Контакт

Спорт

ФИБА: Србија се фаворити за златото на СП

Објавено пред

Светската кошаркарска федерација (ФИБА) ја објави новата листа на фаворити за претстојното Светско првенство во Кина. На оваа листа прв фаворит за златниот медал е репрезентацијата на Србија.

На претходната листа први фаворити беа Американците, но отказите со кои се соочи нивниот селектор Грег Поповиќ и добрата игра на Србија на „Акропол купот“ во Грција ги исфрлија Србите како главни фаворити за златото.

Во објаснувањето на оваа одлука ФИБА наведува дека кога еден тим ќе ја победи Грција во Атина пред 18.000 гледачи, во чии тим игра МВП на сезоната во НБА лигата, Јанис Адетокумбо, а при тоа игра без главните ѕвезди Милош Теодосиќ и Никола Јокиќ, тогаш тој тим е многу силен и заслужува да е на позицијата број 1.

САД се втори, а ФИБА објаснува дека е чудно кога Американците ќе се стават на втората позиција, но дека тоа е резултат на она што се случува изминатиот месец.

Зад Србија и САД следуваат Шпанија, Франција, Грција, Литванија, Аргентина, Русија, Австралија и Бразил.

Светското првенство во Кина ќе започне на 31 август, а ќе заврши на 15 септември.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Давид Луиз ќе остане во Арсенал

Објавено пред

Претседателот на Бенфика Луис Фелипе рекол дека во овој преоден рок Давид Луиз нема да се врати на „Ла Луж“. Фелипе сакал да го донесе Бразилецот, кој летово ќе биде слободен играч, но признал дека тоа нема да се случи.

„Разговаравме како татко и син. Тој е од оние што ја сакаат Бенфика, но исто така е и голем професионалец кој сака да заработи. Кога разговаравме тој со својот менаџер одеше во Арсенал за да го продолжи договорот“, рекол Фелипе.

Давид Луиз во кариерата има настапувано и за Челси и ПСЖ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Смолинг сакал да остане во Рома

Објавено пред

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед Крис Смолинг сезонава игра како позајмен во Рома, според италијанските медиуми тој изразил желба да остане во Рим.

Смолинг одлично се снајде во Рома, успеа да ја оживее кариерата, поради што сакал и понатаму да остане во клубот.

Мислењето на Смолинг го делат и луѓето од Рома, спортскиот директор Џанлука Петрачи, веќе ги започнал преговорите со Манчестер Јунајтед околу откупот на договорот на фудбалерот.

Засега двете страни не можеле да ја одредат сумата која Рома треба да ја плати, но според италијанските медиуми се очекува наскоро да најдат решение кое ќе биде прифатливо за двете страни.

Договорот на Крис Смолинг со Манчестер Јунајтед истекува во јуни 2022 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

По „Мерцедес“ и „Адидас“ му раскина на Езил

Објавено пред

Откако „Мерцедес“ му ја откажа соработката Месут Езил остана без уште еден голем спонзор. Соработката со поранешниот германски репрезентативец ја раскинал и „Адидас“.

Од договорот со „Адидас“ на Езил годишно инкасирал 3,5 милиони евра годишно.

„Билд“ тврди дека поради политичките ставови што ги има Езил „Адидас“ и „Мерцедес“ решиле да ги прекинат договорите со него.

За потсетување Езил најпрвин се најде на мета на критиките во Германија кога се сретна со турскиот претседател Ердоган, како дел од неговата кампања. Подоцна Ердоган беше и гостин на свадбата на Езил.

Исто така фудбалерот доби многу критики кога ја критикуваше Кина и нејзиниот однос кон муслиманите Ујгури.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија31 минута

Граѓаните на интернет ќе треба да проверат дали се меѓу корисниците на домашната платежна картичка

Граѓаните кои ќе бидат корисници на домашната платежна картичка нема потреба да аплицираат или да се пријават за да ја...

Македонија2 часа

Османи во Штип: Во компаниите ќе има ковид-координатори кои ќе го следат спроведувањето на мерките

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на главен координатор на кризните штабови за одбрана од Ковид-19, оствари...

