Контакт

Спорт

Реал одбиле 90.000.000 за Валверде

Објавено пред

Реал Мадрид, од неименуван клуб од Премиер лигата, одбиле понуда од неверојатни 90.000.000 евра за репрезентативецот на уругвај, Федерико Валверде.

dobivaj vesti na viber

Откако „Снатијаго Бернабеу“ го напушти Касемиро, во Реал веруваат дека Валверде заедно со Камавинга и Чуамени ја претставува иднината на клубот. Овие тројца добиваат се повеќе шанси и покрај тоа што Модриќ и Крос се уште се незаменливи во стартниот состав.

Реал од продажбата на Касемиро заработи 70.000.000 евра.

Мистерија е само кој клуб понудил богатство за Уругваецот.

Мадридските медиуми пишуваат дека веројатно не станува збор за Тотенхем и Ливерпул, додека останатите од врвот на англискиот фудбал: Челси, Манчестер јунајтеди Арсенал ќе се обидат до крајот на предониот рок да се засилат со играч од редот за врска.

Манчестер сити е надвор од сите комбинации бидејќи Пеп Гвардиола изјави дека неговиот клуб повеќе нема да купува во актуелниот преоден рок.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Мбапе погодува кога е најтешко

Објавено пред

Килијан Мбапе влезе во игра во второто полувреме и беше човек на одлука на дуелот меѓу ПСЖ и Ница. „Светците“ славеа со 2:1, а францускиот репрезентативец постигна победнички гол во 83.минута. Тој остана на клупата на стартот откако селекторот Дешам побара од тренерот на ПСЖ, Кристоф Галтие, да му даде одмор затоа што е преморен. Сепак, и тоа не му пречеше на Мбапе да го реши дуелот.

dobivaj vesti na viber

Лионел Меси во 29.минута донесе водство за ПСЖ, а израмни Гаетан Лаборд на почетокот од вториот дел.Прикажи повеќе...

Спорт

Мајорка потклекна пред Левандовски

Објавено пред

Барселона оствари минимална победа (0:1) на Балеарските острови совладувајќи ја Мајорка иако тренерот Чави се соочи со големи проблеми во составот поради повреди. Сепак, Роберт Левандовски беше способен за настап и успеа да ја погоди мрежата на Мајорка во 20.минута од мечот.

dobivaj vesti na viber

Барселона по овој триумф се искачи на првото место на табелата со 19 бода и има бод предност пред Реал Мадрид, кој утре ја пречекува Осасуна.Прикажи повеќе...

Спорт

Луд финиш во Емполи и победа на Милан

Објавено пред

Шампионот Милан успеа да слави во фото-финиш од дуелот против Емполи во Серија А. Три гола беа постигнати во судиското продолжение, а сите четири во последните десетина минути. На крајот „росонерите“ славеа со 1:3.

dobivaj vesti na viber

Долго време немаше голови на овој меч, а Анте Ребиќ донесе водство за Милан во 79.минута.

Недин Бајрами израмни во втората минута од продолжението, но одговори Фоде Бело-Туре две минути подоцна. Во 97.минута, Рафаел Леао го постави конечниот резултат.Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 час

Фон дер Лајен го поздрави позитивниот моментум меѓу Бугарија и Македонија

Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен го поздрави позитивниот моментум меѓу Бугарија и Македонија, по денешните состаноци...

Свет13 часа

Русија објави дека ја повлекла војската од Лиман

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека ги повлекла руските војници од стратешкиот град Лиман во источна Украина. Како што...

Регион15 часа

Интерконекторот со Грција е во функција, Бугарија сега добива гас од Азербејџан

Проектот за интерконектор е на агендата на ЕУ веќе 10 години. Започна во 2009 година, кога Бугарија беше многу силно...

Економија15 часа

Мелничарите најавуваат поскапување на лебот и брашното за 10 отсто

Поради скапата струја и растот на берзанските цени на пченицата, меничарите најавуваат дека до крајот на ноември цената на лебот,...

