го осудија нападот на палестински вооружен напаѓач на периферијата на Ерусалим во близина на синагога...

Свет2 дена

(Видео) Терористички напад во Ерусалим, најмалку седум мртви

Најмалку седум лица загинаа во терористички напад вечерва во населбата Неве Јаков во Ерусалим, додека уште 10 се повредени. –...

Свет2 дена

Гутереш: Социјалните мрежи се соучесници во ширењето на екстремизмот и расизмот

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска изјави дека социјалните мрежи и оние кои се рекламираат на нив се соучесници...