Контакт

Спорт

Реал му гостува на Лајпциг, Копенхаген го чека Манчестер сити

Објавено пред

Точно два месеци по последниот дуел од групната фаза, најдобрите европски екипи го продолжуваат учеството во нокаут фазата од Лигата на шампионите.

dobivaj vesti na viber

Четири екипи од од Ла Лига, три од Серија А и Бундеслигата, две од Премиер лигата и по една од Холандија, Португалија, Данска и Франција ќе се обидат да бидат оние кои ќе го одиграат најважниот клупски фудбалски натпревар во Лондон на првиот ден од јуни.

Титулата ја брани Манчестер сити. МИнатата сезона „граѓаните“ со голот на Родри, против Интер, ја освоија првата титула во клупската историја.

Манчестер сити и Реал Мадрид се единствените екипи кои во фазата по групи победија на сите натпревари. „Граѓаните“ ги предводеше најдобриот стрелец во групната фаза Ерлинг Халанд, кој со пет гола го дели првото место со Антоан Гризман, Алваро Мората и Расмус Хојлунд.

Копенхаген – Манчестер сити (вторник, 21:00 часот)

Јасно е дека Манчестер сити треба да има лесна задача. Актуелните шампиони се премногу искусни и премногу квалитетни за да пропуштат таква можност. На Данците треба да им се оддаде почит што го исфрлија Манчестер јунајтед од Лигата на шампионите. Клучна беше лудата победа во која Копенхаген победи со 4:3.

Лајпциг – Реал Мадрид (вторник, 21:00 часот)

Германскиот тим изгледа нема што да бара против Реал, кој минатиот викенд убедливо ја победи Џирона и го зграпчи првото место во шпанското првенство. Проблем за Реал е повредата на скочниот зглоб на Џуд Белингем, најдобриот стрелец оваа сезона. На неговото место веројатно ќе игра Брахим Дијаз. Карло Анчелоти има проблеми и во одбраната, па се очекува централен дефанзивец да биде Чуамени. Македонскиот репрезентативец, Елиф Елмас кој во зимскиот преоден рок се пресели во Лајпциг е подготвен за овој натпревар. Интересно тој веќе играше против Реал, во дресот на Наполи оваа сезона во Лигата на шампионите.

Лацио – Баерн (среда, 21:00 часот)

Според обложувалниците, Баерн е втор фаворит за титулата во Лигата на шампионите. Но, прогнозите се едно, а она што се случува на теренот е нешто други. Избраниците на Томас Тухел се во лоша форма. Викендов беа декласирани од Баер Леверкузен. Покрај лошата форма, Тухел има проблем и со повредите. Против Лацио нема да играат Алфонсо Дејвис, Серж Гнабри и Кингсли Коман. Сепак и покрај сите проблеми Баварците се фаворити против Лацио.

ПСЖ – Реал Сосиедад (среда, 21:00 часот)

Во француското првенство ПСЖ го фати моментумот и во моментов делува незапирливо. Дорбрата форма во која се наоѓа тимот на Луис Енрике ќе му озвозможи без притисок да влезе во пресметките со Реал Сосиедад. Баските се екипа без големи ѕвезди но со дефиниран стил на игра.

ПСЖ е фаворит, но Сосиедад го освои првото место во групата со Интер, Бенфика и Салцбург. Сосиедад има најмногу нерешени резултати оваа сезона. Во првенството има 10 ремија во 24 кола, додека во групата имаше три нерешени и три победи. Затоа, шпанскиот клуб се уште нема пораз во Лигата на шампионите оваа сезона.

Спорт

(Видео) Галено со евро-гол му пресуди на Арсенал, Лева и Осимен за реми во Неапол

Објавено пред

Првиот дел од осминафиналната фаза во Лигата на шампионите заврши вечерва со натпреварите во Порто и Неапол. Порто стекна минимална предност пред реваншот протв Арсенал, додека првиот натпревар меѓу Наполи и Барселона заврши без победник.

dobivaj vesti na viber

На „Драгао“ во Порто, домашниот тим и Арсенал одиграа динамичен натпревар. Порто без респект му се спротивстави на Арсенал, и за таквата определба беше награден со спектакуларниот гол на Галено во 94.минита.

Галено од 25 метри неодбранливо пласираше во спротивниот агол на голот кој го бранеше Давид Раја.

На „Диего Армандо Марадона“ стадионот во Неапол, домаќинот успеа да остане непоразен во дуелот со Барселона.

Каталонците доминираа но од неколкуте одлични шанси во првиот дел не успеаја да постигнат гол. Тимот на Чави продолжи со нападите и во вториот дел и преку Левандовски во 60.минута постигна гол.

Барса ја шокираше Осимен во 75.минута.

Реваншите во Лондон и Барселона ќе се одиграат на 12. март.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Ливерпул за полувреме го прегази Лутон

Објавено пред

Фудбалерите на Ливерпул го совладаа Лутон со 4:1 (0:1) во натпреварот од 26. коло на Премиер лигата и останаа на врвот на табелата пред преостанатите натпревари од оваа рунда.

dobivaj vesti na viber

Тимот на Јирген Клоп повторно има четири бода повеќе од Манчестер сити.

„Црвените“ порано го одиграа натпреварот од ова коло поради финалето на Лига купот што ги очекува в недела против Челзи.

Првиот дел, неочекувано заврши со водство на Лутон. Стрелец беше Огбене во 12.минута.

Во вториот дел Ливерпул го прегази својот противник. Стрелци еа Вирџил Ван Дијк во 56. минута, Коди Гакпо во 58., Луис Дијаз во 71. и Харви Елиот во 89. минута.

