Контакт

Спорт

Реал ќе испратат понуда за Марк Рока

Објавено пред

Реал Мадрид во финишот на преодниот рок ќе се обидат да се засилат со играчот на Еспањол, Марк Рока. Во еден период Баерн Минхен покажуваа интерес за овој 22 годишен фудбалер.

Главна цел на Реал во преодниот рок беше Пол Погба, но извесно е дека тој ќе остане во Манчестер Јунајтед, додека тренерот Зинедин Зидан не го сака Кристијан Ериксен од Тотенхем.

На Реал му е потребен играч од редот за врска, а како што пишува „Мундо Депортиво“ можно е денес да достават понуда за талентираниот Рока. Во Еспањол нема да се противат на трансферот доколку биде исплатена откупната клаузула која изнесува 40 милиони евра.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Фудбалерите „скокнаа“ две места на ФИФА-листата

Објавено пред

Резултатите што ги постигна фудбалската репрезентација во двата натпревари, во квалификациите за пласман на ЕУРО 2020, на Македонија и донесоа скок од две места на листата на најдобрите светски репрезентација, која ФИФА ја објави во четвртокот.

Нерешениот резултат во Израел и победата во Летонија ја искачија македонската фудбалска репрезентација на 69 место, што претставува скок од две места во однос на претходното рангирање.

Покрај Македонија од противниците во квалификациската група напредок забележа и Словенија. Словенците со победите над Полска и Израел се искачија на второто место во групата, а на ФИФА-листата скокнаа пет позиции и сега се 58 репрезентација во светот.

Австрија остана на 27 место, додека назадуваа Полска, Израел и Летонија. Полјаците беа 20, а сега се 22, Израелците исто така назадуваа две места, сега се 86, додека Летонија е на 139 позиција.

Кога станува збор за врвот на листата, истите репрезентации од претходното рангирање се во Топ 10. Исклучок е што некои селекции ги сменија местата. На врвот е Белгија, пред Франција, Бразил, Англија, Португалија, Уругвај, Шпанија, Хрватска, Колумбија и Аргентина.

Прикажи повеќе...

Спорт

„Нема да тагуваме, пред нас се нови предизвици“

Објавено пред

Македонската репрезентација за „влакно“ не успеа да се пласира во осмина-финалето на Европското првенство во одбојка. Две победи и три порази е биланс на одбојкарите на дебито на континенталните првенства.

Одбојкарите со високо кренати глави заминаа од Словенија каде ги играа натпреварите во Ц-групата. Во Љубљана тие загубија од Финска, Турција и Русија, а ги добија натпреварите против Белорусија и Словенија.

Генерацијата што ја предводи Никола Ѓорѓиев сега треба да се насочи кон новите предизвици.

„Може да се тагува, но не премногу, ниту пак предолго. Наредните квалификации се во август, а следното европско за две години. Оваа генерација може уште еднаш да биде на континенталниот собир, а тогаш нема да зборуваме за прв поен, прв сет или прва победа. Тогаш ќе зборуваме за прво осмина-финале“, со оваа порака утрово на својот профил на „Фејсбук“ се огласија од Одбојкарската федерација на Македонија.

фото/ vfmkd.mk

Прикажи повеќе...

Спорт

Инзаги: Ова е група за Лигата на шампиони, а не за Лига Европа

Објавено пред

Натпреварите во новата сезона во Лига Европа, фудбалерите на Лацио ќе ги започнат со дуелот против Клуж. Покрај Лацио и Клуж в групата се наоѓаат Рен и Селтик.

„Ова е тешка група, повеќе е за Лигата на шампиони отколку за Лига Европа“, рекол тренерот на римската екипа, Симоне Инзаги.

„Селтик и Клуж играа квалификации за пласман во Лигата на шампионите, додека Рен го освоија Суперкупот на Франција. Немавме добра ждрепка, тоа е сигурно“, заклучил Инзаги.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

Судењето за „Талир 2“ повторно одложено

Судењето за предметот „Талир 2″ на СЈО, судијката Даниела Алексова Стојановска го одложи за 15 октомври. Причина за одлагањето е...

Регион14 минути

Mакедонски државјанин фатен при шверц на антички предмети на граничниот премин Прешево

Српските цариници во соработка со полицијата, во вторникот на 17 септември на граничниот премин Прешево спречија обид за шверц на...

