Контакт

Спорт

Реал на Мбапе му ја дале најголемата понуда во историјата на клубот

Објавено пред

„Се уште ништо не сум решил. Да имав донесов одлука, ќе ја соопштев. Сеуште одлучувам. Ќе го изберам што е најдобро за мене, се појавија некои нови работи. Има ли можност да останам во ПСЖ?“ Да, секако“, изјави пред еден месец Килијан Мбапе, францускиот напаѓач чиј договор со ПСЖ истекува на 30.јуни оваа година.

dobivaj vesti na viber

Мбапе минатото лето побара трансфер од ПСЖ, а во последните месеци најмногу се поврзува со трансфер во Реал. Се чинеше дека сигурно ќе потпише за шпанскиот клуб, но „се појавија некои нови работи“. Наводно, „некои нови работи“ се 150 милиони евра, колку што ПСЖ му дава на Мбапе за нов двегодишен договор.

Фајза Ламари, мајката на францускиот фудбалер, е во Доха каде преговара за нов договор со сопствениците на катарскиот клуб. Целта на ПСЖ е да го задржи Мбапе бидејќи во декември ќе се игра Светското првенство во Катар. Потоа би можеле да го продадат за сума која ќе биде договорена помеѓу клубот и фудбалерот.

„Марка“ пренесува дека Реал се отпимисти дека 23-годишниот фудбалер следната сезона ќе игра за мадридскиот клуб. „Марка“ пишува дека на Мбапе му бил понуден најголемиот договор во историјата на Реал, се шпекулира дека тос се 50 милиони евра по сезона, но таа понуда сепак е финансиски полоша од онаа на ПСЖ.

Спорт

Австралиски „чатали“! Кирјос го одби предизвикот на Томич за боксерски меч

Објавено пред

Бернард Томич сака да го среди своето несогласување со Ник Кирјос еднаш засекогаш, предизвикувајќи го тенискиот ривал на боксерски меч вреден 2 милиони долари.

dobivaj vesti na viber

По „закачките“ на социјалните мрежи Томич прво го предизвика Кирјос на тениски меч, но откако овој го одби тоа, сега предизвикот е за боксерски ринг.

„Мака ми е од овие зборови. Буквално го исеков овој кловн кога игравме, и сега е време повторно да го исечам. Мора да се разбуди. Единствено е број 1 по големината на устата. Знам дека не сака да игра тенис бидејќи е исплашен, па нека стави ракавици и да го решиме ова како мажи“, вели 29-годишниот Томич, посочувајќи дека облогот би бил на 1 милион долари.

Кирјос во моментов е 76. на АТП листата, додека Томич е далеку зад него на 418. место. И покрај ова Кирјос го одби предизвикот.

„Јас сум уште на турнејата, брату! Имам поголеми риби за фаќање. Ако сакаш да играш со мене и да исправиш нешто, врати се на врвот на тенисот. Јас сум таму“, одговори Кирјос.

Прикажи повеќе...

Спорт

Леао: Во Милан велат дека сум ‘недопирлив’, не размислувам за Реал

Објавено пред

Ѕвездата на Милан, Рафаел Леао вели дека му ласка што го поврзуваат со трансфер во Реал Мадрид, но објаснува дека уште помило му е што во Милан сметаат дека е „недопирлив“ и сака успеси со италијанскиот клуб.

dobivaj vesti na viber

22-годишниот Леао имаше 11 гола за да помогне „росонерите“ да стигнат до првата титула по 11 години и е дел од младиот тим кој го состави Милан со помош на спортскиот директор Паоло Малдини.

„Јас сум во Милан, имам уште две години од договорот и се чувстувам како дома таму. Среќен сум што слушнав дека Милан велат дека сум ‘недопирлив’. Шпекулациите за Реал ме прават среќен, но останувам цврсто на земја и среќен сум што работам со искусни фубалери во Милан“, вели Леао.

Леао пристигна во Милан од Спортинг Лисабон во 2018 година како тинејџер, и му беше потребно време да го покаже најдоброто, што го направи оваа сезона.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ за помалку доби исклучување, Бегу помина со 10.000 долари

Објавено пред

Романската тенисерка Ирина-Камелија Бегу помина само со казна од 10.000 долари на Ролан Гарос, откако во бес го фрли рекетот, кој отскокна и удри дете на трибините. За потсетување, кога Новак Ѓоковиќ со топче ја погоди линиската судијка на САД опен, правилно беше исклучен од турнирот.

dobivaj vesti na viber

Светската тенисерка број 63., Бегу, губеше со брејк од 30. носителка, Русинката Екатерина Александрова, кога во бес го фрли рекетот, кој удри едно дете во лице. Мечот беше суспендиран неколку минути, по што беше дозволено мечот да продолжи и Бегу стигна до 6:7(3)/6:3/6:4 побеа и доби казна од 10.000 долари.

