Контакт

Спорт

(Видео) Нестварен трипл-дабл на Вембањама, Јанис подобар од Јокиќ, Дончиќ го победи Вашингтон

Објавено пред

Дебитантот Виктор Вембањама ја обележа изминатата ноќ во НБА лигата. Францускиот вундеркинд забележа трип-дабл со блокади во поразот на Сан Антонио во Торонто. Балканските ѕвезди Никола Јокиќ и Богдан Богдановиќ доживеаја порази, додека Лука Дончиќ го предводеше Далас до нова победа.

dobivaj vesti na viber

Торонто го победи Сан Антонио со 122:99. Вембањама го забележа првиот трипл-дабл во кариерата. Натпреварот го заврши со 27 поени, 14 скокови и 10 блокади. Тој е првиот руки со ваков трипл-дабл по Дејвид Робинсон во 1990 година.

Милвоки на домашен терен го победи Денвер со 112:95. Јанис Адетокумбо имаше 36 поени (14-19 од поле), 18 скока и пет асистенции. Демијан Лилард постигна 18 поени.

Нагетс го загубија вториот последователен меч, а Јокиќ забележа 29 поени (13-25 од поле), 12 скока, осум асистенции, но и пет загубени топки. Џамал Мареј одигра само 18 минути поради болки во потколеницата, а Гордон постигна 14 поени.

Лука Дончиќ го оствари својот десетти трипл-дабл сезонава, 26 поени (8-16 од поле), 11 скока и 15 асистенции, во победата на Далас над Вашингтон од 112:104. Кајри Ирвинг даде 26 поени (10-19 од поле), а Даниел Гафорд имаше 16 поени, 17 скока и пет блокади.

Во поразот на Атланта од Чикаго со 136:126, Богдановиќ постигна 28 поени (3-6 за два, 6-10 за три), 2 скока и 4 асистенции.

Кај биковите се истакнаа Демар Дерозан и Ајо Досунма со по 29 поени, додека Никола Вучевиќ додаде 24 поени.

Спорт

(Видео) Галено со евро-гол му пресуди на Арсенал, Лева и Осимен за реми во Неапол

Објавено пред

Првиот дел од осминафиналната фаза во Лигата на шампионите заврши вечерва со натпреварите во Порто и Неапол. Порто стекна минимална предност пред реваншот протв Арсенал, додека првиот натпревар меѓу Наполи и Барселона заврши без победник.

dobivaj vesti na viber

На „Драгао“ во Порто, домашниот тим и Арсенал одиграа динамичен натпревар. Порто без респект му се спротивстави на Арсенал, и за таквата определба беше награден со спектакуларниот гол на Галено во 94.минита.

Галено од 25 метри неодбранливо пласираше во спротивниот агол на голот кој го бранеше Давид Раја.

На „Диего Армандо Марадона“ стадионот во Неапол, домаќинот успеа да остане непоразен во дуелот со Барселона.

Каталонците доминираа но од неколкуте одлични шанси во првиот дел не успеаја да постигнат гол. Тимот на Чави продолжи со нападите и во вториот дел и преку Левандовски во 60.минута постигна гол.

Барса ја шокираше Осимен во 75.минута.

Реваншите во Лондон и Барселона ќе се одиграат на 12. март.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Ливерпул за полувреме го прегази Лутон

Објавено пред

Фудбалерите на Ливерпул го совладаа Лутон со 4:1 (0:1) во натпреварот од 26. коло на Премиер лигата и останаа на врвот на табелата пред преостанатите натпревари од оваа рунда.

dobivaj vesti na viber

Тимот на Јирген Клоп повторно има четири бода повеќе од Манчестер сити.

„Црвените“ порано го одиграа натпреварот од ова коло поради финалето на Лига купот што ги очекува в недела против Челзи.

Првиот дел, неочекувано заврши со водство на Лутон. Стрелец беше Огбене во 12.минута.

Во вториот дел Ливерпул го прегази својот противник. Стрелци еа Вирџил Ван Дијк во 56. минута, Коди Гакпо во 58., Луис Дијаз во 71. и Харви Елиот во 89. минута.

Аргентинецот Алексис Мекалистер запиша две асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

Енди Мареј: Овој спорт повеќе не е за мене

Објавено пред

Енди Мареј загуби уште еден меч од почетокот на годината. Вовторото коло на АТП турнирот во Доха, Мареј доживеа пораз од 18-годишниот Јакуб Менсик.

dobivaj vesti na viber

Чешката сензација славеше триумф против искусниот Британец во три сета, во три тај-брејка: 7:6, 6:7, 7:6.

Мечот траеше дури три часа и 26 минути, а новиот пораз на Мареј многумина го сметаат за почеток на крајот на неговата кариера.

Се чини дека тоа го навести и Британецот кој во еден момент извика.

„Овој спорт повеќе не е за мене!“

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Пендаровски ќе биде претседателскиот кандидат на СДСМ, партиските тела ќе го гласаат на трети март

Актуелниот претседател Стево Пендаровски влегува во претседателска трка, извори од СДСМ потврдија за Макфакс. Оваа одлука на трети март ќе...

Македонија6 часа

Таравари сака претседателот да се избира во Собрание, а не на избори: „ДУИ да ја поддржи мојата кандидатура“

Кандидатот за претседател на Македонија од страна на албанскиот опозициски блок, Арбен Таравари ги објави целите поради коишто се вклучил...

Македонија7 часа

Стевчо Јакимовски кандидат за претседател на Македонија

Актуелниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, ќе биде кандидат за претседател на Македонија, на предлог на неговата партија, ГРОМ....

Македонија8 часа

Гордана Силјановска-Давкова се пријави за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, ќе се одлучува на 2 март

ВМРО-ДПМНЕ објави дека на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претстојните претседателски избори пријавена е професорката Гордана Силјановска Давкова...

Македонија9 часа

Швајцарија дозволува движење со старите пасоши, а Босна не ги признава ниту старите лични карти, рече Османи

Државите самите одлучуваат како ќе се однесуваат во однос на валидноста на македонските пасоши, појасни министерот Бујар Османи. Одговарајќи на...

Македонија10 часа

„ФЗО ниту беше известен, ниту учествуваше во организацијата за транспортот со хеликоптер“, се огласија од Фондот за Леонид

Од ФЗОРСМ се огласија преку зоопштение и велат дека од првиот момент со внимание го следат случајот на Л.И. од...

Топ11 часа

Повторно дете нападнало дете во училишен двор во Карпош – случајот е во рацете на полицијата

Мајка од Скопје пријавила во полицијата дека пред два дена, околу 21.40 часот, син ѝ бил нападнат во училиштен двор...

Македонија11 часа

„Ахмети ќе ја соопшти големата вест“ – ДУИ најави обраќање во живо на „Фејсбук“

Демократската унија за интегрцаија (ДУИ) објави дека утре во 11 часот, партискиот лидер Али Ахмети ќе им се обрати на...

Топ11 часа

Брат пукаше во сестра си и во нејзините два сина во Куманово – две од лицата починаа

Три лица беа застрелани, а двајца починаа во кумановското село Габреш. Според информациите од МВР, зад убиствата стои Д. Ѓ....

Македонија13 часа

Костадиновска-Стојчевска: Да се поништи конзерваторското решение за зградата кај Воената болница

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, за изградбата на висококатницата до „Воена болница“ во Скопје, информираше дека го добила Извештајот од...

Македонија14 часа

Цените за катастарските услуги удрија по џебот на граѓаните: поскапувањето не е 300 отсто, туку 90

Според претседателот на Комората на трговските друштва за геодетски работи, Никола Рибароски, најновите поскапувања на тарифниците на Агенцијата за катастар...

Македонија14 часа

Вкупно 56 потврдени случаи на голема кашлица, во следните недели се очекува зголемен број кај повозрасните

По денешниот редовен состанок на Комисијата за заразни болести, претседателот Александар Петличковски рече дека состојбата со големата кашлица е под...

Македонија15 часа

Ковачевски се извини: Ги прифаќам сите реакции, не сакам да дојде време да се случува она што се случуваше до 2016

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски, присуствуваше на почетокот на градежните работи на објектот Универзална сала, каде повторно им се извини...

Македонија17 часа

„Мицкоски опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога“, велат СДСМ

„Мицкоски постојано е опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога. Пред неколку месеци претседателот на ДПМНЕ Христијан Мицкоски и...

Македонија18 часа

„И во последните денови од владеењето власта е брутална, сега си играат со судбината на Леонид“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„Со СДС и ДУИ секојдневно тоне се, а цената дури и на последните денови од нивното владеење е висока, чини...

Свет19 часа

Кина остро ги критикува САД поради ставеното вето на резолуцијата за прекин на огнот во Газа

Кина остро ги критикуваше САД дека ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара...

Европа20 часа

Западните лидери го обвинија Путин за смртта на Навални, Трамп не: „Можеше да остане настрана“

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера изјави дека Алексеј Навални бил многу храбар човек кој веројатно не требало да се...

Свет20 часа

Ники Хејли: Трамп е премногу стар

Кандидатката за републиканска номинација Ники Хејли вети дека ќе ја продолжи својата претседателска кампања, велејќи дека нема намера да се...

Регион20 часа

(Видео) Протест во Албанија, фрлени „молотови коктели“ врз зградата на владата: „Го рушиме режимот на Рама“

Демонстрантите од опозицијата вчера фрлаа молотови коктели и камења врз зградата на албанската влада, обвинувајќи ги владините претставници за вмешаност...

Европа1 ден

Лукашенко: Десетици илјади војници на НАТО се распоредени во близина на Белорусија и Русија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека загриженоста за можниот почеток на Третата светска војна е целосно оправдана, пренесува руската...