Топ1 час

Обвинение и за девојката која учествувала во убиството на Пино Секондо

Обвинителството покрена обвинение и против девојка од Скопје за која се смета дека е соизвршител во убиството на Пино Секондо,...

Македонија1 час

Палмер: САД се надеваат дека Северна Македонија ќе ги почне преговорите во октомври

Специјалниот претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, вели дека очекува Северна Македонија да ги почне...

Топ2 часа

Тракторист загина во сообраќајка на патот Струга-Дебар

Четириесетиосумгодишен тракторист од струшкото село Велешта загина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на регионалниот пат Струга-Дебар. Несреќата се...

Свет3 часа

Протекоа 76 милиони податоци од Mинистерството за внатрешни работи на Австрија

Во Министерството за внатрешни работи на Австрија, според информациите од сајтот „Буре без дно“, дошло до масивно протекување на полициски...

Свет3 часа

(Видео) Уапсен маж кој пукаше и го блокираше стратешкиот мост во Киев

Украинските специјални сили уапсија вооружен маж кој го блокираше стратешки мост во Киев и се закани дека ќе предизвика експлозија...

Свет3 часа

Њујорк и Мичиген ги забранија ароматизираните електронски цигари

Њујорк е првата сојузна американска држава која забрани продажба на ароматизирани електронски цигари по речиси 400 случаи на сериозни болести...

Македонија4 часа

Собранието ја почнува расправата за ребалансот на буџетот

Во Собранието од денеска почнува расправата по ребалансот на буџетот за 2019 година. Предлогот за изменување и дополнување на Буџетот...

Македонија4 часа

Здружението Е.Д.Е.Н. предлага субвенционирање фотоволтаици за борба против загадувањето

Според извештајот на Европската агенција за животна средина објавен во 2018 година во земјава околу 3.000 смртни случаи годишно се...

Спорт17 часа

Македонец станува селектор на светските шампиони САД?

Македонецот Влатко Андоновски, тренерот на НВСЛ тимот Рејн ФЦ е главен кандидат да стане нов тренер на светските шампиони во...

Македонија20 часа

Продолжен притворот на Катица Јанева

Судот ѝ го продолжи притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“ на Основното јавно...

Македонија20 часа

Со лажна диплома од Приштина работел како професор по математика во Куманово

Педесет и едногодишен маж со фалсификувана диплома од универзитет во Приштина, Косово, се вработил како професор по математика во основно училиште во...

Македонија22 часа

Ексминистерот за правда, Беџети, одбил да ја потпише екстрадицијата за обвинети во „Монструм“

Ексминистерот за правда од ДУИ, Блерим Беџети, одбивал да го потпише барањето за екстрадиција за двајцата обвинети во „Монструм“, Африм...

Македонија24 часа

Случај „Монструм“: во судницата се слушаат разговори во врска со настанот на луѓе блиски до Груевски

Приватни и несуштински разговори беа пуштени во 13 од 25 бомби во судницата за случајот „Монструм“. Во разговорите се слушаат...

Македонија1 ден

(Видео) Филипче: Полицајци ќе патролираат кај најкритичните здравствени објекти

Министерот за здравство, Венко Филипче, го поддржа денешниот протест на здравствените работници против насилството врз нив. Тој рече дека почнале...

Македонија1 ден

(Видео) Лекарите на протестот предупредија: Ако не се спречи насилството, ќе престанеме со работа

Медицинските работници, во организација на Асоцијацијата на специјализантите и младите лекари, денеска излезегоа на протест во Клиничкиот центар по повод...

Топ1 ден

Воз прегази маж кај надвозникот на булеварот Србија

Триесет и едногодишен скопјанец загина кога во него удри воз на железничката пруга, пред надвозникот на булеварот Србија. Според информациите,...

Свет1 ден

Би-би-си: Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

Саудиска Арабија и Иран се два силни соседа и повеќегодишни ривали во борбата за регионална доминација, а неодамнешните напади врз...

Свет1 ден

Макрон испраќа експерти во Саудиска Арабија да испитаат кој го извршил нападот

Франција ќе испрати експерт во Саудиска Арабија, кој ќе помогне во истрагата за нападот на нафтеното постројување во Саудиска Арабија...

Досие