Македонија2 часа

Четворица починати и 101 случај на новозаразени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на Ковид-19, информираат од Минитерството за...

Свет5 часа

Тајна снимка на СЗО откри како Кина го прикрила коронавирусот

Снимки од интерни состаноци во Светската здравствена организација покажале дека СЗО едвај ги добила најпотребните информации од Кина на почетокот...

Европа5 часа

Главниот шведски епидемиолог призна дека од денешен аспект би имал друг пристап кон пандемијата

Главниот шведски епидемиолог, кој стои зад стратегијата земјата да не применува строги мерки поради пандемијата на коронавирусот, призна дека требало...

Свет6 часа

(Видео) Бајден: Полицијата треба да пука во нозе

Полицајците кои пукаат во луѓето кои претставуваат закана треба да им пукаат во нозете, а не во срцето, соопшти поранешниот...

Свет7 часа

Војска распоредена околу Вашингтон, трупите се во состојба на засилена готовност

Околу 1.600 американски војници се распоредени во пошироката област на Вашингтон и се во состојба на засилена подготвеност, објави Пентагон...

Европа7 часа

По тримесечната блокада, Италијанците од денеска може да патуваат низ земјата

Италија денеска ги отвори регионалните граници по тримесечна блокада поради пандемијата, со што е овозможена поголема слобода на движење за...

Регион19 часа

Црна Гора прогласи крај на епидемијата

Националното координативно тело за заразни болести, по предлог на Институтот за јавно здравје, прогласи крај на епидемијата на Ковид-19 во...

Свет19 часа

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да стави крај на протестите

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да ги угасне протестите во САД, поради смртта на Афроамериканецот Џорџ...

Свет20 часа

Путин: На напад со конвенционално оружје Русија ќе возврати со нуклеарно

Рускиот претседател, Владимир Путин, донесе уредба со која се утврдува дека руската војска може да употреби нуклеарно оружје како одговор...

Македонија20 часа

Не се 67 новозаболени, туку 76 – покажуваат новите бројки на Министерството за здравство

Од Министерството за здравство информираат дека бројот на новозаболени е 76, а не како што претходно беше објавено дека се...

Македонија22 часа

Од денес во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија поради позитивен колега странец

Шеесетина полицајци, кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради постојаната опасност од нов мигрантски бран, од денес се во...

Македонија24 часа

Случај „Рекет“: Навреди и критики кон Русковска и Камчеви во завршните зборови на Јанева

Со критики и навредливи зборови за Орце и Ана Камчеви, обвинетата Катица Јанева ги даде своите завршни зборови во судот...

Македонија1 ден

На 18 јуни пресуда за случајот „Рекет“

За две недели, односно на 18 јуни судот ќе ја изрече пресудата за случајот „Рекет“ во кој обвинети се Бојан...

Македонија1 ден

Бухова: Завршени се 100 од 485 тестови на вработени во конфекциските фабрики во Штип

Директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат Ирина Бухова вели дека будно се следи состојбата со кластерите на новозаразени од...

Регион1 ден

Цело одделение во Марибор во карантин, еден ученик позитивен на коронавирус

Сите ученици од една паралелка од трето одделение во основно училиште во Марибор, Словенија, се во 14-дневен карантин, откако на...

Македонија1 ден

Портпаролката на СДСМ во самоизолација

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, е во самоизолација затоа што имала средба со директорката на УЈП, Сања Лукаревска, која е...

Регион1 ден

Црна Гора 28 дена без нови случаи, исполнети се условите за крај на епидемијата

Во Црна Гора се исполнети условите за прогласување крај на епидемијата на коронавирус, изјавил Сенад Бегиќ, помошник-директор на Институтот за...

Свет1 ден

(Видео) Четворица полицајци ранети во пукање во Сент Луис, во Бафало возило влета во полициски кордон

Насилните протести во САД продолжија откако минатата недела во полициско апсење беше убиен Џорџ Флојд, а Би-би-си јавува дека имало...

Досие