Економија15 часа

Мицкоски го покани Битиќи во „Белата палата“ за да му го објасни планот за закрепнување на економијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го покани вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи утре да дојде на состанок во...

Македонија19 часа

(Видео) Петровска: Поддршка од 78 милиони долари од САД за развој на Армијата

Ја добивме веста за сојузничка поддршка од вкупно 78 милиони долари кои ќе се насочат во проектите потребни да ги...

Регион20 часа

Бугарите стравуваат од политички хаос по изборите в недела

Бугарите кои утре ќе одат на четвртите избори за помалку од две години, претпоставуваат дека зимава ги чека неизвесност поради...

Европа20 часа

„Гаспром“: Од гасоводот истече гас колку што и’ треба на Данска за три месеци

Портпаролот на гасниот гигант „Гаспром“, кој е под контрола на Кремљ, во петокот изјави дека истекле 800 милиони кубни метри...

Македонија21 час

Аферата „Броило“ ќе открие фирми блиски до власта кои правеле милиони во време на кризи, најави опозицијата

Додека стандардот на граѓаните пропаѓа со секој нов ден од кризите, некој дебело профитира и се богати.Тоа ќе го открие...

Економија21 час

СДСМ: Во март пензиите ќе се зголемат за нови шест проценти

Се очекува наредното зголемување на пензиите во март идната година да изнесува околу 6 проценти, со што пензиите во период...

Македонија21 час

Пендаровски во Бугарија ќе се сретне со Радев и Урсула фон дер Лаен

Претседателот Стево Пендаровски, по покана на претседателот на Република Бугарија, Румен Радев, денес во Софија ќе присуствува на церемонијата по...

Македонија1 ден

Груби: На Али Ахмети му треба народот, на народот му треба Али Ахмети

Вицепремиерот Артан Груби денеска изјави дека ДУИ може да функционира и без него. Оваа негова изјава дојде откако лидерот на...

Европа1 ден

Медведев: Голема Русија повторно се раѓа

Заменик-претседателот на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев, се огласи по потпишувањето на указот за пристапување на четирите окупирани украински...

Европа1 ден

Зеленски: Подготвени сме за дијалог, но со друг претседател на Русија

Во Украина денеска се одржа итен состанок на Советот за национална безбедност, а претседателот на Украина, Володимир Зеленски, по состанокот...

Топ2 дена

Почина 55-годишен скопјанец, со велосипед удрил во запрено товарно возило

Денеска (30.9.2022), во 13.20 часот, во СВР Тетово е пријавено дека на автопатот Тетово – Скопје, во непосредна близина на...

Свет2 дена

(Видео) Путин ја објави анексијата на четирите украински региони: Народот одлучи

Знаете дека референдуми се одржаа во Доњецк, Запорожје, Херсон и Луганск. Гласовите се преброени и народот дефинитивно одлучил, без никакво...

Економија2 дена

(Видео) Фирмите што ги нуди Мицкоски да ги достават понудите до среда, порача директорот на ЕСМ

Фирмите што ги нуди лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, да ги достават понудите до среда, порача на прес-конференција генералниот директор...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: Го повикувам Ковачевски да не дезертира од дуел, како што тоа вообичаено го прави во својот живот

При денешната посета на општина Јегуновце, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р. Христијан Мицкоски, истакна дека владата и Ковачевски повторно молчат...

Македонија2 дена

Груби: ДУИ може без мене, нема раскол во партијата

Вицепремиерот Артан Груби, смета дека ДУИ може да функционира и без него. Ова доаѓа откако лидерот на оваа партија, Али...

Македонија2 дена

Именуван нов заменик-градоначалник на град Скопје

На позицијата заменик градоначалник на Град Скопје е именуван Александар Трајановски. Александар Трајановски доаѓа од приватниот сектор и беше избран...