Аргентинецот Алексис Мекалистер запиша две асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

Енди Мареј: Овој спорт повеќе не е за мене

Објавено пред

Енди Мареј загуби уште еден меч од почетокот на годината. Вовторото коло на АТП турнирот во Доха, Мареј доживеа пораз од 18-годишниот Јакуб Менсик.

dobivaj vesti na viber

Чешката сензација славеше триумф против искусниот Британец во три сета, во три тај-брејка: 7:6, 6:7, 7:6.

Мечот траеше дури три часа и 26 минути, а новиот пораз на Мареј многумина го сметаат за почеток на крајот на неговата кариера.

Се чини дека тоа го навести и Британецот кој во еден момент извика.

„Овој спорт повеќе не е за мене!“

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Пендаровски ќе биде претседателскиот кандидат на СДСМ, партиските тела ќе го гласаат на трети март

Актуелниот претседател Стево Пендаровски влегува во претседателска трка, извори од СДСМ потврдија за Макфакс. Оваа одлука на трети март ќе...

Македонија5 часа

Таравари сака претседателот да се избира во Собрание, а не на избори: „ДУИ да ја поддржи мојата кандидатура“

Кандидатот за претседател на Македонија од страна на албанскиот опозициски блок, Арбен Таравари ги објави целите поради коишто се вклучил...

Македонија6 часа

Стевчо Јакимовски кандидат за претседател на Македонија

Актуелниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, ќе биде кандидат за претседател на Македонија, на предлог на неговата партија, ГРОМ....

Македонија6 часа

Гордана Силјановска-Давкова се пријави за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, ќе се одлучува на 2 март

ВМРО-ДПМНЕ објави дека на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претстојните претседателски избори пријавена е професорката Гордана Силјановска Давкова...

Македонија8 часа

Швајцарија дозволува движење со старите пасоши, а Босна не ги признава ниту старите лични карти, рече Османи

Државите самите одлучуваат како ќе се однесуваат во однос на валидноста на македонските пасоши, појасни министерот Бујар Османи. Одговарајќи на...

Македонија9 часа

„ФЗО ниту беше известен, ниту учествуваше во организацијата за транспортот со хеликоптер“, се огласија од Фондот за Леонид

Од ФЗОРСМ се огласија преку зоопштение и велат дека од првиот момент со внимание го следат случајот на Л.И. од...

Топ9 часа

Повторно дете нападнало дете во училишен двор во Карпош – случајот е во рацете на полицијата

Мајка од Скопје пријавила во полицијата дека пред два дена, околу 21.40 часот, син ѝ бил нападнат во училиштен двор...

Македонија10 часа

„Ахмети ќе ја соопшти големата вест“ – ДУИ најави обраќање во живо на „Фејсбук“

Демократската унија за интегрцаија (ДУИ) објави дека утре во 11 часот, партискиот лидер Али Ахмети ќе им се обрати на...

Топ10 часа

Брат пукаше во сестра си и во нејзините два сина во Куманово – две од лицата починаа

Три лица беа застрелани, а двајца починаа во кумановското село Габреш. Според информациите од МВР, зад убиствата стои Д. Ѓ....

Македонија11 часа

Костадиновска-Стојчевска: Да се поништи конзерваторското решение за зградата кај Воената болница

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, за изградбата на висококатницата до „Воена болница“ во Скопје, информираше дека го добила Извештајот од...

Македонија12 часа

Цените за катастарските услуги удрија по џебот на граѓаните: поскапувањето не е 300 отсто, туку 90

Според претседателот на Комората на трговските друштва за геодетски работи, Никола Рибароски, најновите поскапувања на тарифниците на Агенцијата за катастар...

Македонија13 часа

Вкупно 56 потврдени случаи на голема кашлица, во следните недели се очекува зголемен број кај повозрасните

По денешниот редовен состанок на Комисијата за заразни болести, претседателот Александар Петличковски рече дека состојбата со големата кашлица е под...

Македонија13 часа

Ковачевски се извини: Ги прифаќам сите реакции, не сакам да дојде време да се случува она што се случуваше до 2016

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски, присуствуваше на почетокот на градежните работи на објектот Универзална сала, каде повторно им се извини...

Македонија16 часа

„Мицкоски опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога“, велат СДСМ

„Мицкоски постојано е опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога. Пред неколку месеци претседателот на ДПМНЕ Христијан Мицкоски и...

Македонија16 часа

„И во последните денови од владеењето власта е брутална, сега си играат со судбината на Леонид“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„Со СДС и ДУИ секојдневно тоне се, а цената дури и на последните денови од нивното владеење е висока, чини...

Свет18 часа

Кина остро ги критикува САД поради ставеното вето на резолуцијата за прекин на огнот во Газа

Кина остро ги критикуваше САД дека ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара...

Европа18 часа

Западните лидери го обвинија Путин за смртта на Навални, Трамп не: „Можеше да остане настрана“

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера изјави дека Алексеј Навални бил многу храбар човек кој веројатно не требало да се...

Свет19 часа

Ники Хејли: Трамп е премногу стар

Кандидатката за републиканска номинација Ники Хејли вети дека ќе ја продолжи својата претседателска кампања, велејќи дека нема намера да се...

Регион19 часа

(Видео) Протест во Албанија, фрлени „молотови коктели“ врз зградата на владата: „Го рушиме режимот на Рама“

Демонстрантите од опозицијата вчера фрлаа молотови коктели и камења врз зградата на албанската влада, обвинувајќи ги владините претставници за вмешаност...

Европа1 ден

Лукашенко: Десетици илјади војници на НАТО се распоредени во близина на Белорусија и Русија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека загриженоста за можниот почеток на Третата светска војна е целосно оправдана, пренесува руската...