Александрова не беше среќна.

„Разочарувачки да се замине од Ролан Гарос на ваков начин, но правилата беа против мене. Се надевам дека по овој меч ќе бидат сменети правилата. Секој е одговорен за својот рекет“, вели Александрова на Инстаграм.

Судијката за претрпен страв ќе го тужи Ѓоковиќ

Прикажи повеќе...

Најново

Регион13 минути

Очекувам одбрана на бугарскиот интерес, рече Радев пред состанокот на Коалицискиот совет во Софија

Бугарскиот претседател, Румен Радев, очекува на вечерашниот коалиционен владин совет посветен на односите со Македонија, да се следат одлуките на...

Свет2 часа

Русија тврди: Американската војска ослободи мајмунски сипаници од своите лаборатории

Мајмунската сипаница е увезена од Нигерија, каде што работат најмалку четири американски биолошки лаборатории, изјави Игор Кирилов, началник на силите...

Европа3 часа

Путин: Притисокот од непријателските земји е практично агресија

Притисокот од непријателските држави е „практично агресија“, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин. – Предноста на интеграцискиот курс сега е...

Македонија6 часа

Османи: Слободата на Северна Македонија и секоја друга европска земја денеска се брани во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на посетата на Украина оствари средба со својот домаќин Дмитро Кулеба. Ова...

Свет6 часа

Лавров: Западот ѝ објави тотална војна на Русија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги обвини западните земји дека водат тотална војна против Русија и рускиот народ...

Македонија7 часа

(Видео) Црвенковски: Договорот со Бугарија со формулацијата „заедничка историја“ беше голема грешка

Договорот со Бугарија не само што не затвори ниту едно прашање туку, напротив, ја отвори Пандорината кутија и создаде основа...

Македонија8 часа

Во Софија вонреден коалициски совет за Северна Македонија

На вонреден состанок на коалицискиот совет вечерва ќе се соберат владините партнери. Средбата е по барање на премиерот Кирил Петков....

Регион9 часа

Русија протера петмина хрватски дипломати

Русија прогласи за непожелни пет хрватски дипломати во хрватската амбасада во Москва, а на хрватскиот амбасадор му беше врачена нота....

Свет9 часа

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на „Азовстал“ ќе ја тужи Русија

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на фабриката за челик „Азовстал“, Ринат Ахметов, вели во Мариупол дека планира да ја...

Македонија9 часа

Османи во Украина: Она што го видов ме убеди колку е оправдан нашиот став за агресијата

Во рамките на својата работна посета на Украина, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, придружуван од претставници на украинската Влада,...

Македонија10 часа

Земјотрес утрово регистриран во Тетовско

Земјотрес од 3,6 степени утрово го стресе Тетовскиот Регион, а беше почувствуван и во Скопје. Според податоците, земјотресот се случил...

Свет11 час

Медведев: Условите на Зеленски се категорични до идиотизам

Дмитриј Медведев денеска изјави дека условите што му ги постави претседателот на Украина, Володимир Зеленски, за примирје не се остварливи....

Свет12 часа

САД подготвуваат досега најмоќно оружје против Русија

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден се подготвува да го зголеми оружјето на Украина. Администрацијата има намера да го направи...

Свет24 часа

Лавров: Испораката на оружје способно да погоди руска територија е чекор кон неприфатлива ескалација

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров предупреди дека „испораката на оружје за Украина способно да ја погоди руската територија...

Економија1 ден

Ковачевски: Во ребалансот на буџетот направиме намалување на непродуктивните трошоци, нè oчекува тешка зима

„Ребалансот на буџетот е насочен главно кон справување со економската криза, ревидирање на фискалните проекции, реконструирање на буџетските расходи, зачувување...

Спорт1 ден

РК Вардар го прегази Тиквеш и го потврди 15. шампионски пехар (ФОТО)

Македонскиот ракометен првак Вардар ја освои двојната круна оваа сезона, откако денеска со триумфот против Тиквеш (37:25) го потврди и...

Економија1 ден

Путин: Санкциите против Русија му се вратија на Западот како бумеранг

Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека антируските санкции се вратиле како бумеранг за оние што ги применувале бидејќи, како...

Македонија1 ден

Кривични пријави за двајца управители во ЕВН и за петмина други за продажбата на парцели во Делчево

Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава против седум лица за продажбата на парцели на ЕВН во Делчево за изградба...

Македонија1 ден

Собранието: Деловникот дозволува можност за затворање на вратите на салата на барање на претседателот

Проѕирна е намерата на опозицијата, која сите овие години ја опструира работата на законодавниот дом и оневозможува донесување битни закони...

Топ1 ден

Дете загина во тешка сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес

Едно дете загина, а две лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес. Според